Központi csoport - A Bulls a trónon

Nyakunkon a szezon, a mai nappal megkezdődnek végre a 2011-2012-es szezon küzdelmei. Hat részes sorozatunkban a tavalyi évhez képest történt változásokat és az erőviszonyokat vizsgáljuk meg. Ebben a részben a Nagy Tavak környékére látogatunk, ugyanis kelet Központi csoportjának öt együttesét vesszük számba. Összességében nézve érdekes csoport ez, hiszen mindenből találunk egy kicsit: van bajnokesélyes gárda, a középszerűségből felfelé és lefelé mozduló csapatok, valamint a rebuildet jól kezdő együttes is.


Chicago Bulls

Érkezett: Richard Hamilton (FA), Jimmy Butler (draft)

Távozott: Keith Bogans (FA), Kurt Thomas (FA - Blazers)

A sort mindenképpen a Chicago Bullsszal illik nyitni. A Bikák talán a legokosabb dolgot tették, amit ilyenkor tenni lehetett: nem nagyon mozgolódtak a piacon és csak ott erősítettek, ahol evidens volt, hogy javításra szorulnak. Rip Hamilton védekezésben képes úgy teljesíteni, mint Keith Bogans, támadásban azonban ég és föld lesz a különbség közte és a tavalyi kezdő dobóhátvéd között. Kisebb meglepetésre az igazolás után a gárda nem tartotta meg Boganst. Az köztudott, hogy 13 emberrel szeretnek dolgozni, tehát biztos volt, hogy a minimális limitre le fogják szorítani keretüket, ám végül John Lucas III maradt, Bogans pedig ment.

Szintén jó hír, hogy Rip mögött Ronnie Brewer is formában van. Brewer szalagszakadást szenvedett még a 2009-2010-es szezon végén és a teljes tavalyi évadban érezte még ezt a sérülést, ám a hírek szerint most önmagához képest bombaformában, sokkal jobb fizikai állapotban van. Az előszezon meccsek alapján Jimmy Butler is használhatónak tűnik, már rögtön az első szezonjában, úgyhogy ha Kyle Korvernek idén is annyira hullámzóan megy, mint tavaly, akkor könnyen rotáción kívül találhatja magát. Bogans távozása is valószínűleg Butlernek köszönhető, ugyanis a fiatal kosaras SG és SF poszton is bevethető, így nem volt szükség a tavaly még kezdő pozíciót betöltő játékosra. Kurt Thomas tavaly nagyon nagy szolgálatot tett a gárdának, ám idén egyrészt egészségesebben kezdik a szezont, másrészt Omer Asiknak nagyobb szerepet szánnak, így a center távozása sem akkora érvágás, még ha sérülések esetén jól is jönne.

A Chicago tavaly is egy nagyon jó, szorosnak mondható, öt meccses párharcot játszott a Miami Heattel, így nem is volt szükség nagyobb változtatásokra. Ez lehet a legnagyobb előnyük ugyanúgy, ahogy a többi, jelenleg bajnokesélyesnek tekintett gárdának (Thunder, Heat), hiszen lényegében alig változtak, nem nagyon kell új embert beépíteniük és a tavaly megtanult dolgokat kell tovább tökéletesíteni. A legtöbb szakértő szerint a Bulls az egyik csapat kelet két, kimagaslóan legjobb együtteséből és hiába erősödött sokat a New York Knicks vagy lehet veszélyes még az idősödő Boston Celtics, valószínűleg ennek idén meg is fognak felelni. A nagy kérdés a PO lesz, de az még odébb van.

Kezdő: Rose - Hamilton - Deng - Boozer - Noah

Cserék: Watson/LucasIII - Brewer - Korver/Butler - Gibson - Asik

Tipp: Kelet 1-2., Központi csoport győztese


Indiana Pacers

Érkezett: David West (FA), George Hill (Pacers), Lou Amundson (Warriors), Jeff Pendergraph (FA)

Távozott: Mike Dunleavy (FA - Bucks), TJ Ford (FA - Spurs), Brandon Rush (Warriors), James Posey (amnesztia, FA), Solomon Jones (FA), Josh McRoberts (FA - Lakers)

Az előzőleg vizsgált Bullshoz képest sokkal nagyobb volt a mozgás a Pacersnél, de nagyon jó irányba halad az indianapolisi gárda. Tavaly nagyon lelkes játékkal végül PO-ba jutottak, ahol szintén nem vallottak szégyent, idén azonban a sok nagy lejárónak és az amnesztia lehetőségének köszönhetően még több erősítésre volt lehetőségük. George Hill még a draft előtt érkezett, ő fiatal kora ellenére az egyik legnagyobb tapasztalattal rendelkező kosarasa lesz a társaságnak és a padról egyes és kettes poszton is megbízható csereként fog működni. Mivel egyelőre nem sikerült kezdő dobóhátvédet igazolniuk, ezért az is lehetséges, hogy kezdetben ő játszik majd ezen a poszton, Brandon Rush-hoz és Mike Dunleavy-hez képest így is előrelépés lesz, igaz, ennél valamivel nagyobb dologban gondolkodik valószínűleg a Morway-Pritchard-Bird hármas.

David West leigazolásával óriásit nyertek, amennyiben a kétszeres All-star teljesen egészséges lesz idővel, hiszen ilyen szintű támadójátékosuk a magasemberek között régóta nem volt, Roy Hibberttel együtt elég komoly problémákat okozhatnak majd ellenfeleiknek. A palánk alatt egyébként is kategóriákkal jobbak, mint tavaly. Akkor Solomon Jones, de főleg Josh McRoberts komoly szerepet kapott és bár utóbbi egy jó, hajtós kiegészítőember, össze sem vethető például Westtel. Tyler Hansbrough is sokáig bajlódott egyensúlyproblémáival, ő csak az év végén tudott pályára lépni, most teljesen egészségesen kezdi meg a szezont. Maradt Jeff Foster is, akit egyelőre pihentetne Vogel vezetőedző, ám a palánk alatti szekció megerősítésére érkezett a szintén sérülésből lábadozó Jeff Pendergraph és a Warriorstól Lou Amundson is. A mostani palánk alatti hatos potenciálban, energiában és tudásban összehasonlíthatatlan előrelépés a tavalyi lehetőségekhez képest, viszont van bennük kockázat rendesen, a hat emberből három is súlyos sérülésből tér majd vissza.

Akire még mindenképpen figyelni kell még, az Paul George. Az eredetileg kiscsatárként bevethető játékos a nyáron 2 inchet nőtt, így most 6-10 (208 centi), gyakorlatilag erőcsatárméretekkel rendelkezik, de játéka alapján maradni fog a periméteren. Ekkora magassággal Jolly Joker lehet bárki (és tényleg bárki) ellen, amennyiben gyorsaságát meg tudja tartani. Kiugró évet várnak tőle Indianában is és én is, balszerencséje, hogy Danny Granger van előtte, de ne tévedjünk, egy sérülésnél azonnal be fogják dobni a mélyvízbe és senki ne lepődjön meg, ha kiderül, hogy tud úszni.

Kezdő: Collison - Hill - Granger - West - Hibbert

Cserék: Price/Stephenson - Jones - George - Hansbrough/Pendergraph - Foster/Amundson

Tipp: Kelet 5-8., Központi csoport 2. hely


Milwaukee Bucks

Érkezett: Stephen Jackson (Bobcats), Shaun Livingston (Bobcats), Beno Udrih (Kings), Darington Hobson (FA), Mike Dunleavy (FA), Tobias Harris (draft), Jon Leuer (draft)

Távozott: Corey Magette (Bobcats), John Salmons (Kings), Keyon Dooling (Celtics), Earl Barron (FA), Chris Douglas-Roberts (FA), Michael Redd (FA)

A Bucks az a csapat, amelyik abszolút belőhetetlen, a keleti főcsoporton belül az első 5-6. helyezést leszámítva bárhova odaérhetnek negatív és pozitív irányba is. 2009-2010 második felét a cserehatáridő lejárta után nagyon megnyomták és a PO első körén is túlmentek volna valószínűleg, ha nincs Andrew Bogut súlyos sérülése az alapszakasz végén. Tavaly nyáron látszólag erősítettek, de teljesen összeesett a gárda, lélektelen, nézhetetlen és ami a leginkább fontos, hogy eredménytelen kosárlabdát játszott. Idén ezért nagy átalakítások történtek a keretben.

Még a draft előtt elcseréltek két alulteljesítőt. John Salmons szinte már híres lesz arról, hogy ha cserélik, akkor fél évig jól játszik, de utána beleszürkül a mezőnybe. Ez történt vele Milwaukee-ban is, úgyhogy mennie kellett. A másik alany kevésbé meglepő, a Clippers óta mindenhol megbukó Corey Magette lábára is útilaput kötöttek. Kettejük helyett érkezett Brandon Jennings mögé Beno Udrih, aki irányításban mindenképpen előrelépés lesz az eddigi csere irányítókhoz képest, valamint Stephen Jackson (és Shaun Livingston a Bobcatstől). Captain JAX nagy kérdés, ugyanis játékban jobb, mint Magette, ám már most elkezdett sírni egy új szerződésért (még két éve van hátra a jelenlegiből...), ami egyáltalán nem jó előjel a Bucks számára, lehet, hogy ugyanolyan problémás lesz, mint elődje.

Doolingot el is cserélték Bostonba, hiszen irányítóból több is van, mint kellene (Jennings, Udrih, Livingston). Kettes poszton lehetnek viszont problémák, távozott ugyanis a Scott Skilesszal rossz viszonyban lévő Chris Douglas-Roberts és az utóbbi éveket sérülés miatt kihagyó Michael Redd is. Helyükre mindössze Mike Dunleavy érkezett Jackson mögé, aki Reddhez hasonlóan több időt töltött az utóbbi időben a kórházban, mint a pályán. Ami szintén problémás lesz, az a center poszt. Andrew Bogut hiába lehet egészségesebb, mint volt, mögötte mindössze a zöldfülű Sanders rendelkezik csak centerparaméterekkel, ellenben négyes poszton óriási a tülekedés: Mbah a Moute, Gooden, Brockman, Ilyasova és Leuer is bevethető itt.

Összességében elég nagy a kavarodás a Bucksnál, ami egy ilyen rövid felkészüléssel megfűszerezve túl sok jót nem jelent, de láttuk őket bőven felülteljesíteni, nem is olyan régen, úgyhogy nem szabad teljesen leírni ezt a gárdát. A különböző posztok mélységét viszont sokkal jobban meg kellene oldania év közben John Hammond, mert bizonyos posztokon csapaton belüli feszültség, más helyeken pedig sérülés esetén óriási hiány keletkezhet.

Kezdő: Jennings - Jackson - Delfino - Gooden - Bogut

Cserék: Udrih/Livingston - Dunleavy/Harris - Mbah a Moute/Hobson - Ilyasova/Brockman/Leuer - Sanders

Tipp: Kelet 9-12., Központi csoport 3-4. hely


Detroit Pistons

Érkezett: Brandon Knight (draft), Vernon Macklin (draft), Damien Wilkins (FA)

Távozott: Richard Hamilton (kivásárlás, FA - Bulls), Tracy McGrady (FA - Hawks), Chris Wilcox (FA - Celtics), Terrico White (FA), DaJuan Summers (FA)

Nagyjából hasonló erőt képviselnek, mint tavaly, ami nem annyira biztató számukra. Aki új és lehet rá építeni, az Brandon Knight, aki valószínűleg megkapja azonnal a karmesteri pálcát és a kezdő irányító szerepkörét. Ez egyértelműen az újjáépülést vetíti előre, viszont ez esetben teljesen érhetetlen az, hogy miért igazolták újra a pályafutásában inkább már lefelé tartó Tayshaun Prince-t, ráadásul nem is kevés pénzért (4 év, 27 millió dollár). Így van egy újabb nagy, hosszú szerződésük, ahelyett, hogy minden követ megmozgattak volna azért, hogy a Ben Gordon - Charlie Villanueva kettős egyikét elpostázzák valahova, a másikat pedig amnesztiával kivásárolják, ezzel játéklehetőséget biztosítva a fiataloknak úgy, hogy tengernyi sapka alatti hely is keletkezik.

Jó húzása is volt Joe Dumarsnak (az utóbbi években azért nem olyan nehéz ezeket összeszedni, hiszen elég kevés volt belőle): Jonas Jerebko valószínűleg sérülésének köszönhetően szinte aprópénzért hosszabbított, ha teljesen felépül, óriási nyereség lehet ő és a szerződése a Detroit számára. Távozott Rip Hamilton is, akinek a kivásárlásával nagyjából 10 millió dollárt spórolt a klub és megnyitotta az utat Rodney Stuckey SG-be tolása előtt. Ezek az apró lépések azonban nem feledtetik azt, hogy Gordon, Villanueva és Prince szerződése miatt elég rendesen be van táblázva a klub fizetésileg, ráadásul hosszú évekre.

A most következő szezonban sokat nem várhatunk a Pistonstól, PO-ot semmiképp sem, hiszen Knight ugyan jó képességű játékos, de újonc, nagyon sok mindent kell még tanulnia. A hosszú távú sikerek érdekében érdemes már most a mélyvízbe dobni, de éppen emiatt rövid távon nem szabad komoly eredményeket várni. Jerebko visszatérése, Monroe és Daye fejlődése hozhat némi javulást, de ez nem biztos, hogy (biztos, hogy nem) ebben az évben fog meglátszódni, a riválisok sokkal jobban erősítettek (Pacers) vagy alapvetősen sokkal egységesebb alakulatot alkottak (Sixers). Év közben Monroe valószínűleg átveszi Ben Wallace szerepét centerben, onnantól kezdve kaphat több lehetőséget majd Daye és Jerebko.

Kezdő: Knight - Stuckey - Prince - Daye - Monroe

Cserék: Bynum - Gordon/Wilkins - Jerebko - Villanueva/Macklin - Wallace/Maxiell

Tipp: Kelet 9-12., Központi csoport 3-4. hely


Cleveland Cavaliers

Érkezett: Omri Casspi (Kings), Kyrie Irving (draft), Tristan Thompson (draft), Mychel Thompson (FA)

Távozott: JJ Hickson (Kings), Baron Davis (amnesztia, FA - Knicks), Manny Harris (FA), Jamario Moon (FA - Bobcats), Joey Graham (FA)

A Cleveland Cavaliers szimpatizánsainak nyugodt szezonjuk lesz, hiszen ahogy tavaly, úgy idén is a minél jobb drafthely lesz a cél. A 2011-es játékoskiválasztón Kyrie Irving mellett a negyedik pozícióban némi meglepetésre Tristan Thompsont draftolták, így később JJ Hicksontól meg kellett szabadulniuk. A Kingst találták megfelelő cserepartnernek, így érkezett a társasághoz Omri Casspi. Rajtuk kívül gyakorlatilag értelmes ember nem is jött, az idei szezon az ő fejlődésükről fog szólni.

A palánk alatt továbbra is a Jamison-Varejao páros fog kezdeni, ám idővel Thompson valószínűleg kezdő lehetőséget fog kapni, hiszen ő a jövő, a Cavs pedig éppen újjáépül. Jamison lejáró, Baron Davist kivásárolták, így jövő nyáron egészen pofás lehet megint a Cleveland, gyakorlatilag két évet kell beáldozniuk, hogy LeBron James után újra csapat legyen Ohioban. Idén Irving kezd mindenképpen irányító poszton, mögötte a szokásos Gibson-Sessions duóval. Kettes poszton óriási a lyuk, ezt kell betölteniük a drafton (és a center posztot), mert kezdő kaliberű ember nem található a keretben, hiába tartották meg Anthony Parkert a nyáron. Hármason Casspi fejlődését várják a vezetők, remélhetőleg térdsérülése nem lesz krónikus, fél éven belül nem először sérült rá erre a testrészére a mostani edzőtábor alatt. Felső posztokon esetleg Semih Erden és Harangody is bizonyíthat, hogy van helyük a jövő Cavsében, a török biztosan meg is kapja a lehetőségeit Anderson Vaerjao mögött.

Ez a keret összességében még mindig iszonyatosan gyenge a többiekhez képest, a Charlotte Bobcats-cel fognak versenyezni kelet utolsó pozíciójáért és jó eséllyel indulnak harcba egy újabb top pick reményében. Még talán szándékos tankolásra, vesztésre sem kell játszaniuk, elég, ha azt játsszák, amit tudnak (az előszezonban bemutatott Pistons elleni végjáték nem először, de valószínűleg nem is utoljára játszódott le előttünk).

Kezdő: Irving - Parker - Casspi - Jamison - Varejao

Cserék: Sessions - Gibson/Gee - Eyenga/M.Thompson - T.Thompson/Samuels/Harangody - Erden/Hollins

Tipp: Kelet 14-15., Központi csoport utolsó hely

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus