Heti Top 20 Statisztika

Színpadra kerül a Hansbrough 2, vagyis a Pacers-tesók, Tyler és Ben. Lesz itt five by five, egy szösszenetnyi Linsanity, első negyedbeli Anthony-show, tripla-dupla, Hawks védekezés, és előtérbe kerülnek az újoncok is.

1. Nicolas Batum (2012. december 16. Blazers - Hornets)

11-5-10-5-5: A híres nevezetes 5 by 5-ról van most szó, vagyis az öt fő statisztikából legalább 5 egységet kell összehozni. Több mint 6 évnek kellett eltelnie, hogy ismét felbukkanjon ez az igen ritka esemény. Most a francia Nicolas Batumnak sikerült 11 ponttal, 5 lepattanóval, 10 gólpasszal, 5-5 labdaszerzéssel és blokkal, megjegyezném, hogy a franchise legelső ilyen alkotása született meg Portlandben. A lenti táblázatban látható a korábbi játékosok kilenc hasonló estéje.

2. Carmelo Anthony (2012. december 13. Knicks - Lakers)

23 perc és 30 pont: Anthony fenomenálisan kezdte a csütörtöki mérkőzést, a nyitó negyedben karriercsúcsnak számító 22 pontot dobott a Lakersnek. Első negyedbeli pontátlaga elérte a 10,3-at (ligaelső), ami idáig az elmúlt 15 év legtöbbje (a következő 5 legjobb a lenti táblázatban látható). Sajnos nem volt szerencséje, mivel még egy bokasérülést is összeszedett, emiatt csak 23 percig láthatta a Madison Square Garden nagyérdeműje - ám ennyi is elég volt neki ahhoz, hogy 30 ponttal megterhelje az ellenfél gyűrűjét. Ilyen rövid időn belül ennyit korábban Jalen Rose-nak 2006-ban és David Robinsonnak sikerült dobnia 1995-ben. Ha a Knicks háza táján tekintünk vissza, akkor Johnny Green 1964. december 30-án 22 perc alatt 33-at vágott be. Nem semmi - és nem most volt!

3. Tim Duncan (2012. december 12. Jazz - Spurs)

20 pont, 20 lepattanó és 5 blokk: A szerdai Salt Lake Cityben lezongorázott találkozón úgy tűnt, mintha nem is a 36 éves Duncan kosarazott volna, inkább 10 évnél fiatalabb mása: 22 pontot, 21 pattanót és 6 blokkot rakott le az asztalra. A legalább 35 éves korúak között ketten értek el ilyen számokat 1985-86-tól kezdődően, utoljára egykori csapattársa, David Robinson 2001. január 6-án 29 ponttal, 22 lepattanóval és 5 blokkal jelezte, hogy jó az öreg a háznál. Így volt ez a Nagyfőnöknél, az akkori 37 éves Robert Parish-nél is, aki 1991. február 19-én regisztrált vaskos 21 pontot, 20 lepattanót és 5 blokkot. Duncannek ez volt a 21. dupla dupla-duplája, és 1985-86-tól mai napig ő a 7. legtermékenyebb ebben a statisztikai kategóriában. Még több hasonló fellángolást kívánunk az öregnek!

4. Paul Pierce és Ray Allen (2012-13 alapszakasz 7. játékhét)

23 000 pont: Sokaknak ez csak szép álom! De Paul Pierce-nek már nem, legalábbis december 12. óta. Az elmúlt héten lépte át ezt a vonalat, és 25.-ként csatlakozott a liga nagy elitjéhez. Nem feledkezünk meg a Heat dobóhátvédjéről sem, Ray Allenről, aki szerdán megelőzte a 21. helyen álló Adrian Dantley-t és 23 177 pontját. Csupán csak 5 aktív játékos tevékenykedik 23 000 pontos múlttal: az előző kettőn kívül még a félelmetes Kobe Bryant, a sérült Dirk Nowitzki és az örökifjú Kevin Garnett. Tim Duncannek sem kell sok, nemsokára ő is ünnepelhet.

5. Rajon Rondo (2012-13 alapszakasz 7. játékhét)

3,4 gólpassz különbség: A bostoni Rajon Rondo jelenleg az egyetlen, aki dupla számjegyű asszisztátlagot produkál. Mögötte Chris Paul 9,3-del második, a kettejük közötti különbség 3,4. Visszalapozva a történelemkönyvben ennél nagyobb különbséget (első és második helyezett között) az 1978-79-es szezonban fedezhetünk fel. A diszkókorszakban Kevin Porter 13,4-del és John Lucas 9,3-del csillogtatta meg irányítói tudását, vagyis ez bizony 4,1-nyi differencia.

6. Atlanta Hawks (2012. december 10. Heat - Hawks)

50% mezőnydobási mutató és 79,4 pontátlag: A nyári arculatváltás kissé felpezsdítette az Atlanta Hawks keretét, és igen tekintélyesen gyűjtik be sikereiket. Elég annyit mondjak, hogy 14-7-tel állnak a Keleti Konferenciában, divíziójukban viszont a Miami Heat vezet. Hétfőn jött is a csoportbeli párbajuk a bajnoki címvédő ellen, de az Atlanta pórul járt. Nem egy könnyű feladat, főleg annak a tudatában, hogy a Heat lett az első ebben a szezonban, aki 50%-kal tudott mezőnyből dobni a Hawks ellen. 17 mérkőzésig kellett erre várni! Zárójelben: volt azóta három meccs, és a dobásokat tekintve ismételten 50% alattiak voltak az ellenfelek. Ez azért nagyon durva!

Az Orlando Magic-nek nem volt ilyen szerencséje. Ők továbbra is húzzák maguk után azt a rabláncot, amit a legutóbbi 8 találkozójukon kaptak a bámulatosan védekező Hawks-tól. A Magic nagyon kevésnek számító 79,4 pontátlagot tudott csak hozni, és 38,7%-os mezőnydobási mutatójuk egyenesen förtelmes. A Sólymok kegyetlenül oda tudnak csípni...

7. Jeremy Lin (2012. december 10. Rockets - Spurs)

38 pont, 7 gólpassz, 2-2 labdaszerzés és blokk: Hétfőn megcsillant a remény egy újabb Linsanity-re! A Spurs elleni hosszabbításos mérkőzésen Lin lett a 33. olyan NBA koasaras 1985-86 óta, aki a 37-7-2-2 statisztikai sort összehozta egy meccsen. A legutóbbi 52 alkalommal csak All-Star játékosok művelték ezt, valamint az előző 5 alkalommal alapszakasz MVP-k és/vagy döntőbeli MVP-k. Lent megtekinthető az a lista, akik a legprofibbak ebben a kategóriában 1985-86-ig visszamenőleg (egynél több este).

8. José Calderon (2012. december 12. Raptors - Nets)

15 gólpassz és 20 mérkőzés: A spanyol, aki Kanadában franchise rekordot állított be! A Torontóban nyolcadik szezonját futó Calderon 20. legalább 15 asszisztos estéjét láthattuk a szerdai napon, és ezzel megelőzte a Raptors más játékosai által összehozott ugyanilyen produkciókat, számszerűleg 19 mérkőzést. Az elmúlt hetet grátiszként egy 18 pontos, 10 pattanós és 14 gólpasszos tripla-duplával zárta. Végre már Torontóból is kapunk jó híreket!

9. Houston Rockets - San Antonio Spurs (2012. december 10.)

30/60 sikeres tripla/tripla kísérlet: Titánok harca! Ezzel tudnám jellemezni azt a hétfői Rockets-Spurs harcot, ami hosszabbításba torkollott, és 134-126-ra nyert a Spurs idegenben. Összességében elsült 60 távoli dobás, aminek a fele be is ment, és ez rendkívül látványossá, és izgalmassá tette a kettejük párharcát. A legalább 60 triplakísérletű meccsek terén ez volt a harmadik legjobb triplaszázalékú (50%). Csak egy-egy példa mindkét oldalról: Jeremy Lin 4/5 és Gary Neal 7/10. A kihagyhatatlan meccsek egyike!

10. Los Angeles Clippers (2012-13 alapszakasz 7. játékhét)

9 és 13 győzelem: Buffalo Braves riadó! A Clippers rohamosztagos üzemmódban rúgja be az ellenfél öltözőinek ajtajait, és esélyt sem adva lerohanják őket. Zsinórban kilenc trófeát gyűjtöttek be, ami között a legutolsó egy szarvasagancs volt. Az egykori franchise előd, a Braves 1974-75-ös 11 győzelmi szériája immár veszélybe került.

Figyelmeztetés a többi gárdának: ne hagyjátok, hogy a Clips vezetésre álljon a harmadik negyed végén! Ugyanis ilyen helyzetben mind a 13 csatájukat megnyerték, azaz makulátlanok. Chris Paul fölpörgette a Los Angeles-i motorokat.

11. David Lee (2012-13 alapszakasz 7. játékhét)

20-10: David Lee végre elkezdte azt, amihez nagyon ért. 20 pontjainak és 10 pattanóinak hatása érződik is a Warriors sikerein, az elmúlt 7 találkozójukat 6-1-re hozták. Beelőzte LeBron James 5 meccses szériáját, és ezzel a liga jelenlegi legjobbja. Csak győzze ezt a szintet fenntartani!

12. Golden State Warriors (2012. december 10. Cats - Warriors)

10-5 győzelem-vereség: A Warriors évtizedek óta nem futott ilyen jól! Hét mérkőzéses idegenbeli túrájukon összejött egy ötös sikerszéria (2007 óta nem volt ilyen), ami a legjobbnak számít idén. A hét vagy annál több mérkőzésből álló idegenbeli túráikból 1970-71 óta még nem sikerült pozitív mérleggel kijönniük. A múlt hét lezártával 10-5-re álltak, csütörtöki 8-4-ükhöz hasonló az 1993-94-es idényben volt. Az összes derbijüket tekintve 16-8-cal állnak, ez a legjobb 1991-92 óta. Ideje lenne már, hogy legyen egy kis sikersztori Oaklandben is. Nagyon megérdemelnék.

13. Tony Parker (2012. december 10. Rockets - Spurs)

800 mérkőzés: Jelige: Ami késik, nem múlik! A franciák villámgyors irányítója rengeteg dolgot elért már pályafutása alatt. Volt már NBA bajnok, döntőbeli MVP, All-Star játékos, de tripla-duplát még sosem csinált. A hétfői eseménnyel (27 pont, 12-12 lepattanó és gólpassz) megtört a jég, és ezzel olyan társaság tagja lett, akik legalább 800 mérkőzés lejátszása után tudtak csak ilyen sokoldalú teljesítményt nyújtani. Pontosan 826. parkettra lépésén érte el ezt a hőn áhított álmot, ehhez hasonlót Karl Malone 860., Patrick Ewing 834. és Cedric Maxwell 824. hadba menetelnél élt át.

14. LeBron James (2012-13 alapszakasz 7. játékhét)

26 mérkőzés: James Király kezd Jordan-szerűen termelni! Annyira, hogy a Miami franchise rekordját is átírta, és ez még nem a vége. A szerdai Warriors elleni meccsen elérte a 25. legalább 20 pontos mérkőzését egyhuzamban, és a következőn sem állt meg. Azért legyünk őszinték - a Jordan-üzemmód kicsit messze van, szám szerint 72 a rekordja, de én például hatvannal is simán megelégednék...

15. Indiana Pacers (2012. december 12. Pacers - Cavs)

23 pont: Az Indiana-Cleveland meccs első félideje 6 pontos Cavs előnnyel fejeződött be, és addig a pontig nem is történt semmi emlékezetes. Igen ám, de a Cavs úgy ment ki a második felvonásban a pályára, mintha az öltözőt el se hagyták volna. Összesen 23 pontot engedett nekik az Indiana Pacers, és ez franchise rekordnak számít Indianapolisban a második félidőket tekintve. 9 eladott labda és rengeteg mellé dobás jellemezte a Cavaliers játékát, míg a Pacersnél George Hill 17 pontjából 13-at a harmadik negyedben szerzett.

16. Újoncfigyelő (2012-13 alapszakasz 7. játékhét)

Lement a szezon negyede, ezért az újoncok között most kukkantsunk bele az egyes kategória győztesekbe:

Andre Drummond (Detroit Pistons, draft pick: 9.): 58,7%-os mezőnygólpontosság (74/126)

Brian Roberts (New Orleans Hornets, draftolatlan): 42,5%-os hárompontos mezőnygólpontosság (17/40, liga 25.)

Kyle O’Quinn (Orlando Magic, draft pick: 49.): 100%-os büntetőzési pontosság (12/12)

Damian Lillard (Portland Trail Blazers, draft pick: 6.): 38 perc-, 18,8-as pont- (liga 6.), 6,3-es assziszt-, 3,1-es labdaeladási átlag és 17,4-es hatékonysági mutató

Dion Waiters (Cleveland Cavaliers, draft pick: 4.): 1,24-es labdaszerzési átlag

Anthony Davis (New Orleans Hornets, draft pick: 1.): 7,4-es lepattanó- és 2,1-es blokkátlag

Jonas Valanciunas (Toronto Raptors, draft pick: 2011. évi 5.): 3,2-es szerzett személyi hiba átlag, 3 dupla-dupla

Harrison Barnes (Golden State Warriors, draft pick: 7.): 3 dupla-dupla

17. Tyler és Ben Hansbrough (2012-13 alapszakasz 7. játékhét)

5 mérkőzés, FG: 16/31, 3PT: 1/2, FT: 5/8, 53 pont, 30 lepattanó, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés és 2 blokk: Tyler és Ben az NBA első olyan testvérpárosa, akik egy csapatban játszanak. 5 mérkőzésen engedte őket játszani Frank Vogel edző, és ezzel a srácok folyamatosan írják be magukat az Elias Bureau nagy statisztikai könyvébe. A 2008-09-es idényben szintén az Indiana Pacersnél már majdnem megtörtént ez az eset, akkor a keretben levő Kareem Rush mellé ledraftolták Brandon Rush-t is, csak hát a szezon kezdetére kirakták a csapatból Kareemot. A Hansbrough család örömére Psycho-T mellé került az eddig semmilyen jelzővel nem aposztrofált B.

18. Sacramento Kings (2012. december 10. Mavs - Kings)

17 mérkőzés: Átok ül a Kings-szen! Még Chris Webberék fénykorukban le tudták győzni a Dallast Texasban, de lassan 10 év telik úgy el, hogy a Mavericks veretlen a Sacramentóval szemben hazai pályán. 2003. február 27-e volt az első, és 2012. december 10-e a 17. Egy valami szintén nem változott Dallasban: Nowitzki személye.

19. Kobe Bryant (2012. december 11. Cavs - Lakers)

0-3 győzelem-vereség: Bryant próbálja menteni a menthetőt, de egyedül ő is kevés. A Cavs ellen harmadik 40 pontos meccsét játszotta idén, csak ennek van egy kis apró szépséghibája. Az összes összecsapáson vereséget könyvelhetett el, viszont mások, pl. James Harden, O.J. Mayo, Carmelo Anthony és Chris Bosh, mindannyian győzelemre vezették csapatukat. 4 nappal később még a 41 pontos Kyrie Irving is csatlakozott Kobe-hoz, ő első vereségét szenvedte el.

20. Portland Trail Blazers (2012. december 10. Blazers - Raptors)

0/20 sikeres tripla/triplakísérlet: A Blazers történelmet írt a Toronto elleni 20 kihagyott távoli dobásával, ami pedig a Raptorst illeti, szégyellhetik magukat. Annyira belefért ez az eredménytelenség, hogy még így is 18 pont különbséggel kaptak ki. Jó lenne szólni a tulajdonosoknak, hogy a Jurassic NBA Park Dínói kezdenek vegetáriánussá válni, és a védőkerítésen belül kikötött, vacsorának szánt kecske végelgyengülésben fog meghalni. (A következő héten már ennek a rekordnak a megdöntéséről is olvashattok.)