NBA Draft 2013: Centerek

Az idei centerkínálatra jellemző leginkább a nemzetköziség: az öt legjobbnak vélt középjátékos egyike sem USA-állampolgár – ugyanakkor közülük négyen is az NCAA-ben pallérozódtak. Az amerikai játékosok 1-2 kivételtől eltekintve a második körben lehetnek érdekeltek.


Alex Len

Osztály: Sophomore (másodéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1993/216 cm/116 kg
NBA hasonmás: Jonas Valanciunas/Zydrunas Ilgauskas
Várható drafthely: Top1-Top3

Len lehet az újabb európai draftelső magasember Andrea Bargnani után – de itt véget is ér kettejük között a párhuzam, mivel Len sokkal inkább a litván Valanciunashoz hasonlítható. A center 2011 nyarán érkezett a Maryland Egyetemre, ahol első évében csak csereként játszott (10 meccsre ki is kellett ülnie, mert korábban az ukrán profi bajnokságban néhány összecsapáson pályára lépett), a 2012-13-as évadban viszont szó szerint berobbant. A szezon első meccsén rögtön a mindenki által draftelsőnek várt Nerlens Noel és a Kentucky jött szembe – bár Noel csapata nyert, a 23 pontos, 12 lepattanós, 4 blokkos Len lejátszotta a pályáról ellenfelét. A későbbiekben is kiváló erényeket csillogtatott: az NC State ellen győztes kosarat szerzett, vezetésével legyőzték a Duke-ot is.

A napokban felröppent, hogy a Cleveland nagyon erősen gondolkodik azon, hogy Lent viszi el az első helyen – ezt leginkább a klub legendás litván játékosa és tanácsadója, Zydrunas Ilgauskas szorgalmazta. Nem tudni, hogy végül hogy döntenek a Cavaliersnél, de az szinte biztos, hogy top5-ben fog elkelni, annak ellenére, hogy a szezon végén megműttette sérült bokáját, és októbernél hamarabb nem lesz játékra alkalmas állapotban.

Ami először szembetűnő Len esetében, az a gyorsasága és mozgáskoordinációja: mintha nem is egy 216 centis embert látnánk – mozgékonyságban, irányváltásokban még Valanciunasnál is jobb. Mindez annak is köszönhető, hogy Európából átjőve alig 105 kilót nyomott, azóta viszont nagyon tudatosan dolgozva 11 kiló izmot pakolt magára, amitől csak keményebb lett, de nem lassult le. Megfelelő súlya és sebessége mellett képzett is, háttal a gyűrűnek és középtávolról is jól dolgozik, bár van még mit javítani rajta – persze ez csak egy jó edző kérdése, mert Len nagyon keményen dolgozik, és eddig töretlen fejlődést mutat mind a játékban, mind fizikálisan. Ami még feltűnő esetében, hogy fiatal kora ellenére nagyon határozottan és tudatosan játszik: ez nem csak a dobásoknál és 1-1 elleni védekezésben érhető tetten, hanem a labda nélküli mozgásoknál, elzárásoknál és védőoldalon történő besegítéseknél is. Védő- és támadóoldalon kiválóan pattanózik és jól blokkol, emellett sebességének köszönhetően a pick and rollok, pick and popok levédésében is elsőrangúan használható. Összességében Len az idei nagyemberek között talán a legfelkészültebb az NBA-re.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=Ajwa8j79vd0


Steven Adams

Osztály: Sophomore (másodéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1993/213 cm/113 kg
NBA hasonmás: Marc Gasol
Várható drafthely: Top10-Top14

A Pittsburgh-ben egy évet lehúzó Adams pár éve még csak álmodozhatott arról, hogy 2013-ban a lottery-ben választhatják ki. Édesapja Angliából vándorolt ki Új-Zélandra, ahol nem kevesebb, mint 18 gyermeke született öt anyától. Steven magassága nem egyedi, fiútestvérei átlagosan 205 centi magasra nőttek, ketten profi kosarasok is lettek. Új-zélandi játékost még soha nem választottak ki a draft első körében, most viszont garantáltan igen – az sem lehetetlen, hogy Adams Top10-es lesz. Érdekesség, hogy egyik testvére nemzeti hős Új-Zélandon: Valerie Adams (korábbi nevén Valerie Vili) 2008-ban és 2012-ben is olimpiai bajnokságot nyert női súlylökésben.

Visszatérve az öcsre, Adams 2012 elején már új-zélandi bajnokként érkezett meg Amerikába, van tehát tapasztalata a profi kosárlabdában. A Pittsburgh nem nevezhető élcsapatnak, azonban Adamsnek sikerült kitűnnie a hozzá hasonló méretű ellenfelekkel szemben.

Marc Gasolhoz hasonlítottuk, ami elsősorban a benne lévő potenciálra vonatkozik, illetve arra, hogy Gasolhoz hasonlóan bele kell majd tenni néhány évet a képzésébe – ugyanakkor van annyira jó már most, hogy egy közepes csapat kezdőjében játszva szívja magába a tudást. Be is fogja szívni, mert munkamorálja, terhelhetősége valóban kivételes. Az szinte garantált, hogy fizikálisan soha semmilyen gondja nem lesz, felépítése, izomzata közelít a tökéleteshez – emellett erőcsatárokat megszégyenítő gyorsasággal rendelkezik és nagyon-nagyon keményen játszik. Védő- és támadóoldalon is komoly erőpróba a vele való találkozás még akkor is, ha a pozíciós játékban még nagyon sokat kell dolgoznia: extra lepattanózó, blokkoló, kiválóan passzol, és jó térlátásának köszönhetően egész pályás indításokat is nagy biztonsággal hajt végre. A pozíciós játék mellett folyamatosan fejleszti a középtávoli dobásait. Gyakorlatilag abban különbözik a fiatal Marc Gasoltól, hogy nincs nemzetközi tapasztalata – ellenben Gasol soha nem lesz olyan fizikumú, mint Adams alig húszévesen.

http://www.youtube.com/watch?v=HHZDGA7GTaE


Kelly Olynyk

Osztály: Junior (harmadéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1991/213 cm/106 kg
NBA hasonmás: Fabricio Oberto/Brad Miller
Várható drafthely: Top20

Egy újabb kanadai tehetség, aki azonban még nem a Tristan Thompson-Anthony Bennett-Andrew Wiggins vonalat járta végig – ő kimaradt ebből a fajta tehetségmenedzselésből. Ugyanakkor szem előtt volt, mivel az édesapja hosszú évekig volt a kanadai utánpótlás-válogatott és a Toronto Egyetem edzője. Olynyk 2009-ben került a Gonzaga Egyetemre, ahol első két évében nem sok mindent mutatott – többek között azért, mert 17 évesen nőtt meg 190 centiről 208-ra alig néhány hónap alatt, így gyakorlatilag irányítóból kellett átképezni centernek. A 2011-12-es évet ki is ülte az NCAA-ben, és csapattársa, a szintén kanadai Robert Sacre segítségével fejlesztette a képességeit – no és arra is felhasználta az időt, hogy könyvelésből diplomát szerezzen.

A képzés olyan jól sikerült, hogy amíg Sacre-t a Lakers a 60. helyen draftolta le tavaly, őt bőven első körben fogják annak ellenére, hogy már elmúlt 22 éves: idén ugyanis csodát láthatott a Gonzaga közönsége, Olynyk teljesítménye All-American tagságot ért. Atletikus képességei soha nem fogják az eget verdesni, azonban rengeteget profitált abból, hogy sokáig irányítóként játszott: dobásban, labdakezelésben, passzolásban messze az NBA-cserék szintje felett van. Emellett nagyon jól edzhető és fejleszthető játékos: háttal a gyűrűnek már most remek, 80% feletti büntetőzése és jónak mondható középtávolijai mellett fokozatosan javul a triplavonal mögül is, kiváló alapjai vannak tehát arra, hogy kintről-bentről halálos fegyver legyen támadásban. A védekezése már más tészta, itt vagy rutint kell szereznie, vagy fel kell gyorsulnia, mert egyelőre nagyobb és erősebb ellenfelekkel nem sűrűn találkozott, az NBA-ben viszont fog.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=GbqIfvu79NQ


Gorgui Dieng

Osztály: Junior (harmadéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1990/211 cm/108 kg
NBA hasonmás: Festus Ezeli/Dikembe Mutombo
Várható drafthely: Top20-Top25

A szenegáli származású Dieng már 23 éves, azonban csak 18 évesen fedezték fel, méghozzá az NBA Basketball without Borders (Kosárlabda határok nélkül) programjának keretében – a 2009-es afrikai tábor MVP-je lett. 2009 őszén a rengeteg külföldi játékost elindító nyugat-virginiai Huntington Prep (többek között a 2014-es drafton első helyre várt kanadai Andrew Wiggins középiskolája) csapatánál mutathatta meg magát – 15 pont és 12 lepattanó mellett több, mint 7-es blokkátlaggal sikerült is. Ezt követően a Louisville Egyetemre ment 2010-ben, ahol első évében csak csere volt, második évében kezdőként már a Final Fourig meneteltek, idén pedig az NCAA bajnoka lett a Rick Pitino edzette gárdával.

Dieng a sikerekhez elsőrangú védekezéssel, lepattanózással és blokkokkal járult hozzá, ezek az igazi erősségei. A blokkolást már-már művészi szintre fejlesztette, nem az a fajta, aki a harmadik sorig üti ki a labdákat: nagyon ritkán ugrik el a cselekre, és villámgyorsan képes lereagálni a támadók mozdulatait. Tőle várható az NBA-ben is, hogy 2-3 blokkot mutasson be egymás után. Támadásban már nem ilyen szép a kép, pontjait főleg visszatett labdákból és középtávoli dobásokból szerzi, pozíciós játékban alapvető hiányosságai vannak, testfelépítéséből és nem túl finom csuklójából adódóan nincs is rá túl sok esély, hogy ez markánsan változzon a későbbiekben. Összességében egy megbízható cserecenter vagy egy labdát kevésbé igénylő kezdőjátékos lehet belőle – utóbbi esetben (és egy jó rendszerben) akár még egy blokk-királyság is összejöhet neki.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=7FszIHKXSZE


Rudy Gobert

Osztály: - (Cholet, francia első osztály)
Születési év/Magasság/Súly: 1992/218 cm/108 kg
NBA hasonmás: Shawn Bradley
Várható drafthely: Top20-25

A francia center a draft előtti napon tölti majd be 21. életévét, de a kész játékostól még nagyon messze van. Hazája ligájában már a harmadik szezonját húzta le a korábban az utánpótlás-válogatottban villogó, és tavaly az olimpiai bő keretben is helyet kapó óriás – fejlődése töretlen, de nehéz belőni, mire lehet képes az NBA-ben.

A 2012-13-as évben már meccsenként 23 percet kapott a Choletben, és leginkább blokkolásban, valamint szürreális mezőnyszázalékban (71.8%) tűnt ki. Ugyanakkor a támadójátékban szinte egyáltalán nem használták, kísérletei jórészt elzárás-leválás utáni ziccerek, alley-oopok, illetve támadólepattanók utáni közeli dobások voltak. Mivel erre nem használták, egyelőre rejtély, hogy mire lehet képes palánknak háttal, és fizikai felépítése miatt is kétséges, hogy támadásban effektíve lehet-e keresnivalója (ugyanakkor ez manapság már nem akkora feltétel, hiszen JaVale McGee vagy DeAndre Jordan is megél úgy, hogy gyakorlatilag nincs támadójátéka). A szakértők szerint elképzelhető, hogy később támadójátékosként is jó lesz, mivel fokozatosan, évek óta szedi fel magára az izmot, és emellett nagyon finom csuklója is van (70%-os büntetőző).

Védőoldalon viszont extra lehet az NBA-ben, mert nagyon jó, ösztönös blokkoló, aki a nehezebb ellenfelekkel szemben is megél – köszönhetően hihetetlenül hosszú karjainak. Az idei draftfelmérőn 236 centit mértek nála karfesztávként, és talpon állva 292 centiig ért fel - gyakorlatilag 10 centi hiányzik ahhoz, hogy állva felérjen a gyűrűig! Mindehhez nem lomhaság, hanem robbanékony játék párosul, Gobert posztján gyors, jó a mozgáskoordinációja és kiválóan változtat irányt futás közben.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=YpHiRGDJjcg


Jeff Withey

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1990/213 cm/107 kg
NBA hasonmás: Marc Gasol
Várható drafthely: Top20-30

Az idei nagyember-kínálat talán legnagyobb stealje lehet a Kansas Egyetem végzőse. Witheyvel kapcsolatban a legtöbb negatív kritika arról szól, hogy 2-3 évvel fiatalabb játékosokkal szemben villogott idén, fizikálisan nem biztos, hogy megüti az NBA szintjét – illetve amiatt kérdőjeles az ő személye, mert elég hosszú ideig tartott, amíg az NCAA-ben domináns centerré tudott válni.

Való igaz, hogy már 23 éves, azonban ez mit sem von le az érdemeiből, hiszen Victor Oladipo-val megosztva idén őt választották az egyetemi bajnokság legjobb védőjátékosának. Nem véletlenül hasonlítottuk a játékát az NBA idei évének legjobb védőjéhez: Withey sem rendelkezik brutális rugókkal és pókszerű karokkal, azonban védekezésben hasonlóan jól helyezkedik és használja ki testi adottságait, mint a spanyol All-Star, védő lábmunkájáról nem is beszélve (a Kansas történetének legjobb blokkolójaként fejezte be egyetemi pályafutását!). Egy jól működő csapatban az ő képességei is kidomborodnak (ebben is hasonlít Gasolhoz). Támadásban a palánk közelében használható, mivel pozíciós játékban erősebb, és a kiharcolt faultokat jól értékesíti (harmadévesként 80%-kal, idén 71-gyel büntetőzött).

Ami miatt lejjebb csúszhat a drafton, az a lassúsága. Ő egy klasszikus center, aki felállt védelemben és felállt védelem ellen igazán hatékony, a modern stílusú rohangálós játék nagyon nem az ő világa. Emiatt lehet, hogy nála összességében sokkal értéktelenebb, de jóval atletikusabb nagyemberek is elkelnek előtte, de ne legyenek kétségeink: a többi képessége alapján hosszú évekig tartó és azonnali megoldás lehet bármelyik NBA-csapat kispadján. Ilyen játékosokat is draftolnak, de nem az első kör közepén…

http://www.youtube.com/watch?v=kCvSPXpFq3Y


Trevor Mbakwe

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1989/204 cm/111 kg
NBA hasonmás: DeJuan Blair
Várható drafthely: második kör közepe-vége

A nigériai származású Mbakwe egy igazi energy guy, aki nem fél bemenni a darálóba a palánkok alatt, azonban kiscsatár-magassága ellenére még erőcsatárként sem használható, mert külső dobásai gyakorlatilag nincsenek – ezért listázzuk mi is centerként. 24 éves kora kicsit megtévesztő, mert 2008 és 2010 között nem játszhatott egy bírósági ügy és folyamatos térdproblémái miatt az NCAA legmagasabb osztályában, 2011 őszén pedig térdszalagszakadást szenvedett, ami miatt a 2011-12-es évadból elég sokat kénytelen volt kihagyni. Több esetben volt kisebb-nagyobb összeütközése a törvénnyel (legutóbb ittas vezetésen kapták), ez is közrejátszik abban, hogy a GM-ek valószínűleg nem fogják megkockáztatni túl korán a kiválasztását.

Pedig ha Mbakwe-t mint játékost nézzük, abszolút lenne helye az NBA-ben, mert kiválóan lepattanózik, 110 kiló alatt mindkét magas poszton képes lefogni bárkit, mivel súlya és gyorsasága is megvan hozzá – no meg magasságához képest extrém hosszú karjai, ami miatt blokkolásban is elsőrangú. A támadólepattanóknál félelmetes energiákat képes mozgósítani, és rugói révén ideális alley-oop célpont. Emellett védekezésben is nagyon odafigyel, utolsó évében egyszer sem pontozódott ki. Ez így összességében egy jó kis NBA-kispad csomag – ha nem is kel el a drafton, szinte biztosan kap lehetőséget a Summer League-n és az őszi edzőtáborokon keresztül, hogy beverekedje magát a ligába.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=uTxBNnnkAvs


DeWayne Dedmon

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1989/213 cm/108 kg
NBA hasonmás: Robert Sacre
Várható drafthely: második kör vége

Dedmon már lassan 24 éves lesz, és egészen furcsa pályafutása volt eddig. Meglehetősen későn, 21 évesen, 2010-ben egy alacsonyabb ligás egyetemi csapatban kezdte pályafutását, majd onnan került át az USC-re. Itt a vezetőedző azonnal azt mondta, hogy a szezon végére sima elsőkörös draftolt lesz – nos, ez nagyon nem jött össze, és nem azért, mert Dedmon térdszalagszakadást szenvedett.

A 2012-13-as szezonban mutatta meg magát annyira, hogy egy NBA-gárda 3. számú centernek elvigye. Hihetetlen fizikai adottságaihoz még nem párosul ugyanilyen képzettség támadóoldalon. Védekezésben odateszi magát, jól pattanózik, félelmetes rugóinak köszönhetően bárkit szerel a levegőben, ugyanakkor támadásban elzáráson, alley-oopon, 1-1 kósza tempón és a pattanózáson kívül semmire sem használható. Ha valamelyik, sztárcenterrel rendelkező gárdának szüksége van egy edzőpartnerre, akkor nem kell tovább keresniük. Ami miatt esetleg lehetősége lehet még feljebb lépni, az a büntetőzése, mert közel 70%-kal termel a vonalról, és egyébként sincs rossz keze.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=q46NuuGI-K0


Colton Iverson

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1989/213 cm/118 kg
NBA hasonmás: Joel Przybilla
Várható drafthely: második kör közepe-vége

Egy újabb 24 éves center, akinek szintén kacifántos pályafutása volt eddig – szerencsére csak a kosárpályán. 2008 és 2011 között a Minnesota Egyetemen megbízható cserecenterként ismerték, azonban nem volt lehetősége előrébb lépni – ezért 2011-ben úgy döntött, hogy inkább kiül egy évet, de átmegy a Colorado State-re. Iverson jól mérte fel, hogy sokkal több van benne, mivel idén majdnem dupla-duplát (15 pont, 9.9 lepattanó) átlagolt, csapatát pedig a legjobb 32 között csak a későbbi bajnok Louisville verte ki a March Madnessben. Iversonnak tehát ez volt az első igazi éve, amikor rendesen lehetőséget kapott.

A nagyember egy vérbeli, klasszikus center, aki szenzációsan dolgozik a palánkok alatt (közel 60%-kal dobott idén!), kőkeményen lepattanózik (támadóoldalon is meglepően jól), pozícióból halálos biztonsággal lövöldözi ki a gólpasszokat a hárompontosvonalra – ami hiányossága van ebben a műfajban, az a blokkolás és a büntetők (58%), no meg persze az, hogy nagyon lomha. Ugyanakkor a 3 évig tartó mellőzés annyira megacélozta, hogy irgalmatlan akaraterővel rendelkezik – a Colorado-ban sűrűn előfordult, hogy felért 1-1 lerohanás végén a második hullámban. Egy jó edző értékelni fogja jó tulajdonságait, valószínűleg el fog kelni a második kör közepe táján.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=dkWi1c3BKUU


Mike Muscala

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1991/210 cm/108 kg
NBA hasonmás: Brad Miller
Várható drafthely: második kör közepe-vége

Egy kisebb konferencia (Patriot League) és egyetem (Bucknell) színeiben húzott le négy évet, ez idő alatt diplomássá és egy sokoldalú támadójátékossá képezte magát Muscala, aki 2011-ben és idén is elnavigálta csapatát a legjobb 64-ig. Idén meg is döntött egy 32 éve fennálló csúcsot, ő lett a Bucknell történetének legeredményesebb játékosa. Érdekesség, hogy édesapja óriási Timberwolves fan, és Mike is rengeteg meccsen volt kint vele.

Ahogy fentebb írtuk, Muscala főként támadásban extra, és egyáltalán nem túloztunk. Pozíciós játéka elsőrangú, emellett középtávolról is hatékony, nem ritkán a triplavonal közeléből is bedobálja a tempókat. Nagyon gyorsak a dobásai, és nem csak jobb, de bal kézzel is kiválóan oldja meg a közeli helyzeteket. Elég sok büntetőt harcol ki, és azokat nagyon magabiztosan, közel 80%-kal a helyükre is küldi. Ami nála nagy kérdőjel, hogy a védekezésben is remek számait gyengébb ellenfelekkel szemben érte el, vagyis nem lehet tudni: magasabb szinten ezek a számok mennyire tarthatóak. A draftfelmérőkön úgy tűnt, hogy fizikálisan helyt tudott állni, így szinte biztos, hogy a második körben elviszik és megkapja az esélyt a bizonyításra.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=li5n3IQ17G0

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus