True Colors: Út a gyűrűig

"A Miami Heat idei sikerein alapuló, neves szakemberek által összeállított villámkurzusunk anyaga segít az NBA-játékosoknak abban, hogy meghozzák a helyes döntéseket, amelyek segítségével a legkilátástalanabb helyzetekből is képesek lehetnek bajnokcsapat(ok) tagjává válni. Steve Kerr, Bruce Bowen és Derek Fisher ajánlásával, Robert Horry előszavával."

LeBron James, Dwyane Wade, Chris Bosh és Erik Spoelstra pályafutása reflektorfényben zajlik, a nagy hármas összeállása óta különösen. Ám a Miami Heat némelyik játékosa (és edzője) igen kacifántosan jutott el oda, hogy idén felemelhesse a bajnoki trófeát. Ez az írás róluk szól.

Maradj hűséges - UDONIS HASLEM. A helyi (Florida Gators) NCAA-legenda 2003 óta, 9 éve erősíti a Heat gárdáját, mára a franchise emblematikus figurájává vált. Haslem már a 2006-os gárda védekezésében is alapember volt – számára azért is különleges a második bajnoki cím, mert kevesen tudják: nem csak a sztárok mondtak le a maximumfizetésről, hanem ő is. Összességében közel 10 millió dollárral kevesebb pénzhez jut: körülbelül ennyivel nagyobb értékű szerződést ajánlott volna neki a Dallas és a Denver 2010 nyarán. (Akit ne utánozz: Jeff Foster.)

Ne felejtsd el, amit tudsz - MARIO CHALMERS. Négy évvel ezelőtt Chalmers sorsdöntő triplája kellett ahhoz, hogy a Kansas Jayhawks NCAA-bajnok legyen. Chalmers azonban hiába kapta meg az MOP (a Final Four legjobbja) címet, mindössze a 34. helyen draftolta a Wolves. Még a draft idején elcserélték Miamiba, majd füvezésen kapták – egyáltalán nem volt tehát egyszerű az átmenet a profik világába. Chalmerst a Heatnél töltött 4 éve alatt a szurkolók gondolatban minden második héten elcserélték, most viszont megmutatta, hogy igazán fontos pillanatokban lehet rá számítani. (Akit ne utánozz: Mateen Cleaves.)

Vállald be a kemény munkát - SHANE BATTIER. 2001-ben volt az NCAA Final Four legjobbja, és ugyanebben az évben lépett be a profik közé – 23 évesen, egyetemi diplomával a zsebében. Nagyon magas IQ-ja itt is segítségére volt, egyetemi sztárból a liga egyik legjobb vízhordója és védőspecialistája lett. Nem egy vándormadár típus, hiszen 2006-ig Memphisben, 2006-2011 között Houstonban kosarazott, majd egy rövid memphisi látogatás után érkezett aranygyűrűt nyerni. Elmondhatja magáról, hogy noha már 34 éves, mégis nagyon sokat tudott hozzátenni a sikerhez – a döntő első meccsein bemutatott tripláit sokáig nem feledjük. (Akit ne utánozz: Sean May.)

Ne add fel a sérülések idején - MIKE MILLER. Egy ideig Battier-ével közösen küzdöttek a Grizzlies sikeréért, majd ő is elköszönt Memphistől, és Minnesotában, majd Washingtonban szórta tovább ipari mennyiségben a triplákat. 2010 nyarán 6. embernek érkezett a Nagy Hármas támogatására, sajnos azóta folyamatosan lábsérülésekkel bajlódik – ám az 5. meccsen ő is megmutatta, hogy megérdemli a gyűrűt. (Akit ne utánozz: Jerry Stackhouse.)

Ne ijedj meg a lehetőségtől - NORRIS COLE. A Heat draftolta egy évvel ezelőtt, és máris bajnok. Kétségkívül szerencsés csillagzat alatt született, hiszen egy kisebb csapatban játszott az NCAA-ben, azonban ő is Ohióból származik, mint LeBron James – talán ennek is része volt abban, hogy idekerült. Cole azonban már az első hetekben bizonyította, hogy rászolgált a bizalomra – majd a döntőben is akadt néhány emlékezetes momentuma. (Akit ne utánozz: Smush Parker.)

A kicsit is fejleszd tökélyre - JOEL ANTHONY. A kanadai válogatott centere 2007-ben drafton kívül került az NBA-be. Semmit nem kapott ingyen, az egyetemen sérülések gyötörték, az NBA-ben minden másodpercért keményen meg kellett küzdenie. A 2011-es döntőben sokat játszott, idén kikerült az aktív rotációból a nagydöntőre, de piszkos munkája nélkül nem biztos, hogy eljutott volna oda csapata. (Akit ne utánozz: Hasheem Thabeet.)

Bölcsen válassz csapatot - JUWAN HOWARD. 18 év NBA-kosárlabda kellett ahhoz, hogy végre gyűrűt húzzon az ujjára. Az NBA történetének első játékosa, aki 100 millió dollár feletti szerződést kötött, egy hosszú, ám nagyobb playoff-sikerekben (értsd: második kör) nem bővelkedő pályafutás végén a jó csapatba igazolt – körülbelül ennyi köze volt ehhez a bajnoki címhez. Hozzá kell tenni persze, hogy nem ő volt az első, és vélhetően nem is az utolsó ilyen veterán sztár. Mellesleg az utolsó pillanatban törte meg a legendás Fab Five átkát. (Akit ne utánozz: Zydrunas Ilgauskas.)

Mindig állj készen a padon - JAMES JONES. A triplaspecialista élete nem könnyű, hiszen ki-bekerülhet a rotációban. Jones pont egy ilyen játékos, aki hiába régóta az NBA egyik legjobb kinti tüzére, hiába nyerte meg 2011-ben a hárompontosdobó versenyt az All-Staron, meccsről meccsre változik a szerepe. Jones ezzel együtt tudott élni, és amikor kellett, mindig előkapott 1-2 fontos triplát a tarsolyból. (Akit ne utánozz: Jason Kapono.)

Imádjanak a csapattársaid - RONNY TURIAF. Kevesen kezdik hatórás szívműtéttel NBA-pályafutásukat, még kevesebben jelentkeznek játékra alig hat hónappal később. A francia center energikus, ’csupaszív’ stílusa legújabb csapattársaira is átragadt, remek motivátor és kiváló ember - mindegy neki, hogy 40 vagy 4 percet kap, csapattársai megmozdulásainak talán jobban örül, mint a sajátjainak. Azt se feledjük, hogy 2008-ban a Lakersnek nem volt pénze megtartani, így 2009-ben lemaradt az Orlando elleni bajnoki címről – a másik floridai csapat színeiben gyűjtötte be azt. (Akit ne utánozz: Brian Scalabrine.)

Fog(y)d meg az Isten lábát - EDDY CURRY. Miami egyik újságjának szakírója jól összefoglalta a lényeget vele kapcsolatban: 525 alapszakaszmeccs, 0 playoff-meccs, 1 aranygyűrű. Eddy Curry soha nem tudott kitörni a ’nagy tehetség’ kategóriából, lustasága és puhánysága legendás (ámde igaz). Az elmúlt két évben jó pár kilótól szabadult meg, hogy minimum-szerződéssel visszatérhessen. Idén 14 meccsen 83 percre vetették be (nem a rájátszásban) – mindenki döntse el, megérdemli-e a gyűrűt. (Akit ne utánozz: Robert 'Tractor' Traylor.)

Ne állj meg félúton - BOB MCADOO (segédedző). A 2000-ben Hall of Famerré lett McAdoo a hetvenes évek egyik legnagyobb sztárja, 1975-ben alapszakasz MVP is volt. A Lakers színeiben hatodik emberként nyert két bajnoki címet, és ő az egyetlen játékos, aki nem csak az NBA-ben lett az év játékosa – hanem Euroliga Final Four MVP is (1988-ban). A 42 évesen, 1993-ban visszavonuló McAdoo nem szakadt el a parkettől, azon kevés szupersztár egyike, akik a ’másik oldalon’ is maradandót alkottak.

Hibátlanul oldd meg a részfeladatokat - KEITH ASKINS (segédedző). A kiscsatárt a Miami Heat draftolta 1990-ben, és egészen 1999-ig, visszavonulásáig itt játszott. Játékosként is szerényen meghúzódott a háttérben védekezőspecialistaként, kiegészítőként – az idei évben is csendesen tette a dolgát a kispadon.

Ne szakadj el a gyökereidtől - RON ROTHSTEIN (segédedző). Talán kevesen tudják, de Rothstein volt a Miami Heat első vezetőedzője, 1988 és 1991 között irányította a gárdát. Később több helyen dolgozott, de mindig visszatért Miamiba (a WNBA-s Miami Sol vezetőedzőjeként is). 2007-ben, Pat Riley műtétje idején átmeneti vezetőedző is volt a csapatnál – legendás (mellék)alakja a Heat történelmének.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus