Egy elképesztően sűrű nap története

Az észak-amerikai profi kosárlabda liga legutóbbi játéknapja kiváló reklámja volt a sportágnak, hiszen minden megtörtént a pályákon, ami csak lehetséges. Ezen az estén nem volt elcsépelt közhely, hogy a labda kerek és minden mérkőzés 0-0-ról indul, erre elég jó példa a ligaelső Oklahoma City Thunder idegenbeli veresége a még mindig az utolsó helyen árválkodó Washington Wizards otthonában vagy a Phoenix Suns diadala New Yorkban a Knicks ellen. Ám még egy szót sem ejtettünk a két hosszabbításos derbiről, valamint a Sacramento King fantasztikus fordításáról. Nézzük az igen sűrű játéknap legfontosabb eseményeit! A Philadelphia 76ers - Denver Nuggets derbit A Nap meccse rovatban tárgyaljuk ki részletesen.

Washington Wizards – Oklahoma City Thunder 105 – 102

Russell Westbrook 36, Kevin Durant pedig 33 pontot dobott, mégis kikapott a nyugati első a liga legrosszabb mérlegű csapatától. Hogyan lehetséges ez?! Úgy, hogy a fővárosiak végre éretten játszottak azokban a szituációkban, amikor a döntő fontosságú támadások folytak a pályán. A John Wall, Nick Young, Jordan Crawford hátvédtrió elsőrangúan produkált, 67 pont érkezett összesen ettől a három ifjonctól, a kezdőbe visszakerülő Andray Blatche pedig megtámogatta őket egy dupla duplával (12 pont, 10 lepattanó), ráadásul a harmadik negyedet egy óriási triplával zárta le, ami bizony hatalmas lendületet eredményezett hazai oldalon, 33 pontot szórt az utolsó 12 percben az addig négypontos hátrányban lévő Wizards.

A záró etapban Nick Young triplái mellett John Wall támadóhiba kiharcolása Duranttel szemben 39 másodperccel a vége előtt döntőnek bizonyult, igaz a kétszeres pontkirály az utolsó másodpercben még egyenlíthetett volna egy nagyon messziről eleresztett triplával, de nem jött össze a vendégeknek a végjáték. Megérdemelten nyert a Washington, mely elég vagány volt ahhoz, hogy második győzelmét éppen a liga egyik legjobbja ellen szerezze meg. A Thunder hétmeccses nyerőszéria után bukott el.

A Wizards legjobb dobói: Wall 25, N Young 24, Jo. Crawford 18

A Thunder legjobbjai: Westbrook 36, Durant 33, Harden 13

Orlando Magic – San Antonio Spurs 83 – 85 – hosszabbítás után

A Spurs tegnap 14 pontos előnyről bukott el igen csúnyán Miamiban, most egy várossal odébb, a szintén floridai élcsapat, Orlando Magic otthonában szerettek volna javítani a Ginobili nélkül érkező texasiak. A küldetés egy nagyon jó és kiélezett derbi után teljesítve lett, érdekes módon az a Gary Neal mentette meg a Spurst (no meg egy bírói ítélet), aki az egyetlen találatát a hosszabbítás végén, egálnál szerezte. A rendes játékidő lejárta előtt 17 másodperccel egyébként az a JJ Redick egyenlített büntetőből, aki a túlóra utolsó pillanataiban nem engedte el időben a potenciális meccsfordító hármast.

Visszatérve a kérdéses ítéletre, Richard Jefferson ellen visszajátszás közben követtek el szabálytalanságot, a játékvezetők pedig „erősebbnek” érezték a faultot, mint magát a Spurs bedobó vétségét, így mehetett büntetőzni a veterán és egyet értékesített is „szabaddobásai” közül. Dwight Howard 24 pontos, 25 lepattanós produkciója sem volt tehát elég, bár a Magic mentségére szóljon, hogy Jason Richardson nem hogy nem tért még ma vissza, de még Hedo Turkoglu is kidőlt a sorból. Helyükön az ex-bostoni Von Wafer szórt 15 pontos idénycsúcsot, de Ryan Anderson dupla duplájával (17 pont, 11 lepattanó) karöltve is elbukott hazai környezetben az Orlando.

A Magic legjobb dobói: Howard 24, R. Anderson 17, Wafer 15

A Spurs legjobbjai: T. Parker 25, Duncan 17, Jefferson 11

Boston Celtics – Toronto Raptors 96 – 73

Két ötmeccses vesztősorozatban lévő gárda találkozott Bostonban. Ez a széria még az Andrea Bargnani nélkül felálló Torontóra sem vet jó fényt, nem hogy arra a Celticsre, mely egyszer sem volt még ennyire rossz passzban, mióta Ray Allen és Kevin Garnett a zöld-fehérekhez igazolt. A hazaiak mentségére szóljon, hogy csak topcsapatok ellen bukott ebben a periódusban, tehát tudták a gárdánál, hogy ezt a találkozót mindenképp hozni kell – minél magabiztosabban, hogy az önbizalom visszaszerzésében is segítsen. Ahogy várható volt, semmiféle gondot nem okozott a 21 pontos Rajon Rondo vezette vendéglátóknak a Raptors két vállra fektetése, pedig Keyon Dooling személyében még mindig nélkülözniük kellette egy fontos csereembert Doc Rivers fiainak, és Wilcox is hiányzott a magasemberek közül.

A bostoni irányító viszont egy picit nagy árat fizetett a sikerért, a csuklója újfent megsérült. A Celtics – ha nem is óriási ütemben -, de érezhetően jobb teljesítményt nyújt estéről estére, még Paul Pierce formáját kéne stabilizálni, illetve magasabb szintre emelni, valamint a kispadnak kellene egyszer teljesnek lennie, és akkor valóban kiderülne, hogy mit ér ez a mostanra már nagyon öregnek titulált társaság. Garnett mellett a padról érkező Bass, Pietrus páros is kiválóan játszott, a másik oldalon pedig Gary Forbes nyújtott egyedül értékelhetőt, a kispad legvégéről előhúzva 18 pontot szórt, de ezzel sokat nem tudott segíteni a mérlegét tekintve lassan a tavalyi szintre süllyedő Torontón.

A Celtics legjobb dobói: Rondo 21, Garnett 15, Bass 13

A Raptors legjobb dobói: Forbes 18, DeRozan 11, Calderon, E. Davis 9-9

New Jersey Nets – Golden State Warriors 107 – 100

Itt is egy harmadik negyed végén dobott dudaszós tripla hozta meg az áttörést, hiszen az addig 6 ponttal vezető Warriors Anthony Morrow triplája után már nem igazán tudott mit kezdeni a záró etapban a lendületbe jövő New Jerseyvel. A majdnem tripla duplázó (24 pont, 8 lepattanó, 10 gólpassz) Deron Williams tripláival megpecsételte a 30 pontos Monta Ellis vezette Golden State sorsát és ezzel begyűjtötte idei első hazai győzelmét. Marson Brooks volt a másik nyerőember, az újonc igen konzisztensen hozza a 10 pont feletti estéket, most a tőle érkező 22 egységnyi ennél ráadásul kategóriákkal több, hasznosságáról pedig mindent elárul a 8 lepattanó és a 6 gólpassz. Humphries 18 pontos, 15 lepattanós dupla duplájával megnyerte a David Lee elleni párharcot (12 pont, 10 lepattanó a Warriors nagyemberének mai termése), ami abszolút dicséretes és a siker egyik kulcsának számított. Steph Curry ez alakalommal sem öltözhetett be, de nem elsősorban az ő hiányán múlt a siker.

A Nets legjobb dobói: D. Williams 24, M. Brooks 22, Humphries 18

A Warriors legjobbjai: Ellis 30, D. Wright 17, K. Thompson, D. Lee 12-12

New York Knicks – Phoenix Suns 88 – 91

Ki mást verjen meg idegenben a Phoenix Suns, mint a „testvércsapatát”, a New Yorkot?! Amare Stoudemire és az edző, Mike D'Antoni szép éveket töltöttek el Arizonában, a nagyember még meg is invitálta egykori csapattársát, Steve Nash-t, hogy jöjjön hozzájuk játszani jövőre a Nagy Almába, nagy volt a barátság tehát a feldobás előtt. A mérkőzésen aztán jött a nagy meglepődés, hiszen az öt meccse lejtőn lévő Phoenix, Nash annyira udvarias volt, hogy egy 26 pontos, 11 lepattanós performansszal diadalra vezette a vendégeket. Azt nem mondanánk, hogy sima volt a mérkőzés, de az utolsó játékrészben az újonc Shumpert 12 pontjával kellett, hogy kapaszkodjon a Knicks, mely végül Nash magabiztos büntetőzésének köszönhetően már nem érte utol mai riválisát. A keleti kirakatcsapat immáron újra két győzelemmel áll az 50 százalékos mérleg alatt, Baron Davis nélkül elég reménytelennek látszik a helyzet, ha az év elején kitűzött célokat vesszük alapul.

A Knicks legjobb dobói: Stoudemire 23, Shumpert 20, Fields 17

A Suns legjobbjai: Nash 26, G. Hill, S. Brown 14-14

Atlanta Hawks – Portland Trail Blazers 92 – 89

A Greg Oden, Marcus Camby, illetve Al Horford személyében minőségi centereket nélkülöző csapatok találkozóján megint fontos momentum volt egy sérülés, méghozzá Nicolas Batumnak kaptak bele a szemébe, a francia pedig alig 10 percnyi játékidő után már nem is térhetett vissza ezen az estén. A vendégként gyengén szereplő Portland úgy sem érte utol az Atlantát, hogy a záró etapot 10 ponttal nyerte. Joe Johnson végre tényleg all-star formában, ez alkalommal is eljutott 24 egységig, Josh Smith pedig hosszú évek óta legjobb mérkőzéseit hozza, 17 pontos, 11 lepattanós dupla dupla érkezett tőle, 3 blokkal és 2 szerzett labdával fűszerezve. A 20-ig jutó Aldridge és a tavalyi társainak 22 pontot hintő Crawford vezette Blazers bizony elfogyott, úgy fest, hogy megint a sérülések miatt fognak lényegesen rosszabbul teljesíteni, mint ami egyébként kijöhetne ebből a társaságból.

A Hawks legjobb dobói: Jo. Johnson 24, Jo. Smith 17, Teague 13

A Blazers legjobbjai: Ja. Crawford 22, Aldrdige 20, Matthews 10

New Orleans Hornets – Memphis Grizzlies 87 – 93

Monty Williams egy fiatalon is elismert edző a tengerentúlon, de idén addig kevergette a kártyákat négyes-ötös poszton, amíg Jason Smith lett az egyetlen konzisztensen jól teljesítő nagyember a keretben és az idény elején félelmetes párosnak látszó Landy – Kaman duó súlytalan párosnak tűnt ma az egy szem Marc Gasol mellett. Ha hozzátesszük, hogy Zach Randolph is ott lehetett volna a vendégek kezdőjében, amennyiben egészséges lenne, akkor pláne szégyenteljes az újabb leszereplés a New Orleans magasaitól, az ötösben bevetett Okafor például 4 pontot dobott és 4 lepattanót szedett...

Így hiába Ariza remek, 18 pontos visszatérése és Jack 27 pontos estéje, Mike Conley (18 pont, 10 gólpassz) és Marc Gasol (22 pont, 12 lepattanó), bolondot csinált a hazai védelemből a kettő-kettőkkel, így Rudy Gay nem is kellett, hogy olyan sokat hozzá tegyen az összteljesítményhez ezen a derbin. A végjátékban egyébként egy 10 – 0-s futással még visszajött két egységnyire a New Orleans, Jack extázisban játszott, de a negyedik negyedben 14 pontot szerző Mayo bebiztosította a győzelmet egy triplával. A Memphis először áll pozitív mérleggel idén, a Hornets pedig óriási gödörben van, lassan teljesen reménytelen helyzetbe kerülnek már ennyire korán, Így Eric Gordonnal a fedélzeten sem nagyon lehetnek majd rájátszásremények, pedig a keret nem lenne rossz és az edző is bizonyított már eleget tavaly.

A Hornets legjobb dobói: Jack 27, Ariza 18, Jas. Smith 14

A Grizzlies legjobbjai: M. Gasol 22, Conley 18, Mayo 16

Minnesota Timberwolves – Detroit Pistons 93 – 85

A 20 pontos, 17 lepattanós Kevin Love vezette Minnesotának a vártnál jóval nagyobb gondot okozott a Pistons legyőzése, de egy 29 – 14.es negyedik etappal abszolválta a kötelező feladatot Rick Adelman legénysége. Ricky Rubio most is elképesztően hasznos és sokoldalú volt, 9 pontja mellé 7 lepattanó, 8 gólpassz és 6 labdaszerzés jutott erre az estére, de Nikola Pekovics első idei értékelhető teljesítménye (11 pont) is nagyon kellett a diadalhoz. Tayshaun Prince pár nap alatt éveket fiatalodott, 29 pontos idénycsúccsal jelentkezett a veterán, a kevés játékidő alatt kipontozódó Greg Monroe pedig dupla duplázott (13 pont, 12 lepattanó), de a gyenge negyedik negyed elsodorta a detroiti esélyeket.

A Timberwolves legjobb dobói: Love 20, Pekovics, Tolliver, W. Johnson 11-11

A Pistons legjobb dobói: Prince 29, B. Gordon 18, Monroe 13

Sacramento Kings – Indiana Pacers 92 – 88

A negyedik negyedben 14 pontos hátrányt dolgozott le a 17-ig jutó Marcus Thornton vezette Kings, 26 – 8-as utolsó 12 perces szakaszt produkált a két gárda, ami a meccs egészét tekintve elképesztő fordulat, főleg, hogy Tyreke Evans most is megrekedt 10 pont alatt, csupán 8-at dobott. Garcia nyerőember volt a „sufniból” előhúzva, 16 pontot szórt a régóta Sacramentóban játszó, de hosszú ideje jegelt hátvéd. Collison és Granger  egyaránt eljutott 16 pontig, de az ő higgadtságuknak és játékintelligenciabeli hiányosságaiknak volt köszönhető, hogy az Indiana el tudta veszíteni ezt a mérkőzést az egyébként borzasztóan rapszodikus Kings ellen.

A Kings legjobb dobói: M. Thornton 17, Garcia 16, Cousins 13

A Pacers legjobbjai: Granger, D. Collison 16-16, Da. West, Hibbert 13-13

Los Angeles Clippers – Dallas Mavericks 91 – 89

Nagyon nagy meccset játszott egymással a címvédő és a legnagyobb feltörekvő, az utolsó percek eseményeit szinte lehetetlen lenne leírni, annyi feldobás, kétes bedobás, illetve szabálytalanság-helyzet volt a pályán. A Dallas sokáig kontrollálta a mérkőzést, de a visszatérő Mo Williams, a Chris Paul helyén irányítóként szereplő Billups és a két nagyon hasznosan produkáló belső ember, Jordan (19 pont, 9 lepattanó, 5 blokk) és Griffin (14 pont, 17 lepattanó) végül betolták a csapat szekerét a célba, de nem akárhogy. Jason Terry triplájával 5 szekundummal a végső dudaszó előtt Jason Terry vette vissza a vezetést a texasiaknak egy hatalmas triplával, majd egy kis keveredés után marad a labda a hazaiaknál és Billups beverte a győztes távolit! Újabb nagy skalpot gyűjtött be a Clippers, ráadásul legjobbja, Paul nélkül, az egyaránt 17 pontot szóró Nowitzki – Delonte West húzta vendégek pedig 0 győzelemmel jöttek ki a Los Angeles-i túrából, pedig mindkét találkozón jelentős esélyük volt a sikerre, de egy-egy dobáson múlt a sikerük.

A Clippers legjobbjai: M. Williams 26, Billups 21, Jordan 19

A Mavericks legjobbjai: Nowitzki, De. West 17-17, Mahinmi 13

A nap hőse: Chauncey Billups, aki győztes triplával feledtette Chris Paul hiányát, nem mellesleg elsőrangú produkciót tett le az asztalra az egész mérkőzést tekintve is 19 ponttal és 8 lepattanóval.

A nap lúzere: A Chris Kaman, Carl Landry, Emeka Okafor trió képes volt ezen az estén összesen 10 pontot szerezni, ami teljességgel érhetetlen, de legalább ennyire megmagyarázhatatlan az is, Monty Willamas mester miért nem játszatja eleget az említett veteránokat.