Playoff 2013: Az első kör előzetese (1/8)

Elérkeztünk az NBA szezon lényegi részéhez, a rájátszáshoz. A 2013-as PO első körének csatái közül ezúttal a Brooklyn Nets és a Chicago Bulls párharcát nézzük át tüzetesebben, melynek mottója: a felülteljesítők csatája a floridai mészárszékért!


Brooklyn Nets (4.) - Chicago Bulls (5.) (1. meccs: 2012. április 21. 02:00)

Mi történt eddig: A Nets hatalmas átalakulásokon esett át az utóbbi években, de ezen a nyáron kifejezetten. Sikerült megtartaniuk Deron Williamst, visszaigazolták Gerald Wallace-t és Kris Humphries-t is, valamint úgy döntöttek, hogy Brook Lopezzel mennek tovább center poszton, miután Dwight Howard képtelen volt dönteni és inkább lehívta egy éves opcióját az Orlando Magicnél. Lejáró szerződésekért - játékerőben mondhatni a semmiért - megszerezték Joe Johnsont, a padot pedig elég rendesen megerősítették. Érkezett Reggie Evans, a Washingtonból kiebrudalt Andray Blatche, vagy az éppen a mostani ellenféltől érkező CJ Watson, de olyan veteránok is, mint például Keith Bogans és Jerry Stackhouse. A szezon aztán álomszerűen indult számukra, Avery Johnsont még a hónap edzőjének is választották október-novemberben, mivel 11-4-gyel indított a komolyan felforgatott együttes. A feketeleves is nagyon gyorsan elérkezett számukra, hiszen egy 3-10-es szakasszal folytatták az évet, így december végén Johnsont leváltották, helyét addigi segédje, PJ Carlesimo vette át. Az új vezetőedzővel is hullámzik a Brooklyn, leginkább Williams játéka az, amelynek minősége idén megjárta a Marianna-árkot és a Mount Everestet is, de az All-Star gála óta egyre stabilabbak. A városi háziversenyt nem tudták megnyerni a Knicksszel szemben, de így simán gyalogoltak be a PO-ba a keleti negyedik helyen.

A Chicagónál sem voltak kisebb átalakulások. Mivel sejthető volt, hogy Derrick Rose kihagyja az idény nagy részét, így Kirk Hinrich szabadügynökként visszatért, de gyakorlatilag a teljes cserepad kicserélődött a tavalyihoz képest Jimmy Butlert és Taj Gibsont leszámítva - leginkább pénzügyi megfontolásból, a Bulls el akarta kerülni a luxusadót, amit végül nem sikerült megcsinálni. A szezonban aztán bebizonyosodott, amit már tavaly is lehetett látni: a Tom Thibodeau által megkonstruált védekezés sima rájátszást ér, némi túlzással függetlenül a keret minőségétől. Idén sem kerülték el a sérülések a Chicagót, hiszen Luol Deng továbbra is szalagszakadással a csuklójában játszik, Joakim Noah-nak a talpában gyulladt be a szalag, ami a szezon második felében folyamatosan zavarta vagy az oldalvonal mellé kényszerítette a francia centert, de Taj Gibsont térde sincs teljesen rednben, arról nem is beszélve, hogy Hinrich és Rip Hamilton a mese kezdetére hasonlítottak - hol volt, hol nem volt a két kisember, Rose pedig nemhogy az év nagy részét, de a teljes idényt kihagyta eddig. A rájátszás simán megvolt nekik is, de ők is csak divíziómásodikként, az Indiana Pacers mögött jutottak be a PO-ba. 

Az alapszakaszban elért 1-3 már jól mutatja, hogy ennek a párharcnak közel sem egyértelmű esélyese a magasabban rangsorolt csapat, az pedig a várható szorosságot prognosztizálja, hogy egy 11 pontos chicagói sikert leszámítva (március 2., 96-85), három igen szoros mérkőzést játszottak egymással a felek - egyszer négy ponttal nyert a Brooklyn (február 1., 93-89), egyszer két (április 4., 92-90), egyszer pedig egy ponttal a Chicago (december 15. 83-82).

A periméteren komoly párharcok várhatóak, hiszen a Nets három legfőbb fegyveréből kettő itt található. Deron Williams az All-Star gála és a méregtelenítés óta régi fényében tündököl, ilyen állapotában pedig a liga legjobb védőinek is komoly gondot okoz a lelassítása. Valószínűleg ez nem is fog menni az egyébként sokat sérült, de a pályán nagyon hasznos Kirk Hinrich-nak sem, de a Bulls kezdő egyese nagyon dörzsölt, nagy valószínűséggel már tudja, hogy másszon bele Williams agyába. Borzasztóan fontos lesz Joe Johnson szerepe, aki az utóbbi időben Williamsszel éppen ellentétes irányt halad be, komoly gödörbe került az alapszakasz végére. A brooklyniaknak elengedhetetlen lenni, hogy magára találjon, már csak azért is, mert valószínűleg Luol Denget kapja majd a nyakába, akit egészségesen, jó formában sem könnyű dominálni támadóoldalon, pláne nem olyan állapotban, amilyenben Johnson van. Ha nem áll be komoly javulás JJ játékában akkor az angol kiscsatár nagyon könnyen kiradírozhatja a párharcból, ezzel minimálisra csökkentve a Nets támadásban komolyan vehető játékosait, jócskán javítva ezzel a Bulls továbbjutási esélyeit. Denget valószínűleg Gerald Wallace fogja majd, aki védekezésben még csak-csak használható szintet üt meg idén, de támadásban teljesen elvesztette a fonalat év közben, egészen biztosan rajta védekezik a Chicago éppen pályán lévő perimétersorának leggyengébb egyéni védője.

A padról jóval komolyabb utánpótlás érkezhet a Bullsnál, hiszen Nate Robinson élete szezonját futja, a Chicago sokszor haldokló támadójátékának több alkalommal is dinamikát adott, nem kis meglepetésre nagyon hasznos tagja a keretnek. Ugyanez elmondható a semmiből kiváló all-around játékossá fejlődő Jimmy Butlerre is, aki kezdőként is megállta a helyét idén, Marco Belinellinek pedig a kinti dobásokban lenne nagyon fontos szerepe. A túloldalon CJ Watson és Keith Bogans lesznek valószínűleg a beugrók a kispadról, valamint Jerry Stackhouse is szerepet kaphat, de mindhármuk teljesítménye és impactje is elmarad a chicagói padosokétól.

A nagyobb nevek a Netsnél vannak Williams és Johnson személyében, de a mutatott játék, a matchupok és a külső sor mélysége is a Bulls felé billenti talán a mérleg nyelvét. Érdekesség viszont, hogy hiába tettek le látszólag jobb teljesítményt az asztalra a chicagói kisemberek, csak a 29. legtöbb triplát dobta a csapat az alapszakaszban, ez egy komoly fogódzkodó lehet a Brooklyn számára, hiszen jóval egyszerűbb védekezni a Bulls ellen, tudva hogy kintről nagyon keveset is próbálkoznak - ebben a kategóriában szintén 29-ek -, és kevésszer is találnak be. Mivel az alapszakaszban a Brooklyn ellen vállalták el a harmadik legkevesebb hármast, szinte bizonyosra vehető, hogy kintről nem nagyon fog dobálózni a Bulls.

A magasembereknél hatalmas párharc lehetne a Brook Lopez - Joakim Noah kettősé, de a francia center hetek, lassan hónapok óta bajlódik jobb talpával, így lehet, hogy meccseket hagy ki a párharcból, de az biztos, hogy csak a kispadon kezd. Óriási előny ez a Brooklynnak, hiszen Lopez az egyik legjobban támadó center a ligában - 19.4 pont az átlaga meccsenként 30.4 perc alatt -, a francia pedig az egyik, ha nem a legjobb védő, az ő kiesésével Lopeznek jóval egyszerűbb dolga lesz Lopez pocsék pattanózását is tudja ellensúlyozni a Nets, hiszen a meccsenként 11.1 pattanó mellé 3.3 dobást vállaló Reggie Evans gyakorlatilag tökéletes komplementere a középjátékosnak, az off-szezon egyik legalulértékeltebb igazolása. Neki védekezésben is komoly feladata lesz, mivel valószínűleg ő fogja majd a Chicago egyetlen olyan magasemberét, aki képes magának is megcsinálni a helyzeteket, Carlos Boozert. Az eszkimó származású kosaras idén sem mutat többet, mint korábban, sőt, 47.7%-kal pályafutása leggyengébb mezőnyszázalékát produkálta idén.

A padról is komolyabb segítség érkezik a nyáron elköltöztetett Netsnél, Andray Blatche ugyanis megkomolyodni látszik, karrierje talán legjobb, butaságoktól leginkább mentes szezonján van túl. Lopez szerepét támadásban nagyrészt át tudja vállalni és a támadópattanókban is jeleskedik. A túloldalon Taj Gibson megfelelő ellenpontja lehetne, de MCL-húzódása volt még februárban, abból túl korán tért vissza, így rásérült, ő sem teljesen egészséges emiatt. Rajtuk kívül pályára még Nazr Mohammednek lesz szerepe, aki Noah sérülése miatt kezdő is lesz, valamint Kris Humphriesnak, aki pocsék éven van túl, de pattanózni még így is be lehet tenni a pályára.

A festékben egyértelműen a Nets felé billen a mérleg. Többen vannak, egészségesebbek, és a Lopez - Evans - Blatche sor nagyon jól forgatható, variálható. Alapvetően ezzel a hármassal fel tudná venni a versenyt a Noah - Boozer - Gibson trió, de nem úgy, hogy ebből két játékos perclimittel kezdi majd a rájátszást, és arra is van esély, hogy az egyik nem játszik. Nem szabad elfelejteni, hogy Thibodeau jó védekezést produkáló rendszerének alapja a pattanózás, de Noah és Gibson állapota miatt ez nagyon komoly probléma lehet a Bullsnál, ezzel azonnal rést üthetne a Nets a pajzson - főleg egy olyan palánk alatti monsterrel, mint Evans.

Edzők: Komoly kérdőjelek vannak a kispadokon is, a két edző személyében. PJ Carlesimónak volt pár nagyon jó hete, aztán volt pár kifejezetten gyenge is. Nem úgy tűnik, mint aki hatalmas hatással képes lenni a játékosaira, akik viszont kifejezetten kedvelik őt - a rájátszásban azért valószínűleg ennél több kell majd, főleg a liga egyik legjobb védelme ellen lesz kevés az eddigi folyamatos 1-1-ezés. A túloldalon sem minden rózsaszín. Az kétségtelen, hogy Thibodeau rakja össze az egyik, ha nem a legjobb védekezést a ligában, ez pedig mindennek az alapja a PO-ban. Az is igaz viszont, hogy az edzői húzásokban - mind meccsen, mind a meccs előtt eldöntött taktikában - nagyon vaskalapos tud lenni a 2011-es év legjobb edzője. A kezdők nagyon sokat játszanak még akkor is, ha a kispadról idén szinte kivétel nélkül bizonyította mindenki, hogy lehet rá számítani a meccseken - főleg Butler esetében lesz majd ez érdekes kérdés, aki 40 perceket is bőven kibírt, ám ha mindenki egészséges, akkor jó eséllyel az egész liga legtöbb percet (meccsenként 38.7 perc) átlagoló játékosának, Dengnek lesz csak a cseréje. Ha komolyabb terveket szövögetnek Chicagóban, akkor most, Derrick Rose nélkül, egy tét nélküli szezonban változtatnia kellene ezen Thibodeau-nak, mert ez a kiszámíthatóság nagy előny az ellenfél számára, ráadásul az egészségesnél talán többet is játszanak a kezdők.

Konklúzió: Sok pontos, gyors, pörgős meccseket teljesen fölösleges várni, tekintve hogy a Bulls a 27., a Brooklyn pedig a 28. legtöbb támadást vezette csak az alapszakaszban. Két ellentétes stílusú csapat találkozik. A sok egyénieskedés és egyszerű, egy-egyekre épülő játék ellenére a Nets erőssége egyértelműen a támadójátéka, védekezése abszolút átlagosnak mondható, míg a Chicago most már harmadik éve abból él, amit hátul képes lerakni a parkettre, előrefelé idén, Rose nélkül kifejezetten gyengék. Valószínűleg nem a rutin fog dönteni, mert mindkét oldalon van jócskán olyan játékos, akik komoly tapasztalattal rendelkeznek a rájátszást illetően is - itt talán Lopez lehet a legérdekesebb, aki első PO-jára készül és a Brooklyn teljesítménye nagyban függ tőle.

Négy-öt meccsen valószínűleg nem dől el a párharc, az azért komoly meglepetés lenne bármelyik irányba is, ha a várhatóan szoros találkozókat ilyen arányban tudná megnyerni valamelyik együttes. Hat-hét meccsen viszont akármelyik oldalra billenhet a mérleg nyelve, ez nagyon nagy mértékben függ Noah egészségétől. Amennyiben a center valamennyire egészséges tud maradni, úgy talán valamivel esélyesebb pályahátrányból is a Bulls - ha nem, akkor viszont a Netsnek illene továbblépnie az első kanyarból. Idegenben a Brooklyn 23-18-as, a Chicago pedig 21-20-as mérleget futott az alapszakaszban, a pályaelőny ebben a sorozatban valószínűleg vajmi keveset számít majd.

Tipp: 4 - 3 a Brooklyn Nets javára

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus