Orlando Tragic vagy értelme is volt?

Adrian Wojnarowski (Yahoo Sports) szerint az Orlando Magic hivatalosan is elcserélte legnagyobb sztárját, Dwight Howardot, így véget ért az NBA történetének egyik legunalmasabb szappanoperája (pedig az utóbbi időben volt miből meríteni). A kérdéses részeket magyar idő szerint délutánra sikerült megbeszélni, így végül a négycsapatos cserében 12 játékos és 5 draftjog cserélt helyet. Nézzük az egyes csapatok lehetséges motivációit, illetve azt, mit sikerült kihozniuk végül.


Los Angeles Lakers

Kapja: Dwight Howard (Magic), Chris Duhon (Magic), Earl Clark (Magic)

Adja: Andrew Bynum (Sixers), Christian Eyenga (Magic), Josh McRoberts (Magic), 2017-es első körös draftjog (top5 védett, ha nem megy át, akkor egy 2017-es és egy 2018-as második körössé alakul át) (Magic), 2015-ös második körös draftjog (31-40. hely között védett, ha nem megy át, akkor a csere ezen része eltűnik) (Magic)

A csere ezen része valószínűleg mindenki számára egyértelmű. Bynum támadásban több fegyverrel rendelkezik, mint Howard, tehát egy rá építő csapatba akár többet is érhetne az ő karaktere, de Howard a liga legjobban védekező középjátékosa és sokkal kevesebb kell tőle támadásban, mint korábban vagy mint amennyit Bynum tud (gyakorlatilag ez volt Bynum legnagyobb hibája, ha lehet így mondani, hogy nem volt rendesen kihasználva, Nash érkezésével pedig még kevésbé lett volna). Howard szerepe valószínűleg teljesen más lesz, mint a Magicben, ahol a támadások döntő hányada tőle indult és a kettőzések után kellett kipasszolnia a labdát a triplán álldogáló társaknak vagy megoldania egyedül a szituációkat. Itt valószínűleg elég lesz a Bryant, Gasol vagy Nash által teremtett üres helyzeteket behúznia és a támadópattanókra koncentrálnia. Ezen a cserén ezért (a csapat összetételét figyelembe véve) rövidtávon egyértelműen nyert a Lakers.

Egyetlen kérdés merülhet fel ilyen szempontból, az pedig Howard háta. Hónapok óta húzódott sérülése, ami miatt az előző szezon végét teljes egészében ki is kellett hagynia, de nem öregedési problémái vannak a többször is az év védőjének választott centernek, hanem ütés miatt kezdett el rakoncátlankodni a gerince, ami idővel egyre rosszabb lett. Mivel korábban semmilyen fizikális problémája nem volt, így reménykedhetnek az aranysárga-liláknál, hogy ez innentől nem lesz krónikus. Emellett a távozó Bynum sem volt éppen vasember, bár az előző évadot éppen végig bírta, de több súlyos térdsérülése is volt (igaz, ezeket mind szerencsétlen szituációban szedte össze, így ezekre sem lehet ráfogni, hogy biztosan állandó jelleggel elő fognak jönni nála a jövőben is). Hogy ebből ki jön ki jobban, melyik csapat fogja áldani a napot, hogy megszerezte vagy éppen elcserélte sérülékeny játékosát, azt csak a jövőben tudjuk meg.

A többi távozó és érkező nem nagyon számít, Duhon valószínűleg harmadik számú irányító lesz a két Steve, Nash és Blake mögött, Clark pedig szinte biztos, hogy soha nem lát majd parkettet aranysárga-lilában. A draftcetliről semmit nem tudni, 5 évre előre azért nehéz jósolni, de Los Angeles és főleg a Lakers reklámértékét nézve nehéz elképzelni jelenleg, hogy ne húzzanak fel oda akkor is egy legalább top10-es csapatot (direkt nem az építeni szót használtuk).

A hosszú távú következmények már érdekesebbek. Kobe Bryantnek két éve van hátra szerződéséből, valószínűleg utána visszavonul, az NBA-ből legalábbis. Elég jó esély van arra is, hogy Gasol is hasonlóan tesz majd, Nash pedig ugyan három évre kötelezte el magát, de ne lepődjünk meg rajta, ha ő sem játszik már a 2014-2015-ös szezonban, a három játékos közül ő van a legrosszabb fizikai állapotban. Ha mindez így történik, Bynum jobb kiindulópont lehetne a jövőben, mint lesz majd Howard, azért, mert ugyan védekezésben nem ugyanaz a szint a két ember, de támadásban is ugyanez a helyzet, csak a Playboy villa eddigi kedvence javára.

Ott van az a lehetőség is, hogy Howard a nyáron távozik, ugyanis lejáró, erre viszont elég kevés az esély jelen állás szerint. Szinte csak az a verzió állhat elő, hogy Bryant megutáltatja vele a kosárlabdát, de egyébként sem jobb csapatba nem tud menni nyáron, sem több pénzt nem kaphat senkitől majd, hiszen a Lakers egy évvel és nagyjából 20 millióval nagyobb kontraktust tud majd az orra elé tenni (egy sign-and-trade-t pedig a Lakersnek is akarnia kellene). Többször elhangzik majd az év során, hogy hosszabbítani nem fog, félreértések elkerülése végett ez technikai dolog, ugyanis ha most hosszabbítana még a szezon közben, akkor csak 3 évre 60 milliót kaphatna maximum, nyilvánvalóan a 100+ millió dollárra utazik majd.

Nash – Bryant – MWP – P.Gasol – Howard

Blake – Jamison – Hill

Ez így elképesztő névsor látszólag, legalábbis a kezdőben. Kobe-nak ideje lesz észrevenni, hogy ez nem csak az ő csapata lesz és ehhez igazítani a játékát, mert ha így tesz, még nagy dolgokra lehet hivatott ez a gárda. A cserepadon van még gond bőven, ez így egyelőre kevés az alsó posztokra (olyanokkal ne számoljunk az aktív rotáció részeként, mint Duhon, Darius Morris vagy a most draftolt Odom-Johnson), főleg SG poszton, de vannak még szabadon igazolható játékosok, akik megfelelő cseréi lehetnek Bryantnek. Cikkeztek már Jodie Meeksről, de ott van még Matt Barnes is (bár ő inkább kiscsatár és Jamison erőcsatárként való játszatását könnyítené meg), ők ketten talán már elegek is lennének arra, hogy nyugodtan vághassanak neki a szezonnak.

Bryant mellett a másik kérdőjel Mike Brown, akitől a szép mosolygás már kevés lesz idén, főleg ha Kobe nem vesz vissza az eddigi hozzáállásából, mert akkor bizony komoly belső viták is kialakulhatnak a „Kié legyen a labda?” kérdéskörben. Az ember, aki ezt a problémát megoldja, szinte biztosan nem ő lesz, de Steve Nash tekintélyében bízhatnak még a Lakers drukkerek, őt talán még a csapat legarrogánsabb/leghisztisebb játékosai is tisztelik annyira, hogy vigyázzba állnak, ha megszólal. Meg fog.



Denver Nuggets

Kapja: Andre Iguodala (Sixers)

Adja: Arron Afflalo (Magic), Al Harrington (Magic), 2014-es első körös draftjog, a saját és a Knicksé közül a rosszabbik (Magic), a Warriors 2013-as második körös draftjoga (Magic)

Ha van biztos nyertese a cserének, akkor az a Nuggets, Masai Ujiri újra alkotott. Az Afflalo - Iguodala cserén mind pénzügyileg, mind játékban nyertek. Iguodala imádja azt a futós játékot, amit a Denver játszik, jobb védő, mint Afflalo (aki szintén nem rossz, de AI2 a liga egyik, ha nem a legjobb periméter védője) és mivel Lawson és Gallinari fogja közrefogni Igut, így nem akkora probléma, hogy rosszabb dobó, mint a távozó Afflalo, a külső dobásokat megoldják mások helyette. A játékos szempontjából is jó a váltás, hiszen hasonló környezetbe kerül, mint Philadelphiában volt, sok hasonló képességű játékos lesz körülötte, de itt biztosan nem számítanak rá úgy, mint vezérre, emiatt pedig második-harmadik emberként szerintem még hatékonyabb lesz majd, itt nem kell olyan dobásokat vállalnia, amiket nem akar, erre bőven lesz jelentkező.

Szerződése ugyan 15 millió dollár, de két lehetőség van. Ha hosszabbít, akkor a Denvernek legalább már van egy második vonalas sztárja és van rá esély (elég nagy), hogy a jelenlegi pénzénél kevesebbért marad majd. Ha nem hosszabbít, akkor is kiszórták Afflalo legalább 2015-ig garantált évi 7.75 millióját. Még egyszer, nem rossz játékos Afflalo, de jó-közepes játékosból el van eresztve a Nuggets még így is, ha Igu lelép, akkor sincsenek nagy problémában.

A csere másik része talán még finomabb a Nuggets-drukkerek szempontjából: sikerült elpasszolniuk az önző, így csapatjátékra alkalmatlan Al Harringtont, akinek 2015-ig van szintén szerződése és bár az utolsó két éve csak részben garantált, de a 14.7 millió dollárnak a felét mindenképpen ki kellett volna neki fizetni. Ha az ő fizetését is nézzük, akkor gyakorlatilag meg is van Igu pénze, így gyakorlatilag mindegy, hogy egyébként túlfizetett-e (kicsit az). Harrington elpasszolása mindössze egy valószínűsíthetően 20-25. húzás körüli pickjükbe került, ami ha nem is semmi, de gyakorlatilag az, számukra egy közepes fiatal már nem bír értékkel, hiszen a keret így is tele van olyan emberrel, akire sokkal többet is lehetne bízni mind játékidő, mind feladat szempontjából. Ez a csere a coloradóiak szempontjából jackpot minden értelemben.

Lawson – Iguodala – Gallinari – Faried – McGee

Miller – Brewer/Hamilton – Chandler – Randolph – Mozgov/Koufos

Még azért van hova erősíteni, Hamilton nem biztos, hogy életbiztosítás csere dobóhátvédnek (Brewer sem), mint ahogy Randolph  sem az csere erőcsatárnak, de a felállásokkal elég jól tud majd variálni George Karl mester a sok többposztos ember miatt, úgyhogy ez a része is megoldhatónak tűnik. Az teljesen biztos, hogy a Nuggets nem lett rosszabb csapat a csere miatt sem a közeli, sem a távoli jövőben.



Philadelphia Sixers

Kapja: Andrew Bynum (Lakers), Jason Richardson (Magic)

Adja: Andre Iguodala (Nuggets), Moe Harkless (Magic), Nikola Vucsevics (Magic), későbbi védett első körös draftjog (2015-ben és 2016-ban lottery védett, 2017-ben top11 védett, 2018-ban top8 védett és ha ekkor sem kerül át, akkor két második körössé változik át) (Magic)

Komoly szerkezeti váltáson ment keresztül a Philly ennek a cserének köszönhetően, de óriási lehetőséget kaptak a kezükbe, ahogy az érkező Andrew Bynum is ennek a cserének köszönhetően léphet eggyel feljebb. A Sixers nagyon fiatal, futós csapat volt, de igazán ezen kívül semmit nem tudtak támadásban felmutatni, nagyon sokszor szinte állt az egész játékuk és hiányzott az ember, aki az ilyen nehéz szitukban kihúzta volna őket a bajból, az a bizonyos franchise-player (Iguodala erre nem volt megfelelő, más pedig még annyira sem, mint ő). Bynum pontosan olyan játékos, akire szükségük van. Egyrészt a védekezést is összeránthatja a festékben, amire szükség is lesz AI2 távozása után, hiszen valószínűleg a periméteren visszább fog esni ligaelit védekezési statisztikáik, Hawes vagy Kwame Brown pedig édeskevés lenne egy komoly csapat kezdőjébe. Másrészt Bynum támadásban is olyan fegyver, akinek nem kell megcsinálni a helyzeteket, mert megcsinálja ő maga, ilyen centerből jelenleg borzasztóan kevés van az egész ligában, ezért kaptak egy különleges fegyvert a kezükbe.

Bynum abból a Lakersből érkezik, ahol még fejlődése ellenére is csak a kistestvér, a maximum 13 mezőnykísérletre engedélyezett center volt, akit egyáltalán nem használtak képességeinek megfelelően. Most kap maga köré egy tehetséges, fiatal csapatot, ahol viszont ő lehet az, ami mindig is szeretett volna lenni: a központi figura. Ez a szezon nagy vízválasztó lehet számára, mert most eldőlhet, hogy képes-e arra, amit Los Angelesben mindenki belelátott, de soha nem tudott kihozni magából (többek között Kobe Bryant miatt is). Meg kell komolyodnia, de erre az új környezetben van is esélye, viszonylag messze lesznek a Playboy lányok.

Nyáron ingyen elmehet, de egyrészt ezt Iguodala is megtehette volna (úgyhogy a csapat szempontjából nincsenek rosszabb helyzetben), másrészt ezzel a Philly helyzetbe hozta magát, mivel ők 5 év, 106 milliót tudnak adni majd Bynumnak, míg bárki más csak 4évet és nagyjából 85 millió dollárt. Ez lehet, hogy évekre lebontva ugyanannyi, de egy évnyi garantált 20 millión már elgondolkodhat majd a center. Mindenesetre azért nem árt, ha a szezon során a játék és az egész miliő meggyőzi arról, hogy érdemes itt maradnia.

A szintén érkező Jason Richardson is érdekes lehet még, szinte minden csereötletben úgy számoltak vele, hogy az Orlando meg akar szabadulni tőle, de a fiatalok között még akár fontos szerepe is lehet, ráadásul mivel kintről veszélyes, így elég jól illik Evan Turner és Jrue Holiday mellé. Szerződése húzós inkább csak, 3 évre 19 milliót keres majd, nem is igazán a mennyisége, hanem a hossz, ami zavaró lehet majd egy idő után, de ahogy fentebb írtam, egyelőre még bőven van helye a keretben és a kezdőben is.

A távozók közül Harkless nem lesz rossz játékos a játékosmegfigyelők szerint, de szupersztár lehetőség nincs benne, Vucsevics szintű centert pedig akármelyik évben ki lehet húzni a drafton kis túlzással, ő nem lesz meghatározó center az NBA-ben sosem. Iguodala az egyetlen érték, akinek távoznia kellett, de erről már régóta szó volt, gyakorlatilag két éve téma az ő elcserélése, mióta Evan Turnert választották a 2010-es drafton. Turner ugyan nem váltotta be eddig a hozzá fűzött reményeket, de folyamatosan javul és a két játékos stílusa abszolút ütötte egymást, egyértelmű volt, hogy az egyikőjüknek távozni kell hamarosan. Az is köztudott volt, hogy Iguodala csereértéke a legnagyobb és hogy egy centert nagyon szeretne szerezni a Philly, mivel ott komoly gondban voltak tavaly is Hawes-zal, ezzel a lépéssel mindent sikerült megoldaniuk gyakorlatilag. Van egy olyan játékosuk, akire figura nélkül, bármikor rá lehet bízni a befejezést, sokkal komolyabb erőt képvisel a festékben támadásban és védekezésben is, mint az eddigi felhozatal és Turner is nagyobb szabadságot kaphat majd a külső sorban.

Holiday – J.Richardson – Turner – T.Young/L.Allen – Bynum

Wayns – N.Young – Wright – L.Allen/T.Young – Hawes

Az egy dolog, hogy ez keleten abszolút jó lesz egy rájátszásra, de elég komoly potenciállal is rendelkeznek, hiszen Holiday-ben és főleg Turnerben még nagyon sok van, Bynum pedig még mindig fejlődhet tovább a megnövekedett szerep miatt. Az biztos, hogy az eddigi borítékolható első körös búcsúk (tavaly a két legfontosabb játékosát nélkülözni kénytelen Bullson sikerült átmenniük) után ebben a gárdában több lehet. Lesz dolga bőven Doug Collinsnak, például Bynumot felnőtté kellene nevelnie, de az anyag, ami a kezébe került, teljesen rendben van, hogy mit tud kihozni belőle, az már csak rajta múlik.



Orlando Magic

Kapja: Al Harrington (Nuggets), Arron Afflalo (Nuggets), Moe Harkless (Sixers), Nikola Vucsevics (Sixers), Josh McRoberts (Lakers), Christian Eyenga (Lakers), a Sixers későbbi, védett első körös draftjoga (Sixers), a Nuggets vagy a Knicks 2014-es első körös draftjoga közül a rosszabbik (Nuggets), a Lakers védett 2017-es első körös draftjoga (Lakers), a Warriors 2013-as második körös draftjoga (Nuggets), a Lakers védett 2015-ös második körös draftjoga (Lakers)

Adja: Dwight Howard (Lakers), Chris Duhon (Lakers), Earl Clark (Lakers), Jason Richardson (Sixers)

Igen komoly vizsgálódás kell ahhoz, hogy megtudjuk, mi vezetett ahhoz, hogy a Magic ezt a cserét válassza ki a lehetőségek közül (korábban a Rockets és a Nets is ajánlott, ennél látszólag sokkal jobb pakkot). Gyorsan említést kell arról tenni, hogy John Hollinger (ESPN) információi szerint az üzletet Alex Martins, a vezérigazgató csinálta, nem az új GM, Rob Hennigan, úgyhogy óvatosan bánjunk a fiatal szakemberre tett megjegyzésekkel. Az azonban kétségtelen, hogy sikerült a csere legjobb játékosát adni és várhatóan nem top15-ös draftjogokat, középszerű fiatalokat és a csere legrosszabb szerződését megkapni. Így címszavakban nem mutat jól, ez kétségtelen, talán ha jobban belemegyünk, akkor sem fog sokkal szebben festeni.

Nehéz megtalálni azt a kiindulópontot, hogy mit akart végül az Orlando. Nem nagyon spóroltak, maximum idén (ha Howard pénzét is beleszámoljuk), hiszen az elpattintott Richardson-Duhon kettős 9 milliót, míg az érkező Afflalo-Harrington duó 15 milliót keres évente és ez akkor sem faragás, ha Afflalo nagyon is használható játékos és még fiatal is, a távozók pedig már csak vegetáltak itt, főleg a tavalyi hányattatott szezon során. Anyagilag még akkor is jobban jártak volna, ha Howard ingyen megy el a nyáron.

A csapat sem a jelenben, sem a jövőben nem lépett előre a játékosállomány erősségét, játéktudását tekintve. Harkless jó kiegészítő lesz, ahogy Vucsevics is, Afflalo szintén nem húzóember, de legalább őt kezdőnek lehet szánni majd, Harrington viszont semmi más, csak egy ballaszt, a csapattársak és a szurkolók idegesítésére tökéletes.A draftjogok mindig jól jönnek, de ez három első kör közepére-végébe szóló cetli előreláthatólag. A három pick közül a Lakerséről semmit nem tudunk, annyira előre nézni lehetetlen, de nagyon valószínű a Lakers reklámértékét nézve, hogy akkor is oda akar majd menni minden sztár. A Nuggetsé sokat biztos nem ér majd, még nyugaton is szinte biztos PO-os csapatnak tűnnek, Iguodala érkezésével erősödtek tovább erősödtek és sikerült kidobniuk egy elég komoly rizikófaktort (Harrington). A Sixersé más kérdés, ott egy-két jól irányzott sérüléssel gond lehet a PO is, akkor esetleg valami leeshet az Orlandónak, de erre alapvetően nem lehet bazírozni, ráadásul ha az első két évben nem jut rájátszásba a Philly, akkor nem kerül át pick és a következő két évre is van rajta védettség.

Nelson – Afflalo – Türkoglu – Harrington – G.Davis

Redick – Harkless – Ayon/McRoberts – Vucsevics

Ha van valami, amiben bízni lehet, akkor az a saját draftcetli alakulása lehet. Nelson és Afflalo akár még egy komolyabb csapat hátvédsorát is alkothatnák, ha nem is bajnokesélyesét, de egy második körre jó alakulatét mindenképpen. Utána viszont jól nézzük meg, amit látunk: Türkoglu, Harrington és Big Baby Davis. A frontcourt. A kezdőben. Több szlogen is eszembe jutott ennek kapcsán, egyik sem adja vissza teljesen az érzést, mikor rájöttem, ezzel fog jövőre operálni a Magic.

Davis más tészta, mint a másik kettő, ő csak egy jólelkű szerencsétlen, de a török és Harrington talán az a két ember, akit biztosan nem szeretnék látni a csapatomban (felkészül Corey Magette). Még a lehetőség sincs meg bennük arra, hogy komolyan vegyék a szezont, motiválni lehetetlen őket és ez a három ember így együtt csak kicsit keményebb, mint egy 12 órája hűtőbe rakott kocsonya… Ezzel a hármassal és a „paddal” nagyon komoly esélyesei egy top3 draftjognak és ha ez így lesz, akkor esetleg még valami jó is kisülhet ebből a cseréből. A jó hír az, hogy papíron egyikőjük sem biztos lejáró (bár Harringtont és Türkoglut fele pénzért el lehet küldeni majd a következő nyáron), így ez a tankolós év akár jövőre meg is ismétlődhet, akkor pedig két igazán jó fiatal érkezhet Florida kevésbé szerencsés részére.

Akit mindenképpen sajnáljunk, az Jacque Vaughn, aki edzői karrierjét egy nem is teljesen kuka, de valószínűleg abszolút kezelhetetlen és motiválhatatlan együttesnél kezdi majd meg. Nem biztos, hogy baj az ő rutintalansága, 1-2 plusz vereséget ez is hozhat majd a konyhára, ez pedig a közeljövőben mindenképpen prioritás kell, hogy legyen a Magicnél.

Van még egy aspektus a draftjoggal kapcsolatban. A „The Decision” után a Cleveland Cavaliers lett az első a lottósorsoláson, kiválaszthatták Kyrie Irvinget. Tavaly hosszú huzavona után Tom Benson végre megvásárolta a liga tulajdonában lévő New Orleans Hornetset, erre megnyerték a lottery-t és övék lett Anthony Davis. Idén az Orlando Magic asszisztált ahhoz, hogy a liga egyik legfontosabb városában, Los Angelesben újabb szupercsapat épüljön, és újabb sztár érkezzen a Lakershez (plusz mellette másik két csapatnak is segítő kezet nyújtottak). A következtetést rátok bízzuk.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus