NBA Draft 2013: Erőcsatárok

Az idei drafton nem nagyon találkozhatunk klasszikus értelemben vett erőcsatárokkal - annál inkább erőcsatár-center és kiscsatár-erőcsatár átmenetekkel. Igaz, belőlük sincs sok komoly játékos, elég hamar elfogy a minőségi kosarasok listája - különösen úgy, hogy a nagy tehetségnek tartott horvát, Dario Saric visszalépett a börzétől. A második vonalban főként triplaspecialistákat találunk.

Nerlens Noel

Osztály: Freshman (elsőéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1994/211 cm/93 kg
NBA hasonmás: Dikembe Mutombo/Larry Sanders
Várható drafthely: Top1-Top3

Nerlens Noel az idei draft talán legjobb játékosa – egészségesen. Azonban az erőcsatár-center február 12-én elszakította az ACL-jét (keresztszalag), így leghamarabb csak decemberben lehet bevethető állapotban, ezért könnyen lehetséges, hogy a Cavaliers nem fogja elvinni az első helyen. Akárhová is kerül végül, nagyon jól fognak vele járni, mivel Noel az utóbbi pár év (talán az elmúlt évtized) legjobban blokkoló egyetemi játékosa – még úgy is, hogy alig néhány hónapot tölthetett csak el az NCAA-ben a 19. évét csak áprilisban betöltő fiatalember. Kora miatt sokáig úgy is volt, hogy a 2012-13-as évet még a középiskolában tölti – ezt figyelembe véve is sokatmondó, hogy többek között Mutombo-hoz hasonlítják a védekezését, noha az NBA-ben kevés lesz fizikálisan a center poszthoz. Noel egyébként sportcsaládból származik: egyik testvére, Rodman Noel az NC State linebackere, a másik, Jim Noel a Seattle Seahawks NFL-gárdájának safety-je.

Noel röpke egyetemi karrierje ellenére csapatcsúcsot állított fel (ami nem kis szó, tekintve a Kentucky Wildcats gazdag történelmét), amikor nem sokkal sérülése előtt 12 blokkot osztott ki az Ole Miss ellen – egyelőre még a védekezés a fő ereje. A blokkolás mellett lepattanózásban használja kiválóan közel 224 cm-es karfesztávját (wingspan), magasságához képest jó gyorsaságát, no meg kiváló rugóit és különleges ütemérzékét. Utóbbiak nem fognak elveszni a sérülés miatt, ugyanakkor sok munka vár még rá támadóoldalon: pusztán a rugókból nem fog tudni megélni, pláne, hogy egyelőre pehelysúlyúnak számít még az erőcsatárok között is. Dobásai, palánk közeli mozgásai egyelőre még nagyon kiforratlanok, mint ahogy 50% körüli büntetőzésén is van még mit javítania, a dobómozdulatát néhány kiló izom felszedésével párhuzamosan ’újra kell tervezni’. Ugyanakkor nagyszerűen passzol és kevés labdát ad el, ami a jelenlegi NBA-ben fontos egy nagyembernél, különösen egy olyannál, aki valószínűleg soha nem fog 20 pontos átlagot rittyenteni a ligában, viszont zsákszámra hordhatja majd haza az Év Védőötöseibe történt jelöléseket, és esetleg 1-2 Év Védője Díjat is.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=XElEvNeQtsw


Cody Zeller

Osztály: Sophomore (másodéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1992/211 cm/104 kg
NBA hasonmás: David Lee
Várható drafthely: Top10-Top14

Ha Nerlens Noel sportcsaládban nőtt fel, akkor Cody Zeller egyenesen kosárfamíliában. Idősebbik bátyja, Luke eljutott az NBA-ig, de komoly szerepet nem játszott idén a Phoenix Sunsban, míg fiatalabbik bátyja, Tyler Zeller idén tudta le első szezonját a Cleveland Cavaliersnél – ő benne már inkább mocorog valami, valószínűleg sokáig látjuk még a ligában. Azonban a benne rejlő potenciált tekintve mindkettejükön túltehet öccsük: az októberben 21. évét töltő Cody szinte tökéletes ellentéte nem csak bátyjának, Tylernek, akiből egy jó kis center lehet, de a fentebb már bemutatott Noelnek is.

Cody Zeller nem oszt ki tízesével blokkokat, azonban ha magára tud szedni 6-8 kiló izmot, akkor bármelyik NBA-csapatba könnyen beilleszthető, mert nagyembernél ritkán látott kosárlabda IQ-val rendelkezik. Eleinte inkább erőcsatárként lehet vele számolni, mert magasságához képest egy futógép, aki labdavezetésből képes lefutni még az ellenfél hátvédjét is, ezt pedig vétek nem kihasználni. Különösen azért, mert nem csak zsákolásokból és ziccerekből él: a gyűrűnek háttal állva, és védőjével szembefordulva 1-1-ben is bárkit képes megverni, köszönhetően gyors lábának és jó ütközési képességének. Ha a későbbiekben esetleg vesztene a sebességéből, akkor is helye lesz a ligában, mert magassága és képességei alapján centerposzton is meg tud élni. A csuklója kintről-bentről elsőrangú, 75% körül büntetőzik, ám ami ennél sokkal fontosabb: fantasztikus térlátása van és nem fél használni, egy gólpassz többet ér számára, mintha kosarat dobott volna. Nála nagy kérdőjel azonban, hogy mikorra tudja kihozni magából a benne rejlő képességeket az NBA-ben, ugyanis első egyetemi éve után egy kicsit megtorpanni látszott a fejlődésben. Ha fizikálisan fel tudja hozni magát NBA-szintre, akkor már első évében nagyon nagyot szólhat, ám ha ez nem sikerül, akkor ’csak’ egy príma csereember lehet belőle, mert a jelenlegi fizikuma nem alkalmas arra, hogy egy jó NBA-csapatban kezdő legyen.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=xy18H1Ctle8


Anthony Bennett

Osztály: Freshman (elsőéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1993/203 cm/109 kg
NBA hasonmás: Paul Millsap/Larry Johnson
Várható drafthely: Top 5

Bennett a kanadai tehetségkutatás és menedzselés újabb ékköve lehet Tristan Thompson (Cavs) és Corey Joseph (Spurs) után – és Andrew Wiggins előtt. A márciusban 20 éves játékos ugyanazt az utat járja be, mint Thompson és Joseph: ugyanabban a nevadai középiskolában pallérozódott, ugyanúgy berobbant az NCAA-be, és ő is egy év egyetemi kosárlabda után, Thompsonhoz hasonlóan top5-ös játékosként kerülhet a ligába.

Bennett nem hagyta el Nevadát a középiskola után, mivel az UNLV-re ment, ahol idén tarolt: finalista volt a Naismith Év Játékosa Díj szavazásán, és All-American lett. Minek köszönheti mindezt? Elsősorban egyedülálló fizikumának és munkamoráljának. Noha alig magasabb, mint 2 méter, már most bőven NBA-szintű izomzattal rendelkezik, és azt nagyon magas szinten megtanulta használni, főként támadóoldalon. Amit viszont nem lehet munkával megszerezni, az az óriási kéz és a hosszú kar: viszonylag alacsony termete ellenére 216 centis a karfesztávja, óriási tenyeréből pedig szinte lehetetlen kiütni a labdát. A fent említett hasonmásai szolid NBA-karriert futottak be, benne viszont ennél sokkal több lehet, mert nem csak erős, de nagyon gyors is: kiscsatár-erőcsatár átmenetként igazi rémálom a védőknek, mert kintről-bentről egyaránt remekül dolgozik támadásban. Előszeretettel zsákolja át a védőit szemtől szemben,  prímán harcol ki büntetőket és a jelenlegi 70%-os mutatója bőven javítható - emellett kiváló alapanyag lehet a triplavonal mögül is (37.5%-kal dobta a hárompontosokat).

Ami azonban támadóoldalon előny, az védőoldalon egyelőre hátrány: az elit kiscsatárokhoz picit lassú, az erőcsatárokhoz még fel kell szednie 3-4 kiló izmot, ám nem kétséges, hogy ezt akár már a nyáron meg fogja tenni – egyértelmű, hogy Bennett ősereje miatt sokkal jobban tud majd érvényesülni a palánkok közelében erőcsatárként. Bár a mentalitásával kapcsolatban voltak kérdések, a kanadai fiatalember ezeket javarészt eloszlatta: nagyon meggyőző volt a különböző, draft előtti felmérőkön, és a legutóbbi hírek szerint még a Cavaliers is gondolkodik abban, hogy őt draftolják az első helyen. Bár ez valószínűleg nem fog megtörténni, top5-ös helye gyakorlatilag garantált.

Videó:http://www.youtube.com/watch?v=SVCjO-LaZTM


Mason Plumlee

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1990/211 cm/108 kg
NBA hasonmás: Tyler Hansbrough és David Lee között félúton
Várható drafthely: Top15-Top20

Fentebb már volt szó a Zeller-fiúkról - nos a Plumlee-fiúkra talán nem vetül annyi fény, de ők sem sokkal rosszabbak. A legidősebb, Miles Plumlee tavaly került a Pacershez, Mason most jön ki a draftra, a legifjabb, Marshall pedig 2012-13-ban tudta le első NCAA-szezonját. 2010-ben Miles és Mason már NCAA-bajnoki címet nyert a Duke színeiben, és Marshall is Mike Krzyzewski kezei alatt pallérozódik. Érdekesség, hogy szüleik és több nagyszülőjük is egyetemi szinten kosarazott.

Egyelőre úgy tűnik, hogy hármójuk közül Mason viheti a legtöbbre: nem csak magas, de megfelelően atletikus is ahhoz, hogy az NBA-ben megállja a helyét (korábban atletizált, magasugró volt). A munkamorállal egyik Plumlee-fiúnak sincs gondja, Mason megbízható cserejátékosként, energy guy-ként hosszú évekig megoldás lehet bármelyik NBA-gárda számára. Bár nem a védekezéséről híres, rendszerben hasznos lehet: utolsó évében 10 feletti lepattanót átlagolt. Támadóoldalon remekül dolgozik elzárás-leválásból, alley-oopokra is nagyszerűen használható, de lerohanásoknál is mindig felér a második hullámban. Amiben javulnia kell, az a gyűrűnek háttal történő tevékenység, mert bár az alapok megvannak, nem nagyon használták pozíciós játékra a Duke-on. Tripladobásai nincsenek, viszont gyűrű közelében nagyon megbízható, és a büntetőzése látványosan javult utolsó egyetemi évében (53-ról 68%-ra), ráadásul nagyon sok szabaddobást (7.1) harcolt ki meccsenként.

A draft-felmérőkön jól teljesített, így még az is előfordulhat, hogy befér a Top14-be. A későbbiekben érdekes lehet bajnoki címre törő alakulatoknál, ugyanis kifejezetten győztes típusról van szó, aki az NCAA bajnoki címe mellett utolsó három középiskolás évében állami bajnoki címig vezette iskolai csapatát Észak-Karolinában, és az U-18-as amerikai válogatottban is szerepelt.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=6Z4HpOCUsTw


Lucas Nogueira

Osztály: - (Asefa Estudiantes, ACB Liga)
Születési év/Magasság/Súly: 1992/213 cm/101 kg
NBA hasonmás: Joakim Noah/Hasheem Thabeet
Várható drafthely: Top14

A brazil-spanyol kettős állampolgárságú (de brazil válogatott) Nogueira képességeit, potenciálját nagyon nehéz belőni. Joakim Noah-hoz hasonlítottuk, de egyelőre ez még csak a lehetőségeire vonatkozik, nem a megmutatott tudására. Még nagyon nyers játékos, aki igazából csak az idei évben harcolt ki magának komolyabb helyet ACB Ligás csapatában. Ugyanakkor korosztályos világversenyeken már láthattunk tőle pár olyan megmozdulást, ami alapján mondhatjuk: mocorog benne valami. Iszonyatosan hosszú karjai (230 cm) és jó ütemérzéke jó alapot adnak arra, hogy Noah-hoz hasonló védekező játékos legyen belőle, és izom is pakolható rá.

Azonban ha röviden kellene jellemezni Nogueira játékát, akkor az első szó, ami eszünkbe jut róla: (brazilosan) szertelen. Nagy tehetség, de mintha nem dolgozna 100%-on, sokszor eltűnik a mezőnyben és nem jönnek tőle extra teljesítmények. Ugyanakkor ezen a téren az utóbbi egy évben már tapasztalható volt nála javulás: idén már majdnem 14 percet átlagolt, ez idő alatt 1.7-szer blokkolt, ami 30 percre vetítve közel 4-es átlag. Emellett lepattanózása, mezőnyszázaléka (66%) és fejlődő büntetői (50-ről 65%) miatt is keltette fel az NBA-s csapatok érdeklődését. A szép számok mellett azonban mindig ott van a kérdőjel: vajon konzisztensen tudja-e hozni magát esetleg több játékperc során, illetve 82 alapszakaszmeccsen, vagy szétesik fejben? Ha nem esik szét, akkor nagy nyereség lesz új csapatának – ha igen, akkor csak egy elpazarolt pick. E dilemma miatt lehetséges, hogy lecsúszik az első kör végéig – ott pedig a nagycsapatok foglalhatják le a játékjogát, és hagyják még Európában 1-2 évig.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=e4rgbkyFZnY


Tony Mitchell

Osztály: Sophomore (másodéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1992/205 cm/107 kg
NBA hasonmás: Thomas Robinson
Várható drafthely: Top20

Mitchell egy újabb kiscsatár-erőcsatár átmenet, akinek azonban még nem tisztázott a posztja: mindkét irányba elindulhat. Egyébként is több kérdőjel van vele kapcsolatban, mivel eddig elég kacifántos egyetemi pályafutás van mögötte (elsőre nem tudott NCAA első osztályába tartozó csapathoz igazolni), és egy közepesen erős konferencia közepesen erős csapatából (North Texas) jelentkezett a draftra. Ugyanakkor már a 2012-es drafton is ott volt, és szinte minden draftelemzés első körösnek jósolta – ám ő visszalépett, mert úgy érezte: szüksége van még egy évre az egyetemen, hogy fejben megerősödjön.

Úgy tűnik, hogy fejben valóban erősödött, azonban a számai és csapatának teljesítménye romlott, emiatt meg is találták a szakírók. Mitchell a 20. hely környékére is lecsúszhat, ahol azonban nagyon nagy steal lehet – nem véletlen, hogy a 18. helyen választó Chicago Bulls nevét egyre többször hallani vele kapcsolatban. Luol Deng sérülékenysége, Carlos Boozer teljesítményingadozása miatt tökéletes húzás lenne, és a Thibodeau-rendszerbe is nagyon illene, mert 1-1 elleni védekezésben és csapatvédekezésben is elsőrangú játékos. Kiscsatárként sok labdát szerez, és lerohanásokat is be tud fejezni, ugyanakkor erőcsatárként 2011-12-ben 10-es lepattanóátlaga volt, blokkolásban pedig meccsenként 2-3 szerelés mindig benne van. A dobásai elméletileg rendben vannak, tavaly 56%-os mezőnyt, 44%-os triplát és 74%-os büntetőzést tudott – bár a számai idén visszaestek.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=kS9no-OW5UE


CJ Leslie

Osztály: Junior (harmadéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1991/205 cm/95 kg
NBA hasonmás: Terence Morris
Várható drafthely: második kör közepe

Ha van a fekete lónak etalonja, azt valószínűleg Leslie-ről mintázták. Három évet töltött az NCAA-ben, de még mindig képtelenség megmondani, hogy mi lesz a végleges posztja. Súlya, rúgói alapján inkább kiscsatár, akit sűrűn lehet használni lerohanásoknál, emellett jó kis periméter-védő – viszont gyakorlatilag nincs kinti dobása. Súlya ellenére meglepően jól pattanózik, és a festékben nagyon hasznos tud lenni – de csak limitált ideig.

Ehhez a csomaghoz még vegyük hozzá, hogy hiába atletikus és gyors, komoly gondjai vannak fejben, hajlamos összezuhanni és lazsálni a pályán. Azonban olyan fizikai képességei vannak, hogy ha egy erőskezű trénernek sikerül gatyába ráznia és fejleszteni a hiányosságait, akkor igazi matchup-rémálmot lehetne belőle faragni. Valószínűleg olyan gárdához kerül majd, ahol egyelőre a gyorsaságára van szükség, és ahol van rá lehetőség, hogy fejlesszék – egyébként csak egy ablakon kidobott pick.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=7EJ-J1wDkDA


Erik Murphy

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1990/208 cm/109 kg
NBA hasonmás: Matt Bonner
Várható drafthely: második kör közepe-vége

Murphy is egy családi trió tagja – a legidősebb. Öccse, Alex a Duke játékosa, másik öccse, Tomas még középiskolás. Finn felmenői is vannak, így tervei szerint a finn válogatottban szeretne játszani, ezért elképzelhető, hogy csábító lehet olyan csapatoknak, amelyek a második körös draftolás után Európában versenyeztetik a hozzá hasonló játékosokat. Nem is véletlen, hogy az Európában ebben a műfajban kiváló Spurs egyik kosarasához, Matt Bonnerhez hasonlítottuk.

Persze nem csak emiatt ’Bonneres’. Murphy nem túl atletikus, viszont nem tétlenkedett az egyetemen, elég komoly mennyiségű izmot pakolt magára, aminek köszönhetően jól lepattanózik és védekezik a festékben – ami viszont extra: magasságához képest iszonyatos csuklója van kintről (45% a triplavonal mögül) és középtávolról egyaránt.  Nagyszerűen dolgozik pick and popból (elzárás után nem befelé, hanem kifelé leválás), és nem csak hogy kiváló csuklója van, de nagyon gyors is a dobása – gyakorlatilag levédhetetlen.

Ami nála nagy kérdőjel, az a sebessége, pontosabban annak hiánya. Egy center gyorsaságával és mozgékonyságával közlekedik, emiatt kezdőként nem nagyon lehet vele számolni – viszont egy gyors, betörésekből élő irányítóval ügyködő és/vagy small-ballt játszó csapatnál főnyeremény lehet a padról 10-15 percre beszállva.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=OkrFPfTGpCc


Grant Jerrett

Osztály: Freshman (elsőéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1993/208 cm/105 kg
NBA hasonmás: Brian Cook
Várható drafthely: második kör vége

Grant Jerrett hasonló stílusú játékos, mint Erik Murphy, azzal a különbséggel, hogy három évvel fiatalabb – ugyanakkor annyival képzetlenebb is. A középiskolában nagy tehetségként tartották számon, azonban az egyetemi bajnokságban kiderült, hogy alapvető hiányosságai vannak fizikálisan. Ha Murphy-nél a sebesség hiányát kértük számon, ez hatványozottan igaz Jerrettre, aki ’rükvercben gyorsabb, mint előremenetben’. Ehhez jön még a 10% feletti testzsírszázaléka, ami az egyik legmagasabb az idei draftra jelöltek között, illetve kissé szokatlan testfelépítése: széles csípője mellé pipaszár lábak társulnak.

Hogy miért lehet mégis nagyon érdekes projekt? Azért, mert 40% felett dobott a triplavonal mögül és kifejezetten jó blokkoló hírében áll. A dobómozdulata tanítanivaló, és a draft előtti felmérőn a periméterről 72%-kal dobott – ez nem csak a posztján volt a legjobb, hanem a teljes mezőnyben kiemelkedő! Kidolgozott és magabiztos dobásainak köszönhetően a pick and popot remekül csinálja, és a védőjének ki kell vele lépnie, mert kíméletlenül bedobja az üres helyzeteket – ezzel pedig jókora területeket nyithat meg csapattársainak. Ha esetleg nem is kel el a drafton, egészen biztos, hogy találkozni fogunk a nevével a nyári ligában és/vagy az őszi edzőtáborokban.

Videó:http://www.youtube.com/watch?v=K7Ki1FqQRls


Ryan Kelly

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1991/210 cm/104 kg
NBA hasonmás: Brad Miller
Várható drafthely: második kör közepe-vége

Egy újabb triplavető magasember. Kelly nem tudta magát megmutatni a draft előtt, mivel lábtörést szenvedett a szezon során – azonban addig a Duke-ot nagyszerű kinti dobásaival segítette. 42%-os triplázása nem a semmiből jött, anno 2009-ben a McDonalds All-American Tornán megnyerte a hárompontosdobó versenyt is. Kelly középtávolról is nagyon széles repertoárral dolgozik, kiváló passzoló, és emellett (ez a Duke-nál szinte garantált) magas kosár IQ-ja van és munkamorálja is példás.

Ahogy a fenti két társánál, nála is a sebesség okozhat gondot, nála pedig még az is bejátszik, hogy fizikálisan gyenge. Elképzelhető, hogy valahol fantáziát látnak benne, de az szinte biztos, hogy egyelőre komolyabb szerepet nem fog kapni az NBA-ben – Európában viszont egy jó kis karriert futhat be, ha felépül lábsérüléséből és magára szed 2-3 kiló izmot, mert kiváló csuklója mellett a csapatvédekezésben jól teljesít.

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=00K4T2XnF-8


Kenny Kadji

Osztály: Senior (negyedéves)
Születési év/Magasság/Súly: 1988/210 cm/110 kg
NBA hasonmás: Bernard James
Várható drafthely: második kör közepe-vége

A kameruni születésű, Franciaország érintésével 16 éves kora óta az Egyesült Államokban élő Kadji már 25. évét tapossa, de van esélye bekerülni valamelyik NBA-csapathoz - ha nem is a drafton, hanem a nyári liga és az edzőtábor segítségével. Kadji egy tipikusan olyan játékos, aki mindig elfér a pad végén: percekre be lehet vetni, mert a játék minden elemében van benne kurázsi: egészen jól dob, az NCAA egyik legjobb védelméből érkezve jól dolgozik a saját palánk alatt. Emellett lelkes, hajtós – és edzéseken tökéletesen tudja ’alakítani’ más csapatok játékosait. Ennél többet nem szabad tőle várni, és szerencsére ő sem akar megváltó lenni, kanyargós életútja miatt pedig akár azt mondhatnánk: egy DJ Mbenga, csak ő meg is tanulta a kosárlabda alapjait. 

Videó: http://www.youtube.com/watch?v=crG42tCzc0w


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus