Playoff 2013: A harmadik kör előzetese (2/2)

Bár a nyugati főcsoportban már a hétvégén megkezdődött a konferenciadöntő, keleten csak csütörtök hajnalban indul a PO ugyanezen szakasza. A párharcokat felvezető sorozatunk ezen részében a keleti döntő két résztvevőjének, a Miami Heat és az Indiana Pacers csatáját vizsgáljuk meg kicsit közelebbről, melynek mottója: "MVP vs. MIP!"


Miami Heat (1.) - Indiana Pacers (3.) (1. meccs: 2013. május 23. 02:30)

Mi történt eddig: Az első kanyarban a Milwaukee Bucks ellen kérdés nem volt egyik találkozón sem, melyik a jobb csapat és söpréssel jutott tovább az alapszakasz győztese - úgy ráadásul, hogy a maximum fordulatszámtól nagyon messze voltak még. A második körben aztán kicsit nehezen vették fel a ritmust az egy hetes pihenőt követően, rögtön bele is szaladtak egy meglepő vereségbe a 7 meccsen továbbjutó, és így játékban lévő Chicago Bulls ellen. A chicagóiak elleni csata nagyon fizikálisra sikeredett, több kemény mozdulat, jelent is volt az öt mérkőzés alkalmával, de a nagyobb tudás kijött a sok sérüléssel is küszködő Bullsszal szemben, így innen is továbbmentek egy 4-1-gyel.

Az Indiana nem kezdte túl nagy formában ezt a rájátszást, hiszen két hazai győzelem után kétszer borzasztóan simán kaptak ki az Atlanta Hawkstól. Utána azért ébredtek, és 4-2-vel be is húzták a párharcot, de az első két atlantai meccsük kiábrándító volt. A New York Knicks elleni második körös párharc alkalmával már sokkal inkább figyeltek, rögtön az első meccset elhozták a Madison Square Gardenből és a megszerzett pályaelőnyt végig tudták tartani, egy újabb 4-2-vel mentek tovább az utolsó két meccset leszámítva szinte teljesen széteső Knicks ellen.

Az alapszakaszban csak háromszor találkoztak és ebből kétszer az Indiana tudott diadalmaskodni - igaz, ők játszottak otthon két alkalommal. Először a naptári év elején csaptak össze a Bankers Life Fieldhouse-ban (január 8., 77-87), majd február legelején ugyanitt találkozott a két együttes (február 1., 89-102), hogy aztán az alapszakaszban utoljára március közepén csapjanak össze, már Floridában (március 10., 105-91).

A periméteren több kulcscsata is lesz, leginkább a mottóban is szereplő párosé. Paul George-ot a legtöbbet fejlődött játékosnak választották, de a liga legjobbjával kell farkasszemet néznie, ami elöl és hátul is teljesen más szintű feladat lesz számára, mint amit eddig a nyakába kapott. A jövő az övé, de fizikailag sincs James szintjén - hosszú karjaival zavarhatná leginkább a dobásban LeBront, de nem James az, akit az ilyenekkel ki lehet zökkenteni. Csak hátul lehet valamivel egyszerűbb feladata, amennyiben a floridaiak small-ballt játszanak majd, ekkor ugyanis Shane Battiert kell fognia majd George-nak - támadásban sokkal könnyebb dolga nem lesz a kiváló védő ellen.

Kettes poszton Dwyane Wade-nek is izzadnia kell majd ebben a körben, hiszen a New York Knicks ellen kiugró teljesítményt nyújtó, idén játékban és fejben is nagyon sokat érő Lance Stephensonnal kell majd farkasszemet néznie. A Pacers harmadéves dobóhátvédje elöl-hátul megkeserítheti Wade dolgát, mert támadásban meglepően okosan használja az erősségeit és hanyagolja gyengeségeit, elképesztően jól pattanózik, hátul pedig fizikálisan őrli fel legtöbbször embereit, a párharc során nagyon leharcolhatja a térdsérülésével továbbra is küzdő Heat-ikont. Wade-nek volt pár felvillanása a Chicago elleni sorozat végén, de kiegyensúlyozott, jó teljesítményt még nem igazán láttuk tőle ebben a PO-ban.

Az irányítóknál is össze kell kapnia magát a Miaminek, George Hill és Mario Chalmers eddig teljesítménye között hatalmas különbség van. Előbbi egyértelmű erőssége támadásban csapatának, utóbbi viszont egyelőre szinte csak lézeng a parketten. Nem áll rossz védő hírében, de ebből egyelőre nem sokat látunk, márpedig Hill sebességben is eléri a szintjét, nagyobb darab is nála, úgyhogy lehet problémája bőven Chalmersnek.

Amiben egyértelműen jobb a Heat az a rotáció mélysége. A small-ball lehetőségénél már említett Battier mellett bevethető még a Bulls ellen kiemelkedőt nyújtó Norris Cole - ő Chalmers gyengélkedése esetén meg is oldhatja az irányítógondokat, ha nem is védekezésben -, és a triplakirály, Ray Allen is - akit akár Wade mellé is be lehet küldeni, amennyiben sem Chalmers, sem Cole nem fut olyan meccset, amilyet Erik Spoelstra szeretne. Ezzel szemben a túloldalon csak DJ Augustin az, aki biztosan meg lehet említeni, de neki az irányítással vannak gondjai, úgyhogy Hillnek nem sok pihenőideje lesz. Sam Young sikeresen kezdi magát kijátszani a rotációból, Gerald Green pedig már lehetőséget sem kap, úgyhogy nagyon kevés normális, bevethető embere van a Pacersnek a külső sorban.

A magasembereknél érdekes kérdés lesz, mit választ a Heat. Small-ballnál James és Chris Bosh találkozik majd a David West - Roy Hibbert kettőssel. Ez esetben Westnek hatalmas gondjai lesznek LeBron őrzésével, testtel még csak-csak, de lábon sehogy nem tudja tartani Jamest, Bosh pedig a dobótávja miatt kihúzhatja a palánk alól Hibbertet, ezzel a pattanózási lehetőségeken is javítva, másrészt a betörő kisembereknek több területet hagyva. Cserébe a túloldalon West valószínűleg szintén szenvedni fog, hiszen James négyeseket is könnyedén tud fogni fizikai adottságai miatt, az viszont nem kérdés, hogy a pozíciós játékokban egyre magasabb szintre kerülő Hibbert ellen szinte esélytelen Bosh, ott sokat nyerhet a Pacers.

Normál felállásnál valószínűleg Udonis Haslem kezd majd négyes poszton. Ez a Hibbert - Bosh összehasonlításban túl sok változást nem hoz majd, Haslem viszont nagy kérdőjel lesz, mit tud Westen, azért ő közel sem olyan hasznos már - elöl sem olyan stabil a tempója, és hátul sem olyan betonbiztos védő, mint volt -, úgyhogy Westnek itt lehetnek esélyei.

Harmadik felállás lehet, hogy Bosh erőcsatárként kezd majd, míg Chris Andersen centerként. Ebben az esetben Hibbert szerepe kulcskérdés lesz, ugyanis itt tud a legtöbbet besegíteni a palánk alatt, Bosh-ról nem igazán válhat majd le. A Knicks ellen elit szinten művelte a festékbe betörő játékosok leblokkolását, megzavarását, és viszonylag sokat tudott pályán maradni. Óriási kérdés, hogyan fújják nála a faultokat, ha Wade vagy James lesz az, aki jön vele szembe. Hibbert pályán maradása az Indiana győzelmének a kulcsa - ha őt gyorsan kifújják a bírók, akkor a Pacers esélytelen arra, hogy pályahátrányból sorozatot tudjon nyerni a Heat ellen.

Nagyjából hasonló merítése lehetőséggel bír itt a két klub, hiszen a padról érkezik majd Andersen vagy Haslem a Heatnél - és jöhet még Joel Anthony vagy Rashard Lewis adott esetben -, a másik oldalon pedig Tyler Hansbrough, illet Ian Mahinmi kerülhet pályára. Andersen dinamizmusa nagy segítség a címvédőnek, védekezésben és pattanózásban is sokat segít csapatának, de ezeket a tulajdonságokat hozza a másik oldal két embere is, szóval itt túl sok különbség nem lesz a két fél között.

Edzők: Mindkét tréner kitűnő munkát végez most már évek óta. Spoelstra a 2011-es elveszített döntő óta megoldotta az elé kerülő feladatokat, és látszólag teljesen rendben van a Miami csapatjátéka most is. Nem félt az egyébként az alapszakaszban túl sokat nem nyújtó Cole-hoz nyúlni a Chicago elleni sorozatban, és meg is lett az eredménye, a másodéves kisember nagyon hasznos játékkal hálálta meg a bizalmat - korábban nem nagyon volt arra példa, hogy Spoelstra ilyen szinten adjon bizalmat olyanoknak, akik arra maximum kérdőjelesen szolgáltak rá korábban. A túloldalon Vogel tökélyre fejlesztette ezt a kicsit pokróc, védekezésre épülő stílust, és egyre jobb formában van a Pacers, a lehető legjobbkor egyébként. Carmelo Anthony-t nagyon jól semlegesítették a párharc nagy részében, most itt egy újabb hatalmas feladat előttük.

Konklúzió: A tavalyi keleti elődöntő óta azért olyan rettenetesen sokat nem változtak a keretek, úgyhogy még meglehet az a szikrázó ellentét a két csapat között, amit tavaly láthattunk. Annyi biztos, hogy ha az Indiana tanult a hibájából, akkor most kicsit visszafogottabban, de ugyanazt a stílust játsszák majd, amit tavaly - nem kevés helyen a határt is átlépve próbálják meg megállítani majd Jamest. Ettől függetlenül James annyira döntő faktor tud lenni elöl és hátul is, hogy az ő semlegesítése helyett inkább van arra esély, hogy ő szedi ki a játékból az ellenfél legjobbját - legyen az akár Hill, akár George, akár West. Az Indiana sok verejtéket okozhat a Miaminek, de támadásban talán túl keveset tudnak ahhoz felmutatni, hogy pályahátrányból sikerrel vegyék ezt az akadályt. Bevethető emberekből is rosszabbul állnak, hiszen alig van olyan játékosuk, akit a külső sorba könnyű szívvel be lehet küldeni a kispadról, emellett pedig Hibbert sem kempelhet majd annyit a no-charge félkör körül, mint ahogyan tette ezt Tyson Chandler támadásbeli impotenciája miatt a Knicks ellen - márpedig ez utóbbi döntő volt az első, idegenből ellopott meccsen. Kellemetlen csapat a Pacers, de a matchupok a floridaiaknak kedveznek.

Tipp: 4-1 a Miami Heat javára

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus