Folytatódik a Lin-csoda

A tegnapi Boston Celtics-Los Angeles Lakers rangadó mindkét résztvevője kikapott, ugyanakkor a kisebb gödörben lévő Oklahoma City Thunder és Los Angeles Clippers idegenben tudott győzni erős ellenfelekkel szemben. Az Orlando Magic sokadik fontos összecsapását vesztette el (most az Atlanta Hawks nyert Floridában), a Miami Heat és a Chicago Bulls viszont nagyon simán győzött. Tombol a Jeremy Lin-mánia: a másodéves, korábban sehol nem jegyzett Knicks-irányító ezúttal még Kobe Bryantet is túlragyogta, hiszen 38 pontot szerzett a Lakers elleni győzelem alkalmával!

Toronto Raptors-Boston Celtics 86-74

Kemény útja volt a Celitcsnek, hiszen előző este még hosszabbításban kaptak ki a Lakerstől, a Raptors viszont pihenhetett. A túlhajszoltság meg is látszott Doc Rivers fiain, 20-7-es rohammal nyitott a Toronto - a Boston vezetőedzője pedig annyira tehetetlen volt, hogy időkérésnél a fej-leüvöltésen kívül nem tudott semmit mondani. A Boston végig igyekezett felkapaszkodni, de egyedül Pietrus nyújtott értékelhetőt, míg a túloldalon egymást múlták felül a játékosok: DeRozan 21 pontot szórt, Calderon 14 gólpasszt osztott ki, Amir Johnson dupla-duplázott (12 pont, 12 lepattanó). A két csapat között óriási volt a sebességbeli különbség, a Bostonnak egy percig sem volt esélye a roppant mozgékonyan támadó és kőkeményen védekező ellenfelével szemben.

A Raptors legjobb dobói: DeRozan 21, Calderon 17, James Johnson 14.

A Celtics legjobb dobói: Garnett 17, Pierce 12, Pietrus 11.

Philadelphia 76-ers-Los Angeles Clippers 77-78

Igazi közelharcot hozott a kirándulás, amit annak ellenére a Clippers nyert meg, hogy Billups kidőlésével jelentősen meggyengült a csapat. Ami különösen pikánssá teszi a győzelmet, az az, hogy a győztes kosarat éppen Chris Paul szerezte, pedig hátvédek és kinti védekezés tekintetében a Philadelphia a liga egyik legjobbja. Most a palánk alatt is rendben volt a hazai gárda, 16 ponton tartották Blake Griffint - ugyanakkor támadásban nagyon gyengén muzsikáltak, és ez lett a vesztük. A Clippers megnyerte a lepattanócsatát, kevesebb labdát adtak el, így az is belefért, hogy mindössze 39%-kal tüzeltek mezőnyből. A Sixersnek lett volna még esélye a győzelemre, de a gárda legjobb dobóját, Lou Williamst remekül becsapdázták, így értékelhető dobásig sem jutott el a hazai csapat.

A Sixers legjobb dobói: Igoudala-Brand 12-12, Lou Williams 11.

A Clippers legjobb dobói: Paul 24, Griffin 16, Mo Williams 14.

Washington Wizards-Miami Heat 89-106

A Wizards egészen az utolsó negyedig látótávolságban maradt Young és McGee vezetésével, ám a Heat az utolsó negyedben gyorsan egyértelművé tette: ha akarták volna, az első negyedben eldöntik a meccset. Az ismét kritikán alul (38%) dobó fővárosiaknál John Wall ismét nem hazudtolta meg magát, 15 pontja és 10 gólpassza mellett 7 alkalommal a labdát is eladta. A Heatben ezúttal Wade és Bosh vitte a prímet, James szerényen meghúzódott a maga 18 pontjával és 9 (!) gólpasszával - mellettük a veterán Shane Battier is csipkedte magát 15 ponttal és 3 triplával, és Haslem is lekapkodott 12 pattanót - ma ők képviselték a mély Heat-kispadot.

a Wizards legjobb dobói: McGee 24, Young 22, Wall 15.

A Heat legjobb dobói: Wade 26, Bosh 24, James 18.

Charlotte Bobcats-Chicago Bulls 64-95

Könnyed játszadozásnak indult, az is lett a keleti listavezető és sereghajtó 'összecsapása'. A Bulls úgy nyert 31 ponttal, hogy a beöltöző Derrick Rose-t be sem kellett vetni, a csereirányítók megoldották a feladatot, a többi húzóember pedig hozta magát. Luol Deng győzelemmel ünnepelhette első All-Star meghívását, megesett a ritka eset, hogy Joakim Noah lett a Bulls legjobb pontszerzője - ám a túloldalon valami egészen hihetetlen dolog történt, ami jól mutatja, miért is a Bobcats a liga legrosszabb csapata. A csereként beálló Derrick Brown volt az egyetlen, aki képes volt elérni a 10 pontot - tegyük hozzá: túlhaladnia neki sem sikerült.

A Bobcats legjobb dobói: Brown 10, K. Walker 9.

A Bulls legjobb dobói: Noah 17, Boozer 16, Deng 12.

Orlando Magic-Atlanta Hawks 87-89 h.u.

Igazi keleti rangadót hozott a jelentős közös playoff-múlttal rendelkező csapatok csatája, ahol most a Hawks valamit visszaadott a megaláztatásokból. Előzetesen sokkal jobb sorozatban volt a Magic, ahol Dwight Howard hihetetlenül nagy formában van, amit ma is igazolt: 18 pontot és 18 lepattanót tett a közösbe. Nem is vele volt a gond hazai oldalon, hanem a támadójátékkal: a Hawks döbbenetesen lelassította ellenfelét - leírhatatlan, hogy minden üres dobásért mennyit kellett güriznie a nem ehhez szokott nehéztüzéreknek. A Hawks Josh Smith vezetésével már a rendes játékidőben megszerezhette volna a győzelmet, de az Orlando zsinórban 8 pontot dobva egyenlített az utolsó percekben. A ráadásban már nem volt pardon a Magicnek, Jason Richardson kihagyott egy nagyon fontos büntetőt, amivel kiegyenlíthettek volna - majd a végén Richardson és Nelson hárompontosa is lejött a gyűrűről. Nagyon fontos meccset vesztett el az Orlando, mert nemhogy utolérte volna ellenfelét a táblázaton, hanem leszakadt róla.

A Magic legjobb dobói: Anderson 21, Howard 18, Nelson 15.

A Hawks legjobb dobói: Smith 23, Johnson 14, Teague-M. Williams 13-13.

Detroit Pistons-New Jersey Nets 109-92

A héten a Pistons győzni tudott Jersey-ben, és a Netsnek nem sikerült visszavágnia. A Pistons már az első félidőben 20 pont körüli előnyt épített ki a borzalmasan dobó Nets-szel szemben, amit okosan játszva végig tartottak is. A Nets a második félidőben hamar fel is adta, Deron Wiiliams-szel az élen mindenkit lecserélt Avery Johnson, és a kiegészítő emberek játszottak. A Pistonsban a Stuckey-Knight hátvédpáros mellett dicséret illeti Greg Monroe-t, a Pistons dupla-duplázó centerét is - ám járt a pacsi a palánk alatt fontos pillanatokban 4 blokkot kiosztó erőgépnek, Jason Maxiellnek is. A második félidőben a sérülésből nemrég visszatért Jerebko-Gordon kettős is formába lendülhetett, szép napok elé néz tehát a Detroit a kezdeti bukdácsolások után.

A Pistons legjobb dobói: Jerebko 20, Stuckey 19, Monroe 18.

A Nets legjobb dobói: Petro 16, D. Williams-Farmar 14-14.

Cleveland Cavaliers-Milwaukee Bucks 112-113 h.u.

Mindkét oldalon 1-1 draftelső (Irving: 2011, Bogut: 2005) hiányzott csapatából, ennek ellenére a nap egyik legjobb meccsét rittyentették ki a srácok. Előzetesen a Cavs sikerére tettünk volna, mert sokkal jobb formában vannak, és a túloldalon személyes viták és formahanyatlások jellemzik a Bucksot. Most azonban a gárda motorja, Brandon Jennings megemberelte magát, mellette pedig még öten érték el a 10 pontot, amivel nagy nehézségek árán legyűrték a vendéglátókat. A Cavaliersben pedig a veterán Jamison talán idei legjobb meccsét játszotta, és Ramon Sessions 12 pontos, 16 gólpasszos teljesítménye is elismerésre méltó - ám a meccs éppen Jamisonon ment el, aki két büntetőt is elhibázott a rendes játékidő végén, Jennings pedig köszönte szépen a lehetőséget, és a ráadásban csapata javára fordította a mérkőzést.

A Cavaliers legjobb dobói: Jamison 34, Gee 18, Gibson 17.

A Bucks legjobb dobói: Jennings 24, Gooden 19, Livingston 13.

New York Knicks-Los Angeles Lakers 92-85

Jelentjük, a Lin-mánia nemhogy múlna, de még fokozódik is: a tajvani származású Knicks-irányító 38 (!!) ponttal terhelte meg a Lakers gyűrűjét - és ami ennél is fontosabb, újabb győzelmet szállított vele csapatának. A Lakers ugyan rögtön pályára lépett a Celtics elleni hosszabbításos győzelem után, ám ez sem magyarázza például Andrew Bynum 3 (!) pontját. A Lakersben Kobe Bryant kicsit túlvállalta magát (34 pont, de 11/29-es mezőnymutató) - a kezdőötös többi négy tagja összesen 27 rádobással próbálkozhatott... Ez azonban mit sem von le Jeremy Lin újabb varázslatos estéjének értékéből, a villámgyors apró darabokra szedte a Lakers védekezését, majd jóízűen elfogyasztotta. A siker értékét növeli, hogy a Knicksben mindössze 8 játékos léphetett pályára, köztük az a Mike Bibby, aki idén összenőtt a kispaddal - ám a hihetetlenül lelkesen játszó New Yorknál most ez sem számít. Nem akarjuk elkiabálni, de úgy tűnik, Lin megmenti edzője, Mike D'Antoni állását.

A Knicks legjobb dobói: Lin 38, Shumpert 12, Jeffries 11.

A Lakers legjobb dobói: Bryant 34, Gasol 16, Barnes 11.

Memphis Grizzlies-Indiana Pacers 98-92

Pályafutása első All-Star meghívása miatt tapsolhatott a memphisi közönség Marc Gasolnak, a spanyol center lassan, de biztosan eléri, hogy az állandónak számító 'kis' jelző lekerüljön a neve elől. Rudy Gay-nek nem postáztak meghívót, a Grizzlies kiscsatára a pályán próbált bizonyítani, sikerrel. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a védekezés alappillére, Tony Allen is visszatért, és Marreese Speights is csipkedte magát Gasol oldalán, máris érthető, hogy a masszív Indiana miért szenvedett vereséget. Gasol nemes egyszerűséggel lejátszotta a pályáról a Pacers szintén első All-Star meghívóját kapó centerét, Roy Hibbertet, és a szoros meccs végén az ő higgadt megoldásai döntöttek. Az Indianában Paul George mélyen tudása alatt játszott, Granger a második félidőben faultgondokkal küzdött - hiába igyekezett a Dahntay Jones (10 pont) vezette pad, ennyi hendikepet már nem bírtak el.

A Grizzlies legjobb dobói: Gay 21, Speights 19, Gasol-Conley 15-15.

A Pacers legjobb dobói: West 22, Granger 19, Jones 10.

New Orleans Hornets-Portland Trail Blazers 86-94

Papíron egy egyértelmű meccs várt a Blazersre, ám a Hornets nem adta könnyen magát, a védekezőspecialista Trevor Ariza vezetésével az első félidőben vezetett a nyugati sereghajtó. A hosszú böjtöt kiváró LaMarcus Aldridge meghívást kapott az All-Starra, ám nem ő, hanem a szupercsere Jamal Crawford állt az utóbbi időben meglepő vereségeket szenvedő Portland élére, és szezoncsúcsot jelentő 31 pontjára támaszkodva a vendégek a második félidőben előbb utolérték, majd le is hagyták ellenfelüket. Ariza mellett most csak Aminu (12 pont) és a próbajátékon lévő Thomas és Sloan villogott a New Orleansban, míg a túloldalon jól dolgozott Crawford alá az irányító Felton és a Wallace-Aldridge csatárpáros - a Blazers győzelmével megállította a zuhanást, remélhetőleg ezzel a győzelemmel elindulnak felfelé a tabellán. A Hornets jól küzdött, de öt meghatározó játékosa (Gordon, Jack, Landry, Smith és Kaman) nélkül az is dicséretes, hogy a végjátékban két pontra meg tudták közelíteni ellenfelüket.

