Lakers + Mavericks = 0-4

12 találkozót rendeztek ma hajnalban az NBA-ben. A Minnesota - Oklahoma és a Phoenix - New Orleans meccsről külön is megemlékeztünk, jöjjön a másik 10 összecsapás rövid története. Az már most látszik, hogy elég hektikus szezonunk lesz, hiszen azok a nagycsapatok, amelyeket szétkaptak a nyáron, egyelőre nagyon nem működnek (Lakers, Mavericks). Túl vagyunk a szezon első, 20 pontnál nagyobb hátrányból való fordításán is. Lássuk a meccseket egyenként.

Washington Wizards – New Jersey Nets 84 - 90

Irányítók (John Wall és Deron Williams) csatájaként lett beharangozva a meccs, ám D-Will (különösen a második félidőben ) elhomályosította a tavalyi draftelsőt. Mellette a sérült Brook Lopez miatt nagyobb szerep hárult Kris Humphriesra, aki élt is a lehetőséggel és méretes dupla-duplát hozott – erre építve a Nets győzött. Noha az első negyedben a Washington nekiesett ellenfelének és a második negyed elején 20 (!) ponttal is vezetett, később a nagyobb rutin érvényesült, és a negyedik negyedre utolérte, a végjátékban pedig (Morrow kinti dobásaival) meg is előzte ellenfelét a Nets. A Wizardsban ugyan öten is elérték a 10 pontot, de a csapat összeszoktatásával lesz még munka bőven. Említést érdemel a fővárosiak nagyon szép, retróba hajló meze, illetve Nick Young elég csúnyának tűnő bokasérülése (csapattársa, a ráeső Blatche alá szorult a lába), ami után szerencsére vissza tudott térni.

Wizards: Young (16 pont), Crawford (15 pont), Wall (13 pont), Blatche (11 pont, 10 lepattanó), McGee (11 pont, 3 blokk)

Nets: Williams (23 pont, 9 gólpassz, 8 lepattanó), Humphries (21 pont, 16 lepattanó), Morrow (16 pont), Petro (11 pont)

Charlotte Bobcats – Milwaukee Bucks 96 - 95

Két átalakuló, a playoff-helyekért küzdő alakulat találkozott. Stephen Jackson meglehetősen megilletődötten játszott egykori sikerei színhelyén, alig 17 perc alatt kipontozódott (természetesen technikaival fűszerezve), helyette Jennings és Bogut vitte hátán a csapatot – előbbi balkezes buzzerével 11 ponttal a Bucks vezetett a félidőben. Dicséret illeti a vendégek cserehátvédjeit is, Udrih és az egykor szebb napokat látott Livingston is kiválóan játszott. A nagyszünetet követően azonban fordult a kocka, 16 pontot vert ellenfelére az alacsony szerkezetben próbálkozó Bobcats, ahol a kisemberek (Henderson, Augustin és az újonc Kemba Walker) vitték a prímet. Persze a nagyok is csipkedték magukat, a kiscsatárként induló Boris Diaw centert játszva majdnem tripla-duplát ért el, illetve a minap Oklahomából megszerzett BJ Mullens is elérte a 10 pontot. Az utolsó negyedben idegbajos végjáték alakult ki, amit végül az újonc Walker büntetői révén a Bobcats nyert meg. A Bucksnál elgondolkodhatnak azon, hogy a gyakorlatilag középjátékos nélkül játszó hazaiak hogyan tudták megverni a liga egyik legjobban védekező centere vezette csapatukat. Úgy tűnik, a Bucks régi problémája, a mezőnyszázalék továbbra is gond, alig érték el a 40%-ot.

Bobcats: Augustin (19 pont, 8 gólpassz), Henderson (18 pont, 9 lepattanó), Walker (13 pont, 7 lepattanó), Maggette (12 pont), Mullens (10 pont), Diaw (9 pont, 11 lepattanó, 9 gólpassz)

Bucks: Jennings (22 pont), Bogut (17 pont, 9 lepattanó), Livingston (14 pont), Dunleavy (13 pont), Udrih (13 pont)

Cleveland Cavaliers – Toronto Raptors 96 - 104

A draftelső, Kyrie Irving bemutatkozhatott az NBA-ben, ám ennél valószínűleg jobbra számított: 6 pontját 2/12-es mutatóval abszolválta – nem meglepő, hogy a régi motoros, Ramon Sessions sűrűn ugrott be helyette, egyébként kiválóan. A hazaiak kispadjára amúgy sem lehetett panasz, Alonzo Gee és a negyedik helyen draftolt kanadai Tristan Thompson is eljutott 10 pontig – máris megkérdőjelezve az igen gyengén játszó kezdőötös néhány tagjának helyét. A meccs maga nem volt nagyon izgalmas, a Toronto a második negyedben 10 pontos előnyt szerzett, amire építve simán behúzta a találkozót az elsőrangú csapatjátékot bemutató (7 játékos 10 pont felett) Casey-alakulat. Apropó Casey, bár a szezon előtt megfogalmazott számokat (labdaszerzésben, pattanózásban) egyelőre nem hozták fiai, de a Dallas bajnokcsapatának korábbi segédedzője hajtós, nagyon masszív csapatot fog összerakni – amihez hellyel-közzel a játékosai is megvannak. Külön meg kell dicsérnünk Ed Davist: a másodéves erőcsatár 7/7-es mezőnymutatóval zárt!

Cavaliers: Sessions (18 pont, 6 gólpassz), Gee (15 pont), Jamison (15 pont), Varejao (14 pont, 10 lepattanó), Thompson (12 pont)

Raptors: Calderon (15 pont, 11 gólpassz), DeRozan (15 pont), Barbosa (14 pont), Davis (14 pont), Amir Johnson (13 pont, 13 lepattanó), Bargnani (13 pont), Bayless (10 pont)

Orlando Magic - Houston Rockets 104 - 95

A floridaiak az Oklahomától elszenvedett vereséget szerették volna javítani, míg Kevin McHale most mutatkozott be hivatalos tétmeccsen a Rockets kispadján, bizonyítási vágytól fűtött volt tehát mindkét oldal. A találkozó folyamán végig a hazaiak vezettek, ám nem volt ez annyira egyszerű történet, szinte végig hullámvasutazták a meccset a csapatok. A Magic elhúzott 8-10 ponttal, majd a Rockets feljött 2-4 egységre. Gyakorlatilag a második negyedtől kezdve folyamatosan ez volt a forgatókönyv. A vendégek a végére ebbe el is fáradtak, az utolsó hullám nem nekik jött ki jól, 85-89 után az egyébként is kiemelkedően játszó Hedo Turkoglu döntötte el a találkozót, 11 pontra állította vissza a különbséget és ezt a hátralévő négy percben már megtartották a hazaiak. A török mellett a padról JJ Redick volt fantasztikus és ma Dwight Howard is a jobbik arcát mutatta. A túloldal sorsát a pad és annak védekezése pecsételte meg, átjáróházat biztosítottak a Magic számára, üres helyzetek tömkelege adódott Redickék előtt.

Magic: Turkoglu (23 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Howard (21 pont, 7 pattanó, 3 blokk), Redick (20 pont)

Rockets: Scola (19 pont, 7 pattanó), Lowry (20 pont, 12 gólpassz, 7 pattanó), Lee (15 pont)

Indiana Pacers - Detroit Pistons 91 - 79

Mindkét gárda bemutatkozómeccsére készült, ám teljesen más előjelekkel. A Pistons minden valószínűség szerint idén sem lesz tényező keleten, a Pacers viszont azért harcol, hogy minél jobb pozícióból kezdhesse majd meg a rájátszást. Ennek megfelelően tükörsima meccset játszottak egymással és bár a végeredmény nem támasztja ezt alá, osztálykülönbség volt a két együttes között. Igaz ez még akkor is, ha a hazaiak is pocsékul dobtak mezőnyből: ők is és vendégeik is 40% alatt maradtak, ami kritikán aluli. Ettől függetlenül az első negyed után 9, a félidőben 14, a harmadik 12 percet követően pedig 20 ponttal is vezetett az Indiana. A végét elkönnyelműsködték, de ma ez is belefért. Az új fiúknak lesz jobb meccse is: West és Hill is túlerőlködték kicsit magukat támadásban, pedig nem lett volna rá szükség, így is megdobták öten is a 10 pontot. A túloldal kilátástalan kosárlabdát mutatott, Ben Gordon régi önmagát idézte abból a szempontból, hogy sikeresen szabotálta a csapatjátékot, de a többiek sem lehetnek büszkék magukra, egyedül Jerebko és Stuckey hozta azt, ami elvárható tőlük (a svédre érdemes lesz odafigyelni év közben).

Pacers: Hibbert (16 pont, 14 pattanó, 3 blokk), Granger (16 pont), Hansbrough (15 pont, 13 pattanó), West (11 pont, 12 pattanó, 2 blokk)

Pistons: Jerebko (17 pont, 5 pattanó), Stuckey (17 pont, 6 gólpassz)

Dallas Mavericks - Denver Nuggets 93 - 115

Ha az előző találkozóra azt mondtam, hogy tükörsima, akkor erre nehéz jelzőket találni. A tegnap már óriási pofont kapó bajnok ugyanis újra beleszaladt a késbe, a mínusz 22 a végén ugyanolyan hízelgő, mint a tegnapi vereség, lényegében itt is kaptak egy harmincast, három negyed alatt. A Mavericks egyrészt jóllakott lehet, másrészt idősek is, harmadrészt sok új játékost kell beépíteniük, de jelenlegi teljesítményük azért még annál is kevesebb, mint amit ezek alapján a szempontok alapján várni lehet tőlük, gyakorlatilag nem voltak eddig egy súlycsoportban egyik ellenfelükkel szemben sem. Ma az első negyed végét rontották el kicsit, majd egy kisebb felzárkózást követően a második 12 perc végét nagyon, ott kaptak egy 20-0-ás rohanást!!!, amivel el is dőlt az összecsapás lényegi része. A harmadik felvonásban a sziporkázó Denver még rátett egy lapáttal, a végén pedig kiengedtek. Az már az előszezon során is látszódott, hogy nincsenek rossz formában George Karl fiai és óvva intenék mindenkit attól, hogy a Mavericks elleni meccsből túlságosan messzemenő következtetéseket vonjon le, de mindenképpen biztató az ilyen kezdés. A vendégeknél a legtöbb pályára kerülő élt a lehetőséggel, közülük is kiemelkedik a két irányító, Andre Miller és az Európában borzasztóan gyenge formában kosarazó Ty Lawson, akinek láthatóan jót tett az amerikai levegő. Mellettük érdekes módon Al Harrington emelhető még ki, úgy néz ki, szeretne a csapatnál és főleg a rotációban maradni. A túloldalon Nowitzki 20 pont, de ő is csak olyan tessék-lássék módon játszott. Lehet, hogy a mostani keretre kihat, hogy Mark Cuban már a 2012-es nyárra készül és esetleg ők is így tesznek?! Sean Williams 11 perc alatt hibátlanul dobott, de maradt a régi, ugyanis 5 személyhibát is begyűjtött ez idő alatt.

Mavericks: Nowitzki (20 pont), Kidd (12 pont), Se. Williams (12 pont)

Nuggets: Lawson (27 pont), Miller (18 pont, 5 pattanó, 5 gólpassz), Harrington (18 pont), Gallinari (15 pont, 7 pattanó)

San Antonio Spurs - Memphis Grizzlies 95 - 82

Fordulatos, színvonalas, de a végén sima találkozót játszott egymással a Spurs és a Gizzlies. A hazaiakat fűtötte a tavaly elszenvedett PO kudarc, ráadásul a vendégek elég komoly magasember-problémával küzdenek jelenleg, ennek ellenére 9-9 után egy 13-3-as Grizzlies rohamnak köszönhetően a Memphis állt jobban az első negyed végén. A második felvonásban fordult a kocka, az első nyolc percben ugyanis egy 25-7-es futást csinált a Spurs, ezzel már náluk volt a viszonylag megnyugtató, nyolc pontos fór. Ha azt gondoltuk, ennyi volt az izgalom, akkor tévedtünk, ugyanis a vendégek válaszoltak egy 11-0-ával és a félidőt is egy ponttal jobban zárták. Fordulás után aztán jött a gőzhenger, a 29-14-re megnyert harmadik negyed azt jelentette, hogy a San Antonio győzelemmel nyitja a csonkaszezont (ne feledjük, a legutóbbi ilyen évben ők lettek a bajnokok), a záró játékrészben nem tudott közelebb jönni lényegesen a Grizzlies. A vendég együttes egyrészt gyengén is büntetőzött, de vesztüket leginkább a 24 eladott labdának köszönhetik, ami nagyon sok. Gay jó teljesítménnyel tért vissza, de a többiek maximum átlagosat nyújtottak vagy még azt sem. A hazaiaknál Ginobili régi önmaga volt és Jefferson is mutatott valamit abból, miért volt jó döntés az ő megtartása. Duncan 21 percet töltött a parketten, most ennyi is elég volt tőle.

Spurs: Ginobili (24 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz), Parker (15 pont, 7 gólpassz, 4 labdaszerzés), Jefferson (14 pont)

Grizzlies: Gay (19 pont, 10 pattanó), Gasol (13 pont, 6 pattanó), Conley (11 pont, 7 gólpassz)

Sacramento Kings - Los Angeles Lakers 100 - 91

A tegnapi, lélekölő vereség után régi riválisához látogatott a Lakers. A Kingsben nagyon sok a tehetség, óriási potenciál van a keretben, ám a legtöbb szakértő szerint túl sok a pontszerző és túl kevés a kiegészítő játékos, akik a csapatmunkát helyezik előtérbe. Erre próbáltak rácáfolni Paul Westphal fiai és az előző estén kikapó Lakers ideális alanynak tűnt ehhez. Az első félidőben gyakorlatilag nem tudtak egymástól elszakadni a felek, ide-oda pár pont volt a legnagyobb fór, de a nagyszünet előtti periódust sokkal jobban zárták le a hazaiak. Fordulás után nagyjából meg is maradt az előny, előbb a Sacramento próbált meg elszakadni, majd a Los Angeles felzárkózni, egyik sem járt hosszútávú sikerrel, a játékrész vége viszont megint a fiatal Kingsé lett, így az utolsó 12 percre már 14 pontos előnnyel fordulhattak. A negyedik negyed elején úgy tűnt, tudja tartani magát a hazai együttes, leginkább az egész estén nagyon jól játszó Marcus Thornton vezetésével potyogtak a kosarak, ám jött egy rövidzárlat, meg egy 17-4-es Lakers roham és négy és fél perccel a vége előtt Metta World Peace két büntetőjével 89-87 lett az állás. A vendégekből azonban kifogyott a szufla a találkozó hátralévő részében nagyon pontatlanok voltak támadásban, így 0-2-vel kezdik a bajnokságot a Dallas Maverickshez hasonlóan. Nincs sok idejük nyalogatni a sebeiket, hiszen hajnalban már Utah-ban játszanak, azt mindenképpen hozniuk kellene a vészharangok kongatásának elkerülése érdekében.

Kings: Thornton (27 pont, 5 pattanó), Evans (20 pont), Cousins (12 pont, 11 pattanó)

Lakers: Bryant (29 pont, 6 gólpassz, 5 pattanó), World Peace (19 pont), Gasol (15 pont, 9 pattanó)

Portland TrailBlazers - Philadelphia Sixers 107 - 103

Két rájátszásba igyekvő, igen masszív gárda találkozott egymással a Rose Gardenben. A hazaiak szép bemutatkozásban reménykedtek Brandon Roy visszavonulása után, a fiatal Sixers pedig idén megpróbálja továbbfejleszteni azt a játékot, amire tavaly olyan szépen rátaláltak Doug Collins edző segítségével. A rajt mindenesetre a Blazersnek sikerült jobban, az első negyedben támadásban lerohanták, védekezésben megfojtották a Philly-t, így 11 pontos különbséggel mentek már az első tizenkét perc után. Érdekes módon mintha túlságosan megnyugodtak volna, ez pedig a jelenlegi Sixers ellen hiba, a második és harmadik negyedben ugyanis teljesen feljöttek a vendégek. Előbb a félidőben négy pontra, majd a harmadik negyed végén két pontos hátránnyal készülhettek volna Iguodaláék a záró felvonásra, de az utolsó egy percet elrontották, így 77-72-vel indulhatott az utolsó negyed. Itt a Blazers szinte végig a kezében tartotta a mérkőzés alakulását, négy perccel a vége előtt 14 egységgel vezettek. Megint kiengedtek és ez is majdnem megbosszulta magát, egy perc alatt kaptak három triplát és egyre közeledett az ellenfél, Lou Williams hármasával 24 másodperccel a vége előtt mindössze három pont volt a differencia, 8 másodperc múlva megint ő volt eredményes, így 105-103-ra közelítették meg a hazaiakat. Felton kihagyott egy büntetőt, így az egyenlítésért támadhattak a végén, de Iguodala elhibázta a triplát, így végül a végig vezető TrailBlazers a győztes.

Blazers: Aldridge (25 pont, 7 pattanó), G.Wallace (21 pont, 9 pattanó), Matthews (16 pont, 6 pattanó), Felton (12 pont, 8 pattanó, 6 gólpassz)

Sixers: L.Williams (25 pont), Iguodala (22 pont, 8 pattanó, 4 blokk), Hawes (10 pont, 14 pattanó, 9 gólpassz)

Golden State Warriors - Chicago Bulls 99 - 91

A nap bombameglepetése azonban még hátra volt, azt az utolsó találkozó tartogatta számunkra. A bajnoki címre is sokak által esélyesnek tartott Chicago látogatott a tegnap szintén parkettre lépő és a Clipperstől kikapó Golden State otthonába. Az oaklandiek valamit megérezhettek abból, hogy a Bulls közel sincs csúcsformában (vagy csak látták a tegnapi, Lakers elleni meccset), de önbizalomtól duzzadva léptek parkettre és ennek meg is lett az eredménye, gyakorlatilag a félidőig lerendezték az összecsapást. A vendégek támadásban megint csődöt mondtak és ezúttal a védekezésük is nagyon gyenge volt, számolatlanul kapták a könnyű kosarakat, Tom Thibodeau-nak lesz mit helyre rakni a következő meccs előtt, ráadásul 20 eladott labdájuk volt, ami megengedhetetlen egy ilyen szintű csapattól. A Warriors hátvédpárosa nem áll gyenge játékosokból, de ma gyakorlatilag azt csináltak, amit akartak, Monta Ellis és Steph Curry is lubickolt. A harmadik negyedben nem változott lényegében az állás és a negyedik felvonásban sem érkezett meg olyan távolságra a Chicago, hogy reális veszély legyen az egyenlítésük vagy fordításuk. A meccs végéhez tartozik, hogy Curry újra megsérült, ugyanaz a boka. Az álmoskönyvek szerint ez túl sok jót nem jelent, valamikor még egy komolyabb beavatkozást el kell rajta végezni, mert láthatóan instabil az a testrész (ezúttal Kyle Korver lábára érkezett rosszul az irányító). A találkozó végét nélküle is behúzta most a Warriors, de későbbiekben nagy szükség lenne rá.

Warriors: Ellis (26 pont, 7 gólpassz), Curry (21 pont, 10 gólpassz, 6 szerzett labda), Lee (22 pont, 7 pattanó)

Bulls: Deng (22 pont, 10 pattanó), Rose (13 pont, 8 gólpassz, 5 pattanó, 4/17 mezőnyből)

A nap hőse: Eric Gordon, aki választ adott a kérdésekre: Ő bizony nem fog hisztizni meg a jobb drafthelyre hajtani, hanem amit tud, azt a pályára teszi. Ez ma elég volt a győzelemhez és a nap legszorosabb találkozóján a meccsnyerő dobásához.

A nap lúzere: Chicago Bulls. A Lakers és a Mavericks nagy átalakításokon megy keresztül, de a Bulls játékára nincs mentség, egyszerűen gyenge formában vannak. 20 eladott labda, pocsék dobószázalék és sima vereség egy olyan összecsapáson, amit rutinból le kellett volna hozniuk (vélhetőleg ezt tudat alatt ők is így gondolták, ami nagy hiba).