A Toronto bedarálta a ligaelsőt

A mai játéknapon a legnagyobb meglepetést a Toronto okozta: a kanadaiak nagyon simán verték az Indiana Pacerst. A Philadelphia Denverben sorozatban másodszor nyert idegenben, míg a Clippers nagyon simán győzte le a Bobcatsszet. A Minnesota és a Dallas fontos sikert könyvelhetett el: a texasiak megerősítették a nyugati 8. helyüket, a Timberwolves pedig újra 50 százalékon áll.

A játéknap legszebb, legérdekesebb jeleneteit állandó rovatunkban (Amiről a Festékben beszélnek) tekinthetitek meg.

Washington Wizards - Dallas Mavericks 78-87

Nowitzki és Calderon gyengélkedését is elbírta a Mavs. A német klasszis 3/14-es mutatóval dolgozott a mezőnyből, a legkönnyebb dobásokat is elrontotta, és a szezonban egyéni negatív csúcsnak számító 9 pontot szerzett. A spanyol irányító mezőnymutatója szintén 3/14-re sikerült, neki mindhárom jó dobása tripla volt. A Dallas azonban így is nyert, a Wizards ellen zsinórban nyolcadszor.

Ellis vette kézbe az irányítást. A nyáron igazolt bedobó Nowitzki gyengélkedését látva felpörgött a második félidőre, 23 pontig jutott, amiből 16-ot ebben a periódusban szerzett.

Wall most kevés volt. A hazaiak irányítója 22 ponttal, 7 lepattanóval és 5 gólpasszal zárt, de a hajrában ő sem tudott előlépni, és ezúttal sem Bealtől, sem Arizától nem kapott támogatást. Wall az első negyedben találkozott Nowitzki könyökével egy lepattanóért vívott csatában, a meccs után kapott egy kötést a szemére.

Marion majdnem. A kilencig jutó bedobó egyetlen egységnyire van 17.000. NBA-pontjától, ő lesz a 82., aki belép ebbe a közösségbe.

A Wizards legjobb dobói: Wall 22/3, Gortat 12, Beal 10/6, Booker 10.
A Mavericks legjobb dobói: Ellis 23, Carter 13/9, Calderon 11/9.

Toronto Raptors - Indiana Pacers 95-82

A fejlődés szembetűnő. A Toronto a szezonban először nyert zsinórban négy meccset, 2010 januárja óta először érte el az 50%-ot, és mióta elcserélték Rudy Gayt, 12-ből 9 találkozót győzelemmel fejeztek be.

A Pacers támadógépezete nem működött. Legeredményesebb játékosuk Roy Hibbert volt 16 ponttal, George mindössze 5/14-et hozott mezőnyből, de a Hill-West-Stephenson trió 23 pontja és 9/24-es mezőnymutatója sem kerül ki a kirakatba.

A negyedik negyed döntött. A 26 pontos (igaz, gyengén célzó) DeRozan, a 18 pontos Ross, és a 13 pontja mellé 14 gólpasszt is kiosztó Lowry vezérletével 10-1-es futást produkált a Raptors a hajrában - utóbbi ráadásul 03:25-tel a vége előtt kiharcolt egy támadóhibát Hibberten, így a center kipontozódott.

A Raptors legjobb dobói: DeRozan 26, Ross 18/6, Lowry 13/3, Valanciunas 13.
A Pacers legjobb dobói: Hibbert 16, George 12, Granger 11/3.

Minnesota Timberwolves - New Orleans Pelicans 124-112

Mindenki hozzátette a magáét. A hazaiaknál hét játékos is elérte a tíz pontot, közülük hárman a húszat is, az ezúttal elég pontatlanul dobó Kevin Love így 11 meccs után először nem jutott 25 pont fölé. Ráadásul december 15. óta először nem jutott el tíz lepattanóig, a most begyűjtött hat darab egyéni negatív csúcsa a szezonban.

A büntetők és az óvatosság sokat értek. Bár lepattanózásban a Pelicans jobbnak bizonyult, ez agresszív betörésekkel ellensúlyozta a Wolves, 35 büntetőt dobhattak, a vendégek viszont csak 22-t. Emellett a New Orleans 16 labdát szórt el már az első félidőben, nem véletlenül volt 30 pontos hátrányuk is néha. Ezt a félidei mínusz 14 után egy saját szempontjukból 2-19-es periódus alapozta meg a harmadik negyed elején.

Elit offense. Idén már hatodszor szerzett 120, vagy annál több pontot Minnesota, ezzel vezetik a ligát ebben a tekintetben. Hasonlóra volt már példa 2010-2011-ben és a '91-'92-es szezonban is, de nem január elején...

A Timberwolves legjobb dobói: Pekovic 22, Love 21/3, Martin 20.
A Pelicans legjobb dobói: Anderson 25/6, Holiday 19/3, Evans 16/3.

Denver Nuggets – Philadelphia 76ers 102-114

A második negyedben pusztított a Philly. Hat ponttal vezetett a Denver az első negyed után, ezt követően azonban Carter-Williams, Young és Turner remeklésével 44-26-os tombolást mutatott be a vendégcsapat, és a nagyszünetre 12 ponttal vezettek. A második félidőben jellemzően 10-15 ponttal tartott előrébb a Sixers, és meglepő, de megérdemelt győzelmet arattak.

Nem jöttek a hármasok. A Philadelphia a liga egyik legrosszabbul védekező csapata a periméteren, a Denver próbálkozott is serényen – ám 25 kísérletükből mindössze öt triplát szereztek, ebből Wilson Chandler egymaga négyet. Ilyen meccseken különösen hiányzik a még mindig sérült Danilo Gallinari.

A kispadok különbsége. Ritka eset, de ma mind a tíz kezdőjátékos elérte a 10 pontot, így egyértelműen a cserék jó játéka segítette hozzá a sikerhez a vendégeket. James Anderson 12,  Lavoy Allen 13 pontot szerzett, míg a most kissé csendesebb Tony Wroten 7 pontja mellé irányító létére szedett 5 pattanót is. A meccs előtt a Denver kispadja a 3. legtöbb pontot szerezte a ligában - ebből a lendületből ma semmit nem mutattak.

A Nuggets legjobb dobói: Hickson 19, Chandler 16/12, Lawson 15/3.
A 76ers legjobb dobói: Turner 23/3, Young 17/3, Carter-Williams 16.

Los Angeles Clippers – Charlotte Bobcats 112-85

Nem működött a Bobcats védekezése. A Charlotte periméter-védelme az egyik legjobb a ligában, ma azonban a palánk alatt is kellett volna a lendület, mert Blake Griffinnel nem tudtak mit kezdeni. A nem éppen támadásokra kihegyezett Bobcats-gépezet egy félidőig bírta, ekkor 56-56 volt az állás – a második félidőben a Clippers újabb 56 pontjára nem érkezett értékelhető válasz. A kispad nagyon gyenge volt, a kezdők pedig egész egyszerűen felőrlődtek a rohanásban.

Chris Paul diktálta a tempót, Griffin és Dudley villogott. A játékmester 17 pontja mellé 14 gólpasszt osztott ki, sőt cseréje, Darren Collison is bőkezű volt ma (5 assziszt, mellette 5 labdaszerzés és hibátlan dobásokkal 8 pont). Blake Griffin kerek 70 százalékos mutatóval termelt be 31 egységet (12 lepattanóval), míg Dudley 6 hárompontossal kompenzálta Jamal Crawford (1/8) és Matt Barnes (0/6) rettenetes kinti dobásait.

Az eladott labda nem gond. Blake Griffin utolsó 12 meccsén 43 labdát adott el, utolsó 10 meccséből viszont hetet megnyert a Clippers – elsősorban Griffin vállalkozó kedvének és pontjainak köszönhetően.

A Clippers legjobb dobói: Griffin 31/3, Dudley 20/18, Paul 17/3.
A Bobcats legjobb dobói: Walker 14/3, Jefferson 14, Henderson 12.