Érezd a különbséget

A Denver Nuggets a megszokott ponterős játékával hozta a szezon eddigi meccseit, míg a Lakers két vereség után két győzelmet szerzett – Andrew Bynum pedig letöltötte eltiltását, és elfoglalta helyét a hazaiak kezdőjében.

A center mellett a védekezőspecialista Matt Barnes is kezdőként futott ki a pályára, a Nuggets megszokott ötösével operált az első percekben. Bynum nem törődött sokat az akklimatizálódással, azonnal kőkeményen és eredményesen támadta a gyűrűt - csapattársai láthatóan igyekeztek tömni labdákkal, hogy minél hamarabb belelendüljön a játékba.  Ez végül annyira jól sikerült neki, hogy már az első negyed végén 10 ponttal állt, noha a túloldalon az orosz Mozgov és Nené nem védekezett rosszul. Bár a Nuggetsban nem volt személyi változtatás a kezdőben, a felállásban húzott egy váratlant a veterán vezetőedző George Karl: Kobe Bryantet a nálánál jóval magasabb olasz Gallinari fogta, és bizony ez nem ízlett a Lakers sztárjának: az első játékrészben nem is szerzett pontot, és érezhetően nem készült fizikális játékra.

Egypontos vendégvezetéssel kezdődött a második negyed, és a különbség szép lassan nőtt az első percekben. Bár Gasolnak sült a keze, több butaságot is elkövetett a fent lévő Lakers-cseresor, kezdve azzal, hogy büntetőket és az open hármasokat is megalkuvás nélkül lövöldözték mellé. A Nuggetsnál viszont a középtávoliak ültek, elsősorban a kisemberek (Lawson, Afflalo és Miller) révén. Kobe Bryant a 21. percben szerezte első pontjait egy középtávoliból, ezzel mintha átszakadt volna nála egy gát: sorozatban még két kosarat szerzett, és a Lakers visszavette a vezetést. A negyed hátralévő perceiben nagy gyürkőzés folyt a pályán, a végén a hazai gárda egy pontos előnnyel mehetett a nagyszünetre (46-45).

Néhány érdekesség a félidei statisztikából: a Lakers 0/12-vel állt a triplavonalról, a Nuggets 1/9-cel, ez mindkét csapattól szokatlan, feltűnő volt a specialisták gyengélkedése. Bynum 12, Gasol 11 ponttal állt a nagyszünetben, míg Kobe Bryant 8 pontja mellett 5 gólpasszt osztott ki. A túloldalon Nené 80%-kal dolgozott mezőnyből, Mozgov 3 blokkot osztott ki, a csereirányító Miller pedig 9 pontot tett fel a táblára.

A Lakers számára kezdődött rosszabbul a második félidő, a megszakítás nélkül 500. alapszakaszmeccsét játszó Fisher alig 10 másodperc alatt begyűjtötte 4. személyi hibáját, rögtön jöhetett Steve Blake. A triplacsendet talán a legkevésbé várt Matt Barnes törte meg a hazaiaknál, a Denver azonban rengeteg, dobás közbeni faultot harcolt ki. A Lakers továbbra is a palánk közeli játékot erőltette, de a Denver nagyszerű munkát végezve vagy a labdavezetőt, vagy a centert kettőzte, így elég sok hibára kényszerítette ellenfelét. Lassú víz azonban partot mos, a negyed közepére a vendégek védekezése elvesztette a fonalat, és a Lakers került 7 pontos előnybe. A kisember Lawson támadólepattanója és visszatett labdája kisebb fordulópontot jelentett: a Lakers támadójátéka szétesett, a Nuggetsnál pedig hirtelen összeállt a kép: Harrington jó megoldásaira és Rudy Fernandez triplájára alapozva a vendégek 13-2-es szakaszt produkáltak, és 4 ponttal elhúztak. Blake azonban élére állt a lila-sárga seregnek, előbb Bynum parádés kiosztása után egy középtávolival, majd a lefújás pillanatában egy ziccerrel -2 pontra hozta fel a Lakerst.

A 4 perc alatt 5 pattanót begyűjtő Bynum demoralizáló zsákolásával és visszapöcizett labdájával kezdődött az utolsó játékrész, majd egy Afflalo-Kapono triplaváltás után Mozgov sem akart lemaradni kollégája mögött, ő is besegített egy rossz dobást a gyűrűbe. A 3. perc végén jött vissza Bryant a pályára, és rögön ki is egyenlített egy tempóval. Ez azonban nem zavarta a kiválóan játszó Harringtont: a denveriek sokadszorra játszottak meg egy üres dobót a bal sarokban, Harrington pedig nem hibázott a vonalon túlról. Időkérés után Bryant vette kezébe a pálcát: először szépített, aztán azonban elkezdődött a 24-es igazi vesszőfutása. Előbb feleslegesen dobott el egy triplát lerohanás végén, majd nagyszerűen szerelték, amit annyira zokon vett, hogy technikaival nyugtatták meg a játékvezetők. Eközben Harrington kétszer is büntette a lemaradó Gasolt, Nené pedig majdnem letépte a gyűrűt egy zsákolásnál – 5 ponttal vezetett ekkor a Nuggets. Ekkor Bynum lépett elő, ma már sokadszor: Bryant két passzából előbb ő is húzott egy embereset, majd akrobatikus mozdulattal tette be a löbbölt labdát – 2+1-et kiharcolva. Két pontos hátrányban Barnes szerelt gyönyörűen, majd az öreg Fisher törte össze magát, de visszaszerezte a labdát, Bryant pedig két büntetővel egalizált. Ezután ismét Bynum nagy pillanatai következtek: előbb Nenét takarta be, majd a túloldalon tette helyére a ziccert.

A végjáték egy jobbfajta kabaréban is elmenne: 91-89 után Bryant reménytelen helyzetből dobta mellé, Fisher kipontozódott, de a biztoskezű Lawson mindkét büntetőt kihagyta – ezután Kobe eladta a labdát, Gallinari ziccerben mehetett, de kihagyta. Végül Bryant egy büntetőt még beszenvedett, így alakult ki a végeredmény. Bryant büntetőinél a lelátó az ’MVP!’ –t kántálta, ma azonban hiába ért el egy gólpassz híján tripla-duplát a Lakers szupersztárja, a visszatérő Andrew Bynum lehengerlő játékkal üzent mindenkinek: ilyen, ha ő az első palánk alatti opció a Lakersben.

A Denvernek nem kell sokat várni a revansra: a felek ma elutaznak Denverbe, és este már pályára is lépnek.

Los Angeles Lakers – Denver Nuggets 92-89

Lakers: Bynum 29 (13 lp., 6 támadó lp., 13/18 mezőnyből, 2 blokk), Bryant 17 (9 gp., 10 lp., 6/18 mezőny, 0/5 tripla), Gasol 17 (7/10 mezőnyből, 5 lp.).

Nuggets: Harrington 21/9, Afflalo 13/6, Miller 13, Nene 13 (8 lp.), Lawson 9/3, Mozgov 8 (10 lp., 4 blokk).