NBA Draft 2013: Irányítók

Az NBA döntő végeztével figyelmünk a Brooklyn-i Barclays Centerre szegeződik. Rohamosan közeledik a Draft, így első ízben, ismerkedjünk meg a legígéretesebb irányítókkal…

altTrey Burke (Michigan)

Osztály: Sophomore (másodéves)

Születési év/Magasság/Súly: 1992/183 cm/85 kg

Várható drafthely: Top 5

A bajnoki döntős Michigan egyik legkomolyabb neve Trey Burke, aki sokak szerint messze az év egyik legjobb, legképzettebb, legstabilabb játékosának benyomását keltette. Egy igazi gyilkos, egy félelem nélküli harcos, ahogy a tengerentúlon becézik. Mindig győzni akar, számára csakis, a siker könyvelhető el pozitívumként. Igazi vezéregyéniség, bármikor képes a hátára venni a csapatát. Remekül fut és lát a pályán, káprázatos gólpasszok adására képes. Ezek függvényében kiemelendő, hogy viszonylag kevés labdát szór el. Az elzárás-leválásos szituációknál is rendre megtalálja a helyét. 18,7 pontos átlagát 47 %-os dobáspontossággal hozta. A periméteren kívülről sem ijed meg, de a büntetőkkel sem áll hadilábon. Hosszú kezeinek köszönhetően egészen kimagasló a védőmunkája is. Legfőbb hátránya, hogy az NBA-ben kissé alulméretezett irányítónak. Amolyan Kemba Walker típus, aki az NCAA-ben nagy király volt, de a profik között egyszerűen nem lesz elég tere a kibontakozáshoz. Nem egy a gyűrűt támadó zsákológép, így a felgyorsult védekezésben könnyen kedvét szeghetik. Labdavezetésén még sokat kell dolgoznia és a cselezéseiben sem egy bokatörő típus. A bal keze mintha nem is létezne. Meg kell tanulnia támadnia a festéket, ha nem akarja hamar a kispadon találnia magát.



altCJ McCollum (Lehigh)

Osztály: Senior (végzős)

Születési év/Magasság/Súly: 1991/188 cm/88 kg

Várható drafthely: Lottery

Elég érdekes egy olyan játékosról írni, aki lényegében egy sérülés miatt szinte az egész idényt kénytelen volt kihagyni. Ám, amit előtte mutatott az méltán feljogosítja a listán való előkelő szereplésre. Bő három év alatt holmi 21,9 pontot átlagolt, labdakezelése és cselei gyanánt, pedig a liga elit játékosai között tartjuk számon. Bárhonnan képes a gyűrűbe találni, egy jó elzárást követően pedig minden második labdáját a gyűrűbe juttatja. Utolsó mérkőzésein 52 %-al szórta a triplákat. Ezen felül az elmúlt nyár alatt rendesen kiizmosította magát, ami jóval merészebbé tette. Ennek köszönhetően már meccsenként majdnem hét alkalommal állhatott oda a büntetővonalhoz. Nyomás alatt sem ijed meg, amit a múlt évi March Madnessben meg is mutatott. A kosárlabda mellett az iskolapadban is rendre jó érdemjegyekkel zárt. Mind mentálisan, mind fizikálisan készen áll a profi ligára. Egy amolyan kombó hátvéd. Ez az NCAA-ben bejött neki, de nem biztos, hogy az NBA-ben is megél majd csupán a dobásaiból. Bár, ha megnézzük Damien Lilliardot, akkor, na… Nagycsapatok ellen keveset volt tesztelve, így igazi habitusát valójában nem is ismerjük. Egész pályás letámadások esetén, hasznavehetetlen védekezésben.



altDennis Schroeder (Braunschweig, Németország)

Osztály: Nemzetközi prospektáns

Születési év/Magasság/Súly: 1993/185 cm/75 kg

Várható drafthely: Első kör közepe

Egészen a Nike Hoop Summitig azt se tudtuk ki ez a srác. Aztán Portlandben a 18 pontjával és a 6 zsugájával megmutatta, hogy remek labdakezelő, gyors, jól lát a pályán, képes kiszolgálni a társait, ugrani is tud, de még a rá nehezedő nyomás sem rettenti el. A német Bundesligában megfelelő terhelésnek volt kitéve, átlag 24 perc alatt hozott 11,9 pontot. Hosszú karjainak köszönhetően a védekezésben sem elveszett. Hátránya, hogy nagyon nyers, és igazából még most sem ismerjük. Statisztikái alapján sok labdát szór el, de azt sem láttuk még, hogy hogyan boldogul az NBA periméterének távolságából. Sovány, egyelőre Rip Hamilton méreteit klónozza. Szinte mindig csak jobbra indul meg, a baloldal számára egyelőre ismeretlen terep. Ennek következtében hamar kiszámíthatóvá válik. Nem egy dinamikus játékos, inkább lassabb és megfontoltabb. A Braunschweig idén elég gyenge szezont futott, ennek ellenére rengeteg potenciál van benne, fejlődésének üteme számos csapatmenedzsert felé fordíthat.



altMichael Carter Williams (Syracuse)

Osztály: Sophomore (másodéves)

Születési év/Magasság/Súly: 1991/198 cm/83 kg

Várható drafthely: Első kör közepe

Carter-Williams talán a 2013-as draftosztály egyik legkiemelkedőbb passzolási képességével megáldott hátvédje. Magas fiú, hosszú karokkal, átlagon felüli játékintelligenciával. Méreteihez képest jól kezeli a labdát, remek atléta. Jim Boheim rettegett zónavédekezésének periméter vonalán tökéletes védőbástya, ám emberfogási rituáléját, nem igazán volt még szerencsénk meglesni. A gyorsindításoknál, mind az indítási feladatokat tekintve, mind a labdás lerohanást nézve kiemelkedik. Remek labdaszerző és képes megteremteni a dobóhelyzetet egy zsebkendőnyi területen is. Legnagyobb negatívuma a megszámlálhatatlanul sok betli meccse volt. Amikor ment neki a játék csak hüledeztünk, de sokszor hagyta otthon a tornacipőjét és mozgott teljes mértékben érthetetlenül a parketten. Szörnyen dob kívülről, rendre passzolja tovább a labdát tiszta szituációkból, ellenben rengetegszer teszi fel a bogyót betörésből, olyan esetekben, amikor azt már nem kellene. Igazi priuszos gyerek többször kapták már bolti lopáson. Magasra taksálják, de nézzük csak meg a Cuse elmúlt évi lottery választottjait (Wesley Johnson, Jonny Flynn, Dion Waiters)? Ha nem tudja felvenni az NBA támadójátékának ritmusát, akkor vélhetően fel is út, le is út.



altShane Larkin (Miami-Florida)

Osztály: Sophomore (másodéves)

Születési év/Magasság/Súly: 1992/177 cm/77 kg

Várható drafthely: Első kör közepe

A Miami-Florida idei teljesítményét elnézve egyetlen szó juthat eszünkbe a csapat törpeirányítója Shane Larkin kapcsán. Győztes. Testmagasságát ellensúlyozva Larkin minden egyes pillanatban kész volt meghalni a csapatáért. A mai profi kosárlabdázásban elengedhetetlen az elzárás-leválás kombinációja, s hősünk éppen ebben a legkiemelkedőbb. Gyors, remek anticipációs készséggel van megáldva, igazi kis rafkós manó. Simán odaugrik pattanózni egy nálánál három fejjel magasabb védővel szemben is. Régimódi irányítói képességei ellenben hagynak kívánnivalót maguk után. Nagyon jól kezeli a labdát, ám nyomás alatt már inkább szabadulna attól. Fantasztikus a keze (pályafutása alatt 48 % a mezőnyből, 40 % a triplavonalon túlról és bőven 80 % felett a büntetővonalról). Nagyon gyors az első lépése, ám a festékben kissé hajlamos a megtorpanásra. Testmagassága miatt csúszhat hátrább a listán. Dinamikus atléta, de nem nagyon támadja a gyűrűt. Az a plusz, ami az egyetemen a hasznára vált, profi szintén könnyen a semmibe veszhet. Gyenge védő, inkább csak mozizik, félő, hogy a nagyobb izmosabb hátvédek megeszik majd reggelire. A Hall of Famer baseball játékos Barry Larkin fia.



altNate Wolters (South Dakota State)

Osztály: Senior (végzős)

Születési év/Magasság/Súly: 1991/195 cm/88 kg

Várható drafthely: Első kör vége

Talán az idei börze egyik, ha nem a legellentmondásosabb figurája a South Dakota State hátvédje Nate Wolters. Wolters négy év alatt felépített magáról egy olyan képet, amely az idei March Madnessig tartotta is magát. Remek pontszerző, jól lát a pályán, s az NCAA első divíziójába csak néhány éve átlépő Dakotaiakat fel is tette a kosárlabda térképére. Csak, hogy ilyet már számtalanszor láttunk. Sőt, emlékeznek a kedves olvasók egy bizonyos Jeff Sheaperdre? Na, ugye, hogy nem, pedig Sheaperd 1998-ban egy holmi Kentucky nevezetű iskolát vezetett bajnoki címig, mégis pillanatok alatt a süllyesztőben, majd a civil életben találta magát. Nos, Wolters 20 pont és 5 gólpassz feletti átlagot hozott, ám egy igen középszerű csoportban. A fájó ellenben az volt, hogy az „Őrületben” egyszerűen kiiktatták, csapata majd, hogy nem kevesebb ponttal zárt, mint amennyit Ő szokott egy meccsen dobni. Láttunk már karón varjút, de ha egy jóval komolyabb csapatban lévő játékos nem tudja eladni magát, akkor miért pont Wolters lenne a kivétel. A tenger felől inkább az öreg kontinens illata szállingózik.     




altLorenzo Brown (NC State)

Osztály: Junior (harmadéves)

Születési év/Magasság/Súly: 1990/195 cm/85 kg

Várható drafthely: Második kör eleje

Brown egy túlméretezett irányító, magasan taksált fizikális felépítéssel. Magassága miatt védői tehetetlenek ellene. Remekül lát a parketten, idén az NCAA hatodik legjobb zsugása volt meccsenkénti 7,2-es átlaggal. Azonban csak a komfortzónájában érzi jól magát. Kikerülve onnan hirtelen hajlamos az elbizonytalanodásra. Magassága révén bátran bemegy a tábla alá és a lepattanókért sem rest hátrébb lépni. A letámadásoknál tarthatatlan, de ellentétes szituációknál sem ijed meg, egészen jó védő. Remekül vált kezet és lábat, így lényegében cselek nélkül is képes megetetni védőit. Izolált szituációknál gyakran pánikba esik, ha megtalálják rá a védekezést, akkor könnyedén önbizalmát veszíti. Amennyiben a pálya jobb oldalára terelik, mindössze az esetek 29 %-ban képes a gyűrűbe találni. Az elzárás-leválásokat követően mindössze 17 %-os az eredményességi mutatója, de labdaeladásai nagy részét is pont, ezeknél a szituációknál szedi össze. Nem dob jól kintről, a periméter környéki játékot személyénél el is felejthetjük. Nem robbanékony, a test-test elleni játékot kerüli. Maradnia kellett volna még egy évet, elsősorban azért, hogy a dobásait fejlessze.



altIsaiah Canaan (Murray State)

Osztály: Senior (végzős)

Születési év/Magasság/Súly: 1991/180 cm/85 kg

Várható drafthely: Második kör eleje

Canaan a fantasztikus 2012-es idényét követően a szakírók többségénél kissé visszább esett, ami azért érthetetlen, mert személyében a 2013-as draftosztály egyik legerősebb, legképzettebb irányítóját tisztelhetjük. Alulméretezett ugyan, de igazi húsgolyó, akinek legfőbb összetevője az izom. Súlypontja elképzelhetetlenül alacsonyan fekszik, így kiütni a kezéből a labdát lényegében lehetetlen. Gyors, pillanatok alatt képes áttörni, vagy éppen megkerülni a védelmet. Meccsenként 6 és fél triplakísérlete volt, amelyből 48 %-os pontossággal célzott. Igazi kis méreg, az NBA adta plusz periméter terület csakis a javára válhat. Alázattal áll a játékhoz, edzésmoráljáról ódákat zengnek. Legfőbb hátránya, hogy a klasszikus irányítói szerepkörben nem érzi magát túlságosan komfortosan. Kevés zsugát oszt, hamarabb dobja el a bogyót, mint, hogy körülnézzen. Kérdés, hogy a profiknál meg tudják-e majd tanítani passzolni? A magasabb hátvédeket képtelen levédekezni, ráadásul hiába gyors, az ellenfél lerohanásainál könnyedén átjátsszák rajta a labdát. Draftszáma attól fog függeni, hogy mit látnak majd benne NBA szinten? Ha valaki komolyan gondolja, hogy idővel meg tudja regulázni, az akár még nagyot is foghat vele.



altErick Green (Virginia Tech)

Osztály: Senior (végzős)

Születési év/Magasság/Súly: 1991/188 cm/81 kg

Várható drafthely: Második kör eleje

Green az egyik legérdekesebb figurája a 2013-as NBA Draftnak. Végzős koráig azt sem tudtuk, hogy ki Ő, aztán hirtelenjében a Hokies legkomolyabb pulykájává nőtte ki magát. Egy igazi kombó hátvéd, aki ha kell, osztogat, de ha kell, akkor a dobóhátvéd szerepkörét is probléma nélkül játssza el. Igazi szerethető figura évről évre látványosan fejlesztette tudását, amely statisztikáin szembetűnően visszakövethető. A négy év alatt majdnem a nulláról indulva jutott el 48 %-os mezőny és 39 %-os triplamutatóig. A mérkőzéseken rendre nagy hőfokon ég, kicsit olyan mintha mindig meg akarná mutatni, hogy bizony Ő a pályán az egyik legjobb. Egy az egyben káprázatosan veri meg védőit, besegítés nélkül lényegében tarthatatlan. Legnagyobb hátránya, hogy az NBA-ben nem lesz dobóhelyzete, nem fognak olyan labdák rájutni, amelyekből megszórhatná magát. Nagyon sovány, a nagyobb hátvédek egyszerűen arrább teszik majd. Meg kell tanulnia jobban passzolni, mert félő, hogy a profik között nem fogja majd az igazi helyét megtalálni. Keveset támadja a gyűrűt, bár, ha a dobásait tovább tudja még fejleszteni!? Mégis csak Ő volt a 2012/2013-as évadban az NCAA pontkirálya.



altMyck Kabongo (Texas)

Osztály: Sophomore (másodéves)

Születési év/Magasság/Súly: 1992/185 cm/80 kg

Várható drafthely: Második kör közepe

A kanadai fenegyerek Myck Kabongo elsőévesként nem jött ki, ami aztán idővel egyértelműen a kárára vált. Csapata a Texas csak vergődött, amely az Ő értékének sem tett jót. Pedig Kabongo egy igazi régimódi irányító. Mindig a csapattársait keresi, de mégis villámléptű, képzet, az alapokkal teljes mértékben tisztában lévő karmester. Tipikusan az az ember, akinek szórakoztató a játékát nézni és nem rosszértelemben. Nagyon jó a térlátása, mindig előre gondolkozik. Remek labdavezető, hajlandó megdolgozni azért, hogy a társak könnyű helyzetbe kerülhessenek. Érti az elzárás-leválást, de a leindításoknál is rögtön meglátja a megfelelő szituációt. Egészen jó atléta, bár nem a fizikuma az amiért szeretjük. Amikor fizikálisan kellene kosárra törnie, akkor is csak a társait forszírozza. Legnagyobb hátránya, hogy lényegében nem tud dobni. Fejlődnie kell ebben a diszciplínában, hisz elsőévesen ez még annyira nem volt szembetűnő, mint idén. Védekezésben is van még hová előre lépnie. Egyszóval, ha valakinek olyan ember kell, aki csak kiszolgálja a társait, akkor Kabongo jó választás lehet, de jelenlegi tudása ebben a mai felgyorsult kosárlabdában…



altMatthew Dellavedova (St. Mary’s)

Osztály: Senior (végzős)

Születési év/Magasság/Súly: 1990/191 cm/80 kg

Várható drafthely: Második kör vége

Egy Londoni Olimpikon, aki 23 éves korára egy igazi klasszikus irányítóvá vált. Sőt megkockáztatom, hogy az NCAA egyik legjobbja, de talán még a legalulértékeltebbje is. A Saint Mary’s-nél töltött négy éve alatt a csapata káprázatos 108-28-as győzelem-vereség rekordot produkált, ráadásul háromszor bejutottak a March Madnessbe is. Határozott játékos, aki intelligenciájában bőven kortársai felett áll. Jól dob kintről, bentről és a vonalról is. Tapad hozzá a labda, kreatív, régi módi passzolási stílusa könyvekbe illik. Inkább földhöz ragadt, mint, hogy azt mondjuk rá, hogy robbanékony. A gyorsabb irányítók könnyen megetetik, felső teste egyelőre alkalmatlan arra, hogy egy az egyben leütközze ellenfeleit. A nagyobb, erősebb védők rendre visszanyomják, ráadásul a labda nélküli mozgása is hagy kivetni valót maga után. Ausztrál gyökereit, inkább a koaláktól örökölte, de egy európaiabb kosárlabdát játszó csapatnál a kispadra jó választás lehet.



Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus