Az új Scottie Pippen?

Az Indiana Pacers egyik legjobbjáról, Paul George-ról kevés szó esett mostanában, pedig annak ellenére, hogy a kiscsatár még mindig csak 23 éves, és mindössze a 3. szezonját tölti az NBA-ben, már most nagyon fényes pályafutás "néz ki” neki.

George sokakat emlékeztet a Chicago Bulls legendás játékosára, Scottie Pippenre, akinek tudását mi sem jelzi jobban, hogy egy Michael Jordan mellett képes volt olyan karriert befutni, amiért vitán felül választották be a Hall of Fame-be. Az idén a legtöbbet fejlődött játékosnak választott George-nak még tennie kell ezért, azonban kettejük hasonlósága már most sok aspektusban megnyilvánul.

Mindketten egy közepesen erős egyetemen bontogatták szárnyaikat: Pippen a Central Arkansasban, George a Fresno State-en, ennek ellenére top10-es választások voltak (Pippen 5., George 10.).

Nagyjából ugyanakkor vették fel az NBA ritmusát, mindkettejüknek a 3.-4. szezon volt az áttörés: az 1987-ben draftolt Pippen 1990-ben, a 2010-ben kiválasztott George idén lett először All-Star. Pippen először 1991-ben, George idén került be az Év második legjobb Védőötösébe.

Mindketten különleges fizikai képességekkel bírnak. Pippen karfesztávja (wingspan) közel 220 centiméter volt, és George-nak közel 210 centis – némelyik centernek nincs ekkora. Felépítésük nagyon hasonló.

Noha LeBron James mostanában szereti úgy emlegetni magát, mint az első játékos, aki öt pozícióban is képes extrán védekezni, téved: az első ilyen kosárlabdázó Scottie Pippen volt. Sőt, Pippen nem csak a pozíciós játékban volt képes bárkit megfogni a palánk alatt vagy a periméteren, hanem kiscsatár létére ő volt a Bulls védekezési rendszerében a gyenge oldali blokkoló – mixekben tucatjával köszönnek vissza nagyobbnál nagyobb blokkjai. George hasonló stílusú játékos lehet: első két évében javarészt dobóhátvédeket fogott (kiválóan), de idén kiscsatárban szintet lépett: nem csak 1 az 1-ben, de besegítő és gyenge oldalról érkező védőként is kiválóan teljesített, Roy Hibbert mellett rá épül a Pacers ligaelit védekezése.

A dobásokban gyakorlatilag mindent tudnak. Pippen legendás volt a labdaszerzések utáni lerohanásairól, irtózatosan nagy posztereiről (Patrick Ewing mesélhetne erről), illetve lefordulásairól és tripláiról is. George itt emlékeztet a leginkább Pippenre, sok esetben még a mozdulataik, bizonyos helyzetekben hozott döntéseik is kísértetiesen hasonlóak – George annyival más, hogy a triplái stabilabbak, és pozíciós játékban talán több lesz benne, mint Pippenben volt.

Pippen kiváló lepattanózó és passzoló volt, és George sem sokkal marad el tőle – az idei rájátszásban volt olyan tripla-duplája is, ahol a pontok mellett lepattanóban és gólpasszban érte el a két számjegyet, egyébként lepattanóátlaga 7.4, asszisztátlaga 5.1 a playoffban!

Higgadtság és csapatjáték. Mindkettejükre jellemző a nyugodtság, a nagyfokú koncentráció a pályán, mindketten igyekeznek olvasni a játékot, ugyanakkor felesleges kockázatokat nem vállalnak - George játéka is kezd Pippenéhez hasonlóan egyre letisztultabb és céltudatosabb lenni. A másik közös pont a csapatban gondolkodás: hezitálás nélkül adják tovább a labdát a jobb helyzetben lévő csapattársnak, illetve védőoldalon mindenhová érkezik a besegítésük. Pippen és George mellett is kidomborodnak a társak erősségei, és elhalványulnak a gyengeségei - mondhatni, csapattársaiknak jóval könnyebb az élete, mint más játékosoknak.

A számok és adatok mellett sokan inkább a saját szemüknek hisznek – zárásként két videó az úriemberekről:


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus