1(-2) hosszabbításra volt a rekordtól a Bulls és a Pistons

Ma hajnalban a Chicago Bulls - Detroit Pistons találkozó négy hosszabbítást és összesen 291 pontot hozott - hova elég ez az örökranglistán?

A ma hajnali Chicago Bulls - Detroit Pistons találkozónak még egy hosszabbítást kellett volna megélni egy bizonyos rekordbeállításhoz.

A liga történetének leghosszabb meccsét ugyanis 1951. január 6-án játszották, amikor az Indianapolis Olympians és a Rochester Royals hat ráadás után jutottak dűlőre, akkor az Indianapolis nyert 75-73-ra. Érdekesség, hogy az első és a harmadik hosszabbítás 2-2, a második és a negyedik 0-0, az ötödik 4-4, míg az utolsó 2-0 lett, nem éppen a pontokról vált híressé az összecsapás, amelyet az idény végén bajnoki címet szerző Royals elveszített. A második leghosszabb mérkőzésre két évvel korábban, 1949. november 24-én került sor, ekkor a Syracuse Nationals 125-123-ra győzött az Anderson Packers ellen - teljesen más felfogásban vívtak a felek, csak az ötödik hosszabbítás lett 18-16, ebben a felvonásban egyedül több pont esett, mint az Olympians - Royals mind a hat ráadásában.

A két mérkőzésben az a közös, hogy mindkettőt a "shot clock éra", azaz a támadóidőt jelző óra 1954/55-ös bevezetése előtt vívták, és ezt a korszakot főleg ebben a statisztikában külön szokták kezelni. Azóta összesen egy találkozó volt, amely hosszabb volt, mint a ma hajnali Bulls-Pistons: 1989. november 9-én a Milwaukee Bucks 155-154-re győzte le a Seattle Supersonicsot 5 hosszabbítás után. Úgy mentek összesen 300 pont fölé a felek, hogy Dale Ellis 53 pontot szórt a vesztesnél, míg a Bucks játékosai közül összesen 8-an értek el legalább 10 pontot, kiegyensúlyozottabbak voltak, de ez is csak épphogy ért győzelmet, és csak 73 perc játék után.

9 alkalommal fordult elő a mai Chicago-Detroit összecsapással együtt, hogy négy hosszabbítást játszottak egy NBA-meccsen - egyszer volt ilyen az ABA-ben is 1975-ben. Az első ilyen meccset még a 24 másodperces támadóidő bevezetése előtt jegyezték, 1953. március 21-én a Boston Celtics 111-105-re verte a Syracuse Nationalst a keleti első körös párharc második találkozóján - ezt a meccset azért is érdemes megjegyezni, mert a liga történetének leghosszabb PO-mérkőzése volt.

A 70-es, 80-as években volt a négyráadásos meccsek "fénykora", 1987 óta pedig két alkalommal fordult elő ilyen hosszú mérkőzés. Az egyik 1997. november 14-én, amikor a Phoenix Suns 140-139-re győzte le a Portland TrailBlazerst - ez volt az oregoni együttes harmadik négyhosszabbításos meccse. Legutóbb pedig 68 perces mérkőzést 2012. március 25-én játszottak, az Atlanta Hawks 139-133 verte a Utah Jazz együttesét - itt az az érdekes, hogy három és fél év alatt nagyot fordult a világ, hiszen akkor még Paul Millsap Al Jeffersonnal együtt a Jazzt próbálta győzelemre vezetni, ez pedig Joe Johnsonnak és Josh Smith-nek sikerült atlantai oldalon. Nemrég volt ez a meccs, és mégis...

Az összesen 291 pont jóval kevésbé kiemelkedő, hiszen meccse nincs a Top10-ben ezzel a mai Bulls-Pistons - ahhoz 312 pont kell. A legpontgazdagabb meccsről kevesebb mint egy hete láthattatok teljes meccsfelvételt is, 1983. december 13-án a Detroit Pistons és a Denver Nuggets 370 pontig jutottak összesen, amikor az autóvárosiak 186-184-re győzték le a coloradói alakulatot Denverben. A Nuggets hazai pályája érdekes helyszín volt, az öt legtöbb pontot hozó összecsapásból hármat itt rendeztek, köztük az 1990/91-es szezonnyitón, november 2-án vívott, Golden State Warriors elleni ütközetet, amelyet a RunTMC-féle oaklandi alakulat nyert 162-158-ra a Nugges ellen - ez volt a legtöbb pontot hozó hosszabbítás nélküli mérkőzés. Ebben a tekintetben azért még nagyon messze volt a legjobbaktól a ma hajnali derbi.