Helyzetjelentés - Délkeleti csoport

Már kettő hét sincs hátra az edzőtáborok és a szabadügynök piac tervezett indulásáig. Hat részes cikksorozatunkban a hat divízió csapatait vizsgáljuk meg, milyen teendőik lesznek a villámgyors off-szezonban, kik lehetnek célpontjaik, mik a legnagyobb hiányosságaik. Az első felvonásban a Délkeleti csoport öt gárdája kerül terítékre: a Miami Heat, az Orlando Magic, az Atlanta Hawks, a Charlotte Bobcats és a Washington Wizards.



Miami Heat

Jelenlegi keret (csak a szerződéssel rendelkezők): Dwyane Wade – Mike Miller – LeBron James – Chris Bosh – Joel Anthony
Eddie House – Udonis Haslem – Dexter Pittman

Korlátozásokkal igazolható szabadügynökök: Mario Chalmers

2011-es draft: Norris Cole

Amnesztia: senki

A Heatnél nincs nagy probléma, hiszen a csapat magja egyben maradt, sőt, idén már csak amiatt is fejlődniük kellene, hogy Mike Miller és Udonis Haslem egészségesebb lesz, mint tavaly. Az amnesztia-szabályt idén nyáron nincs értelme felhasználniuk, leszámítva talán Chris Bosh-t. Az ő kivásárlása ellen szól, hogy nem szabadul fel elég sapka alatti terület, hogy jó erőcsatárt tudjanak a helyére hozni vagy éppen a többi posztot megerősíteni, ugyanis jelenlegi keretük 66 millió dollárba kerül, Bosh fizetése pedig 16 millió dollár, tehát 50 millió dollár környékén állnának, ehhez hozzájön azonban még az irányító poszt.

A ledraftolt Norris Cole szerződtetése mellett Mario Chalmers megtartása is elengedhetetlen, még egyszer Mike Bibby-féle levitézlett játékosokkal nem ugorhatnak neki a gyűrűnek. Márpedig Cole egy millió dollárja mellett Chalmers azért nem lesz annyira olcsó, hogy szignifikáns, akárcsak az MLE 5 millió dollárját megütő pénzmennyiség maradjon bárki másra, ha Bosh távozik, úgyhogy a Miami Big3-je legalább egy évig még együtt marad.

Zydrunas Ilgauskas visszavonult, James Jones pedig játékosopcióval rendelkezik a következő évre, de valószínűleg lehívja ezt az évet is, így nagyjából a tavalyi, de mindenképpen erősebb csapattal szállhatnak majd harcba a bajnoki címért.

Szabadügynök célpontok: Samuel Dalembert, Tyson Chandler

Két jól támadható rés van a pajzson: az irányító és a centerposzt. Amíg azonban az 1-es posztot házon belül meg tudják oldani, addig centerben a helyzet ugyanaz, mint tavaly: az egyetlen használható elem mindössze a védekezésben jó és lelkes, támadásban azonban igen alacsony korlátokkal rendelkező Joel Anthony. Négy az öt ellen támadni pedig még akkor sem annyira jó, ha olyan játékosok alkotják a csapatod, mint James vagy Wade.

Dalembert és Chandler is védekező specialisták, de nem sír fel a labda, ha a kezükbe kerül és ennyi elég is lehet a Heatnek ahhoz, hogy egy szinttel tovább jussanak, mint tavaly. Chandler célállomásait teljes homály fedi, bár inkább valószínű, hogy marad Dallasban, mint hogy bárhová máshová ír alá, Dalembert azonban reális cél lehet, amennyiben valamelyik sok capspace-szel rendelkező kiscsapat nem gondolja úgy, hogy itt az ideje, hogy megint évekre elvágja a saját esélyeit és nem ad 8-10 millió dollár fölött Sammy D-nek.

 

Orlando Magic

Jelenlegi keret: Jameer Nelson – JJ Redick – Hidayet Türkoglu – Brandon Bass – Dwight Howard
Chris Duhon – Gilbert Arenas – Quentin Richardson – Ryan Anderson – Daniel Orton

Korlátozásokkal igazolható szabadügynökök: nincs

2011-es draft: Justin Harper, DeAndre Liggins

Amnesztia: Gilbert Arenas

El kell dönteniük, mennyi esélyt látnak Dwight Howard maradására és ehhez kell igazítaniuk mindent. Azt hiszem, LeBron James és Carmelo Anthony tavalyi húzásai után Amerikában sincs olyan drukker, akinek külön kellene magyarázni, amennyiben Howard év közben csapatot vált, de nem feltétlenül kell feladniuk ezt a társaságot, csak ahhoz nagyjából hibátlan lépéseket kellene tenni, ennek valószínűsége pedig igen kicsi.

Ki kellene rúgni végre Stan Van Gundy-t első lépésként, mert vele csak egy irányba indulhat el a franchise: lefelé. Azt fel kell mérnie Otis Smith-nek is, hogy ez a keret ezzel a játékkal (csak a triplák) semerre nem jut, tavaly már egy Atlanta Hawkson sem tudtak továbbmenni!!! Van Gundy elküldését azonban eddig kizárták a vezetők, itt pedig máris kezd megpecsételődni az együttes sorsa.

A másik evidens húzás Gilbert Arenas elküldése lenne. A feketeleves most jön: amennyiben meghúzzák ezt a lépést, akkor sincs a sapka alatt helye az Orlandónak, úgyhogy innen művészet lesz javítani a csapaton. Ez az a pont, ami miatt mégsem biztos, hogy kivásárolják Arenast, hiszen teljesen mindegy, hogy a semmire fizetik ki az évi 20 millió dollárt, vagy náluk játszik a játékos és esetleg valami csoda folytán visszanyeri régi formáját vagy annak egy töredékét. Az amnesztia szabályai szerint minden nyáron lehetőség van a kivásárlásra egy kosaras erejéig (ez még angolul is félreérhető, nem azt jelenti, hogy minden nyáron megszabadulhatnak egy-egy játékostól, tehát idén Arenastól, jövőre Türkoglutól, hanem azt, hogy Arenast jövő nyáron is kivásárolhatják vagy az azutáni nyáron, nem muszáj nekik most decemberben, de ha megteszik, akkor más játékost már nem küldhetnek el ezzel a lehetőséggel). A logikus tehát az, ha megtartják Agent Zerot, megnézik, hogy marad-e Howard és ha nem, akkor teszik ki a szűrét.

Szabadügynök célpontok: nincs

Gyakorlatilag így is kész van a keret, olyan poszt nem igazán van, ahova egyértelmű erősítés kell. Dobóhátvéd és erőcsatár pozícióba hozhatnak embert, ha hoznak, de a nagyobb nevek közül az a valószínű, hogy senki nem Orlandóban fog kikötni, hanem valahol máshol. Saját szabadügynöküket, Jason Richardsont megtarthatják, de ezzel azt kockáztatnák, hogy Howard lelépése után sem lenne lehetőségük semmilyen rebuildre, még évekig, ráadásul Richardson iránt komoly érdeklődés lesz a Magic-nél jobb lehetőségekkel rendelkező együttesektől is.

 

Atlanta Hawks

Jelenlegi keret: Kirk Hinrich – Joe Johnson – Josh Smith – Al Horford – Zaza Pachulia
Jeff Teague – Marvin Williams – Magnus Rolle – Pape Sy

Korlátozásokkal igazolható szabadügynökök: nincs

2011-es draft: Keith Benson

Amnesztia: Marvin Williams

Nehéz belekezdeni egy olyan csapatba, akik évek óta nézhetetlen, tipikusan egy-egyre épülő grundkosárlabdát játszanak, ráadásul akiknek jelenlegi csapatában semmilyen forgatókönyv alapján nincs több, mint a PO második kör és ahhoz is irgalmatlan nagy mázli kell most már, hogy a Knicks is keleti uralomra tör. Legszívesebben azt mondanám, hogy teljes újjáépítésbe kell kezdeniük, mert ez a keret a lassú halálra és lecsúszásra elég, semmi másra, ám a nemrég hosszabbított Joe Johnson – Al Horford duóval ezt a folyamatot igen nehéz megtenni még akkor is, ha valószínűleg lenne a két emberre kereslet csere útján is. Így Larry Drew-nak meg kell próbálnia a legtöbbet kihozni a mostani keretből, ami azért papíron nem annyira rossz, csak Mike Woodson irányítása alatt nem sok kosárlabdát oktattak a fiúknak.

Mázlijuk van, mert egyetlen csapat van a ligában, aki számára Jason Collins több lehet egy padmelegítőnél, ez pedig pont a Hawks, rivális nélkül valószínűleg gond nélkül tudják majd újraigazolni a centert. Az már bebizonyosodott, hogy a gárda sokkal jobb, ha Horford erőcsatárban, Smith pedig kiscsatárként próbálkozik, úgyhogy mindenképpen ezt a felállást kellene erőltetni és ehhez igazolni a többieket.

Jamal Crawford megtartása kulcsmozzanat lesz, mert ha ő lelép, a liga egyik legjobb hatodik embere távozik a keretből, amit még úgyis nehezen viselnének, hogy Jeff Teague-től egyre többet lehet majd várni már idén is.

Az amnesztiát Marvin Williamsre kellene felhasználniuk, amennyiben bárkire felakarják, ugyanis a North Carolina egykori sztárjáról kiderült, közel nem éri meg az évi 8 millió dolláros szerződését, de valószínűleg még az 5-öt sem, amit az MLE alapján kaphat valaki. Megtartása nagyban függ Crawford sorsától, mindkét játékost nem valószínű, hogy elengedi a vezetőség.

Szabadügynök célpontok: Joel Pryzbilla

Centerben kellene erősödniük, hiszen Collinsnál komolyabb kosarast is hozhatnának, még olyat is, akinek szintén kevés a labdaigénye, ahogy Collinsnak is. Pryzbilla pont ez a típus. A nagyobb nevű centerekre esélyük sincs, hiszen több sztárcsapat is ott lesz lyukas, úgyhogy Dalembert vagy Chandler szintben nincs értelme gondolkodniuk, a csapat többi posztján pedig megvannak. Csere SF poszton lehetne még lehetőség erősödni (Shane Battier), ha Williamset kivásárolják, de itt szintén lesz konkurenciájuk, valószínűleg komolyabban nem tudnak majd igazolni.

 

Charlotte Bobcats

Jelenlegi keret: DJ Augustin – Gerald Henderson – Corey Magette – Boris Diaw – Tyrus Thomas
Matt Carroll – Eduardo Najera – DJ White – DeSagana Diop

Korlátozásokkal igazolható szabadügynökök: Dante Cunningham

2011-es draft: Bismack Biyombo, Kemba Walker

Amnesztia: Corey Magette/DeSagana Diop

Ahogy a TNT híres dalának a refrénje mondja: „… sírni tudnék, mióta megláttam őt”. Nagyjából ez a helyzet velem és a Bobcats keretével, ami a jelenlegi állapotokat illeti, pedig a jövőt nézve már közel sem ennyire problémás a helyzet, de most szükség lenne Michael Jordan önuralmára és két évnyi pihenőre még. Az majdnem biztos, hogy ezzel a kerettel komolyabb eredményt elérni lehetetlen, sőt, ennél is nehezebb elképzelni, hogy 2012-ben esetleg rájátszásba jusson a Bobcats. Ebben az esetben pedig semmi értelme erőlködni, tankolni azonban annál inkább.

Az amnesztiát is ennek segítésére használnám, Corey Magette és DeSagana Diop nagyjából hasonló esélyekkel indulhatna érte. Magette 10 millió fölött keres még két évig, Diop pedig ugyanilyen intervallumban évi 7-et. Ami a szenegáli center eltávolítása mellett szól, hogy ő évek óta képtelen hozzátenni bármit is a csapat teljesítményéhez, Magette legalább pályára küldhető, viszont egy fiatal csapatnak nem biztos, hogy a mindenhonnan kiutált swingman a megfelelő veterán vezető, könnyen rombolhatja a játékosok munkamorálját.

Két év pihenő után a két rookie, Biyombo és Walker, valamint Henderson, Thomas és Augustin rendelkezik majd szerződéssel (amennyiben Walker és utóbbi képesek együtt a pályán teljesíteni), plusz a 2012-es és 2013-as draftokról érkezhetne 1-1 top fiatal és máris reális lenne az, hogy Charlotte-ba igazoljon egy-két olyan név, akik segítségére is lehetnek a csapatnak, nem csak a nagy pénzt veszik fel. Jelenleg azonban az a helyzet, hogy mindenhova érkezhetne segítség és nagy valószínűséggel sehova nem fog.

Szabadügynök célpontok: senki

Jordan idei tevékenysége miatt egyrészt nem is valószínű senki értelmes játékos idecsábítása, másrészt nem is nagyon kellene erőlködniük. Center jöhetne leginkább, de a Bobcats az utolsó célpontjai között van egyelőre minden játékosnak, így pedig maximum Kwame Brown maradására van reális esély. A minimum fizetést úgy kell elérniük, hogy rövidtávú szerződéseket kötnek, amelyek mindenképpen lejárnak 2013-ig.

 

Washington Wizards

Jelenlegi keret: John Wall – Jordan Crawford – Rashard Lewis – Andray Blatche – JaVale McGee
Trevor Booker – Kevin Seraphin

Korlátozásokkal igazolható szabadügynökok: Nick Young, Ji Csianlian, Othyus Jeffers, Hamady Ndiaye, Larry Owens

2011-es draft: Jan Vesely, Chris Singleton, Shelvin Mack

Amnesztia: Rashard Lewis

Ha van olyan csapat, amelyikről érdemtelenül kevés szó esik, akkor az a Wizards. Persze valószínűleg nem az idei szezonban fognak robbantani, de iszonyatosan tehetséges csapatot kalapoltak össze pár év alatt. Rashard Lewis amnesztiás elküldésével ott tartunk majd, hogy gyakorlatilag kész a kezdő és a cserepad 23.5 millió dollárból. Összesen. Ehhez az összeghez hozzájöhet még Nick Young új szerződése, de még vele együtt is tengernyi helyük lesz a sapka alatt (Crawford mutatott már tavaly is szép dolgokat, de sokkal inkább van meg benne névrokonához hasonlóan a hatodik ember szerepe, mint egy kezdő dobóhátvédé).

A többi RFA-juk nem oszt, nem szoroz, az idei draftee-kkal mindenkit tudnak pótolni, esetleg Ji-t meg lehet tartani a kínai piac miatt. A csapat előnye egyben hátránya is: nagyon fiatalok és egy ilyen gárdában Blatche nem biztos, hogy egészséges, őt elcserélném amilyen gyorsan csak lehet, mert McGee magában nem csinál balhét, ketten együtt viszont tönkre vághatják a munkamorált meg a csapategységet is egyszerre. Pótlásnak szinte bárki jöhet (akár Ji is megfelelő lehet) és még sietniük sem kell, idejük van kivárni a fiatalok beérését, 2014 előtt csak McGee kap majd új szerződést. Ha felmerülne a kérdés, hogy Flip Saundersre bíznék-e egy ilyen csapatot vagy sem, akkor a válaszom: nem.

Szabadügynök célpontok: David West

Valószínűleg nincs rá esélyük, de az általam elküldött Blatche helyére megfelelő lenne. West valószínűleg bajnokesélyes gárdához akar majd menni és a Wizardson kívül hívják majd még legalább három helyre (Nets, Pacers, Hornets), de ha úgy gondolja, hogy van még 1-2 éve arra, hogy utána ledúrja a ligát ezzel a kerettel, akkor ide is jöhet.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus