Heti TOP 20 Statisztika

Kidd túl a 12 000.-en, James királyi szintre lépett, Tyson Chandler lepattanó-mágnesé változott, Lillard NBA történelmet írt, Korver kilőtte Mookie Blaylock mesterlövészi rekordját, és ismét megmutatta foga fehérjét a liga Jurassic Parkjának csúcsragadozója, a „Gaysaurus”. Statisztikára fel!

1. Jason Kidd (2013. február 8. Knicks - Wolves)

12 000 gólpassz. A gólpassz-automata. 1358 mérkőzés után J-Kidd megkopva bár, de törve nem 12 001 assziszttal minden idők második legtöbb kosarat érő átadását vitte véghez. A ranglétrán egyetlen ember áll előtte, John Stockton 15 806 gólpasszal, Jason mögött viszont olyan sztárok sorakoznak, mint pl. Mark Jackson (10 334), Magic Johnson (10 141) és a még mindig aktív, hollywoodi sztár, Steve Nash (10 122). Kidd karrierje alatt ötször lett az alapszakasz legjobbja asszisztátlagban, és háromszor osztotta ki a legtöbbet egy idényben. „Ha elég sokáig játszol a ligában, akkor valami maradandót fogsz alkotni.” – mondta a 39 éves irányító.

2. LeBron James (2012-13 alapszakasz 15. játékhét)

30 pont és 60% mezőnygólszázalék. A királyi szint. Hajmeresztő dolgok történnek Miamiban, ilyen például James egyre páratlanabb dobóformája. Február 3. és 10. között 5 mérkőzést zavart le a Heat, mindegyiket megnyerték, és LeBron estéről estére 30 pontot és 60%-os dobóformát produkált. Mondhatni, ez már az elképzelhetetlen fokozat egyik állapota, vagy esetleg annak előszobája. 5 estén át Adrian Dantley az 1979-80-as idényben, Moses Malone az 1981-82-es reguláris szakaszban alkotott ilyen brutális statisztikát, és harmadikként James király is beköszöntött.

A szuper duó. Az előzőek mellé Dwyane Wade is becsatlakozott a Lakers-meccsen. Ő és James egyaránt 18-ból 12 dobást értékesített, emellett Wade még kiharcolt 6 büntetőt, így meglett az ő 30-asa is. Ezzel ők lettek a negyedik 30 pont és 60% feletti páros a liga történelmében (lásd a lenti táblázat).

3. Kevin Garnett (2012-13 alapszakasz 15. játékhét)

25 000 pont. KG 1995. november 3-án 19 évesen és 168 naposan debütált a Minnesota színeiben, és ebben az időben még senki sem sejtette, hogy az 5.-ként draftolt középiskolás mivé fog válni. 1305 meccse, 25 029 pontja (19,2), 10 045 mezőnygólja, 13 689 lepattanója (10,5), 5178 gólpassza (4,0), 1721 labdaszerzése (1,3) és 1957 blokkolt dobása (1,5) jelzi, hogy ez bizony most a 18. szezonja. Csütörtöki találkozóján 25 000. pontját elérve az NBA 16. játékosát köszönthetjük ebben a titulusban. Azok között, akik nem a főiskolákról, egyetemekről érkeztek, pontok terén Kobe Bryant és Moses Malone mögött a harmadik helyen áll (lásd a lenti táblázat).

4. Houston Rockets (2013. február 5. Rockets – Warriors)

23 tripla és 140 pont. Kosáreső Houstonban. Aki látta, az nem felejti el, hogy a Rakétásoknál kilenc játékosnak sikerült hárompontost értékesítenie egy összecsapáson. Összesen 23 jött össze, amivel az NBA korábbi rekordját megismételték, ezt az Orlandó 2009 januárjában valósította meg először. Jeremy Lin ötöt, Chandler Parsons és James Harden négyet-négyet, Marcus Morris hármat – ő tavaly összesen kettőt szerzett 17 találkozó alatt -, Toney Douglas, Patrick Beverly és James Anderson kettőt-kettőt, Patrick Patterson és Donatas Motiejūnas pedig egyet-egyet. Összesítésben 57,5%-os pontossággal tüzeltek a triplavonal mögül, és végül a Warriors 140 pontot kapott a rendes játékidőben. Ez a 2012-13-as alapszakaszban a legtöbb egálban a 2012. november 12-i Utah – Toronto párharccal, de ekkor háromszoros hosszabbítás kellett ahhoz, hogy 140-133-ra végződjön az a nap. Ha a 48 percnyi játékot vesszük figyelembe, akkor egészen 1993. február 16-ig kell visszarepüljünk az időben, hogy egy ehhez hasonló houstoni diadalt elevenítsünk fel (149-111). Itt csupán öt trojkát láthattunk, de mind a 11 Rakétás kosarat szerzett, és csak ketten nem értek el kétszámjegyű pontot.

Megjegyzés: zöld kör a sikeres dobás, piros „x” a kihagyott.

5. Tyson Chandler (2013. február 4. Knicks – Pistons)

20 lepattanó. New York Góliátja. Nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy Chandler legjobb éveit éli New York városában. Február 1-én, 2-án és 4-én minden este elérte a 20 lepattanós határt, ezzel pedig Willis Reed 1969-70-es szezonbeli rekordját meccselte meg. Liga szinten 1971 januárjában Kareem Abdul-Jabbarnak (Bucks), és egy kicsivel korábban Elvin Hayesnek (Rockets) sikerült ez az impozáns eredmény.

6. Indiana Pacers (2013. február 5. Pacers - Hawks)

15 győzelem. Reggie Miller nélkül is megy. Az Indiana fojtogató védekezését december 7-e óta egy kihívó sem tudta túlélni, csak a Gay által vezetett Dínó horda, akik február 8-án hosszabbításban Rudy meccsnyerő tempódobásával tudták maguk alá gyűrni a kíméletlen Pacerst. Ezzel egy igen tetemes győzelmi sorozat szakadt meg Indianapolisban, ami az 1999-00-es szezonig visszamenőleg a legtöbb. Az akkori sikercsapat zsinórban 25 diadalt húzott be otthon, és a nagydöntőbe is bejutottak (2-4-re buktak a Lakers-szel szemben) olyan nevekkel, mint Reggie „Killer” Miller, Mark „Action” Jackson, Rik „The Dunking Dutchman” Smits, Jalen Rose, Dale Davis, Chris Mullin, Sam Perkins, Al Harrington és Derrick McKey.

7. Denver Nuggets (2012-13 alapszakasz 15. játékhét)

9 győzelem, 22-3 győzelem-vereség, 56,6 pont. A festék királyai. A Denver vérszemet kapott, és kilences győzelmi szériájukat csak a szintén nagyon jó formában lévő Boston tudta megállítani hazai pályán. A George Karl-legénység az év elején rengeteg idegenbeli túrán vett részt, és ezek után egy sokkal könnyebb, hazai eseményekkel teletűzdelt időszak következett. Ez meg is látszott az első hónapjukon (8-9), és a múlt hetet 33-19-cel zárták a Nyugati Konferencia 5. helyén. A rájátszásra nagyon fontos lenne nekik a pályaelőny megszerzése, mivel otthoni berkekben kiválóan megy nekik a játék. Eddig 22-3-mal álltak, és csak a Washington, a Minnesota és a Miami tudta két vállra fektetni őket a szoros véghajrákban. Csütörtökön ráadásul 64-44 arányban nyerték meg a palánk alatti harcot a Bulls-szal szemben, és ezzel a liga legjobbja meccsenkénti 56,6 pontjukkal, ami 1996-97-ig terjedően a legmagasabbnak számít.

8. Damian Lillard (2012-13 alapszakasz 15. játékhét)

50 mérkőzés, 900 pont és 100 tripla. A bombameglepetés. Lillard vakmerően vágott neki a profi ligának, és immáron bizonyította, hogy nagy dolgokat fog véghezvinni a jövőben. A Portland fiatal csillaga 50 meccs alatt 900 pontot és 100 trojkát tett le az asztalra újoncként, és ilyet még az NBA sohasem tapasztalt. Átlagosan 18,2 pontot és 6,6 gólpasszt átlagolt, és ezzel a Blazers egy újabb puzzle-t szerzett meg a nagy kirakósába. A portlandi szurkolók újra fellélegezhetnek, mivel a rengeteg átok után, ismét lehetősége van kimásznia a gödörből az oregoni alakulatnak.

9. Kyle Korver (2013. február 8. Hawks – Hornets)

43 mérkőzés. Franchise rekord. Két hete beszámoltunk arról, hogy Korver nagy menetelésbe kezdett a meccsenkénti minimum egy bedobott triplák kategóriájában (csak az idei szezon első pályára lépésén volt sikertelen: kettőből semmi). A vasárnapi Hornets elleni etapon hatból hármat süllyesztett el, és a harmadik trojkájával megelőzte Mookie Blaylock korábbi csúcsát (42), amivel Kyle neve beíródott a Sólymok történelemkönyvébe. 43 mérkőzése alatt 124 hármast (liga negyedik) vágott be 46,8%-os pontossággal, ami érdekes módon kicsivel jobb volt, mint a mezőnygólszázaléka (46,6%).

A dobások eloszlása 44 mérkőzés alapján:

„A” zóna: 47% (FGM: 8/ FGA: 17) „B” zóna: 0% (FGM: 0/ FGA: 7)

„C” zóna: 49% (FGM: 40/ FGA: 81) „D” zóna: 49% (FGM: 41/ FGA: 84)

„E” zóna: 45% (FGM: 83/ FGA: 183)

10. Alonzo Gee (2013. február 10. Cavs - Nuggets)

15 pont. A rendkívül pontos gyorstüzelő. Február 10-én Clevelandben megrendezett találkozón a Cavs a kezdőfeldobás után kissé bealudt. A Denver egy 8-0-s lefutással indított, és csak 2:38 múlva indult el a gépezetük. Alonzo Gee nemes egyszerűséggel berámolt két triplát, négy duplát, és a negyed végén egy büntetőt is értékesített. Az idei szezonban még senkinek sem sikerült 6 perc alatt 15 pontot berámolnia, főleg hibátlan dobóformával. Nenênek például összesen 12 pont jött össze (6/6) január 21-én, január 12-én pedig Mario Chalmersnek 13 (5/7). Viszont az előző szezonban Derrick Rose-nak hasonlóképpen sikerült (6/6) ugyanennyit összehoznia, míg Carmelo Anthonynak ez 6/7-es mezőnymutatóval sikerült. Visszatérve Gee remek dobóformájára, még további két kosarat szerzett az est folyamán, és a napot 100%-os pontossággal, 20 szerzett ponttal fejezte be.

11. Rudy Gay (2012-13 alapszakasz 15. játékhét)

20 pont és 5 mérkőzés. Aki 20-nál nem adja alább. Rudy jelenleg történelmet ír Torontó városában. A legfrissebb Dínóharcos mind az öt bevetésén minimum 20 pontot jegyzett, ami franchise rekord a kanadaiaknál. Ebből először kettőt elveszítettek (Miami és Boston), de az utóbbi hármat mind megnyerték. Érződik a vérfrissítés Torontóban.

12. Goran Dragić (2012-13 alapszakasz 15. játékhét)

5/6 mezőnygól/mezőnygólkísérlet. A negyedik negyedbeli hős. A múlt hét kedden megrendezett meccsükön a Phoenix a szlovén Dragić segítségével nagy skalpot gyűjtött be. A Memphis hat ponttal vezetett az utolsó negyed kezdetén, Goran 5 perc múltán 74-76-os hátránynál gyújtotta be a rakétákat. Hatból öt kosara ment be, és ebből kettő 2+1-re jött ki a dobások közbeni faultok miatt, valamint volt két sikeres büntetődobása is. Az első három negyed alatt összesen három pontot kapart össze, míg végül az utolsóban 14 clutch pontot termelt be. A szoros csata 88-88-as állásánál (2:14) Goran erőteljesen megtolta a Suns szekerét, és 34 másodperccel a vége előtt már 94-88-ra álltak, hála az irányító meccsnyerő hat pontjának. A phoenixi játékosnak nem ez volt az első ilyen negyedik negyede, 2009-ben és 2010-ben is sikerült legalább 5-5 kosarat bedobnia az ellenfeleinek.

Csapata legjobbja. Az NBA-ben két olyan játékos volt az előző héten, aki klubjának legjobbja volt pont-, gólpassz- és labdaszerzés átlagában az idei évadban. Az egyikük maga a szlovén 14,2 ponttal, 6,4 assziszttal és 1,42 steallel, a másik pedig LeBron James 27 ponttal, 6,9 assziszttal és 1,63 steallel.

13. Ömer Aşık (2013. február 5. Rockets - Warriors)

15 lepattanó. A török óriás. Elképesztő, hogy Ömer mennyit fejlődött tavalyhoz képest. A Rockets kiváló érzékkel csábította magához a nyáron szabadügynökké vált centert, és idén busásan ki is fizetődik ez a siker. Január 26. és február 5. között Aşık zsinórban öt csatában tépett le legalább 15 lepattanót (16-19-18-15-15). Ezzel a régmúlt időszakait idézi, amikor is olyan kosarasok pattogtattak Houstonban, mint Elvin Hayes, Moses Malone, Hakeem Olajuwon és Charles Barkley.
Statisztikái:

14. Los Angeles Clippers (2013. február 10. Knicks - Clippers)

+33 pont. A szuperpad. A Clippers számtalanszor bizonyította már, hogy a kezdőjüket felváltó második szekciójuk kiemelkedik a liga legtöbb kispados állományától. New York-ban ismét bebizonyították ezt az állítást, mivel 48-15-ös arányú pad különbség alakult ki, ekkor Jamal Crawford 27-et pakolt be a közösbe. A pontgyártás oroszlánrészét legtöbbször Crawford vállalja fel, ő 17 pontot szór be esténként, Eric Bledsoe és Matt Barnes 10-10 pontot hoz össze.

15. Jerryd Bayless (2013. február 5. Grizzlies – Suns)

20 pont. Az erősítés. Memphisben elkezdődött a Gay-mentes időszak, és igencsak fel kell kösse a gatyáját pár játékos, hogy pótolni tudják Rudy elvesztett pontjait. Ebben lépett elő Bayless, aki január 23. és február 8. között folyamatosan 10 pont felett termel. Ebben benne volt egy olyan négymeccses időszak is, amikor is háromszor legalább 21 pontot dobott (21-23-11-29). Csereként beállva a Phoenixnek bevágott 29-e a legtöbb Grizzlies mezben 2007. január 27-e óta, ekkor Chucky Atkins ugyanennyit alkotott a parketten a Utah ellen.

16. Samuel Dalembert (2013. február 5. Nuggets – Bucks)

754 mérkőzés. Karriercsúcs. Samuel Denverben nagyot játszott, még akkor is, ha vereséggel tértek haza. 27 perc alatt 35 pontot és 12 lepattanót harcolt ki, és ilyen kevés idő alatt ennyi pontot és pattanót még soha senki nem gyűjtött be a támadóidő bevezetése óta. Ezen kívül dobott pontjai karriercsúcsnak számítanak, amire 754 mérkőzést kellett várni. Ez idáig még a 30-at sem érte el, 2010-ben a 27 volt a legtöbb, amit össze tudott hozni. Az NBA történetében egy játékos sem létezett még, aki csak 600 találkozó után kaparta össze az első 30-asát. Dalembert után Fred Robert következik, akinek 584 est kellett a 30 ponthoz, ezt 1991. április 2-án érte el. Az alapszakaszbeli karriercsúcsot tekintve Chauncey Billupsnak, Andre Millernek és Ray Allennek is minimum 750 meccs kellett, hogy felrakja az „i”-re a pontot.

17. Philadelphia 76ers (2013. február 4. Sixers – Magic)

61 pont. A kötelező győzelem. A sorozatban 9 vereséget elkönyvelő, sebeit nyalogató Orlandót látogatta meg a Sixers, és, hogy partiban tartsák magukat a rájátszásért, igen fontos volt behúzni ezt a győzelmet. A Jameer Nelsont, Arron Afflalot, Glen Davist és J.J. Redicket nélkülöző alakulat nem tudta megoldani, hogy kiesett minimum 60 pontjuk. Ennek a négy játékosnak az átlagát hozta össze kilenc játékos, és ez a 61 pont a 76ers történetének második legkevesebbje (lásd a lenti táblázat), amit ellenfelének megengedett a támadóidő bevezetése óta. Viszont a philadelphiai Wells Fargo Center (1996-ban nyitották meg) parkettje ennyire kevés pontot még nem látott.

18. Blake Griffin (2013. február 4. Wizards – Clippers)

197 mérkőzés. Az egyik vasember megsérült. Blake Griffin a fővárosiakkal való csatározásban nem tudott részt venni, mivel bal lábában combizom húzódás keletkezett. A pihenőjét megkapva Blake most először nem lépett pályára első mérkőzése óta (2010-11: 82, 2011-12: 66 és 2012-13: 49), de február 8-án ismét visszatérhetett. Az aktív játékosok között Ömer Aşıkkal karöltve a második helyen állt a leghosszabb zsinórban lejátszott mérkőzéseket (197) tekintve Russell Westbrook mögött. Vasárnapig bezárólag Westbrook 362, Aşık 201, Greg Monroe 198 és Ed Davis 181 találkozón játszott megszakítás nélkül.

19. Los Angeles Lakers (2012-13 alapszakasz 15. játékhét)

18-18, 6-10 és 23-27 győzelem-vereség. A baj nem jár egyedül. A február 5-i brooklyni harc során Pau Gasol az utolsó negyedben megsérült, és így egy igen fontos, csapatorientált magasemberét vesztette el az LA. Gasollal a Lakers 50%-on állt (18-18), míg nélküle 6-10-et hoztak vasárnapig. Eléggé elkeserítő a helyzetük, és ezen próbálnak valamelyest javítani már január óta úgy, hogy Earl Clark-ot már 16-szor a kezdőbe rakták. Várakozáson felül játszik, ez alatt 11,5 pontot, 8,8 pattanót és 1 blokkot osztott ki átlagosan, és vele érdekes módon pozitív mérlegen álltak 9-7-tel.

Amit senki se várt: 23-27-es mérleg. 1976-77 óta, vagyis az ABA-NBA egyesülésétől számítva a 2012-13-as idény lett az a harmadik alkalom, amikor a Lakers 50 mérkőzés után 50%-os eredmény alatt állt. 1993-94-ben 38% (19-31), idén 46% és 1977-78-ban 48% (24-26) sikeredett nekik.

20. 2013. február 9. Philadelphia 76ers – Charlotte Bobcats

2/16 sikeres tripla/triplakísérlet. Másolásból jeles, eredményesség alapján elégtelen. Voltak, vannak és mindig is lesznek csúnya mérkőzések. Ilyet láthatott Philadelphia városa is, mikor mindkét klub ugyanolyan gyatrán tudott távolról kosarakat dobni (2/16 mindkét oldalon, azaz 12,5%). A Charlotte oldalán Byron Mullens (0/4), Gerald Henderson (0/2), Kemba Walker (0/2) és Jeff Taylor (0/2) volt eredménytelen, míg a Sixersnél Nick Young (0/5), Jrue Holiday (0/3), Dorrell Wright (0/2) és Evan Turner (0/1) bicskája tört bele az ellenfél gyűrűjébe. Február 9-ig még nem történt olyan, hogy két klubnak ugyanannyi kísérlete legyen a hármas területéről, és kettő vagy annál kevesebb triplát tudjon értékesíteni.