Pénz beszél, de ezúttal okosakat

Még el sem kezdődött az alapszakasz, már óriási hírre ébredhettünk, hiszen - mint arról a korábbiakban már beszámoltunk - az utóbbi évek egyik nagy formációja felbomlik, James Hardent elcserélte az Oklahoma City Thunder a Houston Rocketshez. Bizonyos szempontokat már megvizsgáltunk a korábbiakban, de a kérdés valószínűleg jóval összetettebb annál, hogy a játékos nem fogadott el egy ajánlatot 6 millió dollár különbözet miatt.

Harden szempontjából a lehető legjobb dolog történt. A Thunder már nem ajánlhatott számára 5 éves maximum szerződést, hiszen Russell Westbrook már megkapta ezt, az új kollektív szerződés szerint pedig egy csapatban egyszerre csak egy olyan játékos lehet, aki az újonc szerződése lejárta után ilyet kap (emlékezzünk, ez volt anno a nagy dilemma Kevin Love esetében, akinek nem akartak ilyen kontraktust adni azért, mert azt Ricky Rubiora akarták tartalékolni). Az év legjobb hatodik emberének választott dobóhátvéd tehát pénzt biztosan nyer, méghozzá nem is keveset, 24 millió dollárt (az 5 évre adható maximum 78 millió). Még az is nagy valószínűséggel bekövetkezik, hogy a következő három nap során megkapja ezt az ajánlatot új csapatától, a Houstontól, és nem várnak vele nyárig.

A másik fontos dolog pont a hatodik ember szerepkörön van. Valószínűleg Harden úgy gondolta, ő készen áll arra, hogy kilépjen ebből a státuszból, de ha mégsem távozott volna Oklahomából (hiszen nyáron is csak RFA lett volna, megtarthatta volna a Thunder bárki ellen, ha akarja), akkor azt csak maximum szerződés fejében lett volna hajlandó megtenni. Hogy képes lesz-e ezúttal már egy franchise első számú arcaként is teljesíteni, azt nem tudjuk, de a liga egyik legjobb SG-jéről van szó, akinél ugyan szeretik felemlegetni, hogy a tavalyi nagydöntőben pocsék teljesítményt nyújtott, de ez élete első, 23 évesen megvívott fináléjában talán még belefér, nem ez határoz meg egy játékost. Az már inkább, hogy irányítói képességekkel is megáldott, kintről-bentről is veszélyes, a gyűrűt is sokat támadó kosaras, aki védekezésben is odateszi magát, úgyhogy igazi "complete package". Ettől még nem biztos, hogy vezér tud lenni, de ez csak a továbbiakban derül majd ki.

Hogy ezzel megmutatta volna, hogy neki a pénz többet számít, mint a bajnokesélyesség? Igen. Van ezzel valami baj? Nem gondolnám. Ilyen fiatalon, első nagyobb szerződésének megkötéséhez érkezett. Jól fog járni? Igen. És ha úgy gondolja, 28 évesen, pályafutása csúcsán még mindig mehet gyűrűt nyerni bárhova, de megteheti ezt jócskán 30 fölött is, manapság nem olyan ritka jelenség ez. Hogy későbbi sérülés ezt a forgatókönyvet keresztülhúzhatja? Persze, de ezt el lehet mondani bárkiről, bármikor.

Hogy sokat adott volna a Rockets? Darabra talán, más szempontokból viszont semmiképp sem. Még mindig tele vannak fiatalokkal, Lambnek Harden mögött egyébként is limitált szerepkör jutott volna (ha esetleg nem kell odaadni), dinamikus fejlődéséhez mindenképpen kevés. Kevin Martin ilyen szempontból nem oszt, nem szoroz, hiszen amúgy is lejárt volna, a texasiak pedig legkésőbb nyáron ingyen elengedték volna a fiatal, feltörekvő csapatukba nem igazán illő scorert. A draftjogokról sosem tudni előre, mit is fognak takarni, de egy nem túl mélynek ígérkező drafton a Toronto cetlije érhet valamit, amennyiben nem kerülnek a kanadaiak PO-ba, de a Dallas pickje például top20 védett, tehát csak akkor kerül át, ha nem az első 20-ban húzhatnak vele. Ez a csomag azért, hogy Harden legalább 5 évig még őket erősítse, nem tétel (inkább lesz az 6, szinte kizárt, hogy a Houston azért cserélt volna érte, hogy utána ők is leüljenek tárgyalgatni, valószínűleg azonnal megkapja az 5 éves maximum ajánlatot).

A nagy dolog az, hogy Harden új kontraktusától függetlenül is lesz még egy maximum szerződésre helye Daryl Morey-éknak. Eddig 35.4 millió dolláron álltak a jövő évre nézve, ez Hardennel együtt is csak 48 millió dollár lesz, de Delfino 3 millió dollárja kirakható például, és a várhatóan nem rotációba kerülő Marcus Morris 2 milliója és JaJuan Johnson 1 milliója is "mehet a kukába" adott esetben. Még mindig tele van tehetséges gyerekekkel a keret, úgyhogy a Lin-Harden-maxosjátékos trió mellett egy nagyon jó, és egy ideig még nagyon olcsó kiegészítő személyzet áll Kevin McHale edző rendelkezésére. Persze maxos játékost behúzni nem egyszerű, de Hardennel kiegészülve ez a keret már jóval vonzóbb lehet a szabadügynökök számára, mint volt eddig nélküle.

Omer Asik mögé ráadásul sikerült még egy center alkatú kosarast szerezni (mindenki más eddig inkább volt erőcsatár, csak small-ball centerként nézhettünk Donatas Motiejunasra és Patrick Pattersonra is). Cole Aldrich a Kansas egyetemen egy nagyon jó kis kiegészítőnek tűnt, de az NBA-ben eddig nem úgy jöttek össze a dolgai. Idén a nyári ligában sem nyújtott semmi pozitívat, de az előszezonban már mutatott valamit abból, miért is draftolhatták őt anno Prestiék, a környezetváltozás, és a szinte biztos csereszerepkör új erőket adhat számára. Nagy dolgokat nem kell tőle várni, de van pár centermozdulata, és főleg védekezésben tud alkotni, úgyhogy Asiknak tökéletes backupja lehet, sokat nem fog változni a játék, ha ők ketten váltják egymást.

Hogy az Oklahoma kicsit elsiette volna ezt a húzást? Talán. Amennyiben nem akarták megtartani 60 millióért Hardent, csak 54-ért, elcserélhették volna a cserehatáridőkor, vagy akár a draft előtt is. Egyébként amennyire érthetetlen, hogy a játékos miért nem tudott évi 1.5 millióról lemondani, annyira érthetetlen az is, hogy ha megadtak volna neki X milliót évente, akkor miért nem tudtak megadni neki X+1.5-et. Talán később valamivel többet, biztosabbat kaphattak volna érte, hiszen a draftjogok közül a Torontóé ér a legtöbbet, de ki tudja, mikor jut át majd hozzájuk, emellett pedig Lamb kiváló képességű fiatal, de nyáron nem dobták magukat hanyatt a GM-ek attól, hogy a felmérőkön, illetve privát edzéseken nem igazán tette oda magát.

Azt viszont nem árt megvizsgálni, kitől mit kaphattak volna ez esetben. Draftjogok tekintetében a Cleveland lehetne érdekes, de ők most draftolták Dion Waiterst, szinte kizárt, hogy a következő évi cetlijüket is dobóhátvédre használták volna, mikor tele vannak lyukas posztokkal. A Hornets szintén ezen a poszton a legvastagabb, a Kingsnek mindenre szüksége van, csak még egy dobóhátvédre nem, de még a Bobcats legbiztosabb pontja is Gerald Henderson, mint ahogy a Magic is "tele van" az Afflalo - Redick párossal. Akik kifejezetten érdekesek lehettek volna, az a Portland és a Phoenix. Előbbi elviselne egy upgrade-t Wesley Matthews helyén, viszont a cetli mellett semmi nem tudott volna adni (nyilván Damian Lillardot nem, akkor megint semmi értelme nem lett volna Harden megszerzésének), így a Rockets csomagja jobbnak tűnik. A Phoenix más kérdés, de az meg közel sem biztos, hogy például rosszabbak lesznek a Torontónál vagy egyáltalán olyan helyen végeznek, amire még azt lehet mondani, hogy jobb dobóhátvédet lehet húzni, mint az egyébként roppant tehetséges, csak sokszor motivációs gondokkal küzdő Lamb. Erre a kérdésre persze csak akkor kaptunk volna választ, ha megvárjuk az év végét, de ezt is figyelembe véve így már nem tűnik annyira elhamarkodottnak Sam Presti döntése.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy a Thunder 72 millió dolláron állt a csere előtt, de ebben még egyáltalán nem volt benne Harden szerződése. Az új, 54 milliós szerződéssel is nagyon komoly luxusadót fizetett volna az Oklahoma, nyilván kiszámolták, hogy mennyiért éri még meg megtartani a játékost (különben még érthetetlenebb lenne az, hogy évi 1.5 millió miatt elengedték), Presti az egyik legokosabb GM a ligában, nagyon jó szakemberekkel is veszi körbe magát. Távozott Aldrich 3 és Lazar Hayward 2.1 milliója, az érkezők közül pedig Martin lejáró. Amennyiben megtartják, akkor is kevesebb luxusadót kell fizetniük, mint Harden esetében kellett volna, de ha nem, akkor az 1 milliót kereső Lambbel még akár a luxusadóhatár alá is beférhetnek. Igaz, hogy a Thunder már kiment abból az időszakból, mikor a fiatalok tehetséggondozását helyezték előtérbe, de Lambben van annyi kakaó, hogy utat törhet magának jövőre a padra, és akár egy az egyben is átveheti Harden szerepét.

Idén csökkent volna az esélyük a kupára? Valószínűleg így van, de mennyivel? Martin van olyan jó pontszerző, mint Harden, ráadásul hasonlóan sokoldalúan képes megoldani a helyzeteit, kintről-bentről, betörésből, mindenhonnan, irányító és rá kijátszott akciók nélkül is hozza magát. A játékszervezéshez kevésbé ért, de Eric Maynor felépülésével ez a probléma már nem is az ő gondja lenne. Védekezésben messze elmarad elődjétől, de ezt is lehet ellensúlyozni a csapatvédekezéssel. Martin nincs olyan játékos, mint Harden, de hogy mennyit léptek emiatt vissza játékerőben, azt csak a szezon dönti el, az viszont biztos, hogy nem ettől kerültek ki a bajnokesélyesek köréből (Harden tavalyi, döntőbeli teljesítményét például Martin is bármikor hozza).

Mindent összevetve itt mindenki jól járt, kivéve azokat a csapatokat, akik nyáron szerették volna magukhoz édesgetni Hardent. Az Oklahoma viszont olcsón, és a lehetőségekhez képest okosan pótolta egyik legjobb játékosát, a Houston úgy erősítette keretét, hogy közben a jövője továbbra is fényes, és pénzügyileg kitűnő helyzetben vannak, Harden pedig 24 milliót nyert az üzleten, gyűrűt meg majd nyerhet pályafutása későbbi szakaszában (akár a Rockets-cel is). Gratulálunk mindenkinek!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus