Jeremy Lin és a 35 éves rekord

Talán sokan azt gondolják, hogy kicsit nagy a hype a Knicks felfedezettje körül - pedig Lin első három, kezdőként eltöltött NBA-meccsén annyi pontot szerzett, mint előtte 35 évig senki. Ha belegondolunk, hogy ez idő alatt kik mutatkoztak be a ligában...

Ma hajnalban újabb New York meccs lesz, vagyis jön a Jeremy Lin-Show. Most a Minnesota Timberwolves vendégeként fognak Minneapolisban összecsapni, és Lin akár tovább is folytathatja elképesztő sorozatát, ezúttal a Rubio-Love duó ellen.

A sokat mellőzött ázsiai-amerikai felmenőkkel rendelkező Jeremy Shu-How Lin kissé felborzolta az amerikai médiát döbbenetes játékával. Ennek örömére a New York Knicks ismét visszatérhet a rájátszásbeli csapatok közé, és nem kell már aggódniuk az irányítóposzton mutatkozó hiány miatt.

A Harvard Egyetemről érkezett Lin senkinek sem kellett a 2010-es drafton, de a Dallas Mavericks GM-je, Donnie Nelson meghívta a Nyári Ligába. Lin korábban ezt nyilatkozta: „Donnie gondoskodott rólam. Neki teljesen más rálátása van a játékosokra, mint a legtöbb embernek.”  Az 5 Nyári Liga meccs alatt 54,5% pontossággal dobott, ebből 9,8 pontot, 3,2 lepattanót, 1,8 gólpasszt és 1,2 szerzett labdát átlagolt. A bemutatkozás után a Dallas, a Lakers, valamint a Warriors tett ajánlatot Jeremynek.

Golden State Warriors

2010. július 10-én 2 évre aláírt Oaklandben, valamint egy 3 éves szerződést kötött a Nike-val. A San Francisco-i ázsiai-amerikai közösség nagy örömmel fogadta, hogy az NBA-be újra ázsiai származású játékos került. Ezzel ő lett az első kínai-amerikai vagy tajvani-amerikai felmenőkkel rendelkező játékos a ligában. Első oaklandi estéjén a legnagyobb üdvrivalgást kapta a Warriors közönségétől (10 004 fő) az Oracle Arénában, amikor is a 4. negyedben parkettre lépett. A 3. negyedben az emberek Lin nevét kántálták, és mikor beengedték, abban a pillanatban mikor labdához ért, óriási hangerővel telt meg a csarnok. Lin: „Ez nagyon megérintett engem. Ezt sohasem fogom elfelejteni.” 11 perc alatt 7 pontot, 3 lepattanót és 2 gólpasszt szerzett. Frank Hughes, a Sports Illustrated szakírója Goran Dragićhoz hasonlította, erre Lin ezt válaszolta: „Egyikünk sem szuperatléta, de mindketten nagyon hatékonyak vagyunk, és tudjuk, hogyan kell játszani a kosárlabdát.”

A 2010-11-es alapszakasz nyitó estéjén inaktív listára került, érthető módon nagy csalódás volt ez neki. A következő mérkőzésen az Asian Heritage Nightot ünnepelték, és az ellenfél a Clippers volt. 17 408 néző előtt lépett pályára a vége előtt 2 perccel, ennyi idő alatt egy labdát sikerült elcsennie. Majd pedig jött a Lakers, és ellenük sikerült megszereznie élete első NBA-beli kosarát, mellette 3 gólpasszt és 4 labdaszerzést jegyzett. A Staples Center is megvadult érte, Fisher pedig a meccs utáni interjújában Lin agresszivitását és energiáját dicsérte. 2010. november 8-án Torontóban is Asian Heritage Nightot tartottak, és Lin 15 perc alatt 3-3 pontot és gólpasszt, 2-2 szerzett labdát és blokkot termelt, ezen kívül megverték a Raptorst. Szezon közben többször oda-vissza ingázott a D-Liga és az NBA között, végül az újonc évét 2,6 ponttal (FG%: 38,9%) és 29 mérkőzéssel zárta. 2011. december 9-én a Warriors megvált tőle, hogy megszerezzék DeAndre Jordant (mint tudjuk ez nem sikerült).

New York Knicks

2011 decemberében úgy tűnt, hogy a Houston Rocketsnél fog kikötni, de mivel sikerült nekik Samuel Dalembert leigazolniuk, így 24-én útilaput kötöttek a talpára. 27-én az újonc Iman Shumpert lesérült a Knicksnél, ezzel Baron Davisszel együtt két sérült irányítójuk volt már. Egyedül az öreg Bibby volt még a padon, de Lin leszerződtetésével még jobban bebiztosították magukat. Mike Bibby, mint első számú csereirányító 20 perceket kapott a rotációban, míg Lin csupán pár perceket. Érdekes módon D’Antoni a Fields-Douglas backcourt párossal próbálta megoldani a kezdőirányító hiányát. Shumpert visszatértével tovább folytatódott Jeremy elhanyagolása. 2012. január 17-én ismét lehívták a D-Liga bugyraiba, ahol három nap múlva tripla-duplát csinált. Majd három nap múlva ismét visszahívták a Knickshez, és 28-án már 20 percet játéklehetőséget is kapott (9 pont és 6 assziszt). Február 4-én tört meg a jég, amikor is Shumpert rossz játéka után az edző Jeremyvel próbálkozott, és karrierje legnagyszerűbb estéjét nyújtotta (csereként 25 pont, 5 lepattanó, 7 assziszt, 1 eladott labda). Csapata legjobb dobója, gólpasszadója és labdaszerzője lett, és az ő vezérletével megnyerték a New Jersey elleni mérkőzést.

A következő mérkőzésen először rakták be a kezdőötösbe, és egy kőkemény alakulat várt rájuk, de ez sem jelentett nekik gondot. A Utah Jazz ellen újból karrier csúcsokat állított fel 28 ponttal és 8 gólpasszal, és ismét győzelemre vezette a New Yorkot. Sajnos Anthony 5 perc játék után lesérült, Stoudemire pedig testvére halála miatt volt távol.

A harmadik meccsen a Washington Wizards ellen 23 pontot és 10 gólpasszt hozott össze, élete első dupla-duplája megszületett (Anthony és Stoudemire nélkülözésével).

A 4. mérkőzésen már mindenki Lint akarta látni, és nem okozott csalódást. Jeremy megdöbbentette az egész NBA-t, ismételten karriercsúccsal vezette sikerre a Knickset 38 pontjával, 7 gólpasszával, és nem is akárkik ellen, a Los Angeles Lakerst verték meg. Kezdőként 3 mérkőzés alatt 89 pontot hozott össze, és az 1976-77-es idény óta ilyet senki sem tudott felmutatni. Jelenleg a Knicks a 9. helyen áll keleten, és zsinórban 4 győzelmi szériánál jár (január 6. és 11. között történt hasonló 4-es széria).