Heti Top 10 - Clutch statisztika

A 14. játékhéten Patrick Patterson, Kevin Durant, Damian Lillard és Evan Turner hőssé vált, Paul Pierce töménytelenül sok triplája nem segített a Brooklynon, Michael Kidd-Gilchrist megakadályozott egy egyenlítést, míg a Memphis szenzációs védekezéssel győzte le ellenfeleit.

1. Toronto Raptors (2014. január 27., Nets – Raptors, 103:104)

Clutch időszak kezdete: 89:94 (5:00-nél)

A Nets szokatlan végjátékbeli bénázását kihasználva a kanadaiak túlélték Paul Pierce sorozatban érkező tripláit (számszerűen hármat), amellyel gyorsan átvette a hazai társaság a vezetést. A 19,8 másodpercnél még senki sem sejtette, hogy itt baj lesz, mivel Deron Williams nagyszerű helyzetfelismerése támadó faultot ért az egy az egyben gyorsindításból érkező Kyle Lowryval szemben (101:100 a Brooklynnak). Majd a hőssé vált Williams hirtelen bukott angyallá vált, mivel a Raptors térfelén történő oldalbedobásnál eladta a labdát, melyet Patrick Patterson először leadott Kyle Lowrynak, majd azt visszakapva középtávolról berámolt a gyűrűbe (104:103 a Torontónak). A hat másodperccel rendelkező Nets teljes pályáról történő támadása során Pierce-nek csak egy kétségbeesett, sikertelen dobásra futotta.

A kispad: a Raptors kezdőcsatárai becsődöltek (FG: 2/10), és a kiemelkedő formában játszó Patterson (FG: 6/11) nem csak őket, hanem még az utolsó pillanatokban a Brooklynt is lejátszotta a pályáról.

Valančiūnas clutch stat: 4 és fél perc, FG: 2/2, 4 pont és 1 lepattanó (1 támadó/1 védő)

Patterson clutch stat: 3 perc, FG: 0/2, FT: 2/2, 2 pont, 1-1 lepattanó és labdaszerzés

2. Philadelphia 76ers (2014. január 29., Celtics – 76ers, 94:95)

Clutch időszak kezdete: 90:86 (5:00-nél)

Az egész este dobások terén szenvedő Evan Turner (FG: 6/17) hat másodperccel (94:93 a Bostonnak) a vége előtt Michael Carter-Williamstől megkapta a labdát, de nem kért időt. Az izoláció kialakítása után egy az egyben Jerry Bayless-szel szemben tört be, végül a festékben besegítő Jarred Sullingerről dobta győztes kosarát, aki szimplán csak állva, feltartott kezekkel és elfoglalt védőpozícióban várta őt, de ez édeskevés volt ellene.

A kulcsfontosságú döntés: Turner a meccs utáni nyilatkozatában elmesélte, hogy mikor MCW védője, Jerryd Bayless (191 cm, 91 kg) védekezésben ráváltott, és a jóval atletikusabb és magasabb Jeff Green (206 cm, 107 kg) Michaelön ragadt, akkor látta meg az esélyt a győzelemre (Evan 201 cm, 98 kg).

Turner clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, 2 pont és 1 lepattanó

Carter-Williams clutch stat: 5 perc, FG: 0/1, FT: 2/4, 2 pont, 3 lepattanó és 1 gólpassz

3. Oklahoma City Thunder (2014. január 27., Thunder – Hawks, 111:109)

Clutch időszak kezdete: 99:103 (5:00-nél)

Az egyszemélyes támadógépezet, Kevin Durant 107:105-ös Hawks vezetésnél egyszer az egyenlítést harcolta ki, majd Paul Millsap post-up kísérletét blokkolta le, ezzel megakadályozva, hogy ismét ellépjen két ponttal a vendég társaság. Ezután Durantula DeMarre Carroll őrzésében egy klasszikus Jordanes középtávolival átvette a vezetést, de az all-star keretbe beválogatott Millsap egy rendkívüli ziccerrel Thabo Sefolosháról egalizált. A film újra indult, és KD már három védő között emelte rá, majd süllyesztette el győztes dobását 1,5 másodperccel a dudaszó előtt (111:109 a Thundernek). A legvégén a Sólymok oldalbedobását Serge Ibaka pöcizte ki a vonalon túlra úgy, hogy Millsap is belenyúlt, és ezzel letelt a rendes játékidő.

Statisztika: KD idén a harmadik olyan játékos, aki két vezetést kiharcoló kosarat dobott 30 mp-cel a vége előtt egy mérkőzésen. Előtte: jan. 7-én Manu Ginobili és jan. 11-én Josh Smith.

Durant clutch stat: 5 perc, FG: 3/6, FT: 1/2, 7 pont, 1-1 labdaszerzés és blokk

Jackson clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, FT: 2/2 és 5 pont

4. Charlotte Bobcats (2014. január 29., Nuggets – Bobcats, 98:101)

Clutch időszak kezdete: 87:84 (5:00-nél)

A magát 85-90%-os egészségi állapotban tudó Al Jefferson visszatérése óta nagy ívű fejlődést mutat, és zsinórban tízedik mérkőzésén is elérte a 20 pontot. A rengeteg faultot begyűjtő és lepattanót elengedő Denver szinte tálcán kínálta saját fejét, de ettől függetlenül a szoros pillanatokban még egy utolsó rohamra futotta tőlük. 2:25-nél egy kis időre átvették a vezetést, de Jefferson és Gerald Henderson egyszerűen sokkal jobbak voltak, és a hátukon cipelték a Charlotte-ot. A maradék kilenc másodpercben két pontos Bobcats előnynél Evan Fournier betörése erőtlenre sikeredett a festékben, majd az orosz Timofey Mozgov visszaszedte a lepattanót, és egy hősies zsákolásra készült. Ekkor váratlan meglepetés érte, mivel hátulról Michael Kidd-Gilchrist lesapkázta, és a bírók nem szóltak közbe.

A siker titka 1. rész: ha a Hiúzok több büntetőhöz jutnak, mint ellenfelük, akkor nagyon nagy valószínűséggel nyernek (19-1). A Nuggets (13) ellen 42-t szorgoskodtak össze.

A siker titka 2. rész: a Nuggets két kulcsfontosságú irányítója nem lépett parkettre, plusz egy pedig hat perc játék után megsérült. Hiányzó karmesteri munkájukat, pontjaikat és asszisztjaikat klubjuk nagyon megsínylette: Ty Lawson (17,9 PPG, 8,9 APG), Nate Robinson (10,4 PPG, 2,5 APG) és Andre Miller (5,9 PPG, 3,3 APG).

Jefferson clutch stat: 5 perc, FG: 2/4, FT: 3/4, 6 pont és 4 lepattanó

Henderson clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, FT: 2/3, 6 pont és 1 lepattanó

Kidd-Gilchrist clutch stat: 5 perc, FT: 1/2, 1-1 pont, támadó lepattanó, gólpassz és blokk

5. Portland Trail Blazers (2014. február 1., Trail Blazers – Raptors, 106:103)

Clutch időszak kezdete: 102:98 (3:18-nál)

A Portland majdnem elszórakozta a végét a Raptors elleni derbin, mivel az utolsó 12 percet 86:74-es előnnyel kezdték, majd később egy 11-0-s kanadai sorozatot (DeMar DeRozan, Patrick Patterson és Kyle Lowry) követően már 103:102 (25,4 mp) lett az állás a vendégek javára. 17,1 sec volt hátra, és a Blazers egy oldalbedobást követően Damian Lillard kezébe adta a döntést. Lillard Robin Lopez zárását kihasználva meglógott védőjétől, majd Chuck Hayes-szel szemben dobott egy magas ívű palánkos floatert. A Toronto viszont nem tudta ezt űberelni, mivel DeRozan Wesley Matthews fogásában elvesztette a labdát, amit végül a szemfüles LaMarcus Aldridge szedett össze.

Top védekezés: Terry Stotts edző a gyűrűre mindig veszélyes Kyle Lowryra (183 cm) ráállította Nicolas Batumot (203 cm), aki a végén hat perc alatt csak egy nagyon nehéz triplát tudott összehozni.

Lillard clutch stat: 3 és fél perc, FG: 1/2 és 2 pont

Aldridge clutch stat: 3 és fél perc, FG: 0/1 és 1 labdaszerzés

Batum clutch stat: 3 és fél perc, FG: 0/1, FT: 2/2 és 2 pont

6. Paul Pierce (2014. január 27., Nets – Raptors, 103:104)

A negyedik negyedben „The Truth” 13 percnyi csönd megszakítása után ismételten belekezdett a gólgyártásba, és nem is akármilyen módon. Jason Kiddék öt pontos hátrányban meneteltek, mikor 4:37-től kezdve Pierce három-három triplát és büntetőt süllyesztett el (egyedül Alan Anderson dobott rajta kívül két pontot), és 17,6 sec-nél már 103:100-ra vezettek. Ami ez után következett, az már nem Paul számlájára írandó.

A Nets MVP-je: Pierce 33 ponttal idei szezoncsúcsot dobott. Az előtte lévő 14 szoros meccsen 20 clutch pontot szerzett, ezen a napon ezt a statisztikát 12-vel fejelte meg.

Pierce clutch stat: 5 perc, 3PT: 3/4, FT: 3/4, 12 pont és 1 lepattanó

7. Memphis Grizzlies (2013-14 alapszakasz 14. játékhét)

Január 29., Kings – Grizzlies, 89:99

Clutch időszak kezdete: 78:82 (5:00-nél)

A Marc Gasol visszatérése óta egyre jobban muzsikáló Memphis idegenben maga alá gyűrte a rengeteget hibázó Sacramentót, amely az utolsó öt percben négy labdát is elszórt. A Macik védekezése továbbra is bivalyerősen üzemelt, és Mike Conley egyszerűen lejátszotta ellenfelét a pályáról.

Conley clutch stat: 3 perc, 3PT: 1/1, FT: 2/2, 5 pont, 1 gólpassz

Prince clutch stat: 3 perc, FG: 1/2, 4 pont és 1 labdaszerzés

Gasol clutch stat: 3 perc, FG: 1/1, 2-2 pont és gólpassz

Január 31., Timberwolves – Grizzlies, 90:94:

Clutch időszak kezdete: 83:80 (5:00-nél)

A Memphis a vége előtt 6:23-nál (egypontos vezetésnél) elvesztette Conleyt, aki egy rossz landolás következtében bokasérülést szenvedett. Ezután a Wolves egy kis időre feltámadt (83:80 a Minnesota javára), de a társukat elvesztő vendégek vérszemet kaptak, és Zach Randolph vezérletével földbe döngölték a házigazdát. A Farkasok egy kosarat sem tudtak szerezni (hat mellédobás) három percen keresztül, mely során a vendégek 9-1-es lerohanást hoztak össze, és ez végleg eldöntötte a mérkőzés kimenetelét.

Top védekezés: A 43-47. perc közötti szakaszban a vendégek olyan helyzetből tüzelhettek hétszer, amely 5,5 m-nél közelebb volt, ehhez képest a Farkasoknak ilyen dobásból csak egy jutott.

Randolph clutch stat: 4 és fél perc, FG: 3/4, FT: 1/2, 7 pont és 1 lepattanó

Prince clutch stat: 4 és fél perc, 3PT: 1/1, 3 pont, 1-1 lepattanó és gólpassz

8. Dallas Mavericks (2014. január 31., Mavericks – Kings, 107:103)

Clutch időszak kezdete: 89:88 (5:00-nél)

A fiatalokkal teletűzdelt Kings nem tudta megtartani 11 pontos előnyét, és a negyedik negyedben hat percen keresztül mezőnykosarat sem tudtak értékesíteni (megjegyzés: pedig a Mavericks Shawn Marion nélkül állt fel). A Csipkerózsika álmukból felébredő vendégek hirtelen egyenlő állásnál találták magukat, és a már réges-régen bemelegedett dallasiak játszi könnyedséggel futották túl őket. Az utolsó 15 hazai pontból kilencet Monta Ellis szerzett, és a Sacramento már nagyon beleszólni sem tudott ebbe a csatába.

Top labdakezelés: a harmadik negyedtől kezdődően Dirk Nowitzkiék egyetlen labdát sem adtak el. Az első félidőbeli négy elkótyavetyélt helyzetükből a Királyok csupán csak négy pontot tudtak kihozni.

Ellis clutch stat: 5 perc, FG: 2/2, FT: 5/5, 9 pont és 1 blokk

Nowitzki clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 2/2, 4 pont, 1-1 lepattanó és 1 labdaszerzés

9. Golden State Warriors (2014. január 31., Jazz – Warriors, 90:95)

Clutch időszak kezdete: 79:82 (5:00-nél)

A Jazz kilenc pontos előnyt hozott össze a Delta Centerben, de tíz perccel a vége előtt egyszerűen támadásban és védekezésben is összeomlottak. Négy percen át egy pontot sem szereztek, és az összesen 44 pontot dobó Stephen Curry irányításával a Harcosok 12-0-val lerohanták a Utah-t. Curry bohócot csinált a hazaiak védelméből, és egy utolsó utah-i feltámadást követően Mark Jackson fiai sorozatos labdaeladásokba kergették bele Gordon Haywardékat.

Top védekezés: Hayward nyolc eladott labdát produkált ezen az összecsapáson, ebből hármat a legvégén (összesen ötöt ebben a negyedben). Ráadásul Trey Burke a clutch időszakban tíz másodperc alatt benyelt két faultot is, mellyel kipontozta magát.

Curry clutch stat: 5 perc, FG: 2/4, FT: 2/2 és 7 pont

Thompson clutch stat: 5 perc, FG: 2/4, FT: 2/2 és 7 pont

Green clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, 2 pont, 1-1 támadó lepattanó és labdaszerzés

10. David West (2014. február 1., Pacers – Nets, 97:96)

Clutch időszak kezdete: 85:83 (5:00-nél)

Az állandóan egyenlíteni akaró Nets útjába az a David West állt, aki csapata utolsó nyolc pontjából hetet szerzett. Az utolsó nyolc másodperc alatt Joe Johnson és Deron Williams is dobott egy-egy triplát, de ezek sem voltak elegek ahhoz, hogy befogják a hazaiakat.

Top lepattanózás: ezt a csatát 47-26-ra (12-6 támadó) nyerte meg a Pacers, és ebben benne volt négy támadó lepattanó is a clutch időszakban.

Botrányos dobószázalék: a negyedik felvonásban a Brooklyn 24 mezőnykísérletéből Shaun Livingston, Joe Johnson és Paul Pierce 15-öt vállalt el, de ebből csak kettőt tudtak bedobni.

West clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 5/6, 7 pont, 2 lepattanó (1/1) és 1 gólpassz