Döntőben a Miami, búcsúzott a Boston

Három és fél negyeden keresztül nem engedték el egymás kezét a csapatok, majd robbantott a Miami és bejutott az NBA idei nagydöntőjébe, ahol az Oklahoma City Thunder lesz a floridai gárda ellenfele

Az észak-amerikai profi kosárlabdaligában mára virradóra rendezték meg a Keleti Főcsoport fináléjának mindent eldöntő, hetedik ütközetét, ahol a második kiemelt Miami Heat - ha nehezen is - de érvényesítette a hazai pálya előnyét és bejutott a döntőbe. A remeklő James és a feljavuló Wade mellett a három triplát is értékesítő Bosh is nagyot játszott, de a kiegészítőszemélyzet segítsége szintén kellett a Heat továbbjutásához. Bostonban a kieséssel akár le is zárulhat egy legendás korszak, hiszen a négy ász közül Ray Allennek és Kevin Garnettnek is lejár a szerződése a szezon végeztével, az utóbbi 5 esztendő legkiegyensúlyozotabban szereplő keleti alakulata tehát lehetséges, hogy többet nem szerepel majd ebben az alapfelállásban. Nézzük, hogyan alakult a rangadó!

 

 

Miami Heat (2.) - Boston Celtics (4.) 101 - 88

Az utóbbi két találkozón láthatóan az volt a célja a rutinosabb, de rövid kispaddal rendelkező bostoniaknak, hogy ha már nem tudnak 48 percet hasonló szinten végigjátszani, akkor inkább az elején legyen előnyben az ellenfél, aztán a második félidőben vagy sikerült a tempófokozással utolérniük a Miamit vagy pedig nem. Ez a mutatvány az 5. derbin sikeres volt Garnették számára, ám legutóbb csúnya kudarcba fulladt, így maradhatott a végső döntés a mai, 7. összecsapásra. A találkozó elején nagyon éles volt a vendég gárda, a hazaiak pedig nem tudtak irányítani, ám szépen tartották a lépést a karrierje 10. playoffbeli tripla dupláját teljesítő Rajon Rondóval (22 pont, 14 gólpassz, 10 lepattanó) és társaival.

Az első játékrészt még csak 4 egységnyi fórral zárta a Rivers-legénység, de a második szakaszban a nagyon hatékony Brandon Bass erőteljes megmozdulásaival már 11-es előnyben is volt a Celtics, s nagyszünet előtt sem vesztett ebből sokat a negyedik kiemelt, 7 volt közte 2 negyednyi játék után. A találkozó érdemi része már sejthető volt, hogy csak a fordulás után fog elkezdődni, a Miami fokozatosan le is dolgozta hátrányát és a játékban is átvette a vezetést. Chris Bosh már ekkor jelezte, hogy nem szabad őt üresen hagyni a triplavonalon kívül, de Battier és Chalmers is ott folytatta, ahol két napja abbahagyta, nagyon egységesnek mutatkozott a 31-et szóró James húzta Miami.

Az utolsó játékrésznek stílszerűen egyenlő állás után kezdtek neki a felek, s a periódus első 5 percében gyakorlatilag kivétel nélkül kosárra kosár volt a válasz, oda-vissza változott tehát a vezető csapat kiléte, s fokozódtak az izgalmak. Ám a negyed közepén villámgyorsan eldőlt minden, amikor előbb Bosh juttatta 4 pontos vezetéshez övéit egy hármassal, ami az addigi legnagyobb(!) hazai előny volt a derbi alatt, majd pillanatokkal később LeBron James talált be méterekkel a triplavonalon túlról, a támadóidő lejárta előtt. Ebben a percben több támadást is elkapkodott a Celtics, Ray Allen üres triplakísérleteket hagyott ki, s a Miami-vonat átrobogott a hitét, s energiáját elvesztő bostoniakon, végül már csak izgalmak sem maradtak az utolsó percekre.

A Miami Heat tavaly után idén is megérdemelten jutott be az NBA nagydöntőjébe, de dicséret illeti a korábban rengetegszer leírt vesztes felet is, hiszen gyakorlatilag érdemi cseresor nélkül kényszerítette hét mérkőzésre a Celtics a Heatet. Ugyan nem látunk a jövőbe, de a jelenlegi helyzet alapján elképzelhető, hogy egy nagy korszak lezárul a bostoni "nagy hármas" potenciális szétesésével, illetve a klasszisok (Ray Allen, Kevin Garnett) esetleges visszavonulásával, ugyanakkor egy másik éra pedig ezzel egy időben kezdődhet el: a Miami nagy hármasa megszerezheti első bajnoki címét, amennyiben a Nyugati Főcsoportot megnyerő Oklahoma City Thundert le tudja győzni a kedden éjjel kezdődő nagydöntőben.

A Heat legjobb dobói: L. James 31, Wade 23, Bosh 19

A Celtics legjobb dobói: Rondo 22, Pierce 19, Bass 16

A négy győzelemig tartó párharc végeredménye: 4 - 3 a Heat javára

 

A nap hőse: Chris Bosh, aki az egyetlen(!) cserejátékos volt a hazaiaknál szerzett pontokkal a neve mellett, de egymaga 19 - 2-re verte ebben a külön versenyben a vendégeket. Ennél is fontosabb, hogy karriercsúcsot jelentő három tripláját nagyon jól időzítette, ő adta meg azt a plusz a floridaiaknak, amivel ma jobb volt a Miami, mint a Boston.

A nap lúzere: A Boston Celtics cseresora, mely - írd és mondd - 2 pontot volt képes összehozni ezen a döntő fontosságú estén. A vendégek ászai nem pihenhettek eleget a derbi alatt, ez pedig azt eredményezte, hogy az addig végig egálban játszó Rivers-legénység a záró etap második felében fizikálisan és fejben is elfogyott.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus