Visszajátszásban az európaiak az NBA-ben

Ahogy arról már a reggeli posztunkban esett szó, a '90-es évtized közepétől már olyan játékosok kerültek ki Európából az NBA-be, akiknek egy kitaposott ösvényen keresztül kellett kijutniuk a ligába és gyakorlatilag a teljes pályafutásukat a tengerentúlon töltötték. Elődeik jó hírének köszönhetően megkapták a bizalmat a draftokon - ez volt akinél előny, de volt, akinél hátrányt jelentett. Annyi biztos, hogy sok szép percet szerzett az NBA-rajongóknak ennek a draftosztálynak az európai részlege!

 

A görögországi kitérő és katonaszolgálat(!) után az NBA-be kerülő Peja Stojakovic kivételes ajándékot kapott a sorstól. Méghozzá egy olyan csuklót, mely a liga történetének negyedik legtöbb hárompontos dobását értékesítette - pedig a szerbbel kapcsolatban megállapítottuk, hogy karrierje utolsó harmadát nagy mértékben ellehetetlenítették a sérülések és jelentős kihagyásokra kényszerült. Azért így is bőven voltak hihetetlen alakításai, kezdjük rögtön egy ilyennel. Miután 2002-ben őt és az akkori csapatát, a Sacramento Kings-t máig vitatott körülmények közt ütötte el a Lakers a Konferencia-döntőben, Peja extra motivációval lépett pályára minden további alkalommal a LAL ellen. 2007. november 7-én élete legnagyobb triplazuhatagát zúdította Kobe-ékra a Staples Centerben. A Hornets színeiben 10(!) hármast értékesített, ami nem csak, hogy franchise rekord, de top 10-es mutatvány az NBA örökranglistáját tekintve is:

{youtubejw width="100%"}2nOsHBwO2wM{/youtubejw}

Egy évvel korábban, november 14-én már felállított egy ligacsúcsot, méghozzá azzal, hogy csapata első 20(!) pontját egymaga szerezte a Charlotte Bobcats ellen. Mindezt 6 perc alatt rámolta be, végül 42-es karriercsúccsal zárt:

{youtubejw width="100%"}xGjAgluG3Ps{/youtubejw} 

Miután pár évet szenvedett sérülései miatt, még egyszer összekapta magát az elmúlt idényben és a Dallas Mavericks tagjaként remekelt a rájátszás első három körében. Jelentős szerepe volt a texasiak bajnoki címében, pedig a döntőn szinte pályán sem lehetett tartani, mivel védekezésben annyira limitálta már a hátának állapota. A Portland ellen több alkalommal is képes volt kihúzni a gárdát a csávából, a Lakers elleni diadalmenetben pedig természetesen komoly szerepet vállalt, de még a Thunder ellen is elő lehetett venni, amikor kellett egy-két jó tripla:

{youtubejw width="100%"}I--LFXAM5xs{/youtubejw} 

A Cleveland Cavaliers Zydrunas Ilgauskas-ba fektette a bizalmát és nem kevés pénzt, időt és energiát áldoztak arra Danny Ferry-ék, hogy Big Z a rengeteg szerencsétlen lábtörés után végre hasznos tagja lehessen a csapatnak. 2010-ben egy furcsa történet játszódott le vele és a Cavs-szel, hiszen egy csere keretében elpasszolták Washingtonba, de bíztak a visszatérésében. A litván óriást végül kivásárolták és minimum fizetésért újra aláírt korábbi sikereinek helyszínére, s közben egy percet sem töltött parketten Wizards mezben. 30 napos kényszervárakozás után csatlakozott újra a clevelandiekhez, de nem ért révbe, így szerződése lejárta után egy évvel ezelőtt végleg búcsút intett a Cavaliers-nek.

{youtubejw width="100%"}Q-3z39HQwfg{/youtubejw} 

Három extra szereplőnk is van a mai epizódban a nagyágyúk mellett. Az ukrán Vitaly Potapenko mindkét előbb említett európai játékosnál korábban kelt el  drafton (12. pick), de messze nem tudta befutni azt a pályát, amit jósoltak neki 1996-ban. A Wright State-ről jőve már az Egyesült Államokban kapta meg az alapok egy részét, de pár szép bostoni évet leszámítva csak kiegészítő szerepei voltak a ligában.

{youtubejw width="100%"}JZM2BYGHuzc{/youtubejw} 

Az észt Martin Müürsepp sem alkotott nagyot Amerikában, de két szezont lehúzott a Miami Heat, illetve a Dallas Mavericks csapatainál. Ebből igazán csak a pályafutási későbbi szakaszaiban profitált, Oroszországban szép karriert csinált magának. Az alábbi videó az észt-magyar nyelvrokonság érdekességei mellett az észt "Dávid Kornél"  ritkaság számba menő NBA-s momentumai miatt is ajánlott:

{youtubejw width="100%"}TFAh_ApUsAg{/youtubejw} 

Végül egy olyan játékost is "visszajátszunk", aki nem sok sót evett meg az NBA-ben, összesen 8 mérkőzésnyi szerep jutott neki a tengerentúlon. Aleksandar 'Sasha' Djordjevic ennek ellenére nem volt akárki. Az európai kosárlabdázásnak igazi halhatatlanja ő, a jugoszláv válogatottban hosszú éveken keresztül vezérszerepet betöltve ostromolta a csúcsokat, lett Európa- és világbajnok. Miután a Partizan Belgrade csapatában mindent megnyert otthon, vándormadár lett - legprímább fajtából. Előbb Olaszországban próbált szerencsét (Olimpia Milano, Fortitudo Bologna), majd jött az NBA-túra (Portland Trail Blazers), utána sorrendben a Barcelona, a Real Madrid, a Scavolini Pesaro és végül az AJ Milano, ahonnan 2005-ben visszavonult - félistenként tette le a labdát:

{youtubejw width="100%"}DhXEx_DoDNY{/youtubejw}

Forrás: nba.blog.nepsport.hu

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus