Az én álomdöntőm

Miami Heat, San Antonio Spurs, Indiana Pacers, Memphis Grizzlies: ez a négy gárda játssza idén a főcsoportdöntőket. A szurkolóiknak nem kell "mankó", hogy kinek szorítsanak – de mi lesz a "maradék" 26 csapat drukkereivel?

Idén (is) LeBron James lehet megosztó személyiség, viszont bármennyire is jelenleg talán a legjobb kosaras a földkerekségen, mégsem ő egy-az-egyben az NBA. Van számos olyan esemény, múltbéli párosítás, taktikai felállás, személy, aki (ami) miatt a versenyben lévő alakulatok különböző, nagydöntőbeli párosításai érdekesek lehetnek. Ezeket szedtük csokorba.

Heat-Spurs nagydöntőt akarunk látni, mert…

…LeBron James visszavághat a San Antonio Spursnek a 2007-es, nagydöntős söprésért. Érdekesség, hogy a 2007-es Cleveland Cavaliersből már csak két játékos (Varejao és Gibson) van a csapatnál, a 2007-es Spursből viszont Gregg Popovich vezetőedző mellett Tim Duncan, Tony Parker, Manu Ginobili és Matt Bonner is megmaradt.

…a 37 évesen szenzációs szezont futó Tim Duncan megérdemel még egy nagydöntős szereplést, mint ahogy hű társai, Parker és Ginobili is.

…végre teljes fegyverzetben láthatjuk a csapatokat. Tavaly ősszel nagy vihart (és 250 ezer dolláros büntetést) kavart Gregg Popovich döntése: 2012. november 29-én a Spurs egy megerőltető idegenbeli sorozat végén back-to-back játszott a Heattel Miamiban, az ősz mester pedig mondvacsinált sérülésekkel mindhárom húzóemberét (és Danny Greent is) leültette – sőt, hazaküldte őket San Antonióba. A visszavágón, március 31-én sem lettünk okosabbak, akkor LeBron James, Dwyane Wade és Mario Chalmers nem volt bevethető.

…tudni akarjuk, mennyire jó edző Erik Spoelstra.
A Spurs egyrészt nagyon komoly teszt lehet a fiatal szakvezető számára, másrészt ha a négyszeres bajnok Gregg Popovich csapatát gyűri le a Miami, az nagyot dobna az egyébként már javuló vezetőedzői reputációján.

…kosárra éhes játékosokat akarunk látni. A Grizzlies-Pacers párossal ellentétben ez a két gárda a védekezés mellett nagyon gördülékenyen tud támadni is.

…kíváncsiak vagyunk a Chris Bosh – Tim Duncan és LeBron James – Kawhi Leonard párharcra, valamint a liga talán két legjobb kispadjának összecsapására. 



Heat-Grizzlies nagydöntőt akarunk látni, mert…

…kíváncsiak vagyunk arra, hogy Kevin Durant után LeBron James bicskája is beletörik-e a Grizzlies betonvédelmébe.

…látni akarjuk az "anyámasszony katonájának" tartott Chris Bosh, valamint a liga jelenleg legkeményebb palánk alatti duója, Zach Randolph és Marc Gasol találkozóját.

…választ akarunk kapni arra a kérdésre, hogy a hagyományosabb csapatszerkezet és playoff-kosárlabda képes-e legyőzni a kevésbé tradicionális kosárlabdát játszó bajnokcsapatot.

…tudni akarjuk, mennyire jó edző Erik Spoelstra. A Grizzlies ellen eddig az ellenfelek kényszerültek változtatásokra (ha Conley-ék eljutnak a döntőig, ez a Spursre is igaz lesz) – ha Spoelstra megtalálja a kulcsot a játékuk ellen, akkor nagyot nőhet vezetőedzői reputációja.

…látni akarjuk a múlt és jelen találkozását. Shane Battier, a Miami Heat veterán mindenese szinte tökéletesen illeszkedne Tayshaun Prince helyén a Grizzlies csapatába: a liga egyik legjobb védőjátékosa, aki nagyon él a triplavonalon túlról. Persze most a Heat sikeréért küzd, de nem volt ez mindig így. 2001-ben a Grizzlies draftolta a 6. helyen, és pályafutása első 5 évét Memphisben töltötte, és a 2010-11-es nagy menetelésből (amikor a Memphis 8. kiemeltként kiverte a Spurst és 7 meccsre kényszerítette a Thundert) is alaposan kivette a részét.

…újra át akarjuk élni a mesebeli "legkisebb fiú" csodáját.
Utoljára 1995-ben fordult elő, hogy egy csapat a playoffban végig pályahátrányban küzdött, és bajnok lett (Houston Rockets), az utolsó ilyen döntős alakulat pedig az 1999-es, keleti 8. helyről induló New York Knicks volt.



Spurs-Pacers nagydöntőt akarunk látni, mert…

soha nem eddig egyszer fordult elő, hogy két egykori ABA-s csapat játssza az NBA nagydöntőjét. Az 1976-os ABA-NBA egyesülésben 4 gárda csatlakozott az NBA-hez (Spurs, Pacers, Nets, Nuggets), közülük a Spurs-Pacers-Nets trió már járt döntőben – de közösben csak egyszer, 2003-ban.

…a George Hill-Kawhi Leonard páros pikáns. Hill, a Pacers irányítója kiválóan teljesít az idei rájátszásban, mint ahogy a másodéves Spurs-kiscsatár, Leonard is – utóbbit a posztján sokan már most a liga egyik legsokoldalúbb játékosának tartják. Az viszont nem annyira közismert tény, hogy Leonardot 2011 nyarán még a Pacers draftolta, majd azonnal elcserélte a Spurshöz George Hillért – aki akkor már egyértelműen jobb játékos volt annál, hogy Tony Parker és Manu Ginobili mögött csak a harmadik legyen a Spurs kisembereinek rangsorában.

…a stílusok harcát akarjuk látni. Az Indiana Frank Vogel kezei alatt iszonyatosan megtanult védekezni – ha nem lenne szentségtörés, azt mondanánk, hogy kezdenek hasonlítani a ’régi’ Spursre. Az új Spurs viszont nem elsősorban a védekezésre épít, sokkal inkább a támadójátékra – Gregg Popovich személye ezért külön remek ízt adhat a párharcnak, hiszen neki sok újat védekező oldalon nem tudnak mutatni. Vagy mégis?



Grizzlies-Pacers nagydöntőt akarunk látni, mert…

…a két csapat hiába van a Keleti és a Nyugati Főcsoportban, városaikat kevesebb, mint 500 mérföld választja el őket egymástól – amerikai léptékkel mérve ez igazi "szomszédvárak csatája" lehet, ami meglehetősen ritka az NBA döntőjében.

…imádjuk a kőkemény védekezést. Mindkét gárda zseniálisan védekezik, akik a játéknak e szegmensét kedvelik, azoknak nem létezik jobb párosítás ennél.

…retró játékot és retró döntőt akarunk. Évek óta, lassan egy évtizede kezdték el hangoztatni egyes szakértők, hogy a centerek és a palánk alatti játék már nem akkora faktor, mint akár csak a 90-es években – a trend ma már a gyors kisemberek védekezést bontogató játéka, és az igazán jó csapatok inkább a gyorsaság és erő kombinációjára építenek, semmint a nagyemberekre. A Grizzlies és a Pacers azonban már közös főcsoportdöntős részvételével cáfolja valamelyest ezt a tézist, hiszen 1-2-3. poszton nincs szupersztárjuk (gondoljunk itt Russell Westbrookra, Kevin Durantre, LeBron Jamesre, Kobe Bryantre, Carmelo Anthony-ra vagy egy egészséges Derrick Rose-ra). Vannak viszont klasszis magasembereik, a Randolph-Gasol és a West-Hibbert duó összecsapása pedig visszahozhat valamit a régi stílusból, amikor az igazán nagy csaták nem a periméteren, hanem a palánk alatt, test test ellen zajlottak.

…új bajnokot akarunk látni. 1980 óta mindössze egy alkalommal fordult elő, hogy két olyan csapat játssza a döntőt, amelyek korábban még nem nyertek bajnokságot. 2006-ban a Miami Heat és a Dallas Mavericks összecsapása igazi klasszikussá nemesült: 2-0-ra vezetett a Dallas, tenisznyelven szóva "labdájuk volt" a 3-0-hoz – a Heat azonban összeszedte magát, és sorozatban négyet nyerve húzta be első bajnoki címét. Hasonló izgalmakkal idén is kibékülnénk.

Melyik döntőt látnátok a legszívesebben?


Melyik két csapatot szeretnéd látni a döntőben?
 
 
 
 
  
pollcode.com free polls 


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus