Heti Top 20 Statisztika

Mai számtanóránkon az alábbi matematikai egyenlőségekről tanulunk: Ryan Anderson=triplagyár, Clippers=Braves gyilkos, Larry Drew=sólymász, Larry Sanders=Dikembe Mutombo, Wolves=idegenlégió, és így tovább… Jó szórakozást!

1. LeBron James (2012-13 alapszakasz 8. játékhét)

24., 443., 6. mérkőzés és 4 trófea: LeBron begyújtotta a hiperhajtóműveket, és elképzelhetetlen sebességre kapcsolt. 24 találkozón keresztül sikerült legalább 20 pontokat összegyűjtenie, és ezzel beérte Karl Malone 1989-90-es szezonkezdését, ami csupán csak a 3. legjobb az NBA történetében. A következő cél Kevin McHale 28-asa, végül George "The Iceman” Gervin 45 meccses ligarekordja, amivel az 1981-82-es idényben zaklatta ellenfeleit.

A kétszámjegyű pontokat tekintve pedig 443. estéjén (2007. január 6-tól) sem tudták megakadályozni, hogy 10 pontot termeljen. A lenti kördiagramon láthatjuk az elmúlt 443 összecsapásai során szerzett pontok eloszlását.

Nulla eladott labda! Ez nagyon ritka egy olyan játékosnál, aki komoly húzóerőt képvisel csapatában. LeBronnak szerdán hatodjára sikerült úgy megtennie ezt, hogy legalább 20 pontja és 10 gólpassza is volt mellette. A jelenleg aktív kosarasok között Jason Kidd és Steve Nash vezet 7-7 ilyen eseménnyel. 1985-86-ig visszamenőleg 12-vel a legjobb Mr. Crossover, alias Tim Hardaway.

2. Chris Paul (2012. december 19. Clippers – Hornets)

5000 assziszt és 510 mérkőzés: CP3 stílusosan, egy nagy sikerszéria közepén osztotta ki 5000. pontban végződő átadását Blake Griffinnek. És hogy mennyire termelékeny? 510 lejátszott mérkőzése bizonyítja ezt, mivel az ötödik azok között, akik leghamarabb átlépték ezt a határt. A jelenet pikantériája még, hogy mindezt volt klubja, a New Orleans Hornets ellen csinálta meg. Hornets-mezben 4257-et jegyzett, mostani klubjában 773-t. A videó szerint abban a pillanatban halvány gőze sem volt arról, hogy mi is történt.

Nagy harc indult az MVP trófeáért! Chris Paul, Carmelo Anthony és James király egyértelműen efelé szlalomozik, kérdés, hogy kinek sikerül a célszalagot átszakítania. Ha ezt James teszi meg elsőként, akkor negyedik Maurice Podoloff Trófeáját kapná meg, és ezzel Kareem Abdul-Jabbar, Michael Jordan és Bill Russell kategóriájába sorolnák. Irány a halhatatlanság!

3. Tim Duncan (2012. december 18. Nuggets - Spurs)

23 000 pont: A 26. 23 000 pontos játékost üdvözölhetjük köreinkben. Michael Jordan (North Carolina) után Duncan a második ACC (Atlantic Coast Conference) Konferencia növendék (Wake Forest), aki 23 000 pontot elért. Ebben a kategóriában az ötödik olyan kosaras, aki az Egyesült Államokon kívül született. Rajta kívül Hakeem Olajuwon (26 946, Nigéria), Dominique Wilkins (26 668, Franciaország), Patrick Ewing (24 815, Jamaika) és Dirk Nowitzki (24 134, Németország) tetszeleg ebben a szerepkörben.

4. San Antonio Spurs (2012. december 23. Spurs - Mavs)

20/30 sikeres hárompontos/hárompontos kísérlet és 3PT%: 66,7%: December 13-án a Spurs 19 bevágott hármasával új csapatrekordot állított fel, de ez csak december 23-ig bezárólag volt igaz. Az áldozat ezen a napon a Mavericks volt, őket eggyel több, azaz 20 trojkával égették meg 30 próbálkozásból. Ez 66,7%-nak felel meg, ami NBA rekordnak számít a legalább 20-szor a gyűrűre ráemelt labdák tekintetében. 2008-ban a Phoenix Suns 31 kísérletéből 20 süllyedt el (64,5%), ez a csúcs már mehet a levesbe!

5. Los Angeles Clippers (2012-13 alapszakasz 8. játékhét)

13 győzelem: A Buffalo Braves rekordja megdöntve! Soha ilyen jó nem volt még a Clippers: Másodikok a Nyugati Konferenciában, saját divíziójukat vezetik, és a Nagytesóval szemben 8 mérkőzésnyi előnyük van. Ennél többet mondani sem kell róluk.

6. Oklahoma City Thunder (2012. december 17. Thunder - Spurs)

12 győzelem: Nincs sírás-rívás! Lehetne ez is a mottója annak, amit a Thunder csinál idén. Kiheverték az előző évet, és újból nekivágnak a bajnoki címnek. 12 meccsen keresztül aprították fel a keleti és nyugati klubok armadáját, nem számított, hogy Spurs vagy Hawks az ellenfél. Ez Oklahomában rekordnak számít, de a franchise történetében is a második legjobb. Legutóbb az akkor még Seattle Supersonics 1982-83-ban futott ilyen jól – az akkori főszereplők: Gus Williams, Jack Sikma, David Thompson, Fred Brown és Lenny Wilkens edző.

7. Larry Drew (2012. december 22. Hawks - Bulls)

100 győzelem: A franchise történetének nyolcadik olyan edzője, aki elérte 100. győzelmét. Nem kellett túl sokat várnia, 173 meccset lejátszva ért el ezt a szép eredményt. Gyorsaságban viszont nem tudta felvenni a versenyt a legendás Lenny Wilkens-szel, neki 166 alatt sikerült kicsikarnia a srácokból ezt a kerek számot. Summa summárum: a Hawks 1000 fokon ég! 25 mérkőzés alatt csak két gárda ért el ellenük 50% feletti dobószázalékot, tavaly ez 10-szer történt meg. Még a végén ezt is megdöntik!

8. Ryan Anderson (2012-13 alapszakasz 8. játékhét)

88/218 sikeres hárompontos/hárompontos kísérlet: A magasemberek nem feltétlenül csak a palánk alatt dominálnak! Ezt bizonyítja a 208 centi magas Ryan Anderson, aki új klubjában, a Hornetsben tovább folytatja azt, amihez nagyon is ért, és ezt köszöni szépen a New Orleans szurkolótábora is. A szezon harmadánál vezeti a sikeres hármasok és hármas kísérletek számát is, ezt 27 pályára lépésével hozta eddig össze. Ha egészséges marad – ezt kívánjuk neki -, akkor 5 év alatt ez lenne neki az első 82 mérkőzéses idénye, és ezzel sikerülne saját karriercsúcsán is javítania. Tavaly 67 találkozón vett részt, ez alatt 166-ot dobott be - igen jól olvassátok, ennek már a felét megdobta - mindezt 422 rádobással. Ezek a számok évről évre növekednek, és bízom benne, hogy ez az ökölszabály erre a szezonra is érvényes lesz. Lent az összes dobásainak az eloszlását mutatom be, amiből kitűnik, hogy az „E” zónából engedi el a 46%-át. Visszatérve a termetére, nála magasabb (211 cm) csak a 2009-10-ben negyedik legtöbb triplát (172) dobó Channing Frye volt.

Dobások eloszlása:
„A” zóna: 54% (FGM: 46/ FGA: 85)    „B” zóna: 41% (FGM: 9/ FGA: 22)
„C” zóna: 46% (FGM: 36/ FGA: 79)    „D” zóna: 41% (FGM: 13/ FGA: 32)
„E” zóna: 40% (FGM: 75/ FGA: 186)

9. Kobe Bryant (2012-13 alapszakasz 8. játékhét)

8 mérkőzés: December 7. Ez a dátum azért fontos, mert azóta 30 pont alatt egyszer sem járt Kobe. Zsinórban nyolcadik meccsén van túl, de nem ez volt a leghosszabb karrierje során (ez még csak a harmadik legjobb). A 2002-03-as idény januári és februári szakaszában 16 estényire sikeredett ez a produkció. Viszont a 34 évnél öregebbek között már az ő teljesítménye a legjobb (sikerült Michael Jordant és Kareem Abdul-Jabbart megelőznie). Egyet ne felejtsünk el: ez a sorozat még nem ért véget! (Ma hajnalban a Knicks ellen folytatódott is – a szerk.)

10. Mike Woodson (2012. december 17. Knicks - Rockets)

36-12 győzelem-vereség. Az USA Today napilap cikkének címe: Mike Woodson rányomta a bélyegét a New Yok Knicksre. Tavaly a kudarcot vallott Mike D’Antoni vezetőedzőtől vette át a stafétabotot, és azóta 36-12-es mutatóval büszkélkedhetett (2011-12-ben 18-6) december 17-ig. Ez az arány azért fontos, mert Knicks edzőként senkinek nem sikerült még ilyen jól a kezdés. A múlt héten további három meccset játszottak le, amiből kettőt megnyertek, és ezzel a Keleti Konferencia második helyén állnak, divíziójukat 6 mérkőzésnyi előnnyel vezetik. Újra élet van a Nagy Almában!

11. Charlotte Bobcats (2012. december 18. Lakers - Cats)

8-8 győzelem-vereség: Egy kicsit szeretném dicsérni is a Bobcats-cet. Még pedig úgy, hogy az NBA-ben mindösszesen két olyan csapat van, akiknek a Los Angeles Lakers-szel szembeni örökmérlegük nem negatív értékű. Az egyik a kezdetektől fogva játszó, nagy sikerű Boston Celtics (153-123), a másik a fiatal Hiúzok (8-8). A Charlotte nagy mumusa a Lakersnek, sajnos ebben az egyben jók csak. 18-án a Lakersnek sikerült 1 pont különbséggel a 8. győzelmüket is behúznia, hála Gerald Henderson kihagyott ziccerének. Jó lesz vigyázniuk, mert legközelebb elfogyhatnak a pozitívumok!

12. Mike Conley (2012. december 21. Grizzlies – Mavs)

2079 gólpassz: Megdőlt a Grizzlies klubrekordja gólpasszok terén. Jason Williams 2069-cel tartotta az első helyet, ez öt idény alatt jött össze neki, de a pénteki etapon ezt Conley átírta 2079-re. Innentől kezdve Mike-on múlik, hogy meddig tudja növelni ezt a klubcsúcsot. 25 éves, és 6. szezonját tapossa, irigylésre méltó a helyzete ebből a szempontból (is).

13. Minnesota Timberwolves (2012. december 8. játékhét)

50 pont: Az Erdei Farkasok egyre komolyabb fejtörést okoznak az ellenfeleiknek. A tömeges sérülés hullám lassan befejeződni látszik, és Ricky Rubiot is próbálják visszaszoktatni a régi kerékvágásba. Az idegenlégiósok nem kis meglepetésre nagyon veszélyesek az ellenfél gyűrűire. A társaság tagjai Nikola Peković (Montenegró), Andrei Kirilenko (Oroszország), Alexey Shved (Oroszország), Ricky Rubio (Spanyolország) és J.J. Barea (Puerto Rico). Novemberben összesen két meccsen tudtak 50 pont fölé emelkedni (ekkor hiányzott Rubio), de december 12-től egy meccs híján folyamatosan e fölött termelnek (lásd lenti diagram). Hatalmas fejlődésen ment át Peković és Shved is, Rubio viszont négy meccsen összesen 13 pontot szerzett, ő még a felépülés szakaszában van. A rendkívül tehetséges, 100%-os egészségű Rubióval el sem tudjuk képzelni, hogy mit fognak művelni a pályán.

14. Paul Pierce (2012. december 19. Celtics – Cavs)

40 pont: Az Igazság megmutatta, hogy a Cleveland még mindig nem tudja felvenni a versenyt a Bostonnal. Pierce 81,3%-kal dobott 40 pontot, és összeszedett 8 lepattanót, 5 gólpasszt, 3 labdát szerzett és kiosztott egy blokkot, mindezt 35 évesen. De a Celtics története során nem ez lett az első olyan 40 pontos meccs, amit egy 35. évét betöltött játékos vitt véghez. Nem nehéz kitalálni, hogy a legendás Larry Bird jöhet csak szóba, aki csak 32 nappal volt öregebb Paulnál (1992. március 15.), amikor is egy embertelen tripla-duplát mutatott be (49 pont, 14 lepattanó, 12 gólpassz, 4 labdaszerzés és 1 blokk) a Portlandnek kétszeres hosszabbítás során. A régi Blazers szurkolók talán még ma is borzongva gondolnak arra az estére.

15. Larry Sanders (2012-13 alapszakasz 8. játékhét)

2. játékos és 17-20: A rettegett blokkvezér keményen tartja pozícióját, és nem enged belőle. 3,08-dal vezet 25 mérkőzéssel a háta mögött 77 kiosztott sapkával, az érdekes az, hogy Serge Ibakának is ennyije van (26 meccs, 80 blokk, 31,8 perc), csak ő több percet játszik átlagban. Sanders átlagát teljes meccsre, vagyis 48 percre átkonvertálva 5,99-cel terrorizálja a liga apraja-nagyját, mindezt úgy, hogy novemberben jobbára a padról állt be. Amióta jegyzik a blokkolt dobásokat, azóta csak egy kosaras volt első helyezett ebben a versenyszámban csereként: Manute Bol (1988-89-es szezon, BPG: 4,3).

Celtics – Bucks (2012. december 21.): Több, mint tíz éve nem látott statisztikát rakott le az asztalra Sanders Kid Bostonban. A Milwaukee védelmének bástyája 17 pontot és 20 lepattanót jegyzett a TD Garden arénában. Ilyen 2001. március 11-én volt, ekkor Dikembe Mutombo Mpolondo Mukamba Jean-Jacques Wamutombo - simán csak hívjuk Dikembe Mutombónak – 40 perc alatt 18 pontot és 22 pattanót (4 blokk) könyvelt el. Kérlek Larry, csak Dikembe akcentusát ne utánozd le!

16. Dwyane Wade (2012. december 20. Mavs - Heat)

+40 plusz/mínusz mutató. 26 perc alatt 19 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz és 1 kiosztott blokk: Wade-nek a 4. negyedben már pályára sem kellett lépnie, mivel az első három negyed alatt 30 pont előnyt kovácsoltak össze. Az alábbi linken megtekinthető, hogy mekkora mészárlást szenvedett el a Dallas 36 perc alatt. A kezdőötösükből senki sem adta alább +22-nél.

17. Jeremy Lin és Alonzo Gee (2012-13 alapszakasz 8. játékhét)

2 játékos: Draftolatlan játékosok közül az idei szezonban csak ketten voltak kezdők saját csapatuk összes mérkőzésén. Az egyik a houstoni Jeremy Lin (PPG: 11,7, RPG: 4, APG: 6,2 és SPG: 1,8), a másik a clevelandi Alonzo Gee (PPG: 11,6, RPG: 3,8, APG: 2 és SPG: 1,3).

18. Jason Terry (2012. december 21. Celtics - Bucks)

1/15 sikeres mezőnygól/mezőnygól kísérlet: Pénteken a Jet élete egyik legrosszabb leszállását hajtotta végre a bostoni (leszálló)pályán. 32 perc alatt összehozott 8 mellédobott hárompontost és 6 sikertelen duplakísérletet, szerényen, de összekapart egy triplát, egy büntetőt és egy asszisztot. Ezzel a dobóformával a szinte mindig termelékeny Jason az 1985-86-os idénytől számítva a 24., aki legalább 15 mezőnykísérletéből maximum egyet dobott be. 2011. február 24-én Chris Bosh még nála is szörnyűbb volt (18 rádobásból egy ment be neki).

19. Denver Nuggets (2012. december 20. Blazers - Nuggets)

0/22 sikeres hárompontos/hárompontos kísérlet: Alig száradt meg a festék a rekordok könyvében, máris át kellett írni a múlt heti negatív csúcsot. Most nem a Blazers, hanem ellenfele, a Nuggets követte el ezt a bűncselekményt. Szépen eloszlott ez a szörnyű teljesítmény a Denveren belül: Iguodala 6, Lawson 4, Brewer és Hamilton 3-3, Gallinari, Miller és Fournier 2-2 lehetőséget hagyott kihasználatlanul. A legutóbbi öt, ehhez hasonló mérkőzésüket a lenti táblázatban láthatjátok.

20. Charlotte Bobcats (2012-13 alapszakasz 8. játékhét)

15 vereség: Jó lenne, ha Michael Jordan végre rendet tenne Charlotte városában! Legalábbis mielőtt visszakeresztelnék Hornetsre a klubot. Az előző szezonvégi 23 vereséget még el sem felejtettük, máris itt az újabb szégyenfolt. Érdekes módon az első hetet elég gyengén kezdő Hiúzok felszívták magukat, és november 24-ére már 7-5-re álltak. Sajnos ekkor elindult a lejtmenet: sérülésből sérülésbe eső gárda egymást követően 15 meccset vesztett el, és most 7-20-nál tartanak úgy, hogy Keleten ketten is rosszabbak náluk. Jelige: "Add Uram az esőt…” – Kovács Kati.