A Hornets legjobb dobói: Ariza 23, Okafor 13, Belinelli-Aminu 12-12.

A Blazers legjobb dobói: Crawford 31, Felton 18, Wallace-Aldridge 14-14.

Minnesota Timberwolves-Dallas Mavericks 97-104

Kevin Love brutális teljesítménnyel (32 pont, 12 lepattanó, 14/14 büntető) jelezte, hogy jót tett neki a kétmeccses eltiltás miatti pihenő, ám a Dallas és Dirk Nowitzki már a meccs elején jelezte: ők bizony a győzelemért jöttek. 29-16-ra nyerte az első negyedet a címvédő, és az itt összeszedett előnnyel jól sáfárkodott a visszatérő Jason Kidd (8 pont, 10 gólpassz) vezette Dallas. Ricky Rubio-nak (10 pont, 7 gólpassz) beletört a bicskája a veterán harcosba, Kidd pont annyira lassította le, amennyi kellett ahhoz, hogy kiessen a ritmusból - a csapat játékának sebességét pedig a spanyol határozta meg eddig is, mondani sem kell, mekkora mínuszt jelentett ez a Wolvesnak. A hátvédposztokon JJ Barea talán tudott volna segíteni, ám a tavalyi bajnokcsapat puerto rico-i pillére rettentő megilletődötten kosarazott volt csapata ellen. A hazaiaknál Love mellett Beasley és Pekovic (12 pont) sem volt rossz, de ha közhelyet akarunk ellőni: a nagyobb rutin döntött.

A Wolves legjobb dobói: Love 32, Beasley 20, Pekovic 12.

A Mavericks legjobb dobói: Nowitzki 33, Terry 16, Carter 12.

Utah Jazz-Oklahoma City Thunder 87-101

Festék, festék, festék: ha úr vagy a palánkok alatt, megnyered a meccset. A Thunder mostanában mintha elfelejtette volna ezt az alapigazságot, ám a Jazz ellen végre Serge Ibaka és Kendrick Perkins támadásban is odatette magát (26 pontot szereztek), 46-32-re nyerték a lepattanócsatát - így már az is belefér a nagyon masszív Jazz ellen, hogy Kevin Durant és James Harden is jóval haloványabb volt a megszokottnál. A Thunder a harmadik negyedben roppantotta meg a hazaiakat, akkor egy 16-4-es futással alapozták meg sima győzelmüket. A Jazz jól tartotta magát, Raja Bellnek és Devin Harrisnek is sült a keze (75%-kal dobtak!), ám Russell Westbrook végül megoldhatatlan feladatot jelentett: döntő jelentőségű volt, hogy Harris faultgondokkal küszködött a tűzgolyóként száguldozó hátvéd miatt - és a Jazz padja most magához képest gyenge volt, senki nem volt képes tartani a lépést. A festék jelentőségéről beszéltünk, ezt mi sem támasztja alá jobban, mint egy döbbenetes adat: a Jazz 27-12-re nyerte a gólpassz-párbajt - ennek ellenére semmi esélye nem volt a győzelemre.

A Thunder legjobb dobói: Westbrook 28, Durant 19, Ibaka 16.

A Jazz legjobb dobói: Jefferson 20, Bell-Hayward 13-13.

A nap hőse: Chris Paul. A Clippers játékmestere társa, Chauncey Billups végleges kidőlése után nem zuhant össze, hanem győzelemre vezette csapatát Philadelphiában. A mai sok 30 pont feletti teljesítmény ellenére azért őt választottuk, mert a 24 pontját a liga egyik legkeményebb hátvédsorával szemben dobta - köztük a meccsnyerő tempót is.

A nap lúzere: Antawn Jamison. A Cavaliers veterán bedobója 34 pontot szerzett a Milwaukee Bucks ellen - a rendes játékidő végén viszont két büntetőt is kihagyott, amivel a Bucks esélyt kapott a győzelemre, amit ki is használtak.