A hazai pálya oltalma

Hat mérkőzést rendeztek éjjel az NBA-ben, ezek közül a találkozók közül néggyel foglalkozunk most (az Oklahoma City Thunder - Portland TrailBlazers és a Chicago Bulls - Atlanta Hawks meccseket külön posztban tárgyaljuk). A négy meccs érdekes párosításokat hozott, hiszen volt két, gyengébb keleti csapat derbije, két, nyugati rájátszásért egymással harcoló gárda összecsapása, egy előzetesen egyesélyes, a sérülések miatt azonban teljesen átláthatatlan találkozó, valamint egy olyan, amelyik abszolút belőhetetlen volt a két alakulat formáját és játékát nézve. Nézzük egyesével a hajnali eseményeket.

Cleveland Cavaliers - Charlotte Bobcats 115 - 101

A Bobcats-től idén már megszoktuk, hogy elképesztő elánnal tudják kezdeni egy-egy meccsüket, ám sajnos a lendület általában nem sokáig tart ki, köszönhetően a minőséginek nem nevezhető kispad miatt. Most is hiába szórt 34-et a nyitónegyedben a Charlotte a végül 26 pontig és 9 gólpasszig jutó DJ Augustin vezetésével, ez alkalommal Kemba Walker is szenvedett, csupán 2 egységig jutott, egyedül Mullens és helyenként Biyombo volt dicsérhető a vendégek cseréi közül. Eközben a második oldalon az idei negyedik választott, Tristan Thompson is egyre jobban teljesít, most 16 egységnyit és 9 lepattanót tett be a közösbe. A második etapban már nagyon elfogyott egyszer Silas mester legénysége, Kyrie Irving 20 pontja mellett védekezésben is odatette magát, két gyönyörű blokkot osztott ki, az ő főszereplésével fokozatosan szakította le a Cavs a Bobcats-et a fordulás után, s az utolsó szakaszban már nem is volt kérdéses, hogy melyik alakulat vonul le győztesként a parkettről. A Cleveland láthatóan jó passzban van, náluk hihetetlen erős lehet az egyes poszt, amennyiben Irving állandósítani képes ezt a formát, valamint a ma 11 pontot szerző és 9 gólpasszt kiosztó cseréje, Ramon Sessions is hasonló szinten produkál. A 21-ből 10-es triplázás és Daniel Gibson jó sorozata távolról gyakorlatilag megpecsételte a vendégek sorsát, akiknél nagyon gyorsan ki kell találni valamit az idegenbeli fellépésekre, eddig egyáltalán nem kompetens a csapat saját csarnokától távol, így pedig borzasztóan messze lesz a playoff idén az amúgy is lerövidített szezonban.

A Cavaliers legjobbjai: Irving (20 pont, 10-ből 8 mezőny, 2-ből 2 tripla, 3 lepattanó, 6 gólpassz, 2 blokk), Jamison (19 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 blokk), Thompson (16 pont, 9 lepattanó, 2 blokk), Sessions (11 pont, 9 gólpassz, 2 szerzett labda), Parker (11 pont, 5-ből 3 tripla, 3 gólpassz)

A Bobcats legjobbjai: Augustin (26 pont, 7-ből 4 tripla, 4 lepattanó, 9 gólpassz, 4 eladott labda), Maggette (21 pont, 14-ből 13 büntető, 8 lepattanó, 3 eladott labda), Henderson (16 pont, 7 lepattanó), Mullens (14 pont, 4 lepattanó), White (10 pont, 6-ból 5 mezőny, 7 lepattanó)

Memphis Grizzlies - Sacramento Kings 113 - 96

Sokan féltették a Memphis-t Zach Randolph kidőlése után, de ennél magabiztosabb győzelmet nem igazán arathatott volna az újra Mike Conley-val felálló Grizzlies. Mondhatnánk, hogy ideális ellenfél volt a Kings ezen az estén, de azért ez ebben a formában nem igaz. A vendégek magukkal hozták a korábban állítólag elcserélését kérő Cousins-t, aki csereként beállva nem alkotott maradandót, ráadásul elég kedvetlennek is tűnt. Hiába, hogy a dupla-duplázó JJ Hicksont levéve az összes Sacramento kezdőjátékos betlizett, a kaliforniai kiscsapat félidőben ott volt riválisa nyakán, pedig már többször próbált elszakadni az ihletetten játszó Rudy Gay húzta hazai alakulat. A második félidőben aztán gyorsan feladta a Kings, amikor hátrányba került, egyszerűen rossz nézni, hogy Tyreke Evans mennyire vegetál, Cousins milyen kedvetlen, a Marcus Thornton - Jimmer Fredette duó pedig mekkora mértékben nem ért az irányításhoz, mégis döntő többségben az utóbbi két ifjonc próbálja meg kontrollálni a sacramentóiak támadásait. Sajnos tényleg semmi elképzelés a játékukban, így pedig ennyi tehetséggel a fedélzeten is nehéz. A csereként beálló Mike Conley rögtön 14 ponttal és 7 gólpasszal jelezte, hogy már kutya baja, Sam Young egy 20-ast vert be szintén a kispadról beállva. Ez a derbi amúgy is a cseresorok nagy ütközete volt, a vendéglátók 54 egységnyit tettek be a közösbe a második sor által, míg a Kings cseréi pedig 60(!) pontot termeltek, ami nem hétköznapi egy éppen vereséget szenvedő gárdánál. A Memphis talán elindul ezzel a sikerrel, rájuk is fér a pocsék rajt és a sérülések után, bár ez a Kings ma bárki ellen megverte volna saját magát.

A Grizzlies legjobbjai: Gay (23 pont, 16-ból 10 mezőny, 8 lepattanó), Young (20 pont, 13-ból 8 mezőny, 7 lepattanó, 3 szerzett labda), Mayo (16 pont, 11-ből 8 mezőny, 4 lepattanó), Gasol (14 pont, 10-ből 7 mezőny, 15 lepattanó, 3 gólpassz, 2 szerzett labda), Conley (14 pont, 7 gólpassz, 4 szerzett labda)

A Kings legjobbjai: Fredette (17 pont, 6-ból 4 tripla, 3 lepattanó), Thomas (15 pont, 5 lepattanó), Hickson (12 pont, 10 lepattanó), Outlaw (11 pont, 4-ből 2 tripla)

Utah Jazz – Milwaukee Bucks 85 - 73

Mindkét csapat back-to-back érkezett, a Jazz egy kifacsart Hornetset vert meg, a Bucks viszont győzelmi esélyt szalasztott el a zsinórban 3. meccsét játszó Denver otthonában. A Bucks gondjait tetézte, hogy Mike Dunleavy Jr. mellett a csereirányító szlovén Udrih (húzódás), és a gárda alapembere, Andrew Bogut (személyes okok) sem állhatott Skiles mester rendelkezésére. Ennek megfelelően a Jazz már az első félidőben magasembereire építve gyakorlatilag kézben tartotta a meccset: Jefferson és Millsap mellett a cserék, Kanter és Favors is egész meccsen kiváló százalékkal dobott (közel 68%-kal!), ezt csak ideig-óráig tudta ellensúlyozni a Bogut helyén nagyot játszó veterán, Drew Gooden. Az első félidőben még tartotta magát valamennyire a Bucks, de amint a végjátékhoz közeledve Gooden fáradni kezdett, senki nem tudott a helyébe lépni. A vendégek mezőnyszázaléka éppen, hogy csak elérte a 30%-ot, a kezdőötösből Ilyasova és Delfino is kilátástalanul dobott, és az utolsó negyedben, amikor esély nyílt volna a felzárkózásra, sorra elhibázták a kinti dobásokat. A Jazz még azt is elbírta, hogy irányítójuk, Devin Harris csak 17 percet játszhatott, és Josh Howard is megsérült – mindketten izomhúzódást szedtek össze, állapotuk nem súlyos.

Jazz: Al Jefferson 26 pont (10/17 mezőnyből, 10 lepattanó, 3 labdaszerzés, 2 blokk), Millsap 13 pont (6/7 mezőnyből, 12 lepattanó, 2 blokk), Hayward 12/3 pont (5/7 mezőnyből), Miles 9/3 pont, Burks 9 pont (6 gólpassz)

Bucks: Gooden 24 pont (12/20 mezőnyből, 12 lepattanó), Jackson 16/3 pont (6 lepattanó, 5 gólpassz, 6 labdaeladás), Livingston 9 pont, Jennings 8 pont (4/19 mezőnyből, 0/7 tripla, 6 gólpassz, 6 lepattanó)

Los Angeles Lakers – Houston Rockets 108 - 99

Két 50%-on álló csapat találkozott, ám ami az egyik oldalon jó rajt, a másikon csalódás. A Rockets McHale keze alatt jó középcsapatnak tűnik, a Lakers viszont egyelőre próbál visszaszokni a normál játékra a triangle-évtized után. Kobe Bryant az előző két estén kiábrándítóan játszott (különösen fő vadászterületén, a végjátékban), most azonban már az első negyedben 10 pontot szerzett, és Bynum is alig maradt el mögötte – a Lowry és Scola húzta Houstont dicséri, hogy ennek ellenére is látótávolságon belül (5-6 pont) maradtak. A negyedet a csereirányító Steve Blake remek triplája zárta le – a Lakers kisembere lassan specialistája lesz ezeknek a dobásoknak.

A második negyed elején a Rockets cseréi példát vettek Blake-ről, Dragic és Lee lopta közelebb a vendégeket. Ez a lopakodás annyira jól sikerült, hogy a negyed közepén egy kisebb Lakers-rövidzárlatot kihasználva rövid időre a vezetést is átvették. A Bynum-Gasol duó szüntette meg ezt az áldatlan állapotot, majd a negyed végén Bryant egyik triplája is beakadt, így 4 pontos hazai előnnyel ért véget a félidő.

Az elsőhöz hasonlóan a második félidő is Budinger-hárompontossal kezdődött. Az egész negyedben fej-fej mellett haladtak a csapatok, Budinger még két triplát is elsüllyesztett, mellette Scola és Kevin Martin a pontokat, Lowry a gólpasszokat termelte. A túloldalon Bryant és Gasol jó százalékkal dobott, mellettük a több gólpasszt és lepattanót szerző Fisher villogott – ám ez is csak arra volt elég, hogy egyetlen ponttal tartson előrébb a Lakers.

A negyedik negyed a Bynum horgával indult, majd egy Martin – Troy Murphy (…) és Dragic-Blake triplaváltást követően Blake ziccerével 6 pontra ellépett a hazai csapat. Lowry két jó büntetője után azonban a Rockets leblokkolt, négy percen keresztül nem találtak a gyűrűbe, amit a Lakers 6-0-s minifutással abszolvált, és Bryant 30. pontjával 10 pontra ellépett. World Peace sorozatos rossz megoldásait kihasználva ugyan a Rockets is csinált egy 6-0-t, ekkor azonban Kobe Bryant végre azt tette, ami a dolga: sorozatban hét pontot szerzett. Innen már nem volt visszatérés, az utolsó Rockets-rohamokat Bynum és Barnes verte vissza. A Lakers a győzelemmel elmozdult az 50%-ról, ugyanakkor a Rocketsnak sem kell szégyenkeznie, hiszen a Lakersnek két hatalmas játékra (Bryant, Bynum) volt szüksége ahhoz, hogy legyőzze őket egy szoros meccsen. Egyedül amiatt kell aggódniuk, hogy Courtney Lee az utolsó másodpercekben a lábaihoz kapott, és súlyosnak tűnő sérülést szenvedett.

Lakers: Bryant 37/6 pont (14/29 mezőnyből, 8 lepattanó, 6 gólpassz), Bynum 21 pont (8/15 mezőny, 22 lepattanó, 3 blokk), Gasol 14 pont (7/11 mezőny, 8 lepattanó), Blake 11/6 pont, Barnes 8 pont (1/1 mezőny, 6/6 büntető), Fisher 6 pont (7 gólpassz)

Rockets: Lowry 22/12 pont (10 lepattanó, 9 gólpassz, 2 labdaszerzés), Scola 20 pont (10/18 mezőny, 5 lepattanó), Budinger 16/12 pont, Martin 12/3 pont (5/17 mezőny, 1/8 tripla), Dragic 9/3 pont, Lee 9/3 pont, Dalembert 7 pont (5 lepattanó)

Spoiler következik, aki a SportTV-n meg akarja nézni a Chicago - Atlanta meccset, az ne olvasson tovább!

A nap hőse: LaMarcus Aldridge, aki az elején meccsben tartotta, majd győzelemre vezette a Blazerst a nyugati top rangadón. 30 pont, 8 pattanó, 50% fölötti mezőnyszázalékkal. Lehet, hogy mégis képes lesz franchise-playerré válni?

A nap lúzere: Atlanta Hawks. A tegnap óriási győzelmet arató, ma a harmadik negyedben 19 ponttal vezető Hawksnak sikerült kikapni egy olyan Bullstól, amely botrányos támadójátékot produkált három negyedig és utána is csak Derrick Rose-nak köszönheti a győzelmet. Ha volt momentum az oldalukon, akkor ez most teljesen megszűnt, pedig óriási szezonkezdetet produkálhattak volna.