Az Őshüllők tényleg nem bírják a Hőséget

A mai nap éppen megfelelő arra... Hogy egyrészt a hangya holdra szálljon, másrészt lehordjam a Miamit a sárga földig, legutolsó sorban pedig esélyt latolgatok egy picit a végső győzelemre. Pár napja már megfogalmazódott bennem a gondolat, amiben az ellendrukkerek a szezon előtt még csak reménykedhettek: nincs minden rendben Floridában. Lehet, hogy LeBron James és Dwyane Wade belső harcot folytatnak egymással „ki, ha én nem” témakörben, előfordulhat, hogy Erik Spoelstra „majd megoldja valamelyik” felfogása nem éppen a siker kulcsa, de a csapat kerékkötője egyértelműen: Chris Bosh.

A következő szavakkal érkezett Miamibe: "Dwyane is a winner, I am a winner".

{youtubejw width="100%" height="306"}Bs2LvJQgaoc{/youtubejw}

Kicsit övön aluli, de ennyit megérdemelt a nyári "produkciója" után. Kiegészítésképpen annyit, hogy a tavalyi szezon hajrájában sikerült kikapni a háromnegyed csapatát a kórházban tudó Golden State-től ezzel a kihagyott ziccerrel, és pont egy győzelemmel kellett volna több a rájátszás eléréséhez. Ilyen egy igazi győztes...

Annyi biztos volt korábban is, hogy nagyon jó kezű gyerek, de pocsék védő. A puha játéka miatt csak Chrissy-nek, Bosh Spice-nak vagy Shaq által RuPaulnak „becézett” erőcsatár azonban egyelőre olyannyira nem érzi a helyét új csapatában, hogy más problémák is felvetődtek vele kapcsolatban, az egykori fő-Raptor egyértelműen bukásra áll a Heatnél. Több évig volt a Toronto arca, sztárja, szinte minden támadás rajta futott keresztül, így neki volt lehetősége fazont szabni a játéknak. Most ez a lehetőség teljesen megszűnt. Wade és James viszi a csapatot és mivel még nincs egyértelmű erősorrend köztük sem, nem fogják labdával tömni Bosh-t, szeretnék inkább a saját helyüket biztosítani a csapatban. Spoelstrának sincs könnyű dolga, hiszen egyszerűen csak izolálni kellene a támadásokban és majd megoldja egyedül, de nem veheted ki két legjobb játékosod kezéből a labdát a harmadik kedvéért(pedig kellene). A betörések utáni zsákolásokat meg Stromile Swift is egész jó hatékonysággal tudná megoldani, ehhez nem kell 14.5 milliót fizetni egy játékosért, ahogy például a jó öreg Zydrunas Ilgauskas is rendre beveri a James által leosztott labdákat 5-6 méterről is, veterán minimumért.

Mindez azonban nem menti fel hősünket teljesen. Egy egykori(ha idén be lesz válogatva, lemondok) all-star játékostól az eddigi teljesítménye olyan kevés, mint a harmat. A támadásbeli kihasználatlansága egy dolog, a védekezéséről meg annyit, hogy Paul Millsap ma hajnalban 46 pontig jutott mellette. Nem véletlenül kezd az oldalán Joel Anthony centerben, akinek félnek odaadni a labdát, annyira fakezű, de hátul kemény és megbízható iparos. Bosh idei lepattanóátlaga is csak 5.9, ez nagyjából a nullával egyenértékű. Tavalyi átlaga is csalóka, Andrea Bargnani mellett 10.8 a meccsenkénti minimum(az olasz úgy játszik centert évek óta, hogy a tavalyi 6.2 volt a legjobb teljesítménye e téren).

Amennyiben Wade és James között kialakul valamiféle kompromisszum és elkezdenek figyelni Bosh-ra is, akkor tartom elképzelhetőnek, hogy elindul felfelé. Ha viszont fogadni kellene rá, előbbi kettőt ismerve inkább azt mondanám, hogy ez nem vagy túl későn fog bekövetkezni. Pat Riley nem fogja ölbe tett kézzel nézni, hogy nagy pénzért leigazolt játékosa ilyen produkciót nyújtson és van annyira intelligens GM, hogy beismerje, ha valami nem megy. Esetleg leülhet a padra edzősködni, de azt is tudja, hogy CB4 értéke a mostani teljesítményétől függetlenül nagy. Tudják azt máshol is, hogy ha megint első vagy maximum második opcióként, a támadások szerves részeként és gyakori befejezőként számítanak rá, akkor azért Bosh neve még elég jól cseng.

Ha marad, akkor viszont a Heatnek nem adok több esélyt a bajnoki címre, mint 15%. Ott van ugyanis a Bostonban az a Kevin Garnett, aki ellen még NBA karrierje során soha nem sikerült még egyetlen értelmes meccset sem játszania Chrissynek. A legrosszabb matchup ellene KG és ha összekerülnek, előre be lehet írni a teljesítményéhez egy nagy nullát. A „két vezér” pedig édeskevés a bostoni Big4 és a kiemelkedő kiegészítő személyzet ellen. Nem mellesleg nyugaton ott van a másik várt ellenfél, a Lakers, akik LeBronékra (is) készültek az egyik új igazolásukkal, Matt Barnes-szel. Ő, Kobe és Artest fogná a két nagyágyút, egyik sem kellemes védő az ellenfél szempontjából, felső posztokon pedig Gasol állna szemben Bosh-sal, ebben a párharcban sem utóbbi állna jobban.

A Celtics és a Lakers között lehetetlen választani szinte, tavaly öldöklő küzdelem, hét meccs, alig nyert az otthon játszó csapat, most mindketten tovább erősödtek, a Boston alapszakaszbeli lazsálásának idén nem fogunk bedőlni, szóval oda adnék 40-40%-ot. Igen, ennyivel többet, mint a Miaminek. Ezek ugyanis kész csapatok már. A Lakersbe csak olyan ember érkezett, aki hasznos, egyetlen kérdés talán a motiváltság lesz, de valószínűleg úgy gondolkodnak ott is, hogy jobb 1-gyel több gyűrű, mint kevesebb. Bostonban meg Kevin Garnett előbb küldi el a rákba(ha-ha-ha) Westet vagy aki balhézik, mint hogy az bármiféle negatív hatással legyen a csapatra. A maradék 5%-ot odaadom a Magicnek, de azt is csak azért, mert Dwight Howard nem kicsit fejlődött a nyáron. Amennyiben a tempóit biztosan tudja értékesíteni(és úgy néz ki, hogy rendesen begyakorolta ezeket), gyakorlatilag foghatatlan lesz és olyan domininciát várok tőle, mint amilyet a kétezres évek elején Shaq mutatott be. Ha muszáj lesz emiatt bekettőzni, akkor a Magic az alapjátékát játszhatja a rájátszásban is,  és bár alapvetően továbbra szkeptikus vagyok Carterrel és Lewis fontos meccseken nyújtott teljesítményével szemben, ebben az esetben nyílik némi esély számukra is a végelszámolásnál, ha nem is sok.

Tóth Attila

Forrás: nba.blog.nepsport.hu

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus