Playoff 2012: Az első kör előzetese (4/8.)

Végre itt a rájátszás - végigvesszük, hol, mire számíthatunk. A Heat és a Knicks párharcának mottója: Ez nem az, aminek látszik!

Miami Heat (2.) - New York Knicks (7.) (1. meccs: 2012. április 28. 21:30)

Mi történt eddig: Talán túlzás lenne az 1999-es párharcot előhozni a két rivális esetében, de valamiért mégis egyre többeknek jut eszébe az NBA történelmének egyik legnagyobb upsete, még akkor is, ha sok esélyt nem látunk a Miami Heat első körös kiesésére és New York Knicks kiesésére. 

A Heat átok idén sokak szerint megtörik és bajnok lesz a floridai sztárgárda, de ahogy az tavaly sem történt meg, idén sem volt díszlépéses menetelés az alapszakasz Jameséknek. Az kétségtelen, hogy James és Wade együtt játszatásában sokat lépett előre az alakulat és a Battier, Miller, Chalmers, Haslem négyesfogat is jobban ki tudja egészíteni a szuperduót, illetve a picit leszakadó Chris Bosht, mint a tavalyi "második vonal", de nagyon hasonló gondokkal (is) küzd a Heat, mint éppen egy esztendővel korábban. Annyi bizonyos, hogy a második pozíció nem rossz, de a lehetséges út a bajnoki címig mindenképpen nehéz lesz Spoelsta mester fiai számára.

A Knicks még nagyobb talány, mint a Heat, New Yorkban annyira változatos szezont sikerült futnia Anthonéknak, hogy arra történelmi példa sem sok van, hiszen volt itt minden edzőváltástól kezdve kiábrándító szereplésen keresztül csapatszéthulláson át Jeremy Lin sztoriig minden, végül a gyorsan jött megmentő nélkül és Mike Woodsonal a vezetőedzői székben kezdett el úgy játszani a Knicks és maga Carmelo Anthony is, ahogy az meg lett tervezve a Nagy Almában az egykori denveri ász ide hozatalakor. Sok szakértő szerint jobban járt volna a New York a Chicagóval az első körben, de mi azt mondjuk, hogy megérheti Stoudemire-éknak, hogy inkább nem vesztettek lendületet és győzelmekkel fejezték be az alapszakaszt. 

Az alapszakaszban mindhárom találkozójukat a Miami nyerte, de ahogy említettük, a Knicks szempontjából annyira hányattatott időszakban voltak ezek a derbik, melyet nehéz reálisan értékelni a New York-iak esetében. 


Irányítók: Mario Chalmers vs. Baron Davis. Teljesen ellentétes stílusok, kor, tudás és pedigré, mégis azt mondjuk, hogy perdöntő lehet ennek a párharcnak az alakulása. Jeremy Lin a hírek szerint az első körben még biztosan nem lép pályára, így a rutinos és sérülékeny Davis irányíthat, cseréjeként pedig az a Mike Bibby érkezhet, aki éppen a Heatet segítette (inkább hátráltatta) a tavalyi playoffban. A mostanra teljesen stabilan kezdőként szerepet kapó Chalmers a másik oldalon sokkal többet tud adni csapatának, mint az egykoron rettegett B-Diddy, de az ex-Kansas-sztár az idei szezonban nem egyre kiegyensúlyozottabb lett, hanem egymást váltották az extra meccsei és az értékelhetetlen produkciói. Amennyiben vállalni tudja a felelősséget, ami neki kellene és LeBronék is elégszer adják neki oda az üres triplára kijátszott helyzeteket, akkor Chalmers faktor lehet, míg Davisől már csak a gólpasszokban és a felállt játék elleni mozgatásban (ebben csak ritkán, hiszen azonnal megy a labda Anthonynak, mióta nincs Lin) várhatunk érdemi segítséget. 

Dobóhátvédek: Dwyane Wade vs. Landry Fields (Iman Shumpert). Már a párosításban ott a kérdőjel, vajon megmeri-e húzni az alapvetően védekezés-orientált Woodson mester, hogy Shumpertet játszatja többet ezen a poszton, ez által rászabadít-e egy igencsak elitnek számító periméter védőt Wade-re. Mivel ez sok kérdőjelet vet fel Landry Fields a rotációban való elhelyezésében, ezért valószínűleg a kezdőben ez a váltás nem történik meg és a Stoudemire hiányzása idején eggyel feljebb használt ex-Stanford-ász lesz a kezdő dobóhátvéd. Lényeg, ami lényeg, Wade ujja megsérült egy héttel ezelőtt, ezért jegelte is őt Spoelstra, de a hírek szerint annyira nem nagy a baj, hogy további meccseket kelljen kihagynia a klub ikonjának. Tőle kell az extra ahhoz, hogy ne legyenek komoly nehézségei a floridaiaknak, de Spumpert személyében továbbra is ott van az a védő, aki a pokolian robbanékony Wade-et is limitálhatja bizonyos mértékben. 

Kiscsatárok: LeBron James vs. Carmelo Anthony. Mivel Anthony nagyon összeszedte magát az idény utolsó harmadára, ezért most a liga jelenlegi két legjobb SF-je nézhet farkasszemet egymással, aminek csak egy pici szépséghibája van: Melo az extra periódusát négyes(!) poszton futotta az említett Stoudemire-nélküli hetekben. Ugyan nem volt mérvadó az utóbbi pár hét, de abban látszott, hogy kiscsatárként nem ugyanaz a helyzet, de azért számítunk rá, hogy az első számú pontzsák és a vezér továbbra is a szezon közepén nagyon jelentős szerepvállalási válságba kerül sztár lesz. James elképesztően stabil idényt hozott eddig és sok mindenben fejlődni látszik, ráadásul lényegesen letisztultabb a játéka, mint tavaly, kevesebb a felesleges tempó, illetve triplavállalás, több a játékában a fizikalitás. Védekezésben esélye sincs Anthonynak James ellen, fordítva már annyira nem beszélhetünk hasonlóról, de ahogy azt egy poszttal lejjebb már taglaltuk, bőven lesz min agyalnia Woodosn mesternek, mert sem védekezésben, sem támadásban nem jó match-up a Knicksnek a Heat ebben az értelemben - DE csak addig, amíg az említett potenciális változásokat nem eszközölik ki a hetedik helyezettnél.

Erőcsatárok: Chris Bosh vs. Amare Stoudemire. Két hónapja azt mondtuk volna, hogy Bosh megeszi(!) az idei Stoudemire-t, két hete pedig úgy festett, hogy a Knicks nem is számíthat egy egészséges STAT-ra, ám mára nagyot változott a világ, az egykori phoenixi sztár erődemonstrációt tartott a reguláris szakasz zárómeccsein, Bosh pedig már hetek óta nincs játékban a kisebb sérülések és az agyonpihentetés miatt. Mindkét játékosban meg van az a fajta puhaság, ami miatt oda vissza megszórhatják magukat ők ketten, teljesen más okokból, de itt is hasonló a helyzet, mint Boozer és Brand esetében - ha nagy lesz az eltérés az egyéni teljesítményben vagy Boshnál vagy Stoudemire-nél, akkor az nagyon erős hatással lehet magára a párharcra.

Centerek: Ronny Turiaf vs. Tyson Chandler. Nem sikerült befoltozni azt a (támadásban és lepattanózásban) hatalmas lyukat, ami a Miaminál tátong(ott) a palánk alatt. A francia magasember leigazolása sem hozta a várt sikert (eddig), rögtön sérülés vetette vissza az energiabombát, Joel Anthony pedig ezalatt a kispadra került, majd a légiós kiesése miatt végül visszatért a kezdőbe a kanadai. Sokat lehet hallani arról, hogy esetleg Bosh lenne a center ebben a párharcban, amivel bizony pozitív lenne a változás a Heat irányába, de ugyanezzel a mozzanattal a Knicks említett match-up problémái is hirtelen megoldódnának. Amennyiben marad az alapfelállás, akkor mindenképp elsősorban a palánk alatti terület védése hárulhat egyik, illetve másik centerre, de akkor sem itt fog eldőlni a párharc, ha esetleg Chandler vagy Turiaf magához képest extra lenne támadásban. 

Kispadok:
A Miaminál azzal együtt sem sikerült egy jó megbízható kispadot kialakítani, hogy jött Battier és felépült Mike Miller. Haslem ugyan rengeteget melózik, Miller pedig sokszor hasznos, ahogy Battier is, de Norris Cole a remek idénykezdet után teljesen visszaesett és ki is került az alaprotációból, Eddy Curry pedig csak töltelék maradt a keretben, nem tudja, akarja őt játszatni Spoelstra mester. Így a Novak, Smith párossal igencsak ponterőssé lett Knicks cseresor nagyon nagy előnyt jelenthet a nyolcadik kiemeltnek, amennyiben konzisztensen termelékeny lesz az említett duó.

Konklúzió:  A Knicks sokkal jobb csapat, mint amit a 7. kiemelés alapján sejtenénk, de még mindig nem annyira, mint amit a keretben lévő ászok nagysága predesztinálna, ezért semmiképp sem esélyese a párharcnak a New York ez ellen a Heat ellen. Ám amennyiben Wade nem lesz egészséges és a Miami kispadja nem tud felnőni a feladathoz, úgy megnyílhat az esély egy valóban nyílt csatára, ami akár 7 meccsig is elhúzódhat, ám a realitás minden keretek közt a floridaiak továbbjutását mutatja.   

Tipp:  4 - 2 a Heatnek.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus