Heti Top 10 - Clutch statisztika

A 13. játékhéten Gerald Wallace, Taj Gibson, Eric Gordon és Kevin Martin győztes kosarakat szórtak be, Jeff Green és Paul George hosszabbításra mentettek egy-egy mérkőzést. Bradley Beal, Kevin Durant, LaMarcus Aldridge és LeBron James abszolút domináns játékkal segítette csapatát győzelemhez.

1. Boston Celtics (2014. január 22., Wizards – Celtics, 111:113 - hosszabbítás után)

Clutch időszak kezdete: 88:91 (5:00-nél)

A Boston egy az egyben lemásolta a Heatről (előző napi találkozójukon), hogy hogyan kell sufniba vetni egy 19 pontos előnyt. A megváltó szerepében tetszelgő John Wall két percen keresztül ontotta a kosarakat, majd Trevor Ariza triplájával előnybe került a Wizards. 1:18-nál Jeff Green triplája hozta vissza a Celtics-et 99:99-re, melyről kiderült, hogy a rendes játékidő utolsó kosarát láthattuk. A hosszabbítás még izgalmasabbra sikeredett, itt Phil Pressey triplájára (57,8 sec és 111:108) válaszolt Nené egy duplával, majd a lengyel kalapács, Marcin Gortat képes volt kihagyni egy kulcsfontosságú büntetődobást, ezzel egyenlő volt az eredmény. Végezetül az ítélethozó Gerald Wallace lett, aki 2,5 másodperccel a befejezés előtt a labdát felvezetve egy coast-to-coast ziccert vágott be védőjével a nyakán.

A jó döntés: Brad Stevens ezen a napon pihentette Rajon Rondót, okulva a Miami elleni derbiből (jan. 21.).

Green clutch stat: 10 perc, FG: 4/6, 10 pont és 5 lepattanó

Wallace clutch stat: 10 perc, FG: 1/1, FT: 2/2, 4 pont és 1 labdaszerzés

2. Chicago Bulls (2014. január 20., Bulls – Lakers, 102:100 - hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 82:82 (5:00-nél)

A lefújás előtt négy másodperccel Joakim Noah Nick Youngot faultolta a triplavonal előtt (93:90 a Bulls javára), a Lakers három büntetőt értékesítve folytatásra kényszerítette a Szeles Város csapatát. A hosszabbításban Mike D’Antoni fiai rengeteg labdát szórtak el a Bulls kőkemény védekezése alatt (számszerűen négyet, ebből Pau Gasol kettőt), amely igencsak megbosszulta magát, és az öt ponttal is vezető vendégeknek ismételten az életben maradásért kellett teperniük. Young egalizáló duplája már-már azt mutatta, hogy második ráadás is lesz, de a Los Angeles veszte egy Tom Thibodeau stábja által kiötlött, Taj Gibsonra kijátszott ziccer lett.

MVP: D.J. Augustin, aki a padról beszállva a teljes meccs ideje alatt hatalmasat alakított (27 pont, 4-4 lepattanó és assziszt). A ráadásban csapata pontjainak több mint a felét ő szerezte (5 pont), illetve az előtte levő negyedben 11 pontot dobott.

Gibson clutch stat: 10 perc, FG: 0/4, FT: 4/4, 6 pont, 2 támadó lepattanó és 1 labdaszerzés

Augustin clutch stat: 10 perc, FG: 4/4, 11 pont és 1 lepattanó

Noah clutch stat: 10 perc, FG: 0/4, FT: 1/2, 1 pont, 4 lepattanó, 1-1 gólpassz és labdaszerzés

3. Minnesota Timberwolves (2014. január 24., Warriors – Timberwolves, 120:121 - hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 107:107 (5:00-nél)

A Farkasok befejezték a négy vagy annál kevesebb ponton belüli vereségek sorozatát (11), és nem is akármilyen ellenféllel szemben. Ricky Rubio a clutch szakaszban mesterien levezényelt egy 8-4-es minnesotai lerohanást (2:55 és 116:111), de Andre Iguodala kilenc pontos megőrülésével már nem tudtak mit kezdeni. Mikor egy ponttal vitt a Wolves Andrew Bogut passzába belenyúlt Kevin Martin, de Iggynek sikerült megszelídítenie a labdát, viszont a Warriors nagy szerencséjére Martin egyensúlyát elvesztve belerohant Andreba. A bírók faultot ítéltek meg, és két sikeres büntetővel (27,9 sec) az előny már a Harcosoknál volt. Martin, hogy korrigálja előző hibáját, Kevin Love-ra rátolta védőjét, aki leszakadt róla, és azonnal kapta is passzt Love-tól, mely egy catch and shoot győztes kosárként manifesztálódott.

Top támadás: A vendégek utolsó öt kosarából négy passzból született, mely jól mutatja, hogy mennyire jól, összehangoltan működött a Minnesota csapatjátéka.

Martin clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 1/2, 3 pont és 1 lepattanó

Love clutch stat: 5 perc, FG: 1/3, FT: 1/1, 3 pont és 2 gólpassz

Rubio clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 1/2, 3 pont, 2 gólpassz és 1 labdaszerzés

4. Indiana Pacers (2014. január 24., Kings – Pacers, 111:116 - hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 95:91 (4:40-nél)

A Marcus Thornton-Isaiah Thomas duó által vezetett (80 pont) Kings nem bírta szuflával, és az első félidőbeli bekezdésükből egy második felvonásbeli katasztrófa lett (FG: 29,2%). Az indianapolisiak hátránya szép lassan elfogyott, ennek legnagyobb zászlóvivője David West volt, aki 97:95-re billentette át a vezetést (az első negyed óta nem volt ilyen). Már csak 15 másodpercet mutatott az időmérő, és néggyel vitt a hazai klub, mikor Paul George tripladobásába Derrick Williams nyúlt bele szabálytalanul, és ezzel váratlanul négy pontos játékot hozott össze az Indiana. Mivel több változás nem történt, jött az extra negyed, melynek legjobbja a feltüzelt George lett. Ő egymaga annyit dobott, mint az ellenfél, és utolsó percbeli két labdaszerzésével pedig megakadályozta, hogy a Királyok visszakapaszkodjanak a partiba.

Top védekezés: az utolsó két negyedben 31%-os dobáspontosságra szorították le a Kingset (a festékben 1/8 arányban), kikényszerítettek 8-8 eladott labdát és szabálytalanságot, valamint idő előtt (negyedik negyed vége) kipontozták Jason Thompsont.

George clutch stat: 10 perc, FG: 5/7, FT: 3/3, 13 pont, 1-1 lepattanó, gólpassz és labdaszerzés

West clutch stat: 10 perc, FG: 3/5 és 7 pont

Hill clutch stat: 10 perc, FG: 0/1, 1 lepattanó, 4 gólpassz és 1 labdaszerzés

Hibbert clutch stat: 10 perc, 4 lepattanó, 1 gólpassz és 2 blokk

5. Oklahoma City Thunder (2014. január 21., Thunder – Trail Blazers, 105:97)

Clutch időszak kezdete: 88:92 (5:00-nél)

A nagy véghajrában a Portland 3:45-nél öt pontos vezetést harcolt ki, de a Thunder ketrecéből ekkor szabadult ki a Durantula. A hazaiak védekezése hat és fél percen keresztül két mezőnykosárra limitálta a vendégek támadásait, míg az addig halovány oklahomai támadásokból hirtelenjében gyilkos KD offenzívák jöttek létre. 46 pontjából ekkor három triplát és egy duplát süllyesztett el - persze más is kellett, 95:95-nél Reggie Jackson floaterével tudtak csak elszakadni a Blazerstől.

Top védekezés: Serge Ibaka és Kendrick Perkins 27 másodperc alatt (2:22 és 1:55 között) három sapkát osztott ki, valamint LaMarcus Aldridge gyűrűtől való távoltartása, illetve nehéz dobóhelyzetekbe való belehajszolása sikeresen megvalósult (FG: 0/7) a szoros pillanatokban.

Durant clutch stat: 4 perc, FG: 3/3, 8 pont és 1 lepattanó

Ibaka clutch stat: 4 perc, 2-2 lepattanó és blokk

Jackson clutch stat: 4 perc, FG: 2/2, 4 pont, 1 gólpassz

6. Bradley Beal (2014. január 24., Suns – Wizards, 95:101)

A clutch időszak kezdete: 87:91 (5:00-nél)

A Suns borzalmas védekezésének és lepattanózásának köszönhetően hátrányba hozta magát a fővárosiakkal szemben, de ebből a csapásból fel tudtak állni, de erre egészen a negyedik negyed befejezéséig (2:43) kellett várni. Az ifjonc Bradley Beal ekkor kezébe vette a kezdeményezést, és elkezdte ontani a kosarakat. Az ő hét pontja volt a megváltás a Washingtonnak, mely végleg megpecsételte a Phoenix sorsát.

A jó döntés: 5:02-nél Randy Wittman vezetőedző lehozta Bealt, és Garrett Temple-t küldte be helyette. Temple nem sok vizet zavart, másfél perc után visszacserélte őket, de arra elég volt a kis pauza, hogy Beal kicsit kifújja magát.

Beal clutch stat: 3 és fél perc, FG: 3/3, 7 pont és 1 lepattanó

7. New Orleans Pelicans (2013-14 alapszakasz 13. játékhét)

Január 20., Grizzlies – Pelicans, 92:95:

Clutch időszak kezdete: 84:89 (4:28-nál)

Nyolc vereség után ezt a hetet sikeresen kezdte meg a Pelicans, mivel hétfőn a rendkívül veszélyes Memphist győzték le idegenben, és túl tudtak lépni a Macik fojtogató védekezésén. A fordulópontot Tyreke Evans gólgyártásai okozták, aki a negyedik negyedben (8:08) 76:76-os állásnál egy hatalmasat robbantott, és egy 9-0-s futással szöktek el a Grizzlies elől. Gasolék viszont ezt nem tűrték, három és fél perccel a lefújás előtt kétpontnyira jöttek fel a Pelicans nyakára. Ellenben Evans tett arról, hogy lelohassza a korai örömöt a házigazdák arcáról két-két kosárral és Anthony Davisnek kiosztott gólpasszával.

Energia a kispadról: Evans 15 pontjából 11-et az utolsó negyedben dobott, emellett igazi vezérként lépett fel a szoros végjátékban.

Davis clutch stat: 4 és fél perc, FG: 2/3, 4 pont és 1 lepattanó

Evans clutch stat: 4 és fél perc, FG: 2/3, 4 pont és 2 gólpassz

Január 24., Pistons – Pelicans, 101:103:

Clutch időszak kezdete: 94:89 (4:58-nál)

A Kings elleni fiaskó (jan. 21.) után Monty Williams gárdája idegenben a Detroittal csapott össze, és a hazaiaknál pattogtató Andre Drummond dupla dupla-duplája nem volt elég ahhoz, hogy megállítsák a New Orleanst. A vége előtt hét perccel ráadásul tíz ponttal is vitt a Pistons, de az Anthony Morrow-Eric Gordon-Anthony Davis trió 22 pontos fellángolása túl sok volt Brandon Jenningséknek, és a dudaszó előtti pillanatokban benyelték Gordon gyilkos meccslabdáját is. Hiába volt sokkal több gyorsindításból szerzett pontja (27-8) és dupla annyi támadó lepattanója a motorvárosiaknak, a végén megint csődöt mondott az oly sokszor kudarcot valló detroiti periméter védekezés.

Újabb energia a kispadról: Morrow 21 pontjából 13-at az utolsó negyedben szórt be, mely három trojkát is tartalmazott.

Gordon clutch stat: 4 perc, FG: 2/3, 5 pont és 1 labdaszerzés

Morrow clutch stat: 4 perc, FG: 1/1, FT: 2/2, 5 pont és 2 lepattanó

8. Minnesota Timberwolves (2014. január 24., Warriors – Timberwolves, 120:121 - hosszabbítással)

Addig üsd a vasat, amíg forró! Ez a szólás Andre Iguodalára abszolút igaz volt, aki a befejezésnél a komoly hátrányban levő klubját vezetésre hozta fel (27,9 sec volt még hátra), de Kevin Martin 8,4 sec-nél ezt az extra teljesítményt teljesen sutba vágta egy győztes kosárral.

A rejtett tartalékok: Iggynek a clutch szakasz előtt nem annyira ültek a dobásai (FG: 2/5), de amikor eljött az idő, összeszedte magát, és megállíthatatlanná vált.

Iguodala clutch stat: 5 perc, FG: 4/4, FT: 2/3, 11 pont 1-1 lepattanó és labdaszerzés

9. LeBron James (2014. január 21., Heat – Celtics, 93:86)

A Heat Dwyane Wade nélkül állt fel, és nem igazán rózsás a helyzet, ha ő nincs ott a többiekkel (4 győzelem/6 vereség, nyolccal több kapott átlagpont). Sikerült 18 pontos előnyét elherdálnia a floridai legénységnek, majd mikor 84:84-nél felzárkózott a Celtics, Kris Humphries zsákolásával át is vették a vezetést a Lóherések. És ekkor jött a láthatatlan fal, amely a Miaminak 9-0-ás lerohanást eredményezett, és mintha mi sem történt volna a hazaiak simán megnyerték a találkozót. A Boston balszerencséjére egyrészt LeBron James királyi formában játszott (39 perc alatt 29 pont, 8 lepattanó, 4 assziszt és 2 labdaszerzés), másrészt Rajon Rondo folytatta pocsék teljesítményét. Az irányító négy perc alatt eladott egy labdát, kihagyott két triplát és két kulcsfontosságú büntetőt is.

A Boston kudarcának oka: „LeBron James happened” – mondta Brad Stevens.

James clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, FT: 6/7, 8 pont és 1 lepattanó

10. LaMarcus Aldridge (2014. január 23., Trail Blazers – Nuggets, 110:105)

A clutch időszak kezdete: 99:97 (5:00-nél)

6:34 maradt a mérkőzésből, mikor 97:96-os denveri vezetésnél elindult a LaMarcus Aldridge-show. A 15-8-as lefutás alatt a portlandi társak nyolc rádobást hagytak ki, és egyedül Aldridge volt az, akinek sikerült pontokat szereznie, többnyire büntetőkből.

Top támadás: az utolsó negyedben 7:48 időtartam alatt LaMarcus 15 pontot, 3 lepattanót és 1 blokkot termelt.

Aldridge clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, FT: 7/10, 9 pont és 2 lepattanó (1 támadó/1 védő)