NBA Lockout - Avagy mi vezetett ide?

A következő kis rövid írásban szeretném, egy picit más oldalról megközelíteni a lockout témáját.

Kezdjük ott, hogy az előző 2010/2011-es szezon egy igencsak látványos remek kosárlabdát hozó évad volt. A Lakers, a Celtics, a Bulls és a Spurs csapatairól is ódákat zenghetnénk, hogy a két döntősről, a Mavsről és a Heatről már ne is beszéljünk. A remek alapszakaszt nézve talán még nem is gondoltuk, vagy talán csak nem hittük, hogy idáig juthatunk. Az előző 1999-es kizárás idején még csak a kis milliomosok hadakoztak a nagy milliomosok ellen, azonban idén már a milliomosok hadakoznak a milliárdosok ellen. A tulajdonosok keményebb fizetési sapkát szeretnének, drasztikus változásokkal, kevesebb ráfordítással akarnak nagyobb sikereket elérni, míg a játékosok sokkal puhányabbat, több kiskapuval. Kisebb ráfordítás több pénz, gondolják ők.

A fizetési sapkát annak idején arra találták ki, hogy a liga körforgásban legyen, illetve a pénzügyi fedezet is a talpán maradjon. De sajnos ez valahogy mára úgy elfajult, hogy be kell látni, ez így nem megy. Az idétlen szerződések illetve a folyamatos luxusadók hatására sajnos hatalmas különbség alakult ki csapat és csapat között. A 2009/2010-es szezonban az NBA vesztesége 340 millió dollár volt. Azon a nyáron, amikor mi Lebron James és Chris Bosh átigazolásával voltunk elfoglalva, volt egy ember nevezetesen Dan Wasserman, aki sürgetni kezdte, hogy az idei lockout elkerülése érdekében, azon nyomban kezdjenek el cselekedni. Felvázolt egy projektet, amiben bizonyította, hogy a liga a fennállása legrosszabb évét zárta. Ezt az okosok áttanulmányozták, majd Mike Bass a liga szóvivője kiadott egy közleményt, miszerint ez egy hibás kimutatás és az egész abszurdum. Az írás megjelent a Forbesban és a New York Timesban is. Azonban a liga azzal magyarázta a bizonyítványát, hogy a csapatok bevétele és leosztása nincs a listában, így semmiféleképpen sem helyes a kimutatás. Egyes források szerint a 2010/2011-es évben 30 csapatból 23 volt veszteséges, más források ezt a számot 17-re teszik. Lényegében mindegy, mert akárhogy is nézzük ez az egyesületek több mint fele.

A két legnagyobb gondban lévő csapat a Sacramento és a New Orleans. Igen az a Sacramento amelyet, néhány éve még a liga egyik legmenőbb egyesületeként tartottunk számon. Mára üres a rettegett Arco Aréna, a milliárdos tulajdonosok, pedig szabadulnának a franchisetól. A New Orleans pedig annyira nem hoz pénzt, hogy senki nem veszi meg, így a liga próbálná eladni Vancouverbe vagy valahová máshová. De nem jobb a helyzet néhány a játékban sikeresebb klubnál sem. Atlantában elég nagy ugyan a piac, de alig van néző, és szinte a leggyengébbek a relikviák eladásában. Vagy Indiana, amely egyébként a „Kosárlabda Állama”! Itt is hasonló a helyzet. Az NBA sajnos eljutott oda, hogy 6-8 klub kivételével a többiek a túlélésért harcolnak. Ha megengeditek a leggroteszkebb példa. Vajon Eddy Curry az elmúlt 3 évben mennyit keresett? Kereken 31 millió dollárt. És három év alatt hány pontot dobott? Pontosan 31-et, ami azt jelenti, hogy pontonként 1 millió dollár vándorolt a zsebébe. Amerikán kívül ugyan szépen terjeszkedik a liga, a kinti bevételek folyamatosan nőnek, de ameddig ilyen szerződések vannak, addig ne is számoljunk túl sok jóra.

Így megszületett a kizárás, mivel a CBA lejárt, s nem tudtak megegyezni az új kollektív szerződésről.

Meddig tart a lockout? A játékos szakszervezetnek nincs annyi ütőkártyája, hogy a tulajdonosok rögtön a markukba csapjanak. A drasztikus változásokat, pedig a játékosok nem fogják elfogadni, így hát……sajnos mi rajongók szívunk.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus