NBI/B: elmaradtak a nagy rangadók

Az MTK, az OSE, a Bonyhád és a Békés is otthon tartotta a két pontot a Piros csoportban, a MEAFC és a TF viszont idegenben rajtoltak sikerrel. Erődemonstrációval kezdett a Budafok, megizzadt a Salgótarján, győzött a BKG a Zöld csoportban.

Piros Csoport

MTK Törökbálint - Vásárhelyi Kosársuli 81-60 (20-14, 18-13, 17-19, 26-14)

Egy rövid, harmadik negyedbeli kihagyástól eltekintve végig kézben tartotta a mérkőzést a Bihari-Máriás-Weisz trió nélkül pályára lépő Törökbálint, sikeres debütálással örvendeztetve meg az új vezetőedzőt, Simon Nándort. Nagy Szabolcs rontott dobás nélküli (6/6 mezőny) dupla-duplával (14/6 pont, 10 lepattanó) mutatkozott be új csapatában tétmeccsen, Boinitzer is ráduplázott pontokból (19) és lepattanókból (11), Jakab Peti 17 egységgel hozta megbízható formáját, de a Mohay (12/3 pont, 8 lepattanó), Bognár (11/3 pont) duó is hasznos játékkal rukkoltak elő. A lecsorgó labdák kontrolálása mellett a csongrádi kulcsemberek kikapcsolása jelentette a győzelem kulcsát a házigazdák számára, Szabó és Vas Peti együttes erővel jutott el nyolc pontig és ugyanennyi lepattanóig, csak a Gajic (13 pont, 11 lepattanó), Varga (17/9 pont, 2 blokk) páros tudott értékelhető produkciót nyújtani a nyitányon.

Legjobb dobók:

MTK: Boinitzer 19, Jakab P. 17, Nagy Sz. 14/6, Mohay 12/3, Bognár 11/3
Vásárhely: Varga Z. 17/9, Gajic 13

OSE Lions - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 91-77 (28-20, 18-17, 15-20, 30-20)

Gáll Dominik remekül mutatkozott be a győrieknél, a Zalaegerszegről érkezett hátvéd öt triplával és 23 ponttal csapata legjobbja volt az OSE otthonában, a Nárai-Ruják párossal karöltve pedig a harmadik etap elején rá is tudtak ijeszteni az oroszlányiakra. Ekkor sikerült kiegyenlíteniük a vendégeknek, de a hazaiak legjobbja, Kiss Kornél (21/9 pont) még épp időben kapcsolt magasabb sebességi fokozatba, a társak pedig csatlakoztak hozzá, innentől tudta folyamatosan növelni előnyét Vavra András alakulata. Hatan jutottak legalább tíz pontig, Bödör vezetésével (10 pont, 9 lepattanó) uralták a lepattanókat, Kovács Gábor rendkívül hasznos játékkal debütált (14/3 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 blokk), így még Madár korai kiválását is elbírta az OSE.

OSE: Kiss K. 21/9, Kovács G. 14/3, Illés 13, Burai 11/6, Sömenek 10/3, Bödör 10
Győr: Gáll 23/15, Nárai 17, Ruják 16

Bonyhádi KSE - Nyíregyháza Blue Sharks 71-52 (14-16, 14-7, 16-10, 27-19)

Egál nyitó negyedet követően szigorított védekezésén a Bonyhád, 24%-os dobóteljesítménybe hajszolta a nyírségieket, akik a félszázat is alig lépték át a lefújásig. Vendég oldalon csupán Nagy Krisztián (13/9 pont, 8 lepattanó) és Czura Attila (13/3 pont, 5 lepattanó) közelítette meg tavalyi formáját, bár a dobással ők is küzdöttek rendesen, a többiektől nem jött sok segítség, új légiósuk, Delegal sem váltotta meg a világot öt pontjával. Ezzel szemben a házigazdáknál Tömösváry uralta a festéket 22 pontjával és 8 lepattanójával, Somogyfoki Peti sokoldalúságával tűnt ki (16/12 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 gólpassz), csakúgy, mint Gébert (8/6 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) és Baki (8 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz), így a tolnaiak meglepően sima győzelemmel rajtoltak a bajnokságban.

Bonyhád: Tömösváry 22, Somogyfoki P. 16/12
Nyíregyháza: Nagy K. 13/9, Czura 13/3

Calle Pubfood Békés - Vasas Budapest 81-72 (17-18, 17-12, 28-25, 19-17)

Bevált a bővített rotáció Békésen, egyedül Kertész (8 pont, 3 szerzett labda, 9 gólpassz) maradt 30 játszott perc felett, így pedig bírta a végjátékot a rutinos házigazda a fiatal Vasas gárdája ellen, hiába hagyta állva a pasaréti együttes kezdésnél Komáékat. A 0-8-as villámrajttal ráijesztettek vendéglátójukra a Katona-Völgyi-Andrássy trióra építő fővárosiak, de fokozatosan dolgozta le hátrányát, majd vette át az irányítást a hazai alakulat, a hajrára is előnnyel fordulhattak. A 39. percben három pont volt csupán a Vasas-hátrány, azonban nem tudtak már innen fordítani, a békésiek rutinja győzelmet ért a nyitó körben.

Békés: Koma 19, Krstic 18/12, Nagy B. 14/3
Vasas: Katona 17/15, Andrássy 15/3, Völgyi 14

PVSK-Kronosz Kiadó - MEAFC 89-94 (19-26, 26-22, 25-22, 19-24)

Ahogy az várható volt, megizzadt Pécsett a MEAFC gárdája, nagyon kellett a borsodiaknak Drahos Gábor klasszis teljesítménye (30/12 pont, 7 gólpassz, 40 VAL), hogy egy értékes idegenbeli sikerrel rajtoljanak. A Miskolc tudott többször meg-meglépni a mérkőzésen, de a Demeter-Dragasevic-Krnjajski hármasfogat nem hagyta leszakadni a baranyaiakat, az utolsó negyedre is egállal fordultak a felek. Itt ismét a vendégek tudtak újítani, hiába próbálkozott védekezésváltással a PVSK, Drahos rutinja, Galló masszív dupla-duplája (19 pont, 16 lepattanó), valamint Szögi kilenc gólpassza látótávolságon kívül tartotta a pécsieket.

PVSK: Demeter 21/9, Dragasevic 19/9, Krnjajski 17
MEAFC: Drahos 30/12, Galló 19, Béres 12, Máté B. 11/6

Nagykőrösi Sólymok KE - Tehetséges Fiatalok Basketball Players 69-79 (17-22, 18-20, 14-17, 20-20)

Nem tudta kihasználni a fővárosiak elképesztően szűk rotációját a Nagykőrös, a több extra teljesítmény pedig eldöntötte az összecsapást. Mindössze hét játékos lépett pályára vendég oldalon, ebből az öt triplát elsüllyesztő Beák (27/15 pont, 4 szerzett labda), a dupla-duplával záró Szobi (16/3 pont, 11 lepattanó) és a 19-ig jutó Kerkai egyetlen percet sem pihent a mérkőzésen, de a 12 ponttal bemutatkozó új nyári igazolás, Csabák is csupán négy percet töltött a padon. A házigazdák csak a második etapban tudtak vezetni a találkozón, de 35-29-nél nagyon megálltak Lakosa Zsolt legényei, a TF 13-0-s negyed zárással fordított, innentől pedig állandósult a tíz pont körüli különbség egészen a lefújásig.

Nagykőrös: Markovic 17/3, Tóth V. 13/3, Mácsai 11, Dobos 11
Tehetséges Fiatalok: Beák 27/15, Kerkai 19/3, Szobi 16/3, Csabák 12

Zöld csoport

SMAFC-NYME - EKE Eger KOK 72-66 (24-17, 15-27, 14-13, 19-9)

Egy remek második negyeddel a győzelem esélye is megvolt az egri együttesnek, még a záró etap elején is nyolc ponttal ment Váczi Péter legénysége, ám a SMAFC kicsivel több rutinja győzelmet ért a hajrában, az elpuskázott hevesi támadásokat a legjobbkor tudták kosárra váltani. Kovács Benedek 19 ponttal volt a soproniak legjobbja, Berneczei hozta a stabilitást (13 pont, 7 lepattanó), a Rátvay testvérek a dupla-duplát ostromolták, míg Füzi jól harcolta ki a dobófaultokat, és hibátlan büntetőzéssel jutott 13 egységig. A vendégeknél Pomázi Patrik produkcióját kell kiemelnünk, az egriek ifjú játékosa első felnőtt bajnokiján 18 pontot, közte négy triplát jegyezett, mellette Mészáros (11/3 pont, 7 gólpassz) és Varga (14 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda) nyújtottak jobb teljesítményt, de előbbinél a 27%-os mezőnymutató, míg utóbbinál a 8 eladott labda rondít bele az összképbe.

SMAFC: Kovács B. 19, Füzi 13/3, Berneczei 13, Rátvay B. 11
Eger: Pomázi 18/12, Varga I. 14, Mészáros B. 11/3

Ford Ivanics-Budafok - Falco KC Szombathely U23 114-52 (31-11, 27-16, 28-16, 28-9)

Bajnokesélyeshez méltóan kezdte a szezont a Budafok gárdája, szemernyi esélyt sem hagyott a Falco U23-as csapatának, a játék minden elemében felülmúlta fiatal ellenfelét. Horváth Márton (23 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) és Lados Erik (13 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 gólpassz) vitték a prímet hazai oldalon, Tursics Krisztián a pontszerzés mellett a társak kiszolgálásban járt élen (16/3 pont, 7 gólpassz), Varga Dani 12, Wehner 10 ponttal mutatkozott be, míg a régi motorosok közül Fehér Csaba volt a legeredményesebb 14-gyel. A vasiaknál egyedül Körömi tudta tartani a lépést a száguldó házigazdákkal, ő 22 pontig jutott, a Falco pedig túlesett a legnehezebb idegenbeli túráján, ennél csak könnyebb meccsek várnak rájuk a folytatásban.

Budafok: Horváth M. 23, Tursics 16/3, Fehér 14/6, Lados 13, Varga D. 12, Wehner 10
Falco: Körömi 22/3, Verasztó 9/3

Salgótarjáni KSE - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 97-87 (20-20, 28-20, 28-20, 21-27)

Nem indult viszont ilyen simán a csoport másik esélyesének a szezonja, a lelkes Tiszaújváros majdnem meglepte a csúcsformától még messze lévő salgótarjániakat. Surmann Péter (10 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz) minden rutinja kellett a sikerhez, de Sonyák ponterős játéka (18 pont) és Joó Tamás (16/12 pont, 7 lepattanó) triplái is jókor jöttek a nógrádiaknak. Jackson félelmetes dupla-duplával kezdett a vendégeknél, 17 pontja mellett leszedett 15 lepattanót, valamint kiosztott 7 gólpasszt is, vele egyértelműen nagyot fogott a borsodi alakulat. A Gáspár-Pöstényi-Piukovics-Endrész kvartett támogatta leginkább amerikai társukat, ha ez kémia jól tud működni a továbbiakban is, akkor szép reményekkel várhatja a következő fordulót Szendrey Zsombor alakulata.

Salgótarján: Sonyák 18, Joó 16/12, Surmann G. 12/3, Mucibabic 11/6, Olasz 11, Surmann P. 10
Tiszaújváros: Jackson 17/3, Piukovics 15/9, Pöstényi 13/6, Gáspár 13, Endrész 12

Sopron KC-Sportiskola - Bajai Bácska FKE 78-80 (20-12, 21-19, 18-26, 19-23)

Oda-vissza rohanták le egymást a felek az első tíz perc során, előbb a Baja ugrott meg 2-10-re, majd a Sopron vágott ki egy 18-2-es etapot a negyed végéig, ami után sokáig tartani is tudta tíz pont körüli vezetését, elsősorban a remeklő Kántor Olivér (29/6 pont, 4 gólpassz) játékának köszönhetően. A harmadik negyed hajrában közelítette meg újra vendéglátóját a Mándityra építő (26 pont, 12 lepattanó, 2 blokk) bácskai együttes, Délity (17/15 pont) duplájával sikerült is egyenlíteniük a záró etap elején, de a hazaiak egy 13-2-es futással válaszolni tudtak. Innen is visszajött azonban a Baja, és az utolsó perce már csak egypontos hátránnyal fordultak. Bagó büntetője után Délity fordított egy triplával, majd Kántor állhatott a vonalra hazai oldalon. A mezőny legjobb dobója nem hibázott, egy pont a Sopronnak, ám Délitynek ötödször is elsült a keze a hárompontos vonalon túlról, amivel megnyerte csapatának a találkozót.

Sopron: Kántor 29/6, Bagó 11, Werner 10
Baja: Mándity 26, Délity 17/15, Nagy D. 15/6

BKG-Príma SE - Alba Fehérvár 113-79 (22-19, 34-17, 25-26, 32-17)

A végére kialakult nagyobb különbség ellenére tisztességesen helyt tudott állni a csoport egyik titkos esélyese ellen a Fehérvár gárdája, két szoros negyedre kényszerítve az újonc BKG-t. Khakonov (21/3 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) és Nagy Boti (28/18 pont, 6 szerzett labda, 6 eladott labda, 5 gólpassz) vezérletével, valamint Szeleczky (14 pont, 5 lepattanó) és Kaluha (15/3 pont, 6 gólpassz) hathatós segítségével megnyerte végül a dobópárbajt a hazai gárda, de védekezésben előreláthatólag több kell tőlük a csoport favoritjaival szemben. A Fehérvár dicséretesen küzdött esélyesebb vendéglátója ellen, a Lévi-Balsay-Varga trió felelt a pontok nagy részéért, de a lepattanócsatát nagy különbséggel bukták el (43-22) és a 20 eladott labdát sem tudták a játék egyéb szegmensében kompenzálni.

BKG: Nagy Bo. 28/18, Khakonov 21/3, Kaluha 15/6, Szeleczky 14, Czakó 11, Tanács 10
Fehérvár: Lévi 16, Balsay 15, Varga M. 14/6, Papp I. 10/3

Óbudai Kaszások - MAFC II. 91-93 (22-20, 30-25, 19-17, 20-31)

14-0-s óbudai kezdésnél senki nem gondolta volna, hogy a végén a Kaszások szimpatizánsai hagyják el csalódottan a parkettát, pedig ez történt a fővárosi derbin, ahol a MAFC fiataljai az ihletett formában pattogtató Bordács Soma (34/3 pont, 22 lepattanó, 49 VAL) vezetésével az utolsó pillanatokban fordították meg a találkozót. Egyetlen egyszer vezetett csupán a sötét mezes alakulat, két másodperccel a vége előtt, amikor is Bordács visszarakott egy támadólepattónót. Ebben a műfajban egyébként is élen járt a MAFC, ugyanannyi támadót szedett le a vendég gárda, mint amennyi lecsorgó összesen a Kaszások kezében landolt. A Kollár-Kutrovich-Reiter-Varga négyesfogat tolta előre sokáig az óbudaiak szekerét, de Bordáccsal még ők sem tudtak mit kezdeni, Nagy Gergő 16 pont, 12 lepattanós dupla-duplája el is törpül a győztes oldal hadvezére mellett.

Kaszások: Kollár 17/9, Kutrovich 17/6, Reiter 17/3, Vámos 14/12, Varga I. 11
MAFC: Bordács 34/3, Nagy G. 16, Fehér 15, Siklós 11

Fotó (slide, 1.): mtkbasket.com
Fotó (2.): skse.hu