Heti TOP 20 Statisztika

A 2013-as év első hetében folytatódott a James-széria, Cousins ismét megemberelte magát, a Dallas nem bírt hosszabbítást nyerni, İlyasovában még mindig nincsen potenciál, és a Warriors-é a legjobb hárompontosdobó páros.

1. LeBron James (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

31 mérkőzés és 27,5 pont-, 8,1 lepattanó- és 7,5 asszisztátlag. Száguld a James-expressz! December 31-én átlépte Kevin Mchale 28 meccses, 20 pontos szériáját, és ezzel kezdetét vette az utolsó a felvonás, a végső futam. George Gervin 45-ös NBA csúcsa (1981-82-es szezon) már nem tűnik annyira lehetetlen küldetésnek - de messze még a vége.

LeBron James decemberi mutatói: 27,5 pont-, 8,1 lepattanó- és 7,5 asszisztátlag és 55%-os mezőnydobási pontosság. Az NBA történetében két játékos ért el ehhez hasonló havi átlagot legalább 10 meccsen. Wilt Chamberlain 1967 februárjában (PPG: 28,6, RPG: 25,8, APG: 8,9, FG%: 72,1%) és Larry Bird 1987 márciusában (PPG: 29,7, RPG: 9,8, APG: 8,3, FG%: 55,5%) alkotott nagyot. Mindegyik elképesztő teljesítmény.

2. Andre Miller (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

15 000 és 23 179 pont. A neves klub! Andre január 3-án nyolcadikként bedobta magát egy igazán elit társaságba, akik 15 000 pontot és 7500 gólpasszt szereztek karrierjük során. Miller 7. a gólpasszok örökranglistáján, és 126. játékosként ért el 15 000 pontot. A szuper nyolcas további tagjai: John Stockton, Jason Kidd, Magic Johnson, Steve Nash, Oscar Robertson, Isiah Thomas és Gary Payton. És akik lemaradtak: Rod Strickland 537 ponttal, Lenny Wilkens 289 gólpasszal.

Spurs-Sixers 2013. január 5. Pontszerzésben Duncan most már az örökranglista 24. helyére lépett megelőzve Adrian Dantleyt. Összesen 23 179 alapszakaszbeli pont jött össze 1997. október 31. óta.

3. Miami Heat (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

96,3 kapott pontátlag és 50% mezőnygólszázalék. Ismét elkezdték lemásolni bajnoki évadjukat! A 2011-12-es szezonjukban - a márciust kivéve - hónapról hónapra javult a védekezésük, most is hasonló történik a floridai egyesületnél. Átlagosan 96,3 pontot kaptak decemberben, lássuk, hogy korábban mit értek el.

A kapott pontok átlaga havi lebontásban a 2011-12-es alapszakaszban:

December: 99,3 PPG (Lejátszott meccsek száma: 4)
Január: 95,5 PPG (Lejátszott meccsek száma: 17)
Február: 91,5 PPG (Lejátszott meccsek száma: 13)
Március: 91,9 PPG (Lejátszott meccsek száma: 16)
Április: 89,1 PPG (Lejátszott meccsek száma: 16)
A kapott pontok átlaga havi lebontásban a 2012-13-as alapszakaszban:
November: 99,8 PPG (Lejátszott meccsek száma: 13)
December: 96,3 PPG (Lejátszott meccsek száma: 15)

A Nagy Hármas tagjai összeállásuk óta a legjobb dobóformájukat mutatják külön-külön. James 54,5%-kal, Wade 51%-kal, Bosh 54,9%-kal tüzel.

4. Los Angeles Clippers (2013. január 4. Clippers - Lakers)

2-0 győzelem-vereség és 12 győzelem. Kistesó vs. Nagytesó! A Clips olyan dolgokat művel, ami kezd megalázó lenni a Lakers számára. Az 1984-85-ös szezon óta párharcuk első két mérkőzését még egyszer sem nyerte meg a Sterling gárda a Buss alakulattal szemben. Jó kérdés, hogy meddig tűrik még a Lakersnél ezt az állapotot. Jack Nicholson szája lefelé, Billy Crystal szája felfelé kanyarul!

„Nagyon jók vagyunk otthon.” – mondta Chris Paul 12. hazai győzelmük után. Ezzel egálban voltak a San Diego Clippers 1978-79-es szériájával. Már csak egy kell nekik! Erre január 9-ig kell várni, akkor a Dallast fogadják otthoni berkekben (ezt a mérkőzést is megnyerte a Clippers - a szerk.).

5. Nikola Vučević (2012. december 31. Magic - Heat)

20 pont és 29 lepattanó. Lepattanózásban Shaq orlandói franchise rekordja megdöntve! Ezt egy montenegrói szörnyeteg (svájci-montenegrói kettős állampolgár) tette meg, aki még csak másodévesként (a 29 pattanó karrier- és szezoncsúcs is) pattogtat az NBA-ben. A Miaminak nagy harcok árán sikerült elkerülnie a vereséget, de egy dolog mindenképpen kiderült: Heat "center" posztja a leggyengébb láncszem, főleg lepattanózásban (liga utolsók voltak ötös poszton Net ratingben) ezt nem volt rest kihasználni a fiatal Vučević. Volt itt minden: középtávoli dobás, visszapöcizés, ziccer, megállíthatatlanul tündökölt a parketten, 9/17-es mezőnymutatóval végzett. Szép munka!

(Megjegyzés: Net rating= védőlepattanóátlag mínusz támadólepattanóátlag)

6. Joe Johnson (2013. január 4. Wizards - Nets)

2/2 sikeres mezőnygól/mezőnygól kísérlet. Működött a Nets fluxus kondenzátora! Az történt, ami 2012. december 14-én, vagyis Joe Johnson a kétszeres hosszabbítás végén megkapta az utolsó dobás lehetőségét a győzelemért. Akkor Avery Johnson, most P.J. Carlesimo adta áldását a küldetésre, ami sikerrel végződött. 0,7 másodperc maradt a végéből, de a Washingtonnak ez már túl kevés volt, hogy visszavágjanak. A clutch time-ok tekintetében (10 másodperccel a vége előtt) rajta kívül két játékosnak sikerült a 10. hétig hibátlan teljesítményt hoznia. Az egyik az újonc Alonzo Gee, a másik J.R. Smith. Mindkettejük két dobásából az egyiket egy-egy gólpasszból szerezték meg, míg Johnson összes befejezését izolációból, egy-egyben oldotta meg. Ne szórakozz Joe Johnsonnal!

7. DeMarcus Cousins (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

20,8 pont-, 11,8 lepattanó-, 4,2 gólpassz- és 1,33 labdaszerzés átlag. Se veled, se nélküled! A problémás Cousins az egykori Derrick Colemant idézi, aki hozzá hasonlóan egy rendkívül tehetséges játékos volt, de elherdálta az egészet. Amióta DeMarcus visszatért eltiltásából, az utolsó 6 mérkőzéséből (december 28. – január 5.) négyet megnyert (Keleti Konferenciabeli túra) a Kings, és mindez nagy részben Cousinsnak köszönhető, aki az összes találkozón dupla-duplát hozott. Reméljük, a srác mentálisan is révbe fog érni - érdekes, de jelenleg mégsem ő tűnik a legnagyobb gondnak Sacramentóban...

8. Carmelo Anthony (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

45 és 16-17 pont: Anthony ötösből hatosba rakta át a sebességváltót! Az újév első napján 45 ponttal (FG%: 58,3%, 3P%: 45,5, 7 pattanó, 4 gólpassz és 1 steal) terhelte meg a Portland gyűrűjét, és ezzel egészen 1984-85-ig ő lett a negyedik olyan Knicks játékos, aki egy reguláris szakaszban kétszer is megdobta ezt a mennyiséget. A franchise rekordot Bernard King tartja, aki az 1983-84-es alapszakaszban hatszor is elérte ezt a mennyiséget (45, 52, 60, 45, 46, 55).

Knicks-Magic 2013. január 5. Az Orlando Magic 89-81-re vezetett a harmadik negyed végén, ám ekkor a New York beindította a duplázó gépet. Ez annyit jelent, hogy amikor a Magic 2 pontot szerzett, akkor a Knickstől 4 pont volt rá a válasz. A 40 pontig jutó Anthony ráadásul a 4. negyedben dobópárbajt (mezőnyből 7/11) vívott az Orlandóval (mezőnyből 7/21), akik 17-16-ra nyertek Meloval szemben, de magától a New Yorktól 33-17-re (mezőnyből 13/20) kaptak ki. Nincs kegyelem!

9. José Calderon (2013. január 6. Heat-Wizards)

0 pont, 13 gólpassz és 0 eladott labda. Calderon újabb és újabb ritkaságokat alkot a Raptors színeiben. Január 2-án kiosztott 13 asszisztot, nem állhatott büntetővonalra, és egy sikertelen rádobása volt. Ilyet az elmúlt 25 évben csupán négy kosaras tudott felmutatni: Calderon, Greg Anthony (Knicks, 1993.03.08.), Jacque Vaughn (Nets, 2006.04.18.) és Rajon Rondo (2012.04.26.). Ráadásul eladott labdája sem volt, nála csak Rondo adott kettővel több asszisztot ilyen téren. 1985-86-ig visszamenőleg csak hat olyan játékos van, aki legalább 20 esetben tíznél több asszisztja volt, és egyetlen labdaeladása sem (lásd a lenti táblázat).

10. Eric Bledsoe (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

24 blokk. A Clippers csereirányítójára nagyon oda kell figyelni! A 185 centis Bledsoe alacsony mérete ellenére brutális blokkolásokat hajt végre. Legtöbbször a ziccerre készülő támadók bánják, ha túl közel engedik magukhoz Eric-et. Ebben első a hátvédek között, és idén olyan kosarasokat előz meg, mint például Klay Thompson (20), Thabo Sefalosha (20) és Dwayne Wade (17).

11. Stephen Curry és Klay Thompson (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

190 tripla. A Páratlan Páros, nevezhetnénk így is a Warriors két ifjú titánját, Stephen Curryt és Klay Thompsont. A srácok összesen 190 hárompontost süllyesztettek el az elmúlt 33 meccsükön, és ezt Steph 45%-os és Klay 39,5%-os pontossággal teszi. Mérkőzésenként durván 7-7 alkalommal dobnak rá, ebből 3-3 megy be nekik. A Golden State már nem az alsóházi rangadókat vívja, mint ahogy eddig tette. Idén a minimum a playoff, jövőre meg az ennél is jobb eredmény.

12. Oklahoma City Thunder (2013. január 6. Raptors-Thunder)

14-0 győzelem-vereség. A Thunderről egyet tudni kell: idén ha öt játékosuk 10 pont felett produkál, akkor megállíthatatlanok. Idáig a jól bevált Durant-Westbrook-Ibaka hármas és még két társ (legtöbbször Kevin Martin és Nick Collison) alkotja ezt az egyletet. Az előző hétig 14 győzelmet szorgoskodtak össze, és egyszer sem veszítettek. Nehéz megálljt parancsolni nekik.

13. Houston Rockets (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

14-2 győzelem-vereség. A nyugat nem az ő konferenciájuk! Az ellentétes konferenciabeli klubokkal szemben ők a legjobbak a ligában (14-2), szinte probléma nélkül hozzák a sikereket, és egyedül a Miami és a Toronto akadt meg a torkukon. 97,9 pont alatt tartják a keletieket, és Harden ezeken a találkozókon 28,9-es pont-, 4,4 lepattanó-, 5,4 assziszt- és 2,38 labdaszerzési átlaggal büszkélkedik. Ezek mind sokkal jobbak, mint az összes csapat elleni szezonátlagai.

14. Jrue Holiday és Rajon Rondo (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

10-10-10. A keleti irányítók hete. Korábban már beszámoltunk róla, hogy Holiday kiemelkedő szezont fut. A Phoenix ellen 16 pontot, 10-10 gólpasszt és lepattanót, valamint 2-2 labdaszerzést és blokkolt dobást rakott a közösbe - ez idén az első tripla-duplája. Rondónak viszont ez a második, és így egálban vannak Calderonnal az első helyen. Rajon vezeti az NBA-t asszisztátlagban, és dupla-duplák (16) terén is a legjobb tíz között jegyzik.

15. Josh Smith (2013. január 1. Hornets - Hawks)

5000 lepattanó. A rugólábú ezt is leszedte! Josh 222. NBA játékosként jó sólyom módjára kaparintotta meg 5000. pattanóját is, és pontok kategóriájában a következő millennium sincs messze. 464 pont hiányzik a 10 000. szerzett pontjához, ami idén még simán beleférhet.

16. Indiana Pacers (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

Divízió első. Hatalomátvétel. A Pacers január 6-án nagyon fontos rangadót játszott a Központi Divízió elsőségért, és a Milwaukee-t legyőzve magától távolabb lökte a tabellán a Bucks-szot, és megelőzte a Bullst. A liga legrosszabb csoportjában (a 10. héten a Pacers 58,8%-kal állt) szó szerint mindegyik klub szenved, legjobban a Detroit és a Cleveland. A Pacers kezdetben borzasztóan nehezen indult el, november 5-től december 4-ig egyszer sem voltak pozitív mérlegűek, de hasonló módon döcögött a Chicago és a Milwaukee szekere is. Aztán jött a december, és hirtelen mind hármójuk elkezdett felkapaszkodni. Igazi élet-halál harc folyik köztük! (Megjegyzés: A 11. játékhéten többször változott a divízió első helyezettje.)

17. Washington Wizards (2013. január 6. Heat-Wizards)

7 perc, 0 pont és 0-21. Ez fájhatott! Utolsó negyed, 9 pontos Miami vezetés. A fővárosiaknak 12 perc állt rendelkezésére, hogy szorosabbra hozzák, esetleg megfordítsák a játék állását. Ehelyett 5 percig még partiban voltak, aztán se kép se hang. A maradék 7 percben volt 8 kihagyott dobásuk és 4 sikertelen büntetőjük, plusz a Miami 21-0-ás lerohanással megsemmisítette őket.

18. New Orleans Hornets (2013. január 2. Mavs - Hornets)

1-19 és 0-14 győzelem-vereség. Megtört a jég! Eric Gordon idén először lépett pályára kezdőként, és máris megszakított egy nagyon csúnya sorozatot. Január 5-ig úgy tűnt, hogy a Lódarazsak hamarabb fejeznek be egy összecsapást, mint 48 perc. A dallasi találkozóig minden esetben el lehetett könyvelni a vereséget, ha a harmadik negyed végén hátrányban voltak (zsinórban 19 kudarc). Négy ponttal vezetett a Dallas a 4. negyed elején, amit a New Orleans megfordított, de a végén Nowitzkinek sikerült kiegyenlítenie (mondhatnám elbaltázta a győzelmet egy kihagyott büntetővel). A hosszabbításban viszont halálos csípéssel, azaz Gordon sikeres, faultos duplájával a Hornets megverte ellenfelét 99-96-ra. Ami viszont még mindig rossz hír, hogy ha valaki a Darazsaknak megdobta a 100 pontot, akkor csak vereséggel számolhattak (0-14).

19. Dallas Mavericks (2013. január 5. Mavs-Hornets)

0-10 győzelem-vereség. A Dallas végre kezdőötösében tudhatta Dirk Nowitzkit, de a nem túl acélos Hornets ellen még ez sem volt elég. Ebben a szezonban mind a hetet, 2012. április 6. óta összesen 10 mérkőzést buktak el, ha hosszabbításba torkollottak a találkozók. Ezzel utolértek három olyan klubot is, akik ezt a negatív NBA rekordot tartják (lásd lenti táblázat).

20. Ersan İlyasova (2012-13 alapszakasz 10. játékhét)

5 év 40 millió dollár. Szó szerint Bakot lőtt vele a Milwaukee! Úgy tűnik, hogy újonnan kötött, hatalmas (5 évre 40 millió dollár) szerződése óta túl nagyok az elvárások, és ennek nem tud eleget tenni. 30 mérkőzés (11-szer kezdő) alatt 9 pontot (FG%: 41,1), 5,6 pattanót és 1,5 asszisztot átlagol. A gólpasszon kívül minden főbb statisztikai kategóriában jelentősen romlottak a számai.