Előttem az utódom: Kyrie Irving

Az EB-láz kellős közepén egy kis NBA-vel jelentkezünk. Az Előttem az utódom-rovat 2. része következik, benne egy 21 éves All-Starral.

A Cleveland Cavaliers szurkolói LeBron James elvesztése után sem panaszkodhatnak, hiszen náluk pattogtat a következő tíz (akár tizenöt) év egyik legjobb játékosa. Vagy a legjobb?

Kyrie Irving 1992-ben született Ausztráliában, miután édesapja ide jött az Államokból (a Boston University után) profi kosárlabdázóként. A kis Kyrie két évet élt Melbourne-ben, ekkor költözött vissza a család New Jerseybe. Az édesanyját négy évesen elveszítette egy betegségben, majd már kölyökként megígérte, hogy az NBA-ben fog játszani. A Duke színeiben kezdte meg egyetemi karrierjét, de nyolc nagyszerű mérkőzés után megsérült, három hónapot hagyott ki. Így 11 találkozó alatt is kitűnt már hatékonyságával és távoli dobásaival. 52,3%-kal dobott mezőnyből, 46,2-vel a triplavonalon túlról, 90,1-gyel pedig a büntetővonalról. Ezek után 2011-ben toronymagas 1/1-esként választotta ki a Cavs.

Újoncévében azonnal bizonyította, hogy jó döntés volt, 18,5 pontot, 3,7 lepattanót, 5,4 gólpasszt, 1,1 labdaszerzést átlagolt, de mindezeknél fontosabb volt a mutatott játéka: egyértelmű volt, hogy tökéletesen érett a franchise-player szerepkörére, hatékonyan, jó döntéseket hozva játszotta végig a szezont. 47%-os mezőnymutatója is magáért beszél (az újoncok körében ez nagyon jónak számít, LeBron James például 41%-kal zárta első szezonját), de a 39,9%-os triplamutatója figyelemre méltó volt. Meghívták az újoncok és másodévesek gálameccsére, ahol 34 pontjával kiérdemelte az MVP címet, majd a szezon végén a 120 szavazatból 117-et begyűjtve megkapta az Év Újonca díjat is. Aggodalomra adott azonban okot sérülése, amely miatt 15 találkozót kényszerült kihagyni.

Második évére Irving töretlenül fejlődött tovább. Négy perccel többet is töltött a parketten meccsenként (34,7), több dobást vállalt, a számai is nőttek. 22,5-re emelte pontátlagát, 5,9-re a gólpasszainak, 1,5-re a labdaszerzéseinek számát meccsenként. A dobószázalékai hasonlóan alakultak, de egyértelművé vált: őt nem a számok határozzák meg, őt látni kell játszani. Ugyan sérüléssel kezdte a szezont, visszatérése után 41 ponttal terhelte meg a New York Knicks gyűrűjét a Madison Square Gardenben, így ő lett a legfiatalabb játékos, aki ebben a csarnokban 40 pontig jutott (az első helyről Michael Jordant taszította le).

Óriási meccseket játszott a Lakers és a Thunder ellen is, megkapta a „Mr. Fourth Quarter” becenevet. Nem véletlenül. Az utolsó öt percben átlagban három dobást vállalt el, ezeket 46,7%-kal értékesítette is. Az utolsó egy percben pedig 57,6 %-kal. Nem egy, nem két mérkőzést nyert meg a Cavs az ő utolsó pillanatokban dobott kosaraival, dudaszóra gyűrűbe vágódó tripláival. Viszont ezúttal is ki kellett hagynia meccseket, szám szerint 23-at, sérülés miatt. Meghívták az All-Star gálára is, ahol 15 ponttal zárt, miután a Rising Starson 32-ig jutott, és közröhej tárgyává tette Brandon Knightot cseleivel. Ha ennyi nem lett volna elég, megnyerte a tripladobó-versenyt is.

Nem kérdés, hogy a jövő MVP-jének szárnybontogatásainak lehettünk tanúi az elmúlt két évben. Kyrie Irvingben minden megvan ahhoz, hogy rövid időn belül a liga egyik legjobb játékosává váljon. Labdakezelése lenyűgöző, Chris Paulhoz lehet hasonlítani. Crossovere félelmetes, erről Brandon Knight, de Kevin Durant is tudna mesélni. Nagyszerűen alakítja ki magának a dobóhelyzetet és képes is pontot szerezni a pálya minden pontjáról. Csapattársaitól minimális segítséget kapott eddig, dobásai nagy részét egy az egyben engedte el, amit bizonyít az a statisztika is, miszerint ő szerezte a legtöbb pontot izolációs játékokból ebben a szezonban.

A 45,2%-os mezőnymutató ennek fényében szép, a 39,1%-os triplahatékonyság pedig bámulatos. Rendkívül képzett játékos, aki előszeretettel csinál bolondot ellenfeleiből. Gyors, agilis, és a labdakezelése miatt könnyen jut el a gyűrűig, ahol be is tudja fejezni az akciókat. Ha mégsem ér be a festékbe, akkor megcsinálja a helyet magának a dobáshoz középtávolról és távolról is. Passzjátéka ugyan még nincs kész, de egy jobban felépített csapatban az asszisztjainak száma is megnövekedhet. Védekezésén lehetne még javítani, de egyáltalán nem elveszett, jó labdalopó. Ugyan különösebben nem atletikus, de ezt remekül pótolja játékintelligenciájával és képzettségével. A legnagyobb erénye viszont mégis az, ahogy kontrollálja csapata játékát, az egész mérkőzést, ahogy megtalálja a lehető legjobb döntést pillanatok alatt. A clutch helyzetekben félelmetes, gyakorlatilag bármit rá lehet bízni, ő megoldja bárhonnan, bármikor. Ez a hidegvér a legnagyobb játékosok ismérve, ami Irving egyéb képességeivel párosítva a liga legszűkebb elitjébe emelheti.

Idén papíron már egy jóval erősebb csapat lesz körülötte, mint eddig. Érkezett Jarrett Jack, Earl Clark, Szergej Karaszev, valamint Anthony Bennett is, ráadásul megszerezték Andrew Bynumot, aki alighanem jelentősen megkönnyíti majd Irving dolgát, amennyiben egészséges lesz. Az egészség egyébként főhősünknél is nagy kérdés, eddig mindkét szezonjában összeszedett egy komolyabb sérülést, ezúttal ez tönkreteheti a Cavaliers rájátszás-reményeit, főleg ha Bynum is a maródiak listáját erősíti. Az első 4-5 csapatot leszámítva Kelet ezúttal sem tűnik félelmetesnek, elérhető lehet a 8. hely a Cavs számára, Kyrie számára pedig az lehet a nagy lehetőség: a kiemelt figyelemmel követett play-offban megmutatni, hogy mit tud. Ha elkerülik a sérülések, alighanem elég sokszor fogja megmutatni…

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus