Kosár Eb: NBA-játékosok az 1. körben

Véget ért az Európa-bajnokság csoportköre, sok jelenlegi, leendő vagy volt NBA-játékos főszereplésével - illetve leszereplésével. A jó néhány NBA-st felvonultató törökök és lengyelek kiesése negatív meglepetés, míg a pozitív oldalon a megszokott francia és spanyol arcokon kívül többek között olasz, cseh, szlovén, svéd és litván játékosokkal találkozhatunk.

Jan Vesely. Bár a csehek végül kiestek, a Washington Wizards így járt igazán jól: a cseh csapat vezére remek formában és nagy önbizalommal (ennek híján volt mostanában) érkezik majd meg az edzőtáborba. Vesely a 6. legjobb pontdobó (17.0), a legjobb lepattanózó (11.2) és a 3. legjobb labdaszerző volt, és az egyetlen játékos az Eb első körében, aki három dupla-duplát hozott össze.

Jeffery Taylor. A Bobcats ifjú hátvédje a svéd gárdát erősítette - bár továbbjutniuk nekik sem sikerült, Taylor 21.2 pontos átlagával a legjobb volt a teljes mezőnyt tekintve, és labdaszerzésben is Top10-es teljesítményt nyújtott!

Jonas Jerebko. A szintén svéd színekben pattogtató Pistons-játékos elég zaklatott, sérülésekkel, formahanyatlással tarkított időszakon van túl, de a 3-4-es poszton is jó Jerebkónak az Eb-n sikerült felpörögnie: 16 pontos átlagot (11. összesítésben), 6.8 pattanót (16.) teljesített, és még egy dupla-dupla is belefért.

Jonas Valanciunas. A litvánok eddig kicsit hullámzóak, és ez hatással van a Raptors centerére is. Átlagai azonban becsapósak, mivel az utolsó meccsen kifejezetten rossz matchupjai voltak, mindössze 7 percet kapott, így átlag 20 percnél kevesebb a játékideje. Így is a csapat legjobb pattanózója, 60% felett dob, és a legtöbb büntetőt harcolta ki, emellett négy értékelhető meccsén kétszer dupla-duplázott.

Tony Parker. A franciák játékmestere a megszokott teljesítményt hozza, és amikor nagyon kell, vezér tudott lenni - a franciák 2-0-lal várják a középdöntős csoport küzdelmeit. A Spurs üdvöskéje a 3. legjobb pontszerző (18.8) és a hetedik legjobb passzoló (4.8).

A franciák tele vannak NBA-s kosarasokkal, azonban egyelőre Boris Diaw-n kívül a többi sztárnak még fel kell pörögnie. Nicolas Batum, Mickael Gelabale és Nando De Colo tarsolyában is jóval több van, mint amennyit eddig mutattak - a középdöntőben 2-3 jó teljesítmény már nem lesz elég a győzelemhez.

Marc Gasol. A többi klasszis nagyember távollétében kicsit döcögősebb a spanyol csapat támadójátéka, de a 2013-as Év Védője keményen állja a sarat: messze ő van a legtöbbet a pályán a spanyolok közül. Számai nem mutatnak extrát (10.4 pont, 8.4 lepattanó, 1 blokk meccsenként), azonban itt is csapatszinten jelentkezik a jelenléte: előbb a horvátok (40 dobott pont), majd a csehek (39 dobott pont) szenvedtek meg alaposan a spanyol retesszel - pedig a cseheknél Vesely extra formában volt, a horvátok pedig ezen a meccsen kívül 4 győzelmet arattak!

Ricky Rubio, Jose Calderon, Rudy Fernandez. A három kisember alig 20-22 perceket játszott eddig, ezért számaik nem mutatnak sok extrát - de mindhárman remek formában vannak: együttesen 22 triplát termeltek be eddig, kerek 50%-os hatékonysággal. Rubio és Calderon az ex-NBA-s Sergio Rodriguezzel hármasban jól mozgatja a csapatot, Rudy Fernandez pedig repked a légtérben.

Victor Claver. A Trail Blazers csereembere egyelőre itt is csak csere, és nem nagyon találja a helyét: a néha keze ügyébe kerülő triplákat jól dobja (4/8), a kétpontosokat viszont kritikán alul (30% alatt).

Marco Belinelli. A Spurshöz igazoló triplavető volt az olaszok példás (5-0) szereplésének egyik motorja: bár a dobásain még lehet javítani, a 15.8 pontos átlag több, mint elég volt eddig.

Luigi Datome. A Pistons frissen megszerzett kiscsatára eddig jól dob (12.2), jól pattanózik (5.4), jól védekezik - Detroitban örülhetnek.

Goran Dragics. A vendéglátók irányítója nagyon felszívta magát erre az Eb-re: 13.8 pont, 5 gólpassz (összesítésben 3.), 1.4 labdalopás mellett fáradhatatlanul űzi-hajtja csapattársait. A gárda 3-2-es mérlege becsapós, mivel a lengyelek elleni utolsó meccsnek semmi tétje nem volt, így inkább pihentették a legjobbjaikat.

Mirza Teletovics. A bosnyákok elég hamar kizúgtak, és bár a Nets rutinos kosarasának átlagai jónak tűnnek (21 pont, 7.6 lepattanó, egy dupla-dupla), sajnos nem tudott valódi vezérré válni. A Brooklynnak azonban jó hír, hogy jó formában kapja vissza játékosát (utolsó meccsen 31 pontot termelt!), és odaát jóval felszabadultabban, kevesebb teherrel jó szezont futhat.

Omri Casspi. Az izraeli válogatott kiscsatár még csak 25 éves, de az elmúlt időszakban kevés sikerélménye volt. Ez most sem gyarapodott, viszont arra jó volt számára az Eb, hogy kapjon egy kis sorozatterhelést és valamelyest formába lendüljön a Houston Rockets edzőtáborára, ahol így nagyobb esélyekkel harcolhatja ki a csapatba kerülést.

Ömer Asik, Hedo Türkoglu, Ersan Iljasova, Semih Erden. A legnagyobb lebőgést kétségtelenül a törökök produkálták, akiknél Iljasova még elfogadhatóan teljesített (12.2 pont, 5 lepattanó, 1.4 lopás), de a többiek... Asik alig kapott labdát, keveset is játszott, Erden még nála is rosszabb volt - de még így is jók voltak Türkogluhoz képest, aki 5/28-as mezőnymutatóval zárt, és 50%-kal büntetőzött (9/18).

Alex Shved. Az oroszok nagyon gyenge csapattal érkeztek, a legjobb magasembereik hiányoztak, így nem akkora meglepetés, hogy már nincsenek versenyben. A Timberwolves hátvédjén nem múlt semmi, 16.4 pontja (10.) mellé 4.8 gólpasszt (annyit, mint Tony Parker) osztott ki.

Nikola Vucsevics, Pero Antics. A montenegrói és a macedón nagyembernek és csapatának sem úgy sikerült ez az Eb, ahogy várták. Vucsevics mellől nagyon hiányzott Nikola Pekovics, Antics pedig nem tudta hozni azt a domináns játékot, amit korábban igen.

Marcin Gortat. A Lengyel Kalapács alapos lejtmenetben van lassan már egy éve, és ez a szereplés nem segített neki kijönni a gödörből. A csapat játéka nem állt össze, Gortat támadásban gyakorlatilag láthatatlan volt - igaz, a védekezésben hozta magát (7.8 lepattanó, 2 blokk - utóbbi a legjobb volt az első körben).

Volt és leendő NBA-sek tündöklése

Nenad Krsztics. A Nets korábbi kiváló középjátékosa évek óta az Euroliga talán legjobb centere, és jó hírét most is igazolta: a szerb válogatott legjobbjaként vezette be csapatát a középdöntőbe. 16 pontot, 6.8 pattanót átlagolt, de volt kulcsfontosságú labdaszerzése is.

Bojan Bogdanovics. A horvátok óriási pofonnal kezdték a tornát, hiszen 68-40-re kaptak ki a spanyoloktól - aztán viszont sorozatban négyszer nyertek. Ebben óriási szerepe volt a nyáron végül kivásárlási problémák miatt nem a Netsben kikötő hátvédnek, aki átlag 35 percet játszva a horvátok legfontosabb játékosa volt átlagban 17 dobott pontjával.

Tibor Pleiss. A magyar származású, 216 centis német center játékjoga az Oklahoma City Thudnernél van, de Hanga Ádám egyik újdonsült csapattársának egyelőre nem realitás az NBA-be jövetele. Bár a németek kiestek, Pleiss lepattanózásban 2. (11.0), blokkokban a 3. (1.6) legjobb átlagot mutatta fel, és két dupla-duplája is volt.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus