Sapkagyártók elit alakulata

Amióta a blokkolt dobások számát jegyzik a statisztikai lapon, azóta Andrew Bynum 10 blokkja mindössze a 3. ilyen alkalom a playoffok történelmében - ám ez az első, ami győzelmet is ért! A ráadásként elért, 10 blokkal súlyosbított tripla-dupla (10 pont, 13 lepattanó és 10 blokk) pedig mindössze a második ilyen eset!

Hogyan is történt az eset? A Nuggets-Lakers párosítás előrejelzéseiben a Lakerst hozzák ki győztesként a festékbeli harcok terén. Miért is? Mert nincs elég tapasztalt magasembere a Denvernek. Tény, hogy Andrew távolról nem dob jól, de brutális fizikumával a festékben rombol, pontot szerez és passzol, ha kell. A Denver elleni etapon inkább a hátvédsor és a kiscsatárok dobálták a pontokat, a Lakers magasemberei nem annyira pontszerzésben, mint a játék többi elemében jeleskedtek. A Denver még rárakott egy jó nagy lapáttal a Lakers győzelemre azzal, hogy konkrétan a támadásaik 70-80%-át mindenáron a festékből akarták véghezvinni. Miért? Igazából nem értem George Karlt, már jó párszor volt neki ilyen rövidzárlat-szerű jelensége karrierje során. Aztán meg ott van a teljes keret, akik nem fogták fel, hogy a Bynum-Gasol kettős között, mellett és előtt öngyilkosság dobni. Így körülbelül 10-ből 1-szer, ha betaláltak, addig a Lakers szépen kijátszotta extra-passzokra az embereit, vagy izolációra Kobe-t, netán Bynumot, és jó százalékkal megvolt a kosár. Ha továbbra is ez lesz a módi, Bynumból blokkoló-automatát csinálnak, és Hakeem Olajuwon is elmerenghet: az én időmben miért nem volt egy ilyen Nuggets?

Bynum a csapatnál is történelmet írt, hiszen megdöntötte egykori mentora, Kareem Abdul-Jabbar 9 blokkos csapatrekordját. Playoff-meccsen utoljára bizonyos Magic Johnson ért el tripla-duplát a Los Angeles Lakersben - nem mostanában történt: az 1991-es, Bulls elleni nagydöntőben.

Ne feledjük a rájátszás első napján az Indiana Pacers kiváló fiatal centere, Roy Hibbert is közel járt a rekordhoz, hiszen 9 dobásblokkolást mutatott be az Orlando Magic ellen - igaz, az nem ért győzelmet. Ettől függetlenül a kalap (sapka) lengetés őt is megilleti.

A nagy elődök

1985-04-26-án a Jazz-Rockets párharc során Mark Eaton 5 blokkot osztott ki a 4. mérkőzés  első negyedében, összesen 7-et az első félidőben. Végül 40 perc alatt 8 pont, 10 lepattanó és 10 blokk jött össze, és 94:96 arányú vereséget szenvedtek.

1990-04-29-én a Rockets-Lakers elsőkörös párharc 2. mérkőzésén Hakeem Olajuwon 43 perc alatt 11 pontot, 11 lepattanót, 1 gólpasszt és 10 blokkot gyűjtött be. Ennek ellenére a Rockets 100:104-re kikapott a Magic Johnson vezette Lakers-szel szemben.

Utóbbi teljes mérkőzés linkje 13 részletben itt található.