Heti Top 10 - Clutch statisztika 19-20.

A 19. és 20. játékhét tíz legjobb clutch teljesítménye közé jutott be Klay Thompson, aki két mérkőzésen is hőssé tudott válni, a Kent Bazemore-Wesley Johnson páros, akik egy alley-ooppal verték meg a Thundert, illetve James Harden, aki ismételten a hátán cipelte a Houstont.

1. Memphis Grizzlies (2014. március 12. Pelicans – Grizzlies, 88-90)

Clutch időszak kezdete: 84-80 (43:30-nál)

44:38-nál még a Pelicans drukkerek örülhettek 88-81-es állásnál, de innentől kezdve a Macik egy 9-0-ás rohanással lehagyták a hazaiakat. Az i-re a pontot Mike Conley tette fel, a vége előtt másfél másodperccel a festékben elengedett floaterrel.

A jó döntés: Anthony Davis az első félidőben 11 mezőnykosarat szerzett, majd David Joerger ráállította Tayshaun Prince-t, melynek hatására már csak három jött össze neki a folytatásban.

Conley clutch stat: 3 és fél perc, FG: 1/1, 2 pont és 1 labdaszerzés

Allen clutch stat: 3 perc, FG: 1/1, FT: 2/2, 4 pont és 2 lepattanó (1 támadó/1 védő)

2. Golden State Warriors (2014. március 4. Pacers – Warriors, 96-98)

Clutch időszak kezdete: 90-94 (44:29-nél)

A 13 ponttal is vezető Warriors a vége előtt hat perccel majdnem elszórakozta a mérkőzést, mivel az indianai George-Hibbert-West trió a maradék időben 17 pontot szorgoskodott össze, és Paul George büntetőivel 46:54-nél egyenlővé vált az állás. Végül Klay Thompson lépett elő a Harcosok oldalán, az utolsó másodpercben egy turnaround jumperrel nyerte meg az estét.

Top támadás: Thompson 25 pontjából 16-ot a záró negyedben dobott.

Thompson clutch stat: 3 és fél perc, FG: 1/1, 2 pont és 1 lepattanó

Lee clutch stat: 1 és fél perc, FG: 1/1, 2 pont és 1 támadó lepattanó

3. Los Angeles Lakers (2014. március 3. Trail Blazers – Lakers, 106-107)

Clutch időszak kezdete: 98-103 (43:21-nél)

Az utolsó negyedben végig vezető Lakers előnye olyannyira elfogyott, hogy Wesley Matthews 46:50-nél egalizált egy fade-away jumperrel, és utána Damian Lillard egypontos vezetést harcolt ki egy ellene elkövetett szabálytalanságból. 7,1 mp-et mutatott az időmérő, mikor oldalbedobásból Kent Bazemore egy gyönyörű alley-oop gólpasszt adott a festékbe betörő Wesley Johnsonnak, akit LaMarcus Aldridge őrzött - volna.

Brooks clutch stat: 4 és fél perc, FG: 0/2, FT: 2/2 és 2 pont

Johnson clutch stat: 4 és fél perc, FG: 1/1 és 2 pont

4. Golden State Warriors (2014. március 16. Trail Blazers – Warriors, 112–113)

Clutch időszak kezdete: 96-100 (43:00-nál)

A 18 pontos hátrányból felálló Warriors idegenben, szoros csatában - szerencsésen – happolta el a győzelmet a Blazers orra elől. A clutch időszakban ötször változott a vezetés, és először David Lee, majd Klay Thompson villogott. Thompson 53,9 másodperccel a vége előtt dobott nehéz kosarat, majd Damian Lillard zsinórban négy pontot szerzett, de 11,9 mp-nél Klay ezt überelni tudta egy újabb trojkával. Lillard még utoljára megpróbálta kiharcolni az egyenlítést, ziccere azonban lejött - Nicolas Batum leszedte a lecsorgót, és szabálytalankodtak vele szemben. Kettőből csak egy ment be, és az újból visszaszerzett labdát már nem tudta Batum a gyűrűbe bepofozni.

Top támadás: a Golden State utolsó 57 pontjából a Curry-Thompson páros 47-et termelt.

Thompson clutch stat: 5 perc, 3PT: 2/3, FT: 2/2, 8 pont és 1 lepattanó

Lee clutch stat: 5 perc, FG: 2/2, 4 pont

5. Houston Rockets (2014. március 9. Rockets – Trail Blazers, 118-113 – hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 92-96 (43:58-nál)

A Rockets 73-85-ös hátrányban zárta a harmadik negyedet, de James Harden frenetikus játékának köszönhetően nagyon közel kerültek a Blazershöz. 105-103-nál (maradék idő: 12,2 mp) Patrick Beverley Wesley Matthews-zal szemben szabálytalankodott, de az egyébként remekül büntetőző Wesnek csak az egyik dobása sikerült, és ezt a Nagyszakállú egy triplával hálálta meg, amivel kiegyenlítette az állást. A plusz öt perc során Damian Lillard kipontozódott, és bár 50:24-nél LaMarcus Aldridge még hárompontos vezetést is kiharcolt, de innentől kezdve a Portland zsinórban kilenc helyzetet hagyott ki, és a texasi alakulat ezt kihasználva 8-0-ás futással fejezte be az estét.

Top támadás: Harden a negyedik negyedben összesen 17 pontot tett le az asztalra.

Harden clutch stat: 9 perc, FG: 4/9, FT: 1/2, 13 pont, 2 lepattanó, 2 gólpassz és 1 labdaszerzés

Lin clutch stat: 9 perc, FG: 4/7, FT: 3/4, 12 pont, 1-1 támadó lepattanó, gólpassz és labdaszerzés

6. Washington Wizards (2014. március 14. Magic – Wizards, 101-105 – hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 77-75 (43:00-nál)

John Wall szempontjából történelmi dolog történt Floridában: profi karrierje során először nyert Orlandóban, és nem is akármilyen módon. 1:55 volt még hátra az estéből, és a fővárosiak hatpontos hátrányban voltak, de ettől fogva Wall extázisban játszott: zsinórbeli nyolc pontjával hosszabbításra kényszerítette a Magicet. A hazaiak jobban kezdték az extra periódust, de Wall ismételten vezérként tudott fellépni, és nagyszerűen összefogta társait, ez pedig bőven elég volt ahhoz, hogy átlépjenek az orlandói gárdán.

Top védekezés: a hosszabbításban Bradley Beal kulcsfontosságú szituációban blokkolta Jameer Nelson ziccerét 97-96-os orlandói előnynél. Ez volt az a lélektani határ, mikor a Washington át tudta venni a vezetést, és többet nem engedte ki a kezéből a meccset.

Wall clutch stat: 10 perc, FG: 3/4, FT: 2/3, 12 pont, 2 lepattanó és 3 gólpassz

Ariza clutch stat: 9 és fél perc, FG: 2/3, FT: 2/2, és 8 pont

7. Indiana Pacers (2014. március 15. Pistons – Pacers, 104-112 – hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 89-91 (43:00-nál)

Az NBA idei szezonjának második legnagyobb visszatérését mutatta be az Indiana, mikor 25 pontos hátrányát ledarálta, és Roy Hibbert kosarával már vezettek is 47:27-nél, de Josh Smith nem hagyta annyiban, és hosszabbításba taszította az estét. Az extra percek hőse egyértelműen az a David West lett, aki hat ponttal lökte meg csapata szekerét.

Bírói hiba: Lance Stephenson egy triplával zárkóztatta fel a Pacerst 46:27-nél 96-96-ra, ám mindezt egy olyan támadás során kivitelezte, mikor Paul George a gólpassz előtt egyértelműen rálépett az oldalvonalra.

West clutch stat: 9 és fél perc, FG: 4/5, 8 pont és 1 lepattanó

Stephenson clutch stat: 8 perc, FG: 2/3, 5 pont, 2 lepattanó és 1 gólpassz

Hibbert clutch stat: 9 és fél perc, FG: 1/3, FT: 2/2, 4 pont és 1 blokk

8. Chicago Bulls (2014. március 9. Bulls – Heat, 95-88 – hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 77-79 (43:00-nál)

A 11 pontos hátrányból felálló Bulls 20 másodperccel a vége előtt Kirk Hinrich (három védőt is maga mögött hagyott) parádés ziccerével egalizált, majd a megszokott keménységgel és precizitással megakadályozták, hogy a Heat pontot szerezzen. Az eléggé feltüzelt Chicagót már semmi sem tartóztathatta fel a ráadásban, Joakim Noah, Jimmy Butler és Taj Gibson teljesen kizsigerelte a megtört és fáradt bajnoki címvédőt.

Top védekezés: Butler egy blokkal akadályozta meg, hogy LeBron James betörés közben elsüllyessze a meccslabdát.

Noah clutch stat: 8 perc, FG: 3/6, 4 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz és 1 blokk

Gibson clutch stat: 8 perc, FG: 1/3, FT: 1/3, 3 pont, 3 lepattanó (1/2), 2 gólpassz és 2 labdaszerzés

Hinrich clutch stat: 8 perc, FG: 1/2, 2-2 pont és gólpassz

9. New Orleans Pelicans (2014. március 9. Pelicans – Nuggets, 111-107 – hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 85-88 (43:00-nál)

A rendes játékidőben a New Orleans egyszer sem vezetett a Denverrel szemben, viszont Anthony Morrow az utolsó pillanatban hosszabbításra hozta a találkozót. A ráadás folyamán, mikor 104-102-es denveri vezetésnél tartott a mérkőzés, váratlanul a vendégek két percen át egy kosarat sem tudtak szerezni. Ez alatt a Tyreke Evans-Anthony Davis páros egy 8-0-s lerohanást hozott össze, illetve védekezés terén Davis és Al-Farouq Aminu 1-1 dobást blokkolt, illetve Evansnek volt egy szerzett labdája is.

A jó döntés: Monty Williams 16,2 mp-cel a negyedik negyed vége előtt küldte vissza a pályára Morrowt.

Davis clutch stat: 10 perc, FG: 0/5, FT: 4/4, 4 pont, 7 lepattanó (3/4), 2 gólpassz és 1 blokk

Evans clutch stat: 9 és fél perc, FG: 2/2, FT: 1/2, 5 pont, 1-1 gólpassz és labdaszerzés

Morrow clutch stat: 4 és fél perc, FG: 2/3 és 5 pont

10. Los Angeles Clippers (2014. március 8. Clippers – Hawks, 109-108)

Clutch időszak kezdete: 102-99 (44:32-nél)

Zsinórban hetedik meccsét is megnyerte a Clips, amelyet saját maguknak köszönhetően tettek izgalmassá. 42:02-nél még 11-gyel is vittek, de hirtelen nagyot robbantott a Hawks, és négy és fél percnél több idő nem kellett nekik ahhoz, hogy kiegyenlítsenek. A megszokott forgatókönyv szerint Chris Paul lépett a rivaldafénybe, és egy védőről dobott ziccerrel (54,6 mp-nél) 109-107-re módosította az eredményt. 13,4 mp-nél Blake Griffin még két büntetőt is kihagyott, és ezzel újabb esélyt kapott az Atlanta, hogy egyenlítsen, vagy akár megnyerje a találkozót. Jeff Teague egy floaterrel próbálkozott a festékben, melynek dobása közben DeAndre Jordan szabálytalankodott, ám ami először pechnek tűnt, az hirtelen remek döntéssé vált. Teague csak egy büntetőt tudott bedobni, így nagy nehezen, de nyerni tudott a Los Angeles saját közönsége előtt.

Fortuna keze: Teague az első kihagyott büntetője után szándékosan ki akarta hagyni a másodikat, hogy megpróbálják visszaszedni a lepattanót. Ezzel ellentétben sikerült a palánkról elsüllyesztenie az egy pontot érő dobást.

Paul clutch stat: 3 és fél perc, FG: 1/1, 2 pont és 1 labdaszerzés

Griffin clutch stat: 3 és fél perc, FG: 2/4, FT: 0/2, 4 pont és 1 támadó lepattanó