Heti TOP 20 Statisztika

Beszámolunk megbotránkoztató, negatív rekordokról, a hadirokkant válogatottá avanzsált Wolvesról, LeBron 20 000 pontos sikeréről, Paul George teljesítményéről, arról a bíróról, akinél legjobban lejt a hazai pálya, Marc Gasol univerzitásáról, és Kevin Durant karriercsúcsáról. Statisztikára fel!

1. LeBron James (2012-13 alapszakasz 12. játékhét)

726 mérkőzés, 20 000 pont és 5000 gólpassz. 28 évesen és 17 naposan az NBA történetének legfiatalabb 20 000 pontos kosarasává vált. A szerdai találkozón LeBron a liga 38. játékosaként lépte át a határt, és az 5000. asszisztját is kiosztotta. Idiáig Oscar Robertsonnak sikerült kevesebb mérkőzés (671) alatt ezt a két statisztikát teljesítenie, és a Warriors ellen korábban Reggie Miller (2000. november 17.) és David Robinson (2002. március 5.) szerezte meg a 20 000. pontját. A jelenlegi aktív játékosok közül Kobe Bryant, Kevin Garnett, Dirk Nowitzki, Ray Allen, Paul Pierce, Tim Duncan és Vince Carter érte el ezt a nagy egyéni sikert. Amikor Michael Jordan 29 évesen a 9. szezonjában ezt a mennyiséget megdobta, akkor már három bajnoki címmel rendelkezett, míg James egy bajnoki címmel és két vesztes döntővel dicsekedhet.

2. Marc Gasol (2012-13 alapszakasz 12. játékhét)

TOP 10 blokkátlag és büntetőszázalék. A 213 centi vagy annál magasabb játékosok között még sohasem fordult elő, hogy valaki egy szezonon belül egyszerre bekerüljön a legjobb tizes listába büntetőszázalék és blokkátlag terén. A fiatalabbik Gasol múlt héten 10. helyen átlagolt meccsenkénti 1,85 blokkolt dobással, és 11.-ként büntetőzött 87,3%-kal (39 meccséből 15-ön hibátlanul dobott a büntetővonalról). Nem sok hiányzik neki, hogy büntetőivel is feljebb lépjen a lépcsőt. A 213 centinél magasabbak között viszont még soha senki nem dobott 87% feletti pontossággal (feltétel: meg kell dobni egy bizonyos sikeres büntetőszámot) büntetőt.

3. Los Angeles Clippers (2012. január 17. Wolves - Clippers)

31-9 győzelem-vereség. Sterling (a tulaj) most már boldog lehet. 40 mérkőzéssel a hátuk mögött a Clips franchise rekordot döntött, és 7 mérkőzéssel jobbat teljesítettek, mint az Elton Brand vezette 2005-06-os gárda és az egykori jogelőd, 1974-75-ös Braves. A játékoskeretük nagyszerű, minőségi cserékkel vannak ellátva, és Chris Paul fenomenálisan irányítja a bandát.

4. Kevin Garnett és Paul Pierce (2012-13 alapszakasz 12. játékhét)

16. és 21. hely. Ritka esemény az, hogy egymást követő két meccsen két különböző játékos ugyanabban a csapatban 23 000 pont felett egyre feljebb és feljebb mászik a pontszerzési ranglétrán. KG a Hornets ellen 15 pontot szerzett, ez elég volt ahhoz, hogy a 24 815 pontos Patrick Ewingot megelőzze, és átvegye 16. helyét. Két nap múlva következett a Bulls, és Pierce 13 pontja kellett, hogy a 23 336 ponttal rendelkező, egykori Celtics center, Robert Parish 21. pozícióját elhappolja.

5. Kevin Durant (2013. január 18. Mavs - Thunder)

52 pont. Karrier- és szezoncsúcs! A Durantula 52 pontot szórt, és Deron Williams tavalyi 57 pontja óta ez volt a legmagasabb a ligában. A tripla-dupla közeli 9-9 lepattanót és gólpasszt szerzett, Westbrookkal együtt a nagy páros összesen 83 pontot szórt be a Mavsnek, és ez a csapat összpontszámának a 70%-át tette ki.

6. Russell Westbrook (2013. január 16. Thunder - Nuggets)

32 pont és 28 perc. Az Oklahoma már az elején gyorsan lerendezte a mérkőzést, és a Denver csak az eredmény után futott - így Scott Brooks vezetőedző megengedhette magának azt a luxust, hogy Russellt többet pihentethette a padon, mint máskor. Westbrook meccsenként 36 percet tölt a pályán, de azon az estén 28 percnyi játékot engedélyeztek neki, és ez alatt 32 pontot szorgoskodott össze. 1985-86 óta öt Thunder/Sonics kosarasnak sikerült ennyi idő alatt 30 fölött produkálnia: a ’80-as években Tom Chambersnek, Dale Ellisnek, Xavier „X-Men” McDanielnek, míg a következő évtized elején Sedale Threattnek és ismételten az X-Mennek - és most Westy-nek.

7. Carmelo Anthony (2012-13 alapszakasz 12. játékhét)

25 mérkőzés és 20 pont. Melo hamvából föltámadt főnixmadárként játszik. 25 meccses, 20 pontos sorozata karrierje leghosszabbjának számít, és a 12. héten ez még mindig nem ért véget. Ebbe belefért egy dupla-dupla, tizenkettő 30 pontos meccs, amiből háromszor 40 fölé kúszott. A Knicks háza táján ez csupán a negyedik legtöb: január 17-én eggyel megelőzte Bernard Kinget, de még előtte van Richie Guerin 29-cel (1961-62 alapszakasz), őt követi Patrick Ewing 28-cal (1989-90 alapszakasz) és Amar'e Stoudemire 26-tal (2010-11 alapszakasz).

8. James Harden (2013. január 16. Mavs - Rockets)

22 mérkőzés. LeBron után a nagyszakállúnak is megszakadt a 20-as sorozata. Hakeem Olajuwon óta 22 mérkőzésen keresztül senki sem termelt legalább 20 pontot a Rockets színeiben. Az Álomnak viszont 24 is sikerült.

9. Paul George (2012-13 alapszakasz 12. játékhét)

5 dupla-dupla. A harmadik szezonját taposó ifjú Pacers csatár január 8. és 16. között (5 mérkőzés) elindította a dupla-dupla gyártást. Az ötmérkőzéses szériában (keleti gárdák ellen) 20,8 pontot, 10,8 pattanót és 2,8 szerzett labdát átlagolt, három győzelem jött össze neki. George idei produkciója bőven üti az All-Star szintet, csoda lenne, ha nem válogatnák be Kelet legjobbjai közé.

10. Toronto Raptors – Chicago Bulls (2013. január 16.)

10-0 győzelem-vereség. A bukmékerek estéje. Nagyon egyszerű volt a helyzete annak, aki fogadni akart. Január 16-ig ez volt a mérvadó: ha a Bulls elért 100 pontot, akkor tuti biztos nyert (9 meccsből 9-szer). Aki bankot akart robbantani, az biztos feltett egy kisebb vagyont a Torontóra, hozzáteszem vajmi kevés esélyük volt rá. Mégis, majdnem összejött a Raptorsnak! 12 másodperccel a rendes játékidő vége előtt 1 ponttal vitt a Bulls, ekkor Amir Johnson leszedte csapattársa kísérletét, és lefaultolták, miközben próbálta visszarakni a leszedett pattanót. Vagyonok hullhattak el Johnson fakezűsége miatt, mivel a két büntetőből, csak egyet tudott értékesíteni (az egész este folyamán 1/4-et teljesített). A hosszabbításban Luol Deng középtávoli daggerje már túl sok volt a Dínóknak, és nem tudtak rá válaszolni.

11. Nick Buchert (2012-13 alapszakasz 12. játékhét)

79,2%-os győzelmi arány és a hazai pálya előnye. Aki idegenben kifogja Buchert bírót annak piszok rossz hír, aki meg házigazdaként, annak baromi jó. Az idei szezonban 24 mérkőzést vezetett le, és ennek a 79,2%-ában az otthoni gárda nyert átlagosan 8,2 pont különbséggel. Ez a győzelmi esély és pontkülönbség a 12. hétig bezárólag a legmagasabb azok között, akik legalább 20 meccsen bíráskodtak idén.

12. Austin Rivers és Doc Rivers (2013. január 16. Celtics-Hornets)

4. alkalom. Apa-fia harc. Az NBA történetének negyedik apa-fia duója, akik farkasszemet néztek egy mérkőzésen. 16-án Doc Rivers a Celtics vezetőedzőjeként szenvedett vereséget a New Orleans Hornets, vagyis a fia kenyéradója ellen. Ilyen Mike Dunleavy és fia között 18-szor történt, és a George Karl - Coby Karl duó, valamint a Butch Van Breda Kolff - Jan Van Breda Kolff páros egyszer-egyszer játszott egymás ellen. Az apa-fia csatákban jelenleg 12-9-re "mennek" az apák.

13. Dallas Mavericks (2012-13 alapszakasz 12. játékhét)

15 kezdőötös. Rick Carlisle csak keresi és keresi a legjobb felállást, de nem igazán találja, legalábbis olyat, ami több győzelmet hozna a Dallas konyhájára (bár a héten már komolyabb életjeleket mutatott a csapat). Ebben a szezonban az előző hétig 15 féle kezdőötössel (2012-13-ban szezoncsúcs) próbálkozott, míg az előző idényben 66 mérkőzés alatt 13 variációt használt. Idáig a legstabilabb játékosa O.J. Mayo, ő nagyszerű szezont fut, ellenben a Mavs piszokul szenved.

14. Minnesota Timberwolves (2013. január 19. Wolves - Rockets)

6 sérült és 1 beteg. A második hullám. A szezon elején azt hihettük, hogy szép lassan visszatér mindenki a Wolvesnál. Hát nem így lett! Brandon Roy térde november 10-ig bírta, és jöhetett az artroszkópos műtét, ezzel meghatározatlan időre kidőlt. Chase Budinger rá egy napra térdsérülés miatt 3-4 hónapra kiesett a szezonból. Kevin Love tíz nap múlva tért vissza, de január 4-én kéz és ujjsérülést szedett össze, ez 2-3 hónap neki. Nikola Peković jobb lábában lévő quadriceps-sze zúzódott, ő megúszta 1-2 héttel. Alexey Shvednek 19-én ment ki a bokája, remélhetőleg csak pár napnyi pihentetés szükséges, Dante Cunningham ezen a napon pedig beteget jelentett. Hogy orvosolják a problémákat, két tíz napos szerződést kötöttek Chris Johnsonnal és Mickael Gelabale-lal, és ez nagyszerű húzásnak tűnik. Szombaton a páros 10 dobásából hét sikeres volt, és 26 pontjuk mellé 10 lepattanót szedtek össze.

15. Andrew Nicholson (2013. január 16. Magic - Pacers)

6 személyi hiba. NBA rekord! Valószínű, hogy Nicholson nem ilyen címre vágyott, de ez jutott neki. A 4. negyedben sikerült az összes személyi hiba lehetőségét kihasználnia, és ilyen még nem volt az NBA története folyamán. Tyler Hansbrough-val sikerült kétszer is birkózásba – 65 másodperc leforgása alatt - keverednie, amit a bírók kettős faulttal díjaztak, így nem volt nehéz kiejtenie magát, de legalább kapott egy kis ízelítőt Psycho-T-ből.

16. Charlotte Bobcats (2012-13 alapszakasz 12. játékhét)

14 vereség. Nincs otthon, nincs hazai pálya. A kínos statisztikák fokozásában a Hiúzok ismét nagyot alkottak, mivelhogy 2012. november 21-e óta a szurkolótáboruk egyetlen győzelmet sem látott Charlotte városában. a Bobcats azóta a rossznál is rosszabb, 30 meccs alatt 4 idegenbeli sikert szereztek szigorúan csak keleti klubok ellen.

17. Charlotte Bobcats (2013. január 15. Cats - Pacers)

31-60 lepattanó. Újra a Hiúzok, és negatív franchise rekord! 29 lepattanó különbséggel még sohasem végzett a Bobcats, és a liga egyik legjobban védekező együttese elleni meccs nagyon csúnyán végződött. Az Indiana kezdőötösében mindenki legalább 7 lepattanót szedett, és a Pacers összesen 60-at kapkodott le. Ebből 18 támadólepattanó lett (Charlotte: 4), és az ellentámadások során 26 második esélyből szerzett pontot dobtak.

18. Golden State Warriors (2013. január 18. Spurs - Warriors)

28 mérkőzés. Mumus híradó! A Warriorsnak még mindig vannak öröklött betegségei, mint például, hogy a San Antonio Spurst idegenben képtelenek legyőzni 1997. február 14-e óta. Ami biztos, hogy Oaklandben nem voltak (kiemelkedően) meghatározó magasemberek, így mindig örömmel fogadták a Harcosokat Texasban. David Robinson, Tim Duncan és a Popovich szekció egyfajta levezető találkozóként titulálhatták vagy titulálhatják már ezt a párharcot. Agyturkászt a Harcosoknak!

19. Milwaukee Bucks (2013. január 17. Suns - Bucks)

24 mérkőzés. Több mint 25 éve nem volt győzelmük Phoenixben! Ez most megszakadt, de ami hihetetlen: a Szarvasok jelenlegi játékoskeretének közel a fele, akkor (1987. február 21.) még meg sem született!

20. Atlanta Hawks (2013. január 14. Bulls-Hawks)

5, 20 és 58 pont. Negatív franchise rekordok! A Chicago szárnyát szegte a Sólymoknak, akik a második negyedben 5 pontot (mezőnyből 2/21 dobás, lásd a lenti ábra), az első félidőben pedig összesen 20 pontot szereztek. Az első negyedből 2:53 volt hátra, amikor az Atlanta támadógépezete teljesen lefagyott egészen a következő negyed feléig. A Hawks magasember állománya ekkor semmit sem tudott bedobni: Zaza Pachulia, Ivan Johnson és Al Horford 4-4 dobást hagyott ki, valamint a gárdának 7 eladott labdája volt, és még így is ebből csak kettőt tudott értékesíteni a Bulls. A támadási impotenciájuk rengetegszer vezetett legalább 2 percig tartó, kosár nélküli játékhoz, ebből összesen 30 perc és 6 másodperc jött össze. A támadóidő bevezetésének idejétől figyelve (1954-55) csupán csak egy ponttal maradtak le az első félidőben szerzett legkevesebb pontok kategóriájában (2011. december 14-én a Clippers 19 pontja), és szintén eggyel az összesen megdobott pontok számában (1955, Celtics: 57).

A 2 percnél nagyobb kosármentes szakaszok a Hawksnál

1. negyed
- 2 perc és 11 másodperc
- 3 perc és 43 másodperc
- 2 perc és 54 másodperc (átnyúlik a következőbe)

2. negyed
- 6 perc és 45 másodperc (az előzővel együtt összesen 9 perc és 39 másodperc)
- 2 perc és 25 másodperc

3. negyed
- 3 perc

4. negyed
- 2 perc és 29 másodperc (az előző negyeddel együtt)