Fantasy - Toplista torzítás

A fantasy szemléletmód egyik fura velejárója, hogy gyakorta rendezzük sorba az NBA játékosait egy-egy statisztika szerint, amennyiben betömendő lyukakt fedezünk fel csapatunkon. Nézzük hát azokat a játékosokat akik egy-egy mutatóban meglepően elöl találhatóak, annak ellenére hogy nevük láttán több a kérdőjel, mint a dicsérő szó. A Hungarian Fantasy Basketball Association (HFBA) összegyűjtötte a legérdekesebb neveket.

PTS: O.J. Mayo – 8. hely
Vannak játékosok akiket egyszerűen nem szabad a padra ültetni, Mayo pont egy ilyen. Közel 20 pontot átlagol úgy hogy a 3-as mögül a karrier átlagához képest 13%-al jobban dob. Még mindig nem igazán passzol, nem is kiemelkedő védő, de scorer SG-ból ligaátlagon bőven felül nyújt. Amíg Nowo nem tér vissza a Dallasba, addig biztosan tartja ezeket a számokat, utána viszont lehet, hogy érdemes lesz tesztelni a piaci értékét, mert ez egyenlőre túl szép hogy igaz legyen.

RBN: Omer Asik – 3. hely
Ha ezt elém teszik 3 hónapja akkor valószínűleg napokig nevettem volna, de minimum bolondnak néztem volna a hírhozót. Tény hogy a Houston extrém fiatal (1db ’86 előtt született játékosuk van…) csapatában a magas poszton egészen szerény teljesítménnyel is kezdőbe lehet kerülni, olyan vékony a keret, de a 12 lepattanós átlag bárkinél megsüvegelendő, főleg hogy ebből átlag 4-et a támadó oldalon kap le a török center. Az igazsághoz tartozik, hogy egy ilyen játékos a csapat smallball taktikájának melléktermékeként közel bárkiből válhat, de a tényen, hogy óriási fegyvertény a játékos birtoklása, nem változtat.

AST: Greivis Vasquez – 5. hely
Gordon sérülése és Rivers alsóhangon hullámzó teljesítménye mellett Vasquez lett a Hornets játékszervezője, ezzel meccsenként 8.7 asszisztot szállítva átlagban. Meglepő? Az! Hasznos? Közel sem. Bármennyire is előkelő helyen szerepel, amíg több mint 3 eladott labda, nem éppen kiemelkedő dobószázalékok és elhanyagolható mértékű védekezési statisztikák szerepelnek a neve mellett addig az ilyen impozáns helyezés mellett is csak elkeseredett GM-ek kiegészítője lehet a mélyebb ligákban.

STL: Jason Kidd – 5. hely
2.07 – steal meccsenként, nem túl kimagasló, mindaddig amíg nem látjuk hogy 10-12 perccel kevesebbet játszik mint ebben a kategóriában top 10 játékos átlagosan. A kiöregedni nemakaró, jövőbeli Hall of Famer játékára nehéz szavakat találni. Már rég nem olyan gyors mint a Nets korszakában, de sokkal ravaszabb. Mély ligákban tökéletes csereirányító, sokoldalú statisztikákkal. Keeper ligákban azért már ne küzdjünk a megszerzéséért...


BLK: Larry Sanders – 3. hely
Több helyen boncolgatták már a Bucks magasember átkát, miszerint aki kezd az nem játszik jól. Mindez annyira igaznak tűnik hogy nem lepődnék meg ha következő meccseken 5 hátvéddel állnának fel a szarvasok babonából. Sanders szerencséje hogy eddig csak egy meccsen játszott kezdőként idén, minden egyéb esetben remekül szerepelt. A legmeglepőbb a 2.9 blokkos statisztikai mutatója, amit 22 perc alatt hoz össze. Több mint impozáns, de a fault problémákkal még kezdeni kellene valamit a fiatal magasembernek.

3PT: Kyle Korver – 3. hely
Nem csak maga az ember hanem még inkább a csapat a meglepetés. Az Atlanta egészen hatékony játékkal mutatkozik idén. A végre egészséges J.Smith-Horford páros pedig egészen nagy teret enged a csapat triplaspecialistáinak. Ennek gyümölcsét élvezi Korver is aki megbízható teljesítményével az ugyancsak vajkezű A.Morrow-t tartja tartósan padon. Ettől függetlenül Korver nem a fantasy ligák kedvence, mert vonalon belülről nemigazán próbálkozik, így lehetséges az hogy a 2.6 hárompontos mellé meccsenként körülbelül csak 10 pont társul, és a játék semmilyen más elemében nem tud még közepeset se letenni az asztalra. Aki látta a Moneyball-t az tudja mit csinál éppen az Atlanta. Egyenlőre bejön.

TO/AST: A.J. Price – 6. hely
Washingtonban is van remény, bár nagyon halvány. A tapasztalt Price Wall hiányában egészen sok játékpercet kap a Wizardsnál és ezt hatékony irányítással hálája meg.: 5 asszisztra kb. 1.5 TO-e jut. Sajnos ez a statisztika erősen torzítva van, hiszen nem számoljuk bele azt hogy 30% környéki mezőnyözésnél (ami Price sajátja) majdnemhogy a kosárra dobás is felér egy-egy labdaeladással. Mély H2H bajnokságok extrém csapatépítési taktikái között talán lehet helye.

Rosszember (aka NapiZirc) - HFBA

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus