Hogyan idegeljük ki szurkolóinkat 60 egyszerű lépésben? 2/2.

Az első részben ott hagytuk abba, hogy a Golden State Warriors 1996-ban Todd Fullert választotta a drafton - többek között Kobe-t, Nash-t vagy Peja Stojakovic-ot "bent hagyva". És a java, az elmúlt 16 év történései még hátravannak a Warriors történetében. Csapjunk is bele.

 

 

26. '96 novemberében a csapat elpasszolta Seikaly-t és Clifford Roziert (egy újabb elsőkörös választott, aki nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket) Orlandóba, cserébe Felton Spencer, Jon Koncak és Donald Royal érkezett. Ha visszaemlékszünk, Seikaly-t Billy Owens-ért cserébe kapta anno a Warriors, akiért pedig Mitch Richmondot adták... Ekkortájt Richmond 24 pontot átlagolt Sacramento-ban, és zsinórban ötször választották All-Star-nak.

27. Egy újabb gyengén sikerült szezon után (30 győzelem) a '97-es Warriors kirúgta Adelmant, helyére a korábbi egyetemi edzőt, P.J. Carlesimo-t ültették. Közben a drafton a nyolcadik helyen Adonal Foyle-t választották, éppen egy hellyel a későbbi kétszeres pontkirály Tracy McGrady előtt.

28. Ezzel lezárult egy húszéves mélyrepülés, mely a következőképpen nézett ki: öt playoff szereplés, összesen 13 győzelemmel. Három 1/1-es húzás a drafton, és még két pick a top 3-ból, 8 elcserélt játékos, akik később bajnokok vagy All-NBA csapattagok lettek (McHale, Parish, Webber, Hardaway, Richmond, Williams, Wilkes, King, és még Paytont nem is említjük), három jövőbeli Hall Of Fame edző, akik tiszteletüket tették a csapatnál, majd továbbálltak (Popovich, Karl, Adelman), két értékes csereember, akik nem jutottak lehetőséghez Golden State-ben, majd máshol remekeltek (Mario Elie és John Starks), egy rehabos kezdőötös (King, Richardson, Mullin, Washburn, Lucas) és egy Hall Of Fame szintű "draftolhatták volna" ötös (Bird, Garnett, Bryant, McGrady és Payton, hatodik embernek pedig McHale).

29. Azt hinnénk, innen csak jobb jöhet, de a dolgok mégis rosszabbra fordultak. Ettől kezdve Warriors játékos nem jutott el az All-Star gáláig sem. Sprewell volt az utolsó, '97-ben.

30. 1997 augusztusában a Warriors elcserélte a csapat valaha volt legnépszerűbb játékosát, Chris Mullin-t a Pacers-hez, a nem túl acélos Erick Dampier, Duane Ferrell kettősért. Négy hónappal később a legjobb játékosukat, Sprewell-t eltiltották a szezon hátralévő részére, mert edzésen megragadta Carlesimo torkát, és fojtogatni kezdte. Kétszer is.

31. Olvassuk csak újra ezt az előző két mondatot...

32. Joe Smith közelített a szerződése végéhez, ezért elpasszolták a Sixers-hez Clarence Weatherspoon-ért és Jim Jacksonért. Ezzel az 1993-as és 1995-ös 1/1-es draftcetlikből Donyell Marshall-t, Weatherspoon-t és Jim Jacksont sikerült kihoznia a vezetőségnek.

33. A ligában lockout vette kezdetét, és egy rendkívül unalmas tárgyalássorozat a játékosok és a vezetők képviselői között. Ennek legizgalmasabb történéseként a játékosok szakszervezete (Players Association) beperelte a ligát azért, hogy Sprewell az eltiltása ideje alatt is kapjon fizetést. A per sikerrel járt, annak ellenére, hogy a játékos - ismétlem - fojtogatta az edzőjét. Azért volt egy kis sikerélmény is az évben; az ötödik helyen a csapat ölébe pottyant Vince Carter. Az élmény körülbelül 15 percig tartott, mert Carter játékjogát elcserélték Antawn Jamison játékjogára, sőt még egy kis pénzt is postáztak mellé.

34. Miután a '99-es lockout véget ért, a Golden State elcserélte Sprewell-t New York-ba két túlfizetett veteránért (Chris Mills és John Starks), majd leigazolták Jason Caffey-t 35 millió dollárért. Ezzel gyakorlatilag teljesen mozgásképtelenné váltak a játékospiacon a következő évekre, annyi túlfizetett (és persze alulteljesítő) játékosuk volt.

35. Az új erőre kapott Sprewell volt az egyik kulcsfigurája az 1999-es nagydöntőig (pedig az alapszakaszban csak nyolcadikok lettek) menetelő New York Knicks-nek, ahol 4-1-re kaptak ki a Gregg Popovich által vezetett San Antonio Spurstől. Szintén ebben a szezonban történt: Tim Hardaway irányította a keleti alapszakasz első Miami Heat-et; Mullin stabil kezdő volt a második helyen kiemelt Pacersnél; Webber Adelmannel karöltve egy rendkívül szórakoztató kosárlabdát játszó Sacramento Kings-sel jutott be a rájátszásba; Don Nelson újjáépítette a Maverickst Nash és Dirk Nowitzki köré; Vince Carter pedig elnyerte az Év Újonca címet. Kijutott a jóból a Warriors szurkolóinak.

36. A csonkaszezonban szereplő csapat 21-29-cel végzett, amely középmezőnynek számított. Ezzel a drafton olyan nevekről maradtak le, mint Richard Hamilton, Shawn Marion vagy Andre Miller. Megkínálták viszont Dampiert egy hétéves, 48 millió dolláros szerződéshosszabbítással, majd elüzletelték Bimbo Colest és a 10. draftjogot (Jason Terry) Mookie Blaylock-ért, Vonteego Cummings-ért és egy 2001-es elsőkörösért. Ez volt az NBA történelmének egyetlen olyan cseréje, ahol egy időben Bimbo, Mookie és Vonteego is csapatot váltott.

37. A következő évben az oaklandieknek annak ellenére nem volt elsőkörös cetlijük, hogy csak 19 meccset nyertek meg - azt ugyanis 6 évvel korábban elboltolták a Webber csereügylet keretében. Ez azonban nem gátolta meg őket abban, hogy hosszabbítsanak Foyle-lal 18 millióért, majd elcseréljék Caffey-t Bob Surára, Marshallt és Bill Curley-t pedig Danny Fortsonra és Adam Keefe-re.

38. Ha még tudják követni: Chris Webber  > Tom Gugliotta > Donyell Marshall > Danny Fortson.

39. A 2001-es Warriors-nak több játékosa (22) volt, mint győzelme (17). A draft ezúttal remekül sikerült: Jason Richardson, Troy Murphy és Gilbert Arenas is a csapat játékosa lett, utóbbi a második körben hullott a csapat ölébe. Hogy egy kicsit csökkentsék a lelkesedést, a vezetők gyorsan túlfizették Jamisont (6 év, 85 millió dollár).

40. A csapat 21 mérkőzést nyert meg az alapszakaszban... és még ezzel is az utóbbi öt év legsikeresebb Warriors-a lett. A katasztofális Webber-csere utáni győzelmek sorozatban: 26, 36, 30, 19, 21, 19, 17, 21. És még ez sem mutatja meg valójában, mit jelentett a gárdának C-Webb elveszítése.

41. Nyáron Larry Hughes szabadügynökként távozott Washingtonba. A fiatal, feltörekvő Warriors nem érezte meg a hiányát, Jamison, Arenas, Richardson, Murphy és az újonc Mike Dunleavy Jr. ugyanis jól teljesítettek. 38 meccset nyertek az alapszakaszban, és bár ezzel lemaradtak minden idők talán legjobb draftjáról (LeBron, Wade, Anthony, Bosh),  de nem bánták; valószínűleg úgyis Milicic-csel kellett volna beérniük.

42. A csapat "természetesen" nem tudott egyben maradni. Mivel Arenas második körös választott volt a drafton, ezért korlátozott szabadügynökké vált második szezonja után. A Washington ajánlatát nem tudta meccselni a Golden State, mert nem maradt már helyük a fizetési sapka alatt (hála Jamisonnak és Dampiernek), így Agent Zero a fővárosiakhoz került. Ezzel kisebb fejetlenség vette kezdetét a Golden State háza táján. A drafton Mickael Pietrust húzták, majd leigazolták Speedy Claxtont. Surát elcserélték Clifford Robinsonra, majd Jamisont is kipostázták egy rakás kiegészítő emberrel (Fortson, Chris Mills, Jiri Welsch) egyetemben Dallasba Nick Van Exel-ért és egy marék szotyiért. Ezzel a fiatal, feltörekvő Warriors egy csapásra mélyrepülésbe kezdett.

43. Ezzel immáron negyedszer sikerült (1987, 1991 és 1994 után) egy ígéretes csapatot... khm... elrontani. Egyébiránt a 2004-es Warriors felülmúlta a várakozásokat (37 győzelem), mégis kirúgták az edzőt (Eric Musselman) és a GM-et (Garry St. Jean). A vezetőedzői székbe Mike Montgomery-t, a GM posztra pedig a helyi legenda Chris Mullint ültették. Mullin ahogy munkába állt, gyorsan le is draftolta Andris "vajkéz" Biedrinst (11. pick), 79 milliót költött Adonal Foyle-ra és Derek Fisherre, Erick Dampiert Dallasba ajándékozta egy rakás... játékosért, majd ezt a rakást Denverbe cserélte Nikoloz Tskitishvili-ért. Ó-ó.

De hogy legyenek jó hírek is: Mullin elcserélte Claxtont és Dale Davist némi készpénzzel egyetemben Baron Davisért. Ez volt az első jó Golden State csereüzlet... a Wayne Cooper/Bernard King csere óta? Vagy amióta Chris Washburnt lepasszolták egy sonkás szendvicsért? Ki emlékszik már... Mindenesetre a csapat ismét a lottery-ben landolt (34 győzelem), a 9. picket megint benézte (Ike Diogu), viszont a második körben elcsenték Monta Ellist. A "We Believe" - szezon alapkövei tehát le lettek rakva, csak akkor ezt még nem tudtuk.

44. A 2006-os Warriors ismét 34 meccset nyert meg az alapszakaszban. Mullin kirúgta Montgomery-t, és újra felcsendült egy ismerős nóta... igen, ez bizony Don Nelson! A Warriors-fanok olyan izgatottak voltak, hogy nem is érdekelte őket, hogy csapatuk egy újabb elsőkörös draftbuktát könyvelhetett el (Patrick O'Bryant, 9. hely). 2007 januárjában Mullin kapva kapott az Indiana Pacers által tartott nagytakarításon, és Diogu, Dunleavy, valamint Murphy helyett a csapathoz hozta Al Harringtont és Stephen Jacksont.

És akár hiszik, akár nem...

A Warriors 50% fölötti mérleggel végzett az alapszakaszban! (42-40, de akkor is)
És (dobpergés) bejutottak a rájátszásba!! (8. helyen, de akkor is)
És (győzelmi trombita hangok) kiverték az első helyen kiemelt Dallast az első körben!!!!
Sőt, kis híján a második körön is átverekedték magukat a Utah Jazz ellen (de kár érte)!

Hamar világossá vált, hogy a Golden State-é az egyik legjobb szurkolótábor, amikor olyan a csapat, hogy lehet is értük szorítani. Erre sajnos az addig eltelt 25 évben nem sok példa volt, mivel a csapat 13 év után először jutott be a rájátszásba, 1977 óta pedig összesen hatodszor.
 
45. Jó Warriors-módra, a csapat a playoff-sikert azzal ünnepelte, hogy szétrobbantotta az ismét ígéretesnek tűnő csapatot.

46. Jason Richardsont Charlotte-ba cserélték a 2007-es draft nyolcadik cetlijéért, majd elhozták Brandan Wright-ot egy hellyel Joakim Noah előtt. A 18. helyen Marco Belinellit szerezték meg, hogy helyettesítse Richardsont, de Marcónak ez nagy falatnak bizonyult.

47. A 2008-as Warriors 48 meccset nyert meg, amely a legmagasabb szám volt 1994 óta. Ezzel történelmet írt, mint a legtöbb meccset nyerő csapat, amely nem jutott a rájátszásba. Ez is csak a Warriorsszal fordulhat elő. Azon a nyáron elveszítették Baron Davist, aki a Clippershez írt alá, lemaradtak Elton Brandről (Sixers), majd sebtében leigazolták Corey Maggette-t egy ötéves, 50 milliós szerződésért.

48. Ugyanezen a nyáron egy jövőbeli elsőkörös draftjogért megszerezték a balhés hátvédet, Marcus Williamst, aki végül mindössze kilenc mérkőzésen öltötte magára a csapat mezét, ezzel is kicsit jobb színben feltüntetve Russell Crosst és Chris Washburnt.

49. Szintén ekkor történt, hogy Mullin 129 millió dollárt költött Ellisre és... ajjajj, ez bizony Biedrins! A jó Monta új szerződését egy hatalmas robogóval történő bukással ünnepelte, amely során bokaszalag-szakadást szenvedett, majd megpróbálta elmaszatolni az ügyet, mielőtt lebukott volna. A csapat egy 30 meccses fizetés nélküli eltiltással sújtotta, bár azon a 30 meccsen egyébként sem játszhatott volna... miért is? Ja, persze. Elesett egy robogóval.

50. Mondani sem kell, a 2009-es Warriors 29 meccset nyert mindössze, Mullinnal pedig nem hosszabbítottak. A helyére Larry Riley-t nevezték ki, aki gyorsan el is csereberélte Jamal Crawfordot (akit pár hónappal korábban Al Harringtonért kaparintottak meg) Acie Law-ért és régi barátunkért, Speedy Claxton-ért. De itt nem állt le, Law-ot továbbpasszolta Stephen Jacksonnal egy csomagban Charlotte-ba, ahonnan a túlfizetett Raja Bell és Vladimir Radmanovic (a deszkakirály) érkezett. Ekkorra a szurkolók már erősen nyugtalanok voltak.

51. Öröm az ürömben: egy Golden State-szintű NBA-agytrösztnek, a Timberwolves alkalmazásában álló David Kahn-nak köszönhetően (aki két irányítót, Ricky Rubiót és az azóta csapat nélküli Johnny Flynnt választotta az ötödik és a hatodik helyen) Stephen Curry még elérhető volt a drafton. Köszönték szépen, és a hetedik cetlivel elvitték a Davidson egyetem üdvöskéjét, akinek egyébként édesapja is NBA játékos volt. Nelson viszont kezdett egyre unottabbá válni a kispadon, állítólag az edzéseket már nem is ő vezette, hanem segítője, Keith Smart. Ráadásul Nellie nem tudta beépíteni a csapatba a szupertehetségnek kikiáltott Anthony Randolph-ot, ezzel is növelve az elfecsérelt Golden State draftpickek sorát.

52. A rákövetkezendő esztendőben a csapat mindössze 26 győzelmet tudott felmutatni, és ismét sikerült belenyúlniuk a draftba: hatodik helyen húzták ki Ekpe Udoh-t, éppen DeMarcus Cousins és Greg Monroe között. Ráadásul David Lee-t is sikerült jócskán túlfizetniük (6 év, 80 millió), Maggette-t pedig két alig használható veteránért boltolták el (Dan Gadzuric és Charlie Bell).

53. 2010 júliusában a korábban a Boston Celtics-ben kisebbségi tulajdonrészt birtokló Joe Lacob megvásárolta a csapatot. Beígért minden szépet, jót, de a Warriors-fanatikusok jobbnak látták, ha óvatosak maradnak.

54. A '11-es Warriors ismét csak alulteljesítette az elvárásokat (36 győzelem), nagyrészt egy szerencsétlen Lee könyöksérülésnek, és annak a ténynek, hogy a csapat három legjobb játékosa (Curry, Ellis és Lee) egyben a liga leggyengébb védői közé tartoznak. A drafton Klay Thompsont húzták, aki egyelőre jónak tűnik, de ne kiabáljuk el... Mivel azon a nyáron beütött az újabb lockout, ezért más érdemleges (értsd: rossz) döntést már nem hozhattak a csapat vezetői.

55. A 2011-12-es szezonra tehát a következő mérleggel futott neki a Warriors: az elmúlt 35 évben 29 alkalommal maradtak le a rájátszásról, '77 óta nem sikerült egymás után kétszer bejutniuk. Konferenciadöntőben 1976 óta nem jártak, All-Star játékosuk 1997 óta nem volt. A legutóbbi 17 lottery húzásból 16-on részt vettek, és 1985 óta 22 alkalommal húzhattak az első 14 hely valamelyikén. Az évek során annyi rossz húzásuk és túlfizetett játékosuk volt, hogy összeszámolni is nehéz lenne.

56. A fentebb (reményeim szerint) elolvasott párezer szó ellenére Lacob úgy döntött, ő bizony garantálni fogja a rájátszásba jutást, gesztusként a szurkolóknak.

57. Lacob az abszolút újonc edzőt, korábbi remek játékmestert, Mark "Hand down, man down" Jacksont ültette az edzői székbe, aki hangzatos tervet vázolt fel, a védekezés fontosságát hangsúlyozva. A gond csak az volt, hogy mint mondottam, a csapat három legjobbja nem képes levédeni senkit a ligában.

58. A csapatvezetés az új kollektív szerződéssel jött amnesztia-szabályt (miszerint egy korábban megkötött előnytelen szerződést kipucolhat minden csapat a fizetési sapkája alól) Charlie Bell-en alkalmazta, bár neki csak 1 év volt hátra a szerződéséből, 4 millió dollár értékben. Andris Biedrins-nek viszont még 3 év ketyegett, mindez 27 millióért, miközben szegény lett a gyűrűt is alig találja el (az elmúlt 3 szezonban a következőképp büntetőzött: 4/25, 10/31, tavaly pedig 1/9).

59. Miután kirakták Jeremy Lin szűrét (aki helyett a második körben draftolt Charles Jenkins kapott lehetőséget a bizonyításra), nem volt médiaszenzáció. Mikor a Linsanity elkezdődött 2012 februárjában,  gyorsan közzétette a Warriors, hogy mennyire szerették, és hogy nem akarták elveszíteni.

60. Miután a csapat nem igazán remekelt a kőkemény nyugati főcsoportban, Lacob két igen furcsa cserére szánta el magát. Az első még valamennyire érthető is volt: Monta Ellist és Ekpe Udoh-t kipostázta Milwaukee-ba a remek védekezéséről híres egykori 1/1-es centerért, Andrew Bogutért és a korábbi kedvencért (?) Stephen Jackson-ért. Bár Bogutnak akad "némi" problémája a sérülésekkel (az elmúlt 3 évben 108 meccset mulasztott), egészségesen nagy hasznára lehet a csapatnak. A másik csere azonban tipikus Warriors-módi: Jackson aláírása még meg sem száradt a papíron, tovább is passzolták 19 milliós lejáró szerződésével együtt San Antonióba Richard Jefferson még 3 évig érvényes 30.5 milliós kontraktusáért...


Most képzelje el a kedves Olvasó, hogy Warriors szurkoló. Képzelje, hogy mindezt, ami fentebb le van írva, átélte az elmúlt 35 évben.

A csapata legszórakoztatóbb játékosát nemrég cserélték el egy sérült centerre. Új igazolás még két évig nem jöhet szóba Biedrins és Jefferson gigaszerződései miatt.

Képzelje, hogy Ön egy lelkes, remek szurkolótábor tagja, csak épp nincs kiért szorítani, mert a vezetés mindig szétszedi a csapatot, alig hagyva épkézláb játékost a keretben.

A szezon talán utolsó olyan estéje a Mullin-ceremónia, ami számít valamit, a rájátszás már rég elúszott. Eszébe jut az elmúlt 35 év, és a lehetőség, hogy végre hallassa a hangját.

Hogy döntene?

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus