13 meccs, 3 hosszabbítás, 7 meglepetés

Az észak-amerikai profi kosárlabda ligában mára virradóra 13 mérkőzéses maratont rendeztek, talán már külön ki sem kell emelni, hogy érdekességek és alapos papírforma-borítások sorát láthattuk, fűszerezve extra izgalmakkal és sokáig emlékezetes egyéni produkciókkal. Los Angelesben „visszavette a hatalmat” a Lakers, amiről A Nap Meccse rovatban már olvashattatok, a Chicago hazai bukása után pedig már nincs otthon makulátlanul teljesítő gárda. A Utah Jazz és a Toronto Raptors kéthosszabbításos thrillert játszott, a Philadelphia 76ers is túlóra után bukott saját közönsége előtt.

Chicago Bulls – Indiana Pacers 90 – 95

A Chicago Bulls maradt az utolsó, otthon még veretlen csapat – egészen mostanáig. A legutóbbi alapszakaszgyőztes tavalyi első körös riválisáról tudtuk, hogy nem lesz könnyű falat Tom Thibodeau legénységének, főleg miután Deng kiesett hármas posztról. Ugyan az angol válogatott ásza helyett Ronnie Brewer 20 pontos, 10 lepattanós mérkőzést produkált, de volt gondja bőven a bedobók védésével a vendéglátóknak. George Hillt leszámítva most végre az összes alapembere egyszerre játszott jól az Indianának, ez pedig elég volt ahhoz, hogy meccsben legyen a Pacers, mely az elrontott hazai végjátéknak köszönhetően a nap egyik legnagyobb meglepetését szolgáltatta.

Roy Hibbert törött orral is 20 ponttal, illetve 8 lepattanóval és 4 blokkal jelentkezett, a Bulls legeredményesebbje pedig a 24-et szóró Rose volt, aki ez alkalommal csupán 3 gólpasszt osztott ki. A chicagói kezdőötös fantasztikusan teljesített, de a foghíjassá vált kispadól mindössze 8 pont érkezett és az is sokat elmond a találkozóról, hogy a végén Brian Scalabrine kapta meg azt a dobást, amivel a vendéglátók visszavehették volna a vezetést. Az egyre jobban összeérő Pacers újabb figyelemreméltó eredményt ért el, a keleti rangadókon nagyon megy Frank Vogel fiainak.

A Bulls legjobb dobói: Rose 24, R. Brewer 20, R. Hamilton 17

A Pacers legjobb dobói: Granger 22, Hibbert 20, Da West 14

Utah Jazz – Toronto Raptors 106 – 111 – kétszeres hosszabbítás után

Óriási meccset játszott ez a két gárda ma hajnalban, talán a legjobbat, legizgalmasabbat a pont egy hónapja tartó idényben! A rendes játékidő végén hatalmas hullámzás után lett szoros a hajrá, az egyébként nem túl jól produkáló Calderon verte be az egyenlítő triplát, ami után már nem volt válasza az ebben a szezonban a keleti csapatok ellen még veretlen hazaiaknak. Mint azt az eredményből már tudjuk, a Raptors behúzta ezt a derbit, de valószínűleg könnyen lemondtak volna erről a diadalról Dwayne Casey fiai, ha cserébe nem sérül meg újra a 25-ig jutó Andrea Bargnani. Az első ráadásban az érdemileg is visszatérő Linas Kleiza vette át a vezérszerepet, ő is 25-öt szórt, itt fontos kosarakat szerezett, de Paul Millsap még egyenlíteni tudott egy triplával 3 szekundummal a lefújás előtt, jöhetett az újabb extra periódus!

Ott már nem kegyelmezett a kanadai alakulat, Calderon dobott egy lélekölő hármast, majd Devin Harris 4 kulcsfontosságú büntetőből 3-at kihagyott, így örülhetett a Raptors, zsinórban másodszor nyertek idegenben a Jerryd Bayless-t is visszakapó torontóiak, de az olasz sztár nélkül nehéz soruk lesz, annyi bizonyos. A Utah Al Jefferson nélkül küzdött a sikerért, ami végül nem jött össze, pont az a Harris vesztette el az összecsapást, aki amúgy hosszú idő óta legjobbját nyújtotta 24 ponttal és 6 gólpasszal. Centerben Derrick Favors kezdett, 16 pont és 12 lepattanó nem rossz a beugró ifjonctól, ahogy Millsap 31 pontos, 11 lepattanós dupla duplája sem, de ezen a derbin ez sem volt elég.

A Jazz legjobb dobói: Millsap 31, D. Harris 24, D. Favors 16

A Raptors legjobb dobói: Kleiza, Bargnani 25-25, DeRozan 17

Dallas Mavericks – Minnesota Timberwolves 90 – 105

A texasi címvédő ma este kapta meg a bajnoki aranygyűrűket, de utána csak az első félidő alakult a Nowitzkit és Cartert továbbra is jegelő Dallas szája íze szerint, onnantól már csak a Rubio – Love show-nak tapsolhattak a nézők. A spanyol újonc 17 pontos, 12 gólpasszos estén van túl, elképesztően jól irányított, a a a 31 pontos, 10 lepattanós dupla duplát elérő nagyemberrel fantasztikusan jól játszottak össze ezen a találkozón is. 21 egységnyivel nyerte a második félidőt a Timberwolves, mely egészen más ritmusban játszott, mint a Mavericks, igencsak feljövőben van Rick Adelman legénysége, már csak egy kis stabilitás kéne nekik és harcolhatnának ők is a Playoff helyezésért.

A Mavericks legjobb dobói: Terry 17, Marion 15, Beaubois 11

A Timberwolves legjobb dobói: Love 31, Rubio 17, Ellington 16

Philadelphia 76ers – New Jersey Nets 90 – 97 – hosszabbítás után

Igen nagy meglepetés született Philadelphiában, ahol a Sixers rendre nagyon jól és magabiztosan játszik, ám ezen az estén Spencer Hawes és Nikola Vucsevics nélkül nagyon nagy gondjai voltak a palánk közelében Doug Collins tanítványainak. Kris Humphries 13 pontos, 19 lepattanós dupla duplával rukkolt elő, de a hős nem ő, hanem Deron Williams lett, aki idei legdominánsabb játékával és gyönyörű kosarával mentette hosszabbításra a találkozót egy tankönyvbe illő egy-egy után. Ezt követően egyébként még egy szép védekezést is bemutatott, nem hagyott lehetőséget a potenciális győztes triplára a túloldalon, majd az extra percekben szintén ő egalizált egy duplával, aztán beverte azt a hármast az utolsó percre fordulva, ami végül döntött. 34 pontja mellé 11 gólpasszt is kiosztott, a MarShon Brooks személyében újabb kezdőemberét elvesztő New Jersey idei leghősiesebb diadalát aratta.

A 76ers legjobb dobói: L. Williams 17, Brand 16, Holiday 14

A Nets legjobb dobói: Deron Williams 34, Morrow 16, Humphries 13

Golden State Warriors – Portland Trail Blazers 101 – 93

Nem, nem és nem. Hiába jó otthon a Blazers, idegenben a kiscsapatok ellen sem tudnak stabilan győzelmeket szállítani Nate McMillan fiai. A Portland ma úgy bukott el Oaklandben, hogy az első félidő alapján sok félnivalójuk nem is volt, David Lee-t kikapcsolták, a kisemberek közül pedig mindent Steph Curry akart megoldani. Ám nagy fordulat állt be a harmadik etapban, Lee szépen feltámadt, Curry pedig óriási tempóban szórta a pontokat, Monta Ellis pedig kivonta magát a reflektorfényből és inkább adott 12 gólpasszt. A vendégek nem tudták lereagálni ezeket a változásokat, utána pedig már hiába erőlködött a 18-ig jutó Aldridge húzta Blazers, nem lehetett sansza a hajrában.

A Warriors legjobb dobói: S. Curry 32, D. Lee 26, B. Rush 14

A Blazers legjobb dobói: Aldridge 18, Ja. Crawford, Batum 16-16

Washington Wizards – Charlotte Bobcats 92 – 75

Elég ritkán látni egy mérkőzésen összesen 26(!) szerelést, úgyhogy nyugodtan mondhatjuk: a két keleti kiscsapat találkozója a blokkok meccse volt. Igazságos elosztásban, 13 – 13 jutott mindkét oldalra, Tyrus Thomas például majdnem tripla duplázott, hiszen 13 pontja és 9 lepattanója mellé karriercsúcsot jelentő 9 sapkát is kiosztott... Lényeg, ami lényeg, Randy Wittman bemutatkozott a Wizards kispadján, mint az új vezetőedző, a második számú tréner Flip Saunders kiebrudálása után vehette át a stafétát, máris teljesem máshogy festett vele a fővárosi alakulat, mely elkezdett védekezni, a szezonban talán először. Az újonc Jan Vesely is kapott tőle lehetőséget, már most látszik, hogy hasznos lesz az idei hatodik választott, csak idő kell neki. A 20 pontos Nick Young és a 17 pontos, 10 lepattanós dupla duplát elérő Blatche mögött szépen eloszlottak a kosarak is. A vendégek a Maggette, Henderson, Augustin trió nélkül csak ideig-óráig tudtak versenyben maradni, náluk Matt Carrol 17 pontja számít kiugró teljesítménynek.

A Wizards legjobb dobói: N. Young 20, Blatche 17, Wall 12

A Bobcats legjobb dobói: M. Carroll 17, T. Thomas, C. Higgins 13-13

Cleveland Cavaliers – New York Knicks 91 – 81

Azért egy csapásra nem oldódott meg minden gondja azzal a New Yorknak, hogy Carmelo Anthony elkezdett sokkal kevesebbet vállalni támadásban, mint eddig, ezt jól mutatja a ma Clevelandben elszenvedett Knicks vereség is. Ha már karrier negatív csúcs, akkor Kyrie Irving eddigi legszerényebb ponttermésével vezette sikerre a hazaiakat, 7 egységig jutott, igaz kiosztott ugyanennyi gólpasszt és jól mozgatta a csapatot, melynek Jamison volt ezen az estén a fő pontfelelőse, 15-öt szórt, kettő kivételével az összeset az első fékidőben. Mellette a megint dupla duplát elérő (10 pont, 16 lepattanó, 4 gólpassz, 4 szerzett labda) Varejao játszott még nagyon hasznosan. A vendégeknél Anthony 15 mezőnydobásából csupán 4 jutott a gyűrűbe, összesen 15 ponttal zárt, de dicséretére legyen mondva, 6 asszisztot is betett a közösbe. A Knicks legjobbja a 19 pontos, 14 lepattanós performanszt felmutató Amare Stoudemire volt.

A Cavaliers legjobb dobói: Jamison 15, A. Parker, Casspi 13-13

A Knicks legjobb dobói: Stoudemire 19, C. Anthony 15, Fileds 13

Detroit Pistons – Miami Heat 98 – 101

Austin Daye remekül élt azzal a lehetőséggel, hogy Tayshaun Prince hiányzása miatt 30 percet játszhatott. 28 pontjával nagyon sokáig versenyben tartotta a Detroitot, de a végjátékban LeBron James keze most nem remegett meg a büntetőknél, 6-ból 6-ot értékesített a hajrában, ezzel célba ért a Wade nélkül érkező, legutóbbi három idegenbeli fellépésén elbukó Heat. A Pistons kétszámjegyű hátrányt változtatott előnnyé a negyedik etapban, de az utolsó percekre már nem maradt muníció, mindent kihagytak a hazaiak. Daye mellett a 20 pontos, 10 lepattanós dupla duplát összehozó Monroe is nagyot alakított, de a floridaiaknál volt egy 32-őt szóró James és egy 27-is jutó Bosh, ráadásul a kiegészítő emberek közül is remekelt a Chalmers – Miller, Cole trió.

A Pistons legjobb dobói: Daye 28, Monroe 20, Knight 17

A Heat legjobb dobói: L. James 32, Bosh 27, Chalmers 16

Houston Rockets – Milwaukee Bucks 99 – 105

Legutoljára 1999-ben(!) nyert a Bucks Houstonban, és az előzmények most sem arra utaltak, hogy ez a sorozat most szakadna meg. Ehhez képest a hetes győzelmi szériában lévő Rockets úgy bukott el hazai pályán, hogy a keleti kiscsapat még Andrew Bogutot is elvesztette bokasérülés miatt az első negyedben. A találkozó elképesztően hullámzó volt, kezdetben a Milwaukee ment 10 ponttal, aztán a texasiak könnyen és korán fordítottak, majd a harmadik negyed végén és a negyedik etap elején egy 20 – 0-ás(!) rohanással döntötte el a derbit Scott Skiles legénysége.

Ilyasova 19 lepattanót kapkodott össze, Jennings és a padról érkező Stephen Jackson pedig egyaránt 20 pontot termeltek. A hazaiknál remekelt a kezdőcsapat, Dalembert 13 pontos, 18 lepattanós dupla duplát szállított, Lowry 2 pontra és 2 lepattanóra volt az újabb tripla duplától, Kevin Martin pedig egy 29-es adagot tett a közösbe. A tavaly nagyszerűen működő houstoni tartaléksort egyre kevesebbet használja az új mester, Kevin McHale, erre most csúnyán rá is fizetett csapata.

A Rockets legjobb dobói: Kev. Martin 29, Scola 18, Parsons 16

A Bucks legjobb dobói: Jennings, S. Jackson 20-20, Dunleavy 18

Oklahoma City Thunder – New Orleans Hornets 101 – 91

A Hornets egymás után elszenvedett 8 vereség után érkezett Oklahoma Citybe, ahol a Katrina Hurrikán utáni időkben székelt, mondhatni tehát, hogy „házirangadót” rendeztek a Thunder mai otthonában. Wesbtrook ugyan kiábrándítóan produkált (14-ből 4 mezőny, 7 eladott labda), de az Eric Gordont még hosszú hetekig nélkülözni kényszerülő vendéglátók csak néha-néha tudtak felkapaszkodni. Chris Kaman helyén pár meccsnyi jegelés után Gustavo Ayon került be a rotációba, s 16 pontjával majdnem meg is nyerte a mérkőzést övéinek, végül 25 pontos Durant húzta OKC ért be a célba győztesen, köszönhetően nagyobb higgadtságának a végjátékban.

A Thunder legjobb dobói: Durant 25, Harden 18, Ibaka, Westbrook 14-14

A Hornets legjobb dobói: Jack 20, Ayon 16, C. Landry 15

San Antonio Spurs – Atlanta Hawks 105 –  83

A Spurs különösebb megerőltetés nélkül fektette két vállra az Atlantát, mely idén először Kirk Hinrich-et is bevethette. Matt Bonner a padról érkezve 7-ből 5 triplát süllyesztett el, DeJuan Blair pedig nagyon nagy energiával játszott, ő is 17 pontig jutott, ahogy a „Vörös Rakéta” is. Az ászok most nyugodtan pihenhettek a texasiaknál, a harmadik legeredményesebb fehér mezes játékos Splitter volt, a másik oldalon pedig egyedül a 20-at dobó Jeff Teague játékára lehet mondani, hogy átlagon felüli volt. Al Horford nélkül még így is egész szépen tartja magát a Hawks, a San Antonio pedig magabiztosan produkál hazai pályán.

A Spurs legjobb dobói: Blair, Bonner 17-17, Splitter 16

A Hawks legjobb dobói: Teague 20, Josh Smith 13, Joe Johnson 10

Sacramento Kings – Denver Nuggets 93 – 122

A Nuggets szabályosan legyalulta idegenben a Sacramentót, pedig a vendégek Afflalo, Fernandez és Mozgov nélkül érkeztek, majd az első félidőben Ty Lawsont is elvesztették sérülés miatt. Az alaposan megrövidült denveri alapcsapat így is a nagyszünet előtt eldöntött a lényegi kérdéseket, a Marcus Thornton, Chuck Hayes duót hiányoló Kings megint pocsék kosárlabdát mutatott be, kezd teljesen kilátástalan lenni a helyzet, Keith Smart ideiglenes vezetőedzőről is kiderült, hogy nem ő fogja ráncba szedni a hullámzóan teljesítő társaságot, mely nagyon tehetséges, de hiányzik belőle egy jó adag kosárlabda intelligencia. 8 ember ért el legalább 9 pontot a vendégeknél, eközben Tyreke Evans megint csak szenvedett a pályán, legalább Jimmer Fredette összeizzadott 19 pontot.

A Kings legjobb dobói: Fredette 19, Cousins 17, I. Thomas 16

A Nuggets legjobbjai: Gallinari 23, Nené 16, A. Miller, C. Brewer 15-15

A nap hőse: Deron Williams hatalmasat játszott a hosszabbítással végződő, de nyertes Phildalephia elleni derbin, gyakorlatilag az összes fontos találatot ő szerezte a végjátékban, 34 pont és 11 gólpassz ezt leszámítva is extraklasszis teljesítmény lenne.

A nap lúzere: Devin Harris hiába játszott sokkal jobban, mint eddig, a hosszabbításban megremegett a keze a büntetővonalon állva és elvesztette a Jazz számára a két ráadásban eldőlő Raptors elleni találkozót.