Pillanatkép: hogyan tovább, Portland?

A Trail Blazers az egyik legaktívabb csapat volt a cserehatáridő lejártakor, hiszen egy korábbi All-Startól és egy Év Védőjétől is elköszöntek, és a szakmai vezetést is új alapra helyezték (világosabban: páros lábbal rúgták ki a vezetőedzőt, Nate McMillant).


A cserehatáridő lejárta előtt biztos volt, hogy a Blazersben néhány játékos napjai meg vannak számlálva. Közéjük tartozott Raymond Felton és Jamal Crawford – ám általános meglepetésre a két lejáró szerződésű hátvéd maradt, helyettük két veterán, az egykoron All-Star Gálán is megfordult Gerald Wallace és a korábbi Év Védője, Marcus Camby távozott. Mellettük Nate McMillannek, a gárda ’örökös’ vezetőedzőjének és Greg Odennek, az egykori draftelső centernek is megköszönték a munkásságát.


Első akta: az edző kirúgásának okai

A Blazers rettentő hírrel kezdte a szezont, hiszen Brandon Roy, a csapat elmúlt éveinek első számú, maximálisan elismert játékosa krónikus térdsérülés miatt bejelentette visszavonulását. Az már kevésbé rázta meg a liga top3 látogatottságú csarnokának szurkolóit, hogy az egykori draftelső Greg Oden megint kidőlt térdsérülés miatt. A Portland az első hetekben kisebb csodát hajtott végre, hiszen ekkoriban még az is előfordult, hogy vezették a Nyugati Főcsoportot. Már ekkor is akadtak csapatépítési problémák, ám a lendület kitartott. Januárban azonban elkezdtek sorra jönni a sérülések: Camby, Aldridge, Felton kiesése miatt McMillan edzőnek alaposan fel kellett forgatnia a csapatot, amiből nem jöttek ki jól.

McMillan rá egyáltalán nem jellemző módon elkezdett kapkodni. Előbb a megbízható dobóhátvédet, Wes Matthewst rakta padra és helyette kezdette Nicolas Batumot, majd az elégedetlenkedő Jamal Crawford kezébe adta a karmesteri pálcát, holott a 2010. év legjobb hatodik embere legalább 3 éve nem játszott kezdőirányítóként. Félreértés ne essék, mindkét játékos megérdemelte a kezdőbeli játékot, ám McMillan szent tehénként kezelte a mindössze egy éve a csapatnál lévő veterán kiscsatárt, Gerald Wallace-t, akinek a helyén Batum abszolút megérett a bizonyításra, hiszen amellett, hogy 2010-11-ben óriásit fejlődött, a 2011 őszi EB-n és az Euroligában is pazar játékot mutatott be. Az szintén nehezen megmagyarázható, hogy mit látott Batumban dobóhátvédként.

A 2009-ben a drafton ki sem választott Wes Matthews valószínűleg nem sértődött volna meg, ha a helyén kezd néhány meccsen Jamal Crawford, ám őt a vezetőedző mindenáron irányítóként akarta látni – az akarat azonban kevés, Crawfordról ’percek alatt’ kiderült, hogy Felton még formán kívül is jobb irányító nála. Utóbbi, tavaly meglehetősen zaklatott utat bejáró játékmester aztán márciusban már kezdett is visszatalálni a helyes útra – ekkor azonban már késő volt. A csapat annyira visszaesett fejben és játékban, hogy a menedzsment úgy döntött: félig-meddig feladja a szezont, és vérfrissítést hajt végre.

Második akta: a távozók

Marcus Camby (Houston Rockets): a még mindig kiváló játékos pillanatok alatt a közönség kedvence lett, és még most is a liga egyik legjobb palánk alatti védője – amikor egészséges. Ilyen problémái mellett a másik ok, hogy finoman fogalmazva sem a jövő embere, hiszen március 22-én betölti a 38. életévét, emellett 9 millió dolláros, lejáró szerződéssel rendelkezik – a szezon végén biztosan lépett volna.

Gerald Wallace (New Jersey Nets): hatalmas reményekkel érkezett 2011 kora tavaszán, a nézők standing ovationnel fogadták, ami a portlandi közönségtől meglehetősen ritka. Wallace, utólag kijelenthető, nem tudott élni a bizalommal, a lockout nem tett jót a 30 éves kiscsatárnak. Az átlagosnál nem jobb teljesítménye mellett többször is felröppent a pletyka, hogy nem érzi jól magát, és kilépne szerződéséből a nyáron. Mivel a 2012-13-as évadra játékosopció van (évi 10 millió dollárt meghaladó!) kontraktusában, ezt meg is teheti. Wallace egyáltalán nem tagadta ezeket a híreket, a Portland-menedzsment pedig nem akarta, hogy ingyen távozzon – ráadásul egyre inkább úgy tűnt, csak foglalja a helyet Nicolas Batum elől. A francia egyébként teljes mértékben ’Blazers-nevelés’, akivel a szezon elején nem sikerült megállapodniuk a 2013-at követő folytatásról, éppen Wallace miatt.

Greg Oden (szabadügynök): a 2007-es draft szerencsétlen sorsú centere is a ’sorcsere’ áldozata, hiszen többször is hangsúlyozták a csapatnál, hogy a végsőkig kitartanak mellette. A türelem ott fogyhatott el, amikor kiderült: Oden legközelebb már csak a 2012-13-as szezonban lesz hadrafogható. Őt végül nem cserélték el, a Blazers egyszerűen kitette a keretből a szerződését.

Harmadik akta: az érkezők

Hasheem Thabeet (Houston Rockets): a 2009-es draft második választottja, a még mindig csak 25 éves, 221 centi magas center anno az egyik legnagyobb mellényúlás volt a drafton (a Grizzliesnek sikerült beletenyerelni a jóba). Azóta sem mutatott sok mindent, valószínűleg Portlandben sem fog sok sót megenni – szerződésében viszont ott az opció, miszerint csapata következmények nélkül elküldheti a tanzániai óriást 2012 nyarán. Hat és fél millió dollárt kellene fizetni neki (plusz 8 és felet egy év múlva) – ne legyenek kétségeink a sorsa felől.

Jonny Flynn (Houston Rockets): a 2009-es draft másik hibás döntése. A Minnesota csak azért húzta be a 6. helyen, mert Rubio érkezésében nem voltak biztosak (a spanyolt az 5. helyen vitték el). Gyorsan el kellett mennie azonban, és a Rocketsban sem tudott gyökeret verni, hiszen a posztján Aaron Brooks, később Kyle Lowry és Goran Dragic állt előtte. Kétségkívül tehetséges off-guard, aki egy cipőben jár Thabeet-tal: 2012 nyarán a Blazers felbonthatja a szerződését. Mivel Flynn csak 23 éves és képes lehet bejátszani magát a csapatba, emellett szerződése is barátságos (4.4 millió jövőre, 5.8 2013-ra), ő esetleg maradhat. De ahhoz extrát kell nyújtania a következő egy hónapban.

Shawne Williams (New Jersey Nets): a meghatározhatatlan posztú, kiscsatárként, erőcsatárként és néha centerként is bevetett 26 éves játékos nehezen kezelhető, ugyanakkor a cseresorból előlépve képes lendületet adni a csapatnak – csak dobni ne hagyják. Jövőre ő dönti el, marad-e – ha igen, akkor se drága 3.2 milló dollárért, különösen, ha kivásárolják következő szezonban.

Mehmet Okur (New Jersey Nets): a veterán török erőcsatár-center hamar visszatért Nyugatra (a lockout után postázta a Jazz egy másodikkörös draftjogért). Az ő közel 11 millió dolláros szerződése is lejáró, ugyanakkor benne még lehet 1-2 jó meccs – persze hosszú távon ő már nem faktor, bajnokesélyes csapatban a helye, veteránminimumért.

Elsőkörös draftjog (New Jersey Nets): ez a nagy csereberélés legnagyobb értéke. A Nets GM-je annyira kétségbeeshetett amiatt, hogy Dwight Howard maradt Orlandóban, hogy bármit megadott egy All-Starért. Ez a játékos lett Gerald Wallace, aki ugyan szinte biztosan nem győzi meg Deron Williamst a maradásról, sőt akár D-Will-el párban léphet le nyáron - szerződése alapján megteheti. A draftjog ugyan nem teljesen szabad, ám mivel a Nets G-Wall érkezésével akár 20-22. hely környékén végezhet, hátrányos helyzetbe kerülhet a drafton. A Blazersnek adott jog ugyanis idén top3, 2013-ban top2, 2014-ben top1-es védettségű – vagyis ha idén akár csak a 4. helyre is fut be a lottery-n a Nets, a jog máris megy Portlandbe. Mivel a playoffra semmi esélye a Netsnek, a Blazers egy top4-top14-es jogot kaphat (rosszabb esetben is a 6-10. hely környékén választhatnak majd, hacsak a Netsnek nem lesz valami oltári szerencséje). A 2012-es draft pedig igen mélynek ígérkezik, mert a lockout-veszély miatt jó néhány kiváló játékos nem jelentkezett 2011-ben.

Negyedik akta: a jövőkép

Az új mag: egyértelműen az Aldridge-Batum-Matthews trió, akik fiatalok, tehetségesek, és bizonyították, hogy lehet rájuk építeni. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a 2-3-4-es poszton játszva (Matthews akár a cseresorból is) valódi gerincet alkothatnak. Aldridge és Matthews 2015-ig már szerződésben van, Batumra pedig minden ajánlatot tarthat a Blazers nyáron, majd legkésőbb a következő szezon elején köthetnek egy hosszú távú kontraktust.

Kik maradhatnak jövőre: tökéletes palánk alatti megoldásnak tűnik a régi-új center Joel Przybilla, aki kezdőként és csereként is végtelenül megbízható. Nolan Smith, az újonc 1-2 átmenet nemrég kapta meg a lehetőséget, és nagyon ígéretesen mozgott – érdemes tudni, hogy Duke-nevelés és NCAA-bajnok, vagyis van benne kurázsi.

Kérdőjelek a keretben: Raymond Felton és Jamal Crawford. Felton szerződése lejár, Crawfordnak játékosopciója lesz 2012-13-ra. Az ő sorsuk nagyban függ attól, hogy a brutálisnak ígérkező drafton kiket húz be a Blazers, illetve hogy mennyire válik be az új edző. Érdekes, de úgy gondolom, nem az edzői poszt miatt fog ez eldőlni, annak ellenére, hogy Kanales a liga legfiatalabb szakvezetője (egyébként még nem biztos, hogy ő lesz jövőre a kispadon). Mindkettőjük maradására kicsi az esély, leginkább az irányító Feltonra lenne szükség, mert hiányposzton játszik – és jó formában ő egy elithez közelítő játékmester. Fontos kérdés lehet a kor: Crawford épp most tölti a 32-t, ilyen "idősen" már inkább bajnokesélyesekhez igyekszik egy játékos (ugyanakkor nem biztos, hogy egy Portlandnél erősebb csapat tudna neki adni évi 5 milliót, amennyit itt keresne) – Felton viszont még csak 28, akinek vonzó lehet egy olyan sorral játszani, mint a Blazers fiatal triója.

Draft: a Blazers innentől kezdve egy valamire fog figyelni: ne kerüljenek be a playoffba, hiszen ekkor egy top14-es draftjoguk lesz – és ha valami rendkívüli nem történik, akkor a Nets jogával két top14-es választási joguk lehet. Ezekkel, ha nem is húznak be sztárjátékost, de arra nincs is szükség, hiszen itt lesz Aldridge és Batum – viszont legalább egy, de inkább két nagyon jó kosárlabdázót (centert biztosan) szerezhetnek meg. Mivel kifejezetten mély lesz a merítési lehetőség, és a játéktudást tekintve nem nagyon hibáznak a börzéken, a stáb meg tudja találni azokat a játékosokat, akik a leginkább illeszkednek a meglévő alaphoz.

Pénzügyi helyzet: a payroll a nyáron Brandon Roy ’amnesztizált’ fizetése nélkül mindössze 34 millió dollár körül lesz, ám ebből is jó eséllyel lejön a Thabeet-Flynn duó 10.8 millió dollárja, vagyis 23 millió dolláron fognak állni (ha Jamal Crawford is kilép a szerződéséből, akkor 18 millión!). A fizetési sapkába (kb. 58 millió dollár) bele fog férni Batum esetleges fizetésnövekedése (a qualifying offer miatt, maximum plusz 5-6 millió dollár, de 8-nál semmiképp nem több), Raymond Felton esetleges új szerződése (8 millió dollárnál nem több), a két lehetséges elsőkörös fizetése (extrém esetben is maximum 6 millió). Ha Jamal Crawford marad, akkor 45-47 millió, ha nem, 40-42 millió körül lesz a payroll, ami azt jelenti, hogy legalább 12, de inkább 15 millió dollárnyi helyük marad megbízható szabadügynökök szerződtetésére. Az idei felhozatalban inkább kiegészítő emberek kelhetnek el, ami jó a Portlandnek. 

Összességében a Blazers a látszólagos káosz ellenére nagyjából ugyanott tart, mint néhány éve: megvan a csapat fiatal magja, akikhez a drafton és a szabadügynökpiacról is lehet szerezni további erősítéseket, hiszen draftjogokban és sapka alatti helyben is remekül állnak. Semmi nem szól az ellen, hogy a Blazers jövőre, de legkésőbb 2014-re ismét biztos rájátszó legyen, akik számára a legmagasabb csúcsok sem elérhetetlenek.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus