NBI/B: Lecsaptak a Sólymok a listavezetőre

Nagykőrösön bukott a friss Hepp Kupa-győztes OSE, de az élcsapatok közül a Nyíregyháza is vereséget szenvedett Törökbálinton.

Piros csoport

Vásárhelyi Kosársuli - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 75-80 (28-21, 17-18, 13-23, 17-18)

Érett a meglepetés Vásárhelyen, főleg az első félidőben, a parádésan kezdő Szabó (21/3 pont, 10 kiharcolt fault), Miletic (15 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) duó vezetésével sokáig csak házigazdájuk hátát nézték a sötét mezes veszprémiek, Vas (13/9 pont, 6 lepattanó) triplájával már a tízet is elérte a különbség. 39-25-nél égett legjobban a ház vendég oldalon, de ekkor Körtélyesi (10/6 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda) indította el a Veszprém feltámadását egy távolival, a félidőn is átlógó rákövetkező tíz percet pedig 6-32-vel hozták a védekezésükön szigorító Pavlovicék (19 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 eladott labda). Hegedűs (18/6 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) állt csapata élére, a rutinos magasember tarthatatlan volt a Vásárhely számára, amely azonban 12 pontos hátrányban sem adta meg magát. Molnár (12 pont, 7 szerzett labda, 4 gólpassz) villanásaival két pontra zárkóztak vissza a csongrádiak (66-68), ennél közelebb azonban nem engedte őket a Veszprém és a végjátékot taktikusan lehozva hozta végül a ”kötelezőt”.

Legjobb dobók:

Vásárhely: Szabó P. 21/3, Miletic 15, Vas P. 13/9, Molnár B. 12

Veszprém: Pavlovic 19, Hegedűs 18/6, Bodó 12/6, Körtélyesi 10/6, Schéda 10/6

Budapesti Honvéd SE - Calle Pubfood Békés 97-94 (23-26, 21-12, 20-25, 20-21, 13-10) – hosszabbítás után

Kiválóan kapta el a rajtot a Békés, de a Honvéd válasza sem váratott sokáig magára, Krstic (41/33 pont, 5 gólpassz) 5/5 tripláját Máté Márk (16/12 pont, 4 lepattanó) háromszor dobta vissza a túloldalon, majd a remek formában pattogtató Stefánt (30 pont, 10 lepattanó) kezdték labdákkal tömni a hazaiak. A második negyedet 11-0-al nyitotta a fővárosi gárda, az első békési pontokra csaknem négy percet kellett várni, előnyét pedig őrizte is a félidőig Puskás Artúr alakulata. A vendégek zónája megfogta a Honvéd rohamait és Kertész korai kipontozódása sem törte meg a Gladiátorokat, akiket így a palánk alatt ponterős Koma (32/3 pont, 9 lepattanó, 6 eladott labda) tartott meccsben. A kiegyenlített derbin Krstic nyolcadik triplájával vette át újra a vezetést a Békés, majd válaszul 12-2-vel fordított a Honvéd. A szerb távoli bombái tartották ekkor életben a vendégeket, de hazai részről előbb Kováts (10/3 pont, 4 lepattanó), majd Máté is válaszolt a vajkezű légiós kilencedik és tizedik hárompontosára, jött azonban a tizenegyedik (!!!) is és vele az egyenlítés az utolsó percben. Stefán-Hajdú kosárváltás után a ponterősen játszó Mucza (19/3 pont) puskázott el egy közelit, majd Krstic kezébe került a döntés, de a Békés legjobbjának újabb triplája leszédült a gyűrűről, jöhetett a hosszabbítás. Stefán állt a házigazdák élére, de nem hagyta leszakítani magát a vendég gárda, idegtépő utolsó perc elé néztek a felek. Kováts egy büntetőjével előnybe került a Honvéd, de ekkor jött a dráma, Komáék ugyanis három helyzetet hagytak kihasználatlanul a palánk alatt az ellentámadásból, így faultolniuk kellett, hogy maradjon még idejük egy újabb kísérletre. Kováts ezúttal nem hibázott, Krsticre a végén figyeltek a fővárosi védők, így Hajdu kezébe került a távoli lehetősége, de dobása lejött a gyűrűről.

Honvéd: Stefán 30, Mucza 19/3, Máté M. 16/12, Kováts R. 10/3

Békés: Krstic 41/33, Koma 32/3

Tehetséges Fiatalok Basketball Players - Knipl Kft. Bonyhádi KSE 77-60 (20-15, 17-6, 19-22, 21-17)

Rajt-cél győzelemmel szerezte meg sorrendben hetedik sikerét a TF együttese, amely a kiegyenlítettebb első tíz perc után húzta be a kéziféket a tolnaiak számára. A második negyedben teljesen megállt a Tömösváry (14 pont, 7 lepattanó), Somogyfoki Péter (17/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 11 eladott labda) fémjelezte Bonyhád, a meccs el is úszott ebben a szakaszban, a folytatásban nem is tudtak már tízen belülre kerülni a vendégek. A TF-nél ezúttal az egyéni extrák sem hiányoztak a győzelemhez, Szobi (19/12 pont, 4 gólpassz), Buzás (15/9 pont, 6 lepattanó, 8 szerzett labda, 4 gólpassz), Kerkai (14/6 pont, 5 lepattanó) és Filipovic (14 pont, 5 lepattanó) is kiemelkedett a mezőnyből, nem véletlen, hogy a különbség a második félidőben többször is elérte a 20 pontot. Sikerével nem csak remek sorozatát nyújtotta tovább a Mehmedovics legénység, de a Nyíregyháza vereségével a harmadik helyet is megszerezte a tabellán.

TF: Szobi 19/12, Buzás 15/9, Kerkai 14/6, Filipovic 14

Bonyhád: Somogyfoki P. 17/9, Tömösváry 14

MTK Törökbálint - Nyíregyháza Blue Sharks 88-83 (20-14, 16-16, 22-23, 30-30)

Miután a közvetlen riválisok közül a Honvéd és – bombameglepetésre – a Nagykőrös is győzni tudott a hétvégén, így az MTK-nak is égető szüksége volt a hazai sikerre, hogy versenyben maradjon a rájátszást érő hely(ek)ért. Jól is kezdett a Bihari (21 pont, 6 lepattanó), Jakab (20/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 gólpassz), Boinitzer (13/6 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda) trió húzta Törökbálint, a nagyszünetig csak üldözni tudta vendéglátóját a Nyíregyháza. A fordulás után azonban üzembe álltak a nyírségi triplagyárosok, négy távolival fordítottak a Kék Cápák, Bus (28/6 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz) diktálta leginkább az iramot, de a végére Czura (23/9 pont, 3 szerzett labda) is felpörgette magát. A vezetés csak rövid ideig tartott, az MTK ismét megrázta magát és ellépett a vendégektől, akik 70-70-nél érték utol utoljára a házigazdákat. A végjátékban már Bódi Ferenc fiainak akarata érvényesült, győzelmével pedig ”életben” maradt a rájátszásért folyó versenyfutásban a Törökbálint.

MTK: Bihari 21, Jakab P. 20/3, Boinitzer 13/6, Bognár 11/6, Nagy Sz. 11/3

Nyíregyháza: Bus 28/6, Czura 23/9, Stojanovic 13/9

Nagykőrösi Sólymok KE - OSE Lions 88-81 (19-17, 10-20, 34-17, 25-27)

Itt a forduló szenzációja, a tavaly még a Piros csoportban maradásért küzdő Nagykőrös elvette a bajnokesélyes OSE idegenbeli veretlenségét! Döcögős volt szinte végig az Oroszlány játéka, de a második negyedben így is fogást tudtak találni a házigazdákon és tíz ponton tartva őket lélegzetvételnyi előnyhöz jutottak. Csak, hogy a fordulás után Fehér (22/18 pont, 4 lepattanó) és Dobos (25 pont, 12 lepattanó, 4 blokk) ellenszerét nem találták a vendég védők, előbbi távolról, utóbbi a palánk alól volt rendre eredményes, így a játék képe a záró etap előtt gyökeresen változáson ment keresztül, ekkor már a nagykőrösiek érezhették nyeregben magukat. Sőt, a helyzet tovább romlott a listavezető számára, mikor a negyedik negyed elején már 17 is volt közte, ám ekkor még egy utolsó rohamra indultak Spagnoloék (13 pont, 11 lepattanó). Zárkóztak is folyamatosan az oroszlányiak, hat pontos hátrányban Sömenek (15/9 pont, 4 lepattanó) triplájával és duplájával mindössze egy volt már csak a különbség a Nagykőrösnek, de Fehér újabb triplája végleg lezárta a derbit, a végén pedig már csak a büntetőket kellett a helyükre küldeniük.

Nagykőrös: Dobos 25, Fehér 22/18, Tóth V. 15

OSE: Kiss K. 17/3, Sömenek 15/9, Kovács G. 14, Spagnolo 13, Madár 10/6

Zöld csoport

EKE Eger KOK - DEAC U23 86-76 (28-20, 16-20, 15-20, 27-16)

Megtört az egriek rossz sorozata, hat vereség után újra győzelmet ünnepelhettek a Leányka úti csarnokukban, ehhez a jó erőkből álló DEAC gárdáját kellett lelépniük, amely még az utolsó negyedre is egy pontos vezetéssel fordult. A házigazdáknál ezúttal azonban nem hiányoztak a jó egyéni teljesítmények sem, amik újabb lökést adtak a záró tíz percre Váczi Péter legénységének, Mészáros (20/9 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Szicsák (17 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 blokk) és Illés (17 pont, 7 lepattanó) cipelték a hátukon csapatukat. A túloldalon Tóth (13/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz), Kozák (24/9 pont) és Omenaka (12 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda) tartották meccsben a debrecenieket, akik az utolsó öt percben már nem tudtak látótávolságon belülre kerülni.

Eger: Mészáros 20/9, Szicsák 17, Illés 17, Pomázi 10/6

DEAC: Kozák 24/9, Tóth B. 13/3, Omenaka 12, Zsuga 10/6

Ford Ivanics-Budafok - Salgótarjáni KSE 81-69 (21-14, 22-18, 19-17, 19-20)

Küzdelmes mérkőzésen növelte hétre győzelmi szériáját a Budafok együttese a Salgótarján elleni rangadón, melyet gyakorlatilag végig vezetve húztak be a házigazdák. Hiába bizonyult jobbnak a lepattanócsatában a nógrádi gárda, a dobásokkal már korántsem volt ilyen jó viszonyban, 40 % alatt maradtak mezőnyből, még a 22 pontig jutó Rackley is csak 33 %-on zárt. A győztes félnél ezzel szemben nem akadt gond a célzóvízzel, a junior korú Lados pontban, VAL-ban, lepattanóban és gólpasszban is szezoncsúcsot hozott (22/3 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz, 42 VAL), tette mindezt rontott dobás nélkül (8/8 mezőny, 5/5 büntető)! A rutinos Tursics, Wehner, Fehér, Varga mag támogatta is az ifjúságot, négyen berámoltak még 49 pontot a közösbe, így a végére nem maradt izgulnivalója a hazai csapatnak.

Budafok: Lados 22/3, Fehér 15/3, Tursics 13/6, Varga D. 11, Wehner 10

Salgótarján: Rackley 22/6, Burai 12, Sonyák 10/6

DEAC U23 - SMAFC 76-63 (15-16, 16-16, 27-13, 18-18)

Egy nappal az egri túra után saját pályáján fogadta a papíron esélyesebb SMAFC gárdáját a DEAC, és az ismerősebb környezet meg is tette hatását a fiatal hajdúsági együttesre. Rengeteg hibával játszott ugyanis a Czukor (16 pont, 6 lepattanó) vezette soproni alakulat, a 31 %-os összdobószázalék sem mutat jól, de a közeli helyzetkihasználás még aggasztóbb képet fest (palánk alól is csak 36 % volt). Omenaka (18 pont, 15 lepattanó, 4 eladott labda, 3 blokk) tarthatta leginkább ”rettegésben” a SMAFC támadóit a gyűrű közelében, de a Kozák testvérek, valamint Opre és Kósa is sokat tettek a magabiztosabb debreceni sikerért.

DEAC: Omenaka 18, Kozák B. 11, Kozák M. 11, Opre 10

SMAFC: Czukor 16, Rátvay T. 15/3, Rátvay B. 13

Bajai Bácska FKE - BKG-Príma SE 84-94 (11-22, 24-29, 30-17, 13-10, 6-16) – hosszabbítás után

Labdája is volt a rendes játékidő végén a Bajának, hogy elvegye a BKG veretlenségét, ám az amúgy remekül játszó Kovács Barnabás (21/15 pont, 7 lepattanó) triplája lejött a gyűrűről, így hosszabbításban döntöttek a felek. Ott már csak a Nagy Boti (30/15 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz), Tanács Ati (26 pont, 14 lepattanó) vezette vendégek akarata érvényesült és egy izgalommentes extra öt percben őrizték meg makulátlan mérlegüket. Sokáig előrébb járt 10-15 ponttal is a szigetszentmiklósi gárda, de a Baja a harmadik negyedben visszazárkózott ellenfelére és innentől tapadni is tudott rájuk a végjátékig, ahol már fent leírt forgatókönyv szerint ”menekült meg” a BKG.

Baja: Kovács B. 21/15, Pongó 18/3, Nagy D. 16, Vukicevic 14/3, Délity 11/3

BKG: Nagy Bo. 30/15, Tanács A. 26

Óbudai Kaszások - Motax-Pápai KC 87-97 (19-25, 27-21, 18-26, 23-25)

49 %-os mezőnymutatóval ritkán veszítenek el mérkőzést, viszont a Kaszásokat most ez a balszerencse érte, a Pápa elleni dobópárbajban alulmaradtak a Veszprém megyeiek 60 %-os pontosságával szemben. Prophet 27 ponttal próbálta csapatát megmenteni a vereségtől, Vámos és van der Meer még 30-al segítették az amerikait, de ez is kevés volt, mivel a túloldalon Cook kifőzte a tutit és befűzte a filmet az óbudaiaknak, 41-et hintett bentről-kintről 71 %-os pontossággal. Mellette Kálmán is parádés dobóformában pattogtatott, megvillantotta félelmetes kezét a szombathelyi legenda és rontott dobás nélkül jutott el 23 pontig (7/7 mezőny, 5/5 tripla). A harmadik negyed hajrájától kezdett egyre jobban nyílni az olló, volt már 16 is a Pápa javára, végül tíz maradt a lefújásra, amivel az egymás elleni mérlegük is jobb lesz az alapszakasz végén egyenlő mérleg esetén.

Kaszások: Prophet 27, Vámos 15/9, van der Meer 15/9, Keresztesi 12/3, Reiter 10

Pápa: Cook 41/12, Kálmán 23/15, Schveighoffer 12

Falco KC Szombathely U23 – Sopron KC-Sportiskola 106-87 (27-23, 24-18, 25-25, 30-21)

Szombathelyen sem fektettek nagy hangsúlyt a védekezésre a felek, hazai pályán pedig túldobta riválisát a 17 triplát hintő Falco együttese. Durázi (37/12 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 gólpassz, 2 blokk) és Kovács Bence (24/9 pont, 4 gólpassz) jártak az élen vasi oldalon, míg a Sopronnál Kántor (29/3 pont, 4 eladott labda) lett a legeredményesebb. Hullámzóan alakult a mérkőzés, bár végig őrizte előnyét a Szombathely, a vendégek többször is megközelítették őket, az áttörés azonban egyszer sem sikerült, mindig akadt valaki hazai részről, aki átlendített a csapatát a kisebb holtpontokon.

Falco: Durázi 37/12, Kovács B. 24/9, Hódi 13/9, Bereczki 12/9

Sopron: Kántor 29/3, Buzsáki 14/6, Polgárdy 13, Werner 12

Alba Fehérvár – SMAFC 77-86 (17-20, 26-24, 16-18, 18-24)

A SMAFC kiheverte egy nap alatt a debreceni fiaskót, rendezte sorait támadó oldalon és több jó egyéni teljesítménnyel elhappolta a győzelmet a Fehérvár orra elől. Pedig Brbaklic (22 pont, 4 lepattanó, 7 eladott labda) és Nshimba (10/6 pont, 10 lepattanó, 3 blokk) is pályán voltak hazai részről, de az ipari mennyiségű ráemelt triplából nagyon keveset találtak a házigazdák (4/26), amit a Berneczei (24/3 pont, 10 lepattanó), Rátvay Balázs (24 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) duó ki is használt a palánk alatt válaszcsapásként, és a lepattanócsatát megnyerve értékes idegenbeli sikerrel távoztak Fehérvárról.

Fehérvár: Brbaklic 22, Varga M. 13/3, Keller 13/3, Nshimba 10/6

SMAFC: Berneczei 24/3, Rátvay B. 24, Rátvay T. 14/3, Kovács B. 13

Fotó (1.): vasarhelyikosarsuli.hu

Fotó (2., slide): Utasi Gabriella