Fantasy: Mit ér a sztár - ha sérült?

Milliárdos üzlet Amerikában, a major sportok első számú marketingeszközei, a sportszenvedély leggyakoribb előidézői: ezek az ingyenes fantasy ligák.

Az alapgondolat egyszerű: tucatnyinál is több NBA őrült összegyűlik (legtöbbször virtuálisan) és szabályos játékbörzén felosztják maguk között a hús-vér NBA játékosokat. Az így létrejött virtuális csapataik után kapnak pontot, az alapján, hogy napról napra milyen teljesítményt nyújtanak játékosaik a kosárlabdapályákon. Az nyer, akinek az év végén több pontja van. Egyszerű.

Aztán amikor elkezded, minden megváltozik. Beszippant és teljesen elmerülsz benne. Reggelente kedvenc csapatod eredménye helyett fantasy csapatod legjobbjainak statisztikáit böngészed. Korábban teljesen hidegen hagyó mérkőzések elé ragadsz le egy húszperces kiegészítőember miatt -csak mert része a keretednek.

Őrültség? Az. De a játékosok 90%-a egy idény után sokkal közelebbinek érzi a ligát, mint előtte, és legalább ennyien kezdenek neki a következő éveknek fokozott lelkesedéssel, tervezgetéssel.

Ezt a szubkultúrát öleli fel a Hungarian Fantasy Basketball Association, akiktől ezentúl heti rendszerességgel, pénteken olvashattok fantasyNBA témájú cikkeket a Kezdő5.hu hasábjain. Ha kedvetek támadna kipróbálni honfitársaitokkal, minden információt megtaláltok a hungarianfba.wordpress.com oldalon.

Az első írás témája: mit ér a sztár - ha sérült?

A fantasyNBA sokszor a tudásról szól, játszott percek, statisztikák, formaidőzítések, kikövetkeztetett előrelépések, de van 2 dolog, ami még talán ennél is fontosabb. Az egyik a megérzés, amikor megnézel élőben egy meccset és felfigyelsz egy-egy tehetséges játékosra, még mielőtt a statisztikái kiemelnék őt a többiek szeme elé. A másik a kockázatvállalás, a rossz fiúk, csapatot váltók, és sérültek jó ütemű behúzása sorsfordító lehet.

Az első utánaolvasás kérdése, a másodikban sajnos nem tudunk segíteni (talán ők: ezo.tv), így nézzük hát inkább az 5 leggyakrabban felmerülő sérült értékét a fantasy piacon.

Kevin Love: Mennyivel másabbul hangzik a “bal keze a János-kórház, jobb keze maga a halál” boxhimnusz, ha az NBA talán legjobb erőcsatárát helyezzük a kontextus közepébe?! Márpedig Love keze most gipszben, és bár szerencséje volt (nem mozdult el a csont), valószínűleg a fantasy játékosoknak komoly fejtörést fog okozni, hogy a következő 6 hét kiesés mekkora értékcsökkenést fog okozni. Az biztos hogy a korábbi fix top3-ból ki fog kerülni, de egy korábbi HFBA cikkben jósoltak még mindig fennálnak: komoly túlárazás várható. A Minesota nélküle is bivalyerős, nem fogják siettetni a visszatérést még ha a töréseknél kicsi is a kockázat. Rosszmájúan úgy is fogalmazhatnánk: akkor hozzák majd be, ha elfogy Roy térde…

Mit adjak érte: most annyit, amennyit a Nash-mentes Gortatért adnál, azzal nagyot nem tévedhetsz. De ha rám hallgatsz, vársz 2 hetet - majd két középjátékosért elcseréled egy kétségbeesett GM-től.

Dirk Nowitzki: Újabb 6 hetes kihagyás, el nem múló térdfájdalmak miatt… 30 felett, ha egy NBA játékos úgy kel fel, hogy nem fáj semmije, akkor feltehetően meghalt. Nowo 34, erősen alulmotivált, és jelenlegi csapata kizárólag azzal tudja noszogatni, hogy ha talpra áll, akkor elmehet Kaman-nel macskára vadászni – szomorú analógia, hogy a meggyengült Dallasnak a német fadeawaymester nélkül csak a Bobcats nyújthat szabad prédát. Egyelőre 13 meccsről írják hiányzónak, de ne lepődjünk meg, ha csak a Jézuska fog egészséges Dirk-öt rakni a palánk alá.

Mit adjak érte: Ha tudsz várni, akkor érték alatti megszerzéséért cserébe, egy jó százalékú one man show-t láthatunk majd, mert Tyson Chandler után újra kap helyet a palánk alatt. Viszont az ilyen típusú sérülések miatt az egészséges értékét közel megfelezheted. Gyengébb idegzetűek hanyagolják.

Ricky Rubio: Vitathatatlanul az egyik legígéretesebb kockázati tőkebefektetés az úriember ledraftolása. Várhatóan januárban kaphat először lehetőséget, de a csapata annyira jól mozog a parketten, hogy instant 7+ assisztszállítás várható tőle 24/7, DE! Sérülése több, mint rizikóssá teszi a behúzását. Amennyiben minden kosaras legszebb álmát le lehet írni 3 betűvel, akkor az biztos az MVP lenne, de ha rémálmukat kellene így jellemezni, akkor nagyszázalékban az ACL említésére kelnének verejtékezve. Megjósolhatatlan gyógyulási idő, gyakran derékba tört karrierek jellemzik ezt a sérülést. Persze ahol árnyék van, ott kell lennie fénynek is: jobb híján valószínűleg a spanyol reménység az évet dobóedzésekkel töltötte, így talán legnagyobb gyengeségének számító mezőnyszázaléka is javulhat visszatérésekor.

Mit adjak érte: Annyit, amennyit a padon ülő utolsó embernek adnál. Ha fél évet játszik csak (azt is úgy, hogy nagyobb szélben a padra sem ültetik le, annyira féltik), negyede az értékének. Viszont egy decemberi csereügyletben kiegészítő értékként egészen nagyot lehet vele kaszálni. Ahogy az angol mondaná: high-risk high-reward.

Derrick Rose: Újabb féltérdre ereszkedő irányítózseni. Visszatérését élőben közvetíti az Adidas… még legalább 4-5 hónapig. Tavaly úgy hozták le a pályáról a playoff elején, hogy minimum 12 hónap kiesés. Ma már csodaként beállított 11 hónap is lehet belőle. Valaki nagyon ért az összedrótozáshoz a Szeles Város orvosai között. De a tényen ez nem változtat: ha az All-Star hétvégéig playoff helyen lesz a Bulls, akkor Rose biztosan visszatér az alapszakasz utolsó 2 hónapjára, ha nem (a gyengülő kispad, Nate Robinson átok, Scalabrine visszavonulása okán) - ami azért mindenképpen meglepő lenne, - akkor a legmocskosabb tankolása következhet az évtizednek, melynek végén újra 1. draftpicket kap a Bulls, immáron csak a golyók 2%-ának birtoklásával, kiérdemelve ezzel a Lucky City címet. Ja igen, és Rose 2013 novemberében lép újra pályára. Csak hogy a szélsőséges eseteket emeljem ki.

Mit adjak érte: Semmit! Ne draftold! Nincs az a teljesítmény ami megéri, hogy a szezon 80%-ában 1 hellyel kevesebbed legyen, mint a többieknek. Egyetlen kivétel van ez alól, amennyiben valamiféle keeper ligában indultál (ahol a következő szezont ugyanazzal a kerettel kezded, mint amivel az előzőt befejezted - a szerk.), akkor viszont egy tankoló csapat remek alapköve lehet a kezedben. Akár a következő év bajnoki címe is múlhat ilyen helyzetben az ő birtoklásán.

Stephen Curry: Szűkebb baráti körben mi már csak Boka Juniornak nevezzük, gyerekképe és állandóan kiújuló bokasérülései miatt. Karrierje kísértetiesen hasonló Brandon Roy-éhoz. Hatalmas tehetség (bár neki nem jött össze a ROY cím), de állandó sérülései iszonyatosan hátráltatják. Minden évet úgy kezdenek, hogy ez a boka soha többet nem fog meginogni, aztán pár meccs után megint csak a pihentetések és a műtétemlegetések maradnak. Curry a lehető legnehezebben kezelhető játékostípus a fantasy körülmények között: meccseken át jó számokat hoz, majd hetekre elvonul sérülés miatt - és amikor végre elengedné az ember, újra hozza a jó számokat. A megtestesült "fogd meg, eresz el" rémálom.

Mit adjak érte: Isten tudja. Ha rajta kívül nem teszel kockázatos embert a keretedbe, akkor remek húzás lehet, de még pár hasonló játékos könnyen taccsra teheti az egész szezonodat.

rosszember (aka napiZirc) - HFBA

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus