Játékossorsok - az 1984-es draft

A draftokat hosszú idők távlatából, az ott kihúzott játékosok karrierjének elemzésével lehet leginkább értékelni. Most következő sorozatunkban végigvesszük, a draftoltak közül ki mire vitte, viszi az NBA-ben - és esetleg Európában, vagy a világ más részein -, és mi történt velük karrierjük befejezését követően. Az első részben minden idők legjobb draftja, az 1984-es kerül terítékre, a továbbiakban pedig évről-évre haladunk napjaink felé majd.

1/1: Hakeem Olajuwon, Houston Rockets

Mindkét bajnokságot behúzta a 90-es évek közepén, amelyben Michael Jordan nem vagy csak félig játszott (1994, 1995), mindkétszer ő lett a döntő MVP-je, az első évben az alapszakasz legértékesebb játékosának is őt választották, és abban az évben a liga legjobb védője is lett - az egyetlen ember, aki mindhárom címet egy szezonban tudta besöpörni. Még csak bustnak sem mondható, pedig a liga történetének legnagyobb alakja előtt húzták. 2008-ban beválasztották a Hírességek Csarnokába. Évek óta képezte a liga középjátékosait, idén nyártól pedig a Houston Rocketsnél dolgozik, hasonló szerepkörben, főállásban.

1/2: Sam Bowie, Portland TrailBlazers

Minden idők legnagyobb melléfogásaként tartják számon. A Blazers posztra húzott, ő viszont öt szezon alatt összesen 139 meccsen lépett pályára náluk. New Jersey-ben volt négy jó szezonja, de a Lakersnél kiújultak sérülései, így 1995-ben visszavonult. Kosaraskarrierjét követően a Kentucky állambeli Lexingtonban telepedett le, ahol egyetemi pályafutása miatt sokan kedvelték. Lóverseny-istállója lett, és versenylovakat edz jelenleg.

1/3: Michael Jordan, Chicago Bulls

Minden idők legjobbjaként vonult vissza, és azóta is övé ez a nem hivatalos cím. Hat bajnokságot nyert a Bullsszal a 90-es években, mindannyiszor ő lett a döntő MVP-je, ötször pedig az alapszakasz MVP-jének is megválasztották. 2009-ben került be a Hírességek Csarnokába. Volt tulajdonosa a Washington Wizardsnak is, jelenleg a Charlotte Bobcats csapatát birtokolja, saját cipőmárkája van a Nike-nál és motoros csapata az Amerikai Motoros Ligában.

1/4: Sam Perkins, Dallas Mavericks

Michael Jordan egyetemi csapattársa 16 évet húzott le a ligában, összesen 1453 lejátszott meccsel fejezte be pályafutását. Felugrás nélküli tripláiról híressé vált, de hiába volt több mint másfél évtizedig a liga egyik jó kiegészítőembere, nem hozta a draftolásakor vártakat, mögötte pedig későbbi Hall of Famerek keltek el. Pályafutása befejezését követően az Indiana Pacersnél dolgozott 2008-tól, 2010-ben azonban menesztették, így a csapat felemelkedésében már nem vállalt szerepet.

1/5: Charles Barkley, Philadelphia Sixers

Barkley egészen kiváló karriert tudhat maga mögött, hiszen 11-szeres All-Star lett, 10-szer került be az NBA első vagy második legjobb csapatába, 14-szer volt adott szezonban a PER mutató alapján a liga legjobb 8 játékosa között, alapszakasz MVP díjat szerzett (1992-93), 1992-ben a Dream Team tagjaként olimpiai bajnok lett, bajnoki címet azonban nem sikerült nyerni. Több botránya is volt pályán és azon kívül is, de a ligán hatalmas nyomot hagyott az ő pályafutása. Karrierjét követően azonnal elkezdett dolgozni a TNT csatorna szakkommentátoraként, ma is ebben a szerepkörben találkozhatunk vele. 2006-ban Hall of Famer lett.

1/6: Melvin Turpin, Washington Wizards (Cleveland Cavaliers)

Turpin a Kentucky egyetemről, Bowie csapattársaként kelt el a hatodik helyen, és majdnem ugyanakkora bust lett. A Washington Wizards húzta, de a Cavshez cserélték azonnal. Folyamatosan testsúlyával küzdött - "Dinner Bell Mel" és "The Mealman" voltak a becenevei -, és összesen 6 szezonnyi kosárlabda után, 1990-ben abbahagyta a játékot. A 2000-es években kidobóként dolgozott, 49 évesen, 2010-ben pedig öngyilkos lett.

1/7: Alvin Robertson, San Antonio Spurs

Nem túl hosszú, összesen 10 szezonnyi pályafutása volt Robertsonnak, az viszont eseménydúsra sikeredett. 1985-86-ban már a liga legjobb védőjének választották, négyszer volt benne az év első vagy második legjobb védekezőcsapatában, és négyszer az All-Star gálára is meghívták. Az NBA történetének egyetlen játékosa, aki pont-gólpassz-labdalopás-lepattanó négyesből szerezte meg a quadruple-double-t, és 2.71 labdaszerzés/meccses karrierátlaga minden idők legjobbja a kategóriában jelenleg is. Hátsérülése vágta tönkre karrierjét. Pályafutása alatt és után sem kerülték el a botrányok, három éve letartóztatták, mert állítólag hetedmagával megerőszakoltak egy 14 éves kislányt, és prostitúcióra kényszerítették.

1/8: Lancaster Gordon, Los Angeles Clippers

Abszolút homálypick volt a Clippers részéről, hiszen négy szezon után ki is kopott a ligából, majd még 3 szezont játszott a CBA-ban, és abbahagyta az aktív kosárlabdázást.

1/9: Otis Thorpe, Kansas City Kings

A Kings egy egészen kiváló kiegészítőembert húzott a 9. helyen, 4 év után mégis elcserélték, gyakorlatilag a semmiért. Thorpe a Rockets-cel 1994-ben bajnoki címet nyert, 1992-ben pedig az All-Star gálára is elvitték, a mai napig ő tartja a Houston rekordját mezőnyszázalékban (55.9%). Érdekesség, hogy 1998-ban őt cserélte el a Pistons a Vancouver Grizzlies-zel arra az első körös draftjogra, amely végül a 2003-as drafton 1/2-es lett, és amelyet végül a Detroit Darko Milicsicsre lőtt el. 2001-es visszavonulásakor ő volt az utolsó játékos abból a Kingsből, amely még Kansas City-ben játszott.

1/10: Leon Wood, Philadelphia Sixers

Wood soha nem lett több még egy megbízható csereirányítónál sem, összesen 6 szezont játszott az NBA-ben, ezalatt megfordult hét csapatnál is. Egy szezont játszott Spanyolországban, de 1991-ben, 29 évesen visszavonult. Még draftolásának évében olimpiai bajnok lett Los Angelesben az amerikai válogatottal. Jelenleg játékvezetőként tevékenykedik a ligában.

1/11: Kevin Willis, Atlanta Hawks

Jót húzott az Atlanta, hiszen Willis 9 évig becsülettel szolgálta őket. 1992-ben All-Star gáláig jutott - abban az évben 18.3 pont mellett 15.5 pattanót átlagolt. 2003-ban felért a csúcsra is a San Antonio Spursnél - bár nem húzóemberként, de tevékeny részese volt annak a bajnoki címnek. Még 2007-ben is játszott, 44 évesen a liga történetének legidősebb játékosa lett, aki több meccsen is pályára lépett adott szezonban - Nat Hickey korábban 45 évesen, játékosedzőként aktiválta magát egy mérkőzésre. 2007-es visszavonulása óta a ruhaüzletével foglalkozik - a Willis & Walker irreálisan magas, nagydarab embereknek készít egyedi ruhákat.

1/12: Tim McCormick, Cleveland Cavaliers (Seattle Supersonics)

A Cleveland választotta, de a Melvin Turpin-féle cserében előbb Washingtonba, majd onnan Seattle-be cserélték még a draft estéjén. 8 szezont húzott le az NBA-ben, de semmi kiemelkedőt nem alkotott, két 12 pont, 7 pattanós szezonja volt, de 30+ percek alatt. Pályafutása után sem távolodott el azonban a játéktól, az ESPN elemzőjeként dolgozik jelenleg is.

1/13: Jay Humphries, Phoenix Suns

Humphries ha nem is kiváló, de egészen jó játékoskarriert tudhatott maga mögött. Három és fél évig a Sunsnál, majd öt és fél évig a Milwaukee Bucksnál játszott, az idő nagy részében kezdőként. Nem voltak kiemelkedő átlagai, de a Bucksnál 15 pont fölé, és 6-7 gólpassz környékére javult. 1995-ben, a Boston Celticstől vonult vissza, azóta is a kosárlabdával foglalkozik. Volt játékosmegfigyelő a Lakersnél, segédedző a Sunsnál, 2008 és 2010 között pedig a Reno Bighorns D-Ligás csapatát irányította. A 2000-es évek első felében és jelenleg is a távol-keleten dolgozik - előbb Koreában, most pedig Kínában vezetőedző.

1/14: Michael Cage, Los Angeles Clippers

A Clippers ez évi második választása némileg jobban sikerült, mint az első (Gordon), ám 1988-ban 14 pontos, 13.5 pattanós szezonja ellenére is elcserélték. Többször is a liga legjobb támadópattanózói között volt - ötször fér be a leszedett mennyiség, és szintén ötször a százalék alapján a liga legjobb 8 játékosa közé ebben a kategóriában -, nem is meglepő, hogy elég szerény ponttermelése ellenére is egészen 2000-ig játszott a ligában (az 1998-99-es szezont kihagyta). Európai focimeccseket vezet jelenleg, de inkább csak szórakozásból, nem túl magas szinten.

1/15: Terence Stansbury, Dallas Mavericks

Három évet húzott le összesen a ligában, kettőt a Mavsnél, egyet a Supersonicsnál, de mindhárom évben meghívták az All-Star gála zsákolóversenyére, és mindháromszor harmadik lett. Nem hagyta azonban abba a kosarazást. Játszott Hollandiában, Belgiumban, majd két részletben 8 szezont Franciaországban, de megfordult Izraelben és Görögországban is. 2003-ban hagyta abba. Ezt követően edzőként dolgozott Finnországban, Luxemburgban, Hollandiában, majd idén nyáron tért vissza Finnországba, ahol a Lapuan Korikobrat trénere lesz 1+1 évig.

1/16: John Stockton, Utah Jazz

A draft legnagyobb stealje lett később Stockton, aki 10 All-Star gáláig vitte, 11-szer a liga első három csapatának valamelyikébe szavazták, 5-ször volt a liga második legjobb védekezőcsapatában, 1992-ben a Dream Team tagjaként olimpiai bajnok lett, és az NBA történetének legtöbb gólpasszát és labdaszerzését jegyzi jelen pillanatban is. 1504 alapszakaszmeccse a harmadik legtöbb Robert Parish és Kareem Abdul-Jabbar után, 2009-ben pedig bekerült a Hírességek Csarnokába. Egy valami hibádzik csak pályafutásában: bajnok soha nem lett.

1/17: Jeff Turner, New Jersey Nets

A magasember mindössze három évet töltött New Jersey-ben, majd két évet Olaszországban játszott, mielőtt visszatért volna a ligába. 7 évet lehúzott még az Orlando Magicnél, de semmi különöset nem tett, amire emlékezni kellene. 9 évig dolgozott visszavonulását követően a Magic kommentátoraként, most pedig egy előkészítő magániskolában vezetőedző.

1/18: Vern Fleming, Indiana Pacers

Fleming jó választásnak bizonyult ebben a pozícióban, hiszen 12 éves karrierjéből 11-et húzott le Indianában. Bár kiemelkedő számai nem voltak - első hét idényében 12-14 pont és 5-7 gólpassz voltak az átlagai -, hasznos kiegészítője volt az együttesnek. 1984-ben, még egyetemistaként olimpiai bajnok volt. A 2000-es évek elején segédedzőként is dolgozott a Pacersnél.

1/19: Bernard Thompson, Portland TrailBlazers

Nem ez volt a Portland legjobb draftja, tekintve hogy a kiscsatárt egy év után továbbcserélték a Phoenix-hez. Ott játszott még három évig, egyet pedig Houstonban, de ezután kikopott a ligából. Megfordult a CBA-ban (alsóbb szintű amerikai liga), Japánban, Izraelben, Chilében és Németországban, 2001-ben pedig visszavonult.

1/20: Tony Campbell, Detroit Pistons

Nem sok öröme volt ebben a húzásban a Pistonsnak, hiszen mindössze három év után ingyen elengedték. Óriási mázlija volt, mivel 1988 márciusában leigazolta a Los Angeles Lakers, így az 1987-88-as szezonban bajnoki címet is szerzett. Önmagához képest három egészen kiváló szezonja volt Minnesotában, miután a Timberwolves elvitte az 1989-es expanziós drafton, ez volt pályafutása csúcsidőszaka. 1995-ben visszavonult az NBA-től, egy évig Görögországban, egy évig pedig még a CBA-ban játszott. Jelenleg Turnerhez hasonlóan egy előkészítő magániskolában vezetőedző.

1/21: Kenny Fields, Milwaukee Bucks

Elpazarolt pick volt Fieldsé, két és fél szezont a Bucksnál, másfelet pedig a Clippersnél játszott, de csont nélkül hullott ki a ligából - pedig 1983-ban a UCLA-n a Pac-12 konferencia legjobb játékosának választották.

1/22: Tom Sewell, Philadelphia Sixers (Washington Wizards)

Még a draft napján elcserélték a fővárosba egy 1988-as első körös draftjogért. Összesen 1 évet játszott az NBA-ben, egyet pedig a CBA-ben, ezután abbahagyta.

1/23: Earl Jones, Los Angeles Lakers

Összesen egy évet és 2 meccset élt meg a Lakersben, még egy szezont és 12 meccset a Bucksban, és ennyi volt az NBA-karrierje. A CBA-ben próbálkozott még ezt követően, nem túl nagy eredményekkel.

1/24: Michael Young, Boston Celtics

Három szezon alatt összesen 49 meccset játszott a ligában - a legtöbbet három évnyi kihagyás után, 1989-90-ben. Játszott ezenkívül a CBA-ban, A Fülöp-szigeteken, Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban is - 1993-ban a Limoges-zsal Euroligát nyert. 1998-ban vonult vissza, ezt követően visszatért a Houston Egyetemre. Itt segédedző és erőnléti edző is volt, 2004-ben pedig a kosárlabdával kapcsolatos ügyek igazgatójává tették meg az iskolában.

Érdekes játékosok a további körökből:

2/27: Ron Anderson, Cleveland Cavaliers

Anderson 11 szezont húzott le a ligában, de nem NBA-karrierje érdekes - bár Philadelphiában töltött öt éve kifejezetten jól sikerült, bőven 10 pont fölötti átlagot produkált. Franciaországban megnősült és letelepedett. 1995-ben a francia ProA pontkirálya lett, és alig 3 éve hagyta abba a kosárlabdázást. 52 éves koráig játszott a francia harmad-, illetve a másodosztályban, mielőtt 2010 novemberében visszavonult volna véglegesen, azóta New Jersey-ben él.

2/46: Jerome Kersey, Portland TrailBlazers

Az oregoniak messze legjobb húzása volt, 11 szezonig segítette az együttest, 2-szer járt velük NBA döntőben - igaz, egyiket sem nyerték meg, de a Blazers egyik legfényesebb korszakának meghatározó alakja volt. 1999-ben, a San Antonio Spursszel bajnoki címet szerzett, 2001-ben vonult vissza. Segédedzőként több csapatnál is dolgozott ezt követően, de gépkocsik eladásával is foglalkozott a 2000-es évek végén.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus