Playoff 2012: Az első kör előzetese (6/8.)

Végre itt a rájátszás - végigvesszük, hol, mire számíthatunk. A Grizzlies és a Clippers párharcának mottója: Mit számít az edzői kvalitás?!

Memphis Grizzlies (4.) - Los Angeles Clippers (5.) (1. meccs: 2012. április 30. 02:30)

Mi történt eddig: A két gárda ádáz küzdelmet vívott egymással az utóbbi hetekben, a tét pedig az első körös pályaelőny volt. A küldetés az idény végére egyre jobban összeálló Memphisnek sikerült, kérdés, hogy az egyes periódusokban kiemelkedően jó csapatnak tűnő, máskor hosszú napokon keresztül csak szenvedő Clippers melyik arcát mutatja ebben a párharcban?!

A Memphis Grizzlies idei szezonja gyakorlatilag tavaly kezdődött, hiszen az egy éve nyolcaikként playoffba jutó kiscsapat kihagyott pár szintet a ranglétra megmászásakor és azonnal egy nagyon erős és rettegett gárdává vált, melyet szinte mindenki el akart idén kerülni a rájátszásra fordulván. Zach Randolph sérülése kicsit bekavart, ugyanis a jó öreg Z-Bo helyét csak nehézkesen sikerült megtalálni a rotációban, de végül a kispadról érkezve olyan teljesítményt tudott hozni, amivel a csapat végre igazán eredményesen szerepelt. A keret az egész idényre kidőlő Arthurt leszámítva immáron teljes, nem nagyon vannak olyan akadályok a Grizzlies előtt, amiket ne vehetne ebben a rájátszásban Hollins mester legénysége!

A Los Angeles Clippers a szezonrajt szupercsapata volt, mely akkor még Chauncey Billups rutinja által is segítve a nyugati elsőségért viaskodott a Thunderrel, ám azóta nagyot változott a világ és Vinny Del Negro által edzett társaság addig csúszott a lejtőn, míg a playoffba kerülés is kérdésessé vált egy pillanatra. Amikor már mindenki komolytalannak tartotta a gárdát rájátszás-szempontból, akkor viszont jött a pozitív fordulat és a kétpólusúvá váló támadójáték a nyáron megszerzett Paul és a tavaly Év Újonca díjat nyerő Griffin vezetésével kihúzta a bajból a kisebbik Los Angeles-i klubot, mely csak hajszál híján maradt el a városi "nagytestvértől", illetve a leendő rivális Memphistől.

Az alapszakaszban 2 - 1-re nyerte ezt a párharcot a Clippers, de nagyon nem érdemes az akkor látottakból kiindulni, mivel mindkét oldalon történtek bőven változások, mindenesetre ez biztató lehet a Los Angeles-iek számára.


Irányítók: Mike Conley vs. Chris Paul. Borzasztóan érdekfeszítő párosítás ez az egyes poszton, hiszen a pokolian jó védőnek tartott és támadásban is egész megbízható Conley megkapta a liga legjobb egyesét, aki ráadásul első számú pontszerzési opciójává is vált saját csapatának. Amennyiben tudja limitálni a 20 pont feletti teljesítményekben Conley Pault, azzal hatalmasat lépne előre a továbbjutás felé a Memphis, de igazából akkor sem ég a ház a negyedik kiemeltnél, ha Paul szórja majd a 30-asokat. A párharc tehát el is dőlhet ezen a ponton, de valószínűleg nem fog.

Dobóhátvédek: Tony Allen vs. Randy Foye. Más posztról van szó, de hasonló a felállás itt is, mint volt Pauléknál. Egy támadóspecialista egy védőfenoménnal szemben, bár itt előfordulhat, hogy Allent nem Foyén látjuk védekezni többségében. A kispadról érkező Mo Williams és Nick Young is nagyon komoly tényezők ezen a poszton, tehát bőven lesz variációs lehetősége Del Negro mesternek. Allen a teljes felállás esetén csak ritkán hagyatkozik a pontszerzésre, ám képes 20 pontokat hozni akár rendszeresen is, főleg, ha nem nagyon jut rá minőségi védő, itt pedig fennállhat ez a helyzet.

Kiscsatárok: Rudy Gay vs. Caron Butler. Butler óriási csalódás, pedig voltak már jó meccsei a Clippersben. Ugyanakkor nem tudta őt beépíteni megfelelő módon a támadási szisztémába új csapata, ez pedig nagy luxus. Ha netalántán jelentős formajavulás állna be a rutinos bedobónál, akkor Gay is sokat lenne foglalkoztatva védekezésben, ezzel pedig nagyot nyerhetne a Los Angeles-i csapat. Gay mára az első számú opció lett támadásban, ezt a szerepkört tehát átvette Randolph-tól, de emlékezzünk rá, hogy Gay ott sem volt a tavalyi nagy menetelésnél sérülés miatt, így talány, hogy mentálisan mennyire fekszik majd neki ez a feladatkör igazán éles helyzetben.

Erőcsatárok: Zach Randolph vs. Blake Griffin. Véleményünk szerint az így is igen erős Memphis-kispad elbírja, hogy Randolph újra a kezdőkkel fusson ki a pályára ebben a párharcban, ráadásul azért is lenne ez fontos, mert akkor a meccsek első perceiben is jelentősen megdolgoztathatná védekezésben az ugrólábó Griffint. Kulcspárharc lesz ez és meg is merjük kockáztatni, hogy Hollins mester legjobb ötösével startol majd ebben a párharcban, ami egyébként okozhat minimális gondot a csapategységben. Amennyiben 1-2 mérkőzés alatt meglesz az átállás úgy, hogy legalább egy meccset meg is nyer ez alatt a két otthoniból a Memphis, akkor mindenképpen bejöhet a feltételezett és az alapszakasz legvégén már látott váltás. Griffin egyébként ugyanúgy mismatch Randolph számára, mint ahogy fordítva, így pláne érdekes lesz ez a csata. Érdekes, de mindkét PF küzdött idén a büntetőzéssel, s mivel rengeteget járnak a vonalon, akár az is megtörténhet, hogy az ott bemutatott teljesítmény billenti a mérleg nyelvét.

Centerek: Marc Gasol vs. DeAndre Jordan. Itt nem is kell bemutatnunk, hogy mekkora a differencia a Memphis javára, a spanyol ász sokkal több mindenre használható saját csapatán belül, mint a csak teljes mértékben befejezőembernek számító Jordan a Clippersben, ez pedig itt sokat nyomhat a latba, hiszen vélhetően sokat lesznek foglalkoztatva a palánk alatti emberek mindkét oldalon. Gasol kisebb sérülését éppen ki tudta heverni a reguláris szakasz végére, így várhatunk tőle egy erős produkciót gyakorlatilag minden találkozón, melyen szembetalálja magát az egyébként nem reménytelenül gyenge védő (inkább jó dobásblokkoló) Jordannel.

Kispadok: Félig-meddig van kispadja a Clippersnek is, de Del Negro mester képtelen azt a legideálisabb módon használni, így Reggie Evans többletenergiája, vagy a Young, Williams páros dobókészsége sokszor elhalványul, vagy azt szimplán nem sikerül megfelelően kihasználnia a Los Angeles-ieknek. Ezzel szemben  Mayo, Arenas, esetleg Randolph, vagy utóbbi újra kezdőbe állításával megint csereként szereplő Speights értékeit maximálisan ki tudja aknázni Hollins edző, s ott van még a nemrég igazolt Lester Hudson, aki lehet meglepetésember is a padról, amennyiben Arenasnak nem menne a játék. Nevek tekintetében tehát nem rossz a Clippers második vonala sem, de Randolph helytől függően sokkalta jobb is lehet a Grizzlies ugyanezen részlege.

Konklúzió: Talán a párosításoknál az jöhetett le, hogy ez egy sima párharc lesz a Memphisnek, de azért nem szabad leírni a Clipperst sem. Elsősorban azért, mert a két extraklasszis 1-2 meccset biztosan hozhat, ha valami előrelépést mutatna Del Negro és Caron Butlert is képes lenne megfelelően használni a Clips, akkor itt még érdekesebb dolgok történhetnek, nevezetesen ilyen formában 6-7 meccses párharc és Los Angeles-i továbbjutás is szerepel a forgatókönyvek közt. Az egész első kör legjobb párharca lehet ez a Thunder - Dallas thriller mellett.

Tipp: Mivel a csodákban itt annyira nem bízunk (Del Negro esetében), ezért 4 - 2 a Grizzlies javára.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus