Forgószél söpör végig Keleten

Az elmúlt napok hírei, hírmorzsái arról szólnak, hogy a Keleti Konferencia erőviszonyai alapjaikban fognak felborulni a következő szezonban - lassan ott tartunk alig néhány héttel a bajnoki cím megszerzése után, hogy a címvédő Miami Heatnek jövőre először a bajnoki döntőben lenne lehetősége "megpihenni". Már ha egyáltalán eljut odáig... Összeállításunkban igyekszünk rendet vágni a káoszban és megtalálni a csapatok lehetséges helyét a jövő évi képletben.

A DÖNTŐRE ESÉLYES CSAPATOK

01: Miami Heat. A bajnok napjai még csendesen telnek, hiszen ledraftolták a rendkívüli jókezű centert, Justin Hamiltont, és a szintén extra csuklóval megáldott egykori All-Starral, Rashard Lewis-zal tárgyalnak. Persze nem tétlenkednek a végleges igazolásokkal sem, hiszen nagy valószínűséggel (július 11-e előtt minden átigazolás mellé oda kell érteni a feltételes módot), megszerzik Ray Allent. Ezzel két legyet ütnek egy csapásra: a ligatörténet legjobb tripladobója érkezik oda, ahol alapvetés a betörések utáni kiosztás triplára (Allennek rengeteg lehetősége lesz tehát kamatoztatni tudását) - emellett közvetlen riválisukat, a Bostont gyengítik. Ami kérdőjel náluk, az a magasember-állomány, mert nagy erőkkel próbálták becserkészni a center Marcus Camby-t - ám az egykori Év Védője pályafutása első csapatát, a New York Knickset választotta. Ez még okozhat gondot, mint látni fogjuk.

02: Boston Celtics. Bár a Celtics és Doc Rivers szinte mindent bevetett, hogy Ray Allen maradjon, nem dőltek a kardjukba, és megpróbálnak gondoskodni a pótlásáról. Avery Bradley, a szupertehetséges védekező hátvéd december környékén lesz újra 100%-os, addig Jason Terry ugorhat be helyette, aki utána a padról érkezhet - ebben a műfajban nem sok nála jobb játékos van a ligában. Nem csak veteránokkal erősödik azonban a csapat amellett, hogy Kevin Garnett és Brandon Bass aláírt: a szívműtétje utáni újra egészséges Jeff Green és Chris Wilcox újraszerződött a csapattal. Különösen Green óriási erősítés, hiszen egészségesen képes All-Star szintet hozni. Mellettük két nagyszerű újonc is érkezik: Jared Sullinger 3-4-es átmenet, aki ha 1-2 évvel korábban jön a draftra, simán top5 - a center Fab Melo pedig egy igazi csiszolatlan gyémánt, aki egyrészt rengeteget tanulhat Kevin Garnett-től, másrészt a 10-15 perces részfeladatokra már most alkalmas. Egyelőre úgy tűnik, hogy a C's keretében jövőre nem nagyon lesz gyenge pont!

03: Chicago Bulls. Talán sokan elfelejtkeznek a Bullsról Derrick Rose súlyos, Joakim Noah közepesen súlyos sérülése miatt, de Tom Thibodeau keze alatt garantáltan ott lesznek az alapszakaszban a keleti top5-ben, és Rose a playoffban minden bizonnyal bevetésre kész lesz. Addig nem kisebb név, mint a pályafutása első 7 évét a Chicagóban töltő Kirk Hinrich dirigálja majd a csapatot, akit anno csak azért cseréltek el, mert luxus volt Rose mellett. Most azonban visszatért, és igen olcsón. Mellette komolyabb erősítés még nem történt, de várhatóan Chicagóban sem tétlenkednek majd.

AZ ÚJ "MÁSODIK VONAL"

04: Indiana Pacers. Idén a remekül felépített, fiatal Pacers átlépett egy határt, és legyőzte az Orlandót a playoff első körében. Sokan fanyalogtak, hogy Howard nélkül ez nem volt nehéz, és a második körben a Heat tulajdonképpen Chris Bosh nélkül nyert vesztett állásból - azonban ez a Pacers hihetetlenül fiatal és óriási bennük a potenciál. Egy újabb évet játszott együtt a mag, amit a menedzsment meg is fog tartani, hiszen George Hillt újraigazolták, és erre készülnek a center Roy Hibbert esetében is - a kontinuitás pedig nagyon fontos annak ellenére, hogy látszólag a szupergroupok összeállásának korszaka ez. Ez a stílus teljesen életidegen Indianától, amely a kosárlabda állama Amerikában. Egy biztos: a Pacers lassan és tudatosan építkezik, amely tavaly már 2. körben és jó alapszakasz-mutatóban nyilvánult meg - ez a minimum elvárás jövőre is.

05: New York Knicks. A Nagy Alma csapatát tavaly rengeteg sérülés sújtotta, ám ők inkább értékeik megtartására törekedtek: Jeremy Lint igyekeznek megtartani, mint ahogy marad a frontcourt (Anthony-Stoudemire-Chandler) is. Az egyedüli gond Iman Shumpert térdszalagszakadása, ám a hírek szerint a dobóhátvéd szépen gyógyul. Ha felépül, szinte tökéletes kezdőötös alakul ki - amelyet olyan veteránok támogatnak majd a padról, mint Jason Kidd és a frissen megszerzett, egykori Knicks-játékos Marcus Camby. Ha ehhez hozzávesszük, hogy tegnap/ma eldőlt, hogy a triplagép Steve Novakot és JR Smith-t is újraigazolják, máris kész egy olyan nyolcas-kilences mag, amire minimális "izmot kell már csak pakolni" ahhoz, hogy bárkivel partiban legyen. Akkor sem kell kétségbe esniük, ha Linről esetleg lemaradnak, hiszen Kidd képes kezdőként játszani, és ott a talonban Raymond Felton is.

06: Brooklyn Nets. Sötétségből a fényre, mondhatnánk, hiszen tavasszal azon keseregtünk/nevettünk, hogy Billy King GM kihajított egy 6. választást a semmire. Mostanra viszont az év legrosszabb vezetőjéből a legjobbá avanzsálhat, ha összejön a Howard-trade. Jelenleg még nincs kész a deal, ám akár jön Howard, akár nem, mindenképp közönségcsalogató lesz az új csapat. Deron Williams mellé érkezett Joe Johnson, velük kiegészül a hosszabbító Gerald Wallace és az Európából érkező bosnyák erőcsatár, Teletovic - ehhez a maghoz érkezhet Dwight Howard, vagy maradhat a Lopez-Humphries duó. Mindkét esetben egy új keleti monster születik. Náluk a kispad még hatalmas kérdőjel, valószínűleg kell nekik 1 év, hogy a Heathez hasonlóan tudjanak szerezni valóban minőségi embereket a második vonalba - abban a pillanatban kerülnek egy szinttel feljebb a mi rangsorunkban is.

07: Washington Wizards. Talán kicsit meglepő lehet ilyen szinten látni a Wizardsot, de egyáltalán nem túlzás, hogy simán playoff-helyre esélyesek. Még előző szezonban behúzták Nene Hilario-t erőcsatárnak, majd egy huszárvágással idehozták Emeka Okafort és Trevor Arizát (Rashard Lewis lejárójáért...) - máris kész az Ariza-Nene-Okafor (kőkemény, védekező stílusú) frontcourt. A hátvédeknél sem tétlenkedtek, hiszen John Wall amellett, hogy végre megfelelő társakat kapott magasabb posztokon, Bradley Beal személyében kihúzták neki a drafton azt a dobóhátvédet, aki tökéletesen passzol mellé. A kezdőötös tulajdonképpen rendben van, és most kifizetődik az, hogy az előző szezonban rengeteg játékost kipróbáltak: a cseh kiscsatár Vesely mellett Kevin Seraphin, Trevor Booker, Jordan Crawford és Shelvin Mack is kiválóan alkalmas a csere-szerepre. 

A CSENDBEN FIGYELŐK

08: Philadelphia 76-ers. Keveset hallunk felőlük, ám markáns lépéseket tettek az elmúlt napokban. A legfontosabb, hogy amnesztálják Elton Brandet, akinek a fizetése így nem nyomja tovább a fizetési sapkát, emellett Arnett Moultrie révén a draftról rögtön pótolni is igyekeztek az egykori draftelsőt. Újraigazolták a center Spencer Hawest, ám ami nagyon érdekes: a sokszor labdatemetőnek vélt Nick Youngot szerezték meg, miközben a liga top5 cseréjét, Lou Williamst elengedik, nem szerződnek vele újra. Doug Collins nem a nagy mozgások híve, a régi vágású szakvezető eddig is csendben építette a csapatot, ám most Younggal (ez a név elég gyakori a mostani csapatban...) talán kicsit kockáztatott. Ha bejön, sokat érhet, de ugyanez igaz ellentétes előjellel is.

09: Milwaukee Bucks. A Bucks márciusban robbantott azzal, hogy összetette a Jennings-Ellis pontgyárat, most pedig emellé kellő mélységet és palánk alatti védekezést próbálnak adni. Houstonból érkezett Samuel Dalembert a palánk alá, aki Drew Goodennel, Ekpe Udoh-val és a várhatóan kezdő, visszatérő Ersan Iljasovával komoly csapatrésszé vált. Kiscsatárban Luc Richard Mbah a Moute kaphat végre komolyabb szerepet, és a kispad is jó játékosokból fog állni. Ha nem is lesznek veszélyesek az igazán nagy csapatokra, 1-1 alapszakasz meccsen bárki életét képesek lesznek megkeseríteni - különösen azért, mert Scott Skiles képes öszerántani a gárda védekezését.

10: Atlanta Hawks. A Hawksban új GM van az ifjabb Knézy Jenő-hasonmás (katt :P) Danny Ferry személyében, aki nem sokat cicózott, rögtön regnálása első napjaiban kisebb atombombát dobott az öltözőbe, amivel jelezte: nem híve a lötyögésnek és a tisztes középszernek. Joe Johnsont elcserélte lejárókért és fiatalokért Brooklynba, így egy csapásra minimum megduplázta a csapat mozgásterét a piacon, másrészt egyértelműen elkezdte letenni egy új csapat alapjait. Elengedte a 30 feletti Kirk Hinrichot a Bullshoz. Nagy kérdés Josh Smith, aki felől többször hallottuk, hogy el akar menni, és hamarosan le is jár a szerződése - Ferry-t megismerve nem vagyunk benne biztosak, hogy nem passzolja el őt is az év folyamán. A Hawksnak nem biztos, hogy meglesz a playoff, de a mostani lépések később busásan fialnak majd.

11: Detroit Pistons. A Pistons tavaly irányítót (Brandon Knight)  helyezett bele a "Vissza a csúcsra" projektbe, idén pedig óriás(i)t húztak Andre Drummond draftolásával. A fiatal magasembert sokan top5-be várták, ám sikerült lecsúsznia a Pistons 9. választásáig. Így összeállhat a Drummond-Monroe tengely a palánkok alatt (Greg Monroe kiváló kvalitásai ismertek), amely mellé egy jó irányító (Knight), egy fiatal, de sokat látott off-guard (Rodney Stuckey) és egy veterán mindenes (Tayshaun Prince) lesz várhatóan a kezdőben - izgalmas mixnek ígérkezik a csapat. Annyira izgalmasnak, hogy a hírek szerint a 38 éves Ben Wallace azon gondolkodik, hogy mégis marad még egy évet, mentorálni a fiatal nagyembereket. A kispad sem rossz, hiszen érkezett a 15 pontra még mindig jó Corey Maggette (Lawrence Frank vezetőedzőnek valószínűleg sikerül megzabolázni az öregedő pontgépet), a sérülését feledő svéd-amerikai atletikus erőcsatár Jonas Jerebko, a rutinos hátvéd Will Bynum, és persze a nagy tehetség Austin Daye is.

12: Toronto Raptors. Kanadában nem sokáig nyalogatták sebeiket amiatt, hogy lecsúsztak Steve Nashről, a hírek szerint Kyle Lowry lesz az új irányítójuk, aki közel tökéletes DeMar DeRozan mellé (vagy a 8. helyen húzott Terrence Ross mellé). A további névsor is ígéretes (Andrea Bargnani, Linas Kleiza, Jerryd Bayless, Amir Johnson, Ed Davis), és ne feledjük, hogy egyelőre Jose Calderon is a csapat alkalmazásában áll. Az ő 10 millió dollár feletti lejárója pedig nagyon nagy érték - de ha nem is cserélik el, kivásárlásával normális piaci helyzetbe kerülhet a Raptors a későbbiekben.

A "FUTOTTAK MÉG" KATEGÓRIA

13: Cleveland Cavaliers. Nem reménytelen a társaság, hiszen már tavaly is megmutatták oroszlánkörmeiket - idén azonban olyan szinten erősödtek a keleti riválisok, hogy valószínűsíthető: a Cavs hagyja a többieket tombolni, és ismét rámegy a minél magasabb draftpickre.

14: Charlotte Bobcats. A Hiúzok az idei égés után próbálnak kozmetikázni, Maggette már nincs a csapatnál, és a 2. helyen Michael Kidd-Gilchristet húzták, aki megfelelő alapanyagnak tűnik arra, hogy a későbbiekben franchise player lehessen - ettől függetlenül a Bobcats még idén is a lottery-ért fog harcolni. De legalább már látszanak bíztató jelek a tavalyi káosz után.

15: Orlando Magic. Floridában szinte teljes rebuild várható, nem csak idén, de valószínűleg jövőre sem lesz még számottevően erős csapatuk.  

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus