Los Angeles-iek fekete napja Keleten

Az észak-amerikai profi kosárlabdaligában mára virradóra órási meccsadag zúdult az érdeklődőre, a 30 csapatos mezőny majdnem összes gárdája (26) pályára lépett. A 13 találkozó több, mint felén meglepetés született, a legnagyobb blama a két Los Angeles-i alakulatot érte, hiszen a Lakers 21 pontos előnyről bukott el Washingtonban, a Clippers pedig az utolsó másodpercben kapitulált New Jerseyben. Ezzel és még sok további érdekességgel foglalkozunk mai összefoglalónkban.

Miami Heat – Atlanta Hawks 89 – 86

A nap legkeményebb meccsén alaposan megszenvedett a hazai pályán játszó Miami a McGrady, Joe Johnson és Al Horford nélkül érkező Atlantával, ami Larry Drew alakulatának mostani formáját tekintve nem is annyira nagy meglepetés. A legutóbb kisebb bokasérülést szerző Dwyane Wade ott lehetett a parketten, de nem játszott csúcsformában, viszont így is eljutott 18 pontig, 9 lepattanóig és 6 gólpasszig. A hazaiak legjobbja a 31-et szóró és 11 lepattanót megkaparintó James volt, a végén a potenciális egyenlítő triplát kihagyó Hawks szokás szerint Josh Smith eredményességére épített (23 pont), de ma nem fogott ki extra napot az All-Starról idén lemaradó bedobó.

A Heat legjobb dobói: L. James 31, Wade 18, Bosh 9

A Hawks legjobb dobói: Josh Smith 23, Teague 16, Stackhouse 10

New Jersey Nets – Los Angeles Clippers 101 – 100

A harmadik negyedben már 18-as előnye is volt a 28-ig jutó, 10 gólpasszt kiosztó Deron Williams húzta hazaiaknak, de az izmos dupla duplát szállító Griffin (28 pont, 17 lepattanó), a liga legjobb irányítóinak csatájában végül nem sokkal, de alulmaradó Chris Paul (22 pont, 6 lepattanó, 10 gólpassz, 5 labdaszerzés), valamint az idénycsúcsot döntő (24 pont) Randy Foye felhozták a Clipperst, így izgalmas utolsó percek elé néztünk. A vendégek két Paul által értékesített büntetővel szereztek vezetést egál után 9 másodperccel a lefújás előtt, ám erre Jordan Farmarnak volt egy válasza 0,2 szekundummal a végső dudaszót megelőzően, ráadásul egy tripla formájában, úgyhogy megszületett a nap egyik, de nem a legnagyobb meglepetése!

A Nets legjobb dobói: Deron Williams 21, M. Brooks 19, She. Williams 15

A Clippers legjobb dobói: Griffin 28, Foye 24, Paul 22

Denver Nuggets – Cleveland Cavaliers 99 – 100

A már majdnem teljes kerettel felálló Nuggets számára túl kemény ellenfélnek bizonyult a Cavaliers, ami nem csoda, ha megnézzük Jamison és Irving teljesítményét a vendégeknél. A rutinos bedobó csak az első félidőben szórt 26-ot, végül 33-mal zárt, az 1/1-es pedig 18 pontja mellé 8 gólpasszt is a közösbe tett, ráadásul ő szerezte a Cleveland győztes kosarát is 4 szekundummal a vége előtt, illetve 10 egységig jutott az utolsó negyedben. A hazaiaknál a 18-at szóró Lawson még megnyerhette volna a meccset az utolsó pillanatban, de ziccere lejött a gyűrűről. Itt is meglepetés született, nem is kicsi, de még mindig nem a legnagyobb!

A Nuggets legjobb dobói: Harrington 22, Lawson 18, A. Miller 16

A Cavaliers legjobb dobói: Jamison 33, Gee 19, Irving 18

Washington Wizards – Los Angeles Lakers 106 – 101

A legelképesztőbb papírforma-borítás a fővárosban történt meg, ahol az előző meccsét is nagy meglepetésre elvesztő Lakers megint bukott idegenben egy keleti kiscsapat ellen. Mindez ráadásul úgy esett meg, hogy 64 – 46-ra vezetett az addigra már 20 egységnél tartó Kobe Bryant és csapata az első félidő vége előtt! Trevor Booker már sejtetett valamit a nagyszünetet megelőzően közvetlenül, ugyanis megszerezte a dudaszó pillanatában élete első tripláját, ami talán egy kis reménysugarat kölcsönzött a Washingtonnak. A fordulás után nagyon beindult a Wizards gépezete, bár nem azonnal, mert a Los Angeles-iek még előbb 21-el is mentek, aztán jött a teljes összeomlás Mike Brown legénységénél. A 18 pontos, 17 lepattanós Booker, illetve a 19-et szóró Young nagyon elkapták a fonalat, s a negyedik etap elején már át is tudta venni a vezetést a Washington! A szintén élete legjobbját hozó Seraphin (14 pont, 9 lepattanó) segítségével be is húzta a győzelmet a hazai gárda, a Lakersnek továbbra sem akar menni idegenben.

A Wizards legjobb dobói: N. Young 19, Booker 18, Mason jr, Jo. Crawford, Seraphin 14-14

A Lakers legjobb dobói: Bryant 30, P. Gasol, A. Bynum 19-19

Toronto Raptors – Houston Rockets 116 – 98

Ha már a meglepetéseket pásztázzuk, akkor a Houston kapitulálása Torontóban is vastagon ebbe a kategóriába tartozik. A 23 pontos DeRozan és a 17 egységén felül 12 asszisztot is kiosztó Calderon fémjelezte Raptors simán átrohant a zsinórban ötödször bukó houstoniakon. A vendégeknél Scola el sem érte a 10 pontot, Martin is megállt 7 egységnél, egyszerűen nem volt energia sem védekezésben, sem pedig támadásban Kevin McHale csapatában.

A Raptors legjobb dobói: DeRozan 23, Kleiza 19, Calderon 17

A Rockets legjobb dobói: Parsons 19, Lowry 16, Dalembert, Dragic 14-14

Milwaukee Bucks – Chicago Bulls 104 – 106

Elmaradt viszont a papírforma-borítás Milwaukee-ban, ami nem a 32 pontos karriercsúcsot döntő és 10 lepattanót szerző Ilyasova lelkén szárad, hiszen ő még az utolsó fél percben egyenlíteni is tudott, ám a 30-at szóró, 11 gólpasszal záró Rose a végső dudaszó pillanatában egy gyönyörű tempóval megnyerte a derbit övéinek. A sikerért nagyot küzdő chicagóiaknál a 20 pontos, 10 lepattanós dupla duplát elkönyvelő Noah-nak is kijár a dicséret, a vendéglátóknál a veterán Gooden 27-es performansza érdemel még említést.

A Bucks legjobb dobói: Ilyasova 32, Gooden 27, Jennings, Udrih 11-11

A Bulls legjobb dobói: Rose 30, Noah 20, Boozer 15

Sacramento Kings – New Orleans Hornets 99 – 98

A 25-öt szóró Jack és a 20-ig jutó Ariza, valamint a 18 ponttal, 11 lepattanóval, illetve 8 gólpasszal majdnem tripla duplázó Kaman nagyon kitettek magukért, de John Salmons kosara miatt kénytelen volt megelégedni a tisztes vereséggel a Hornets. A 25-öt dobó Thornton és társai igyekeztek ellensúlyozni DeMarcus Cousins távollétét, ami végül jól sült el a rutinos Salmons találata és a New Orleans hajrábeli tétovázása miatt.

A Kings legjobb dobói: M. Thornton 25, T. Evans 13, Salmons, I. Thomas, J. Thompson 12-12

A Hornets legjobb dobói: Jack 25, Ariza 20, Kaman 18

Minnesota Timberwolves – Portland Trail Blazers 106 – 94

Nagy a tülekedés a rájátszást jelentő helyekért Nyugaton, ez a két gárda pedig éppen a határon mozog, most a győztes Timberwolves jött fel éppen a 8. pozícióba. Kevin Love nem adta 29 pont és 16 lepattanó alá, Ridnour pedig 22 egységnyivel segített be neki, sőt, Wesley Johnson is eljutott 19-ig, így kétség sem férhetett a hazai diadalhoz. A kezdőként újra magára találó, 23-at termelő és 9 gólpasszt kiosztó Felton és a 22-őt dobó Aldridge nem tudtak már nagy csodát tenni az utolsó negyedben, így újabb lépéshátrányba került a Blazers.

A Timberwolves legjobb dobói: Love 29, Ridnour 22, W. Johnson 19

A Blazers legjobb dobói: Felton 23, Aldridge 22, G. Wallace, Mathews 13-13

San Antonio Spurs – New York Knicks 118 – 105

A texasiakat Popovich mester kiállítása és TJ Ford újabb szerencsétlen sérülése sem tántorította el, a visszatérő Ginobili 17 pontjával és 6 gólpasszával – no meg a társak hathatós segítségével – két vállra fektették a 27 pontos Anthony vezette New Yorkot, mely immáron újra három vereségnyivel van az 50 százalékos mérleg alatt. Pedig még Lin is szórt 20-at, valamint JR Smith 18 pontos produkciója a padról, továbbá Baron Davis 8 gólpassza is ott volt a Tyson Chandlert nélkülöző Knicksnek, de egység és védekezés nélkül San Antonióban képtelenség vendégként diadalmaskodni. A 32 pontos, 6 gólpasszos Parkert természetesen mindenképpen ki kell emelnünk, de a pluszt az argentin hátvéd újra beállása jelentette a Spursnek.

A Spurs legjobb dobói: T. Parker 32, Ginobili, Duncan 17-17

A Knicks legjobb dobói: Anthony 27, Lin 20, Stoudemire, JR Smith 18-18

Golden State Warriors – Memphis Grizzlies 92 – 110

A 26-ot szóró Rudy Gay és társai kétséget sem hagytak afelől, hogy ezen a napon csak a Grizzlies nyerhet Oaklandben. A sorozatban ötödször sikerrel járó Memphis szinte végig vezetett, bár voltak jó periódusai a kiemelkedő teljesítményt felvonultatni nem tudó Warriorsnak is, mely immáron a kispadról hozza be Steph Curryt, a sérülékeny tehetséget.

A Warriors legjobb dobói: K. Thompson, Ellis 16-16, S. Curry 15

A Grizzlies legjobb dobói: Gay 26, Speights 18, M. Gasol 17

Philadelphia 76ers – Boston Celtics 106 – 71

Csoportrangadónak indult, de a zsinórban 5 megszerzett győzelemmel érkező, viszont 24 órával korábban hosszabbításra kényszerülő vendégek veteránjai ezen az estén már nem bírták a tempót a jóval jobb állapotban lévő fiatal philadelphiaiakkal, így marad a többmeccsnyi különbség a két alakulat közt a táblázaton, mely a Konferencia garantált legjobb 4 gárdája közé jutás miatt lesz érdekes a folytatásban. A 26 pontos karriercsúcsot felállító Evan Turner segített leszakítani a vendégeket már az első negyedben, majd a 14 pontos, 12 lepattanós dupla duplával jelentkező Nikola Vucsevics is szépen odatette magát, a bostoniaknál pedig inkább pihentették az ászokat, miután korán eldőlt a csata.

A 76ers legjobb dobói: Turner 26, Brand 18, L. Williams 15

A Celtics legjobb dobói: Pierce 16, Bass 12, JaJ. Johnson 10

Oklahoma City Thunder – Phoenix Suns 115 – 104

Négy nem akármilyen egyéni teljesítmény is belefért a nem éppen simán diadalmaskodó OKC mai 115 pontos termésébe, hiszen hárman jutottak 30 egység fölé(!), Serge Ibaka pedig egy 18 pontos, 20 lepattanós (karriercsúcs), 3 blokkos produkciót tett le az asztalra. A 31-ig jutó Westbrook 10 gólpasszal állt helyt Steve Nash (12 pont, 13 gólpassz, utóbbit mind az első félidőben osztotta ki!) ellen, Durant is megdobta a maga 30-asát, Harden pedig szintén ugyanennyivel (karriercsúcs) szállt be a kispadról. Marcin Gortat 28 pontja és 11 lepattanója dicséretes, ahogy Nash irányítójátéka is, a Phoenix még a harmadik negyed közepén is 16 ponttal vezetett! A fiatal Oklahoma City onnantól viszont egyszerűen felülmúlta hatalmas többletenergiájával a vendégeket, rengeteg labdaszerzéssel és gyorsindítással operálva, zsinórban 14. hazai sikerét szerezte meg a Thunder.

A Thunder legjobb dobói: Westbrook 31, Durant, Harden 30-30

A Suns legjobb dobói: Gortat 28, Dudley 17, Frye 13

Charlotte Bobcats – Utah Jazz 93 – 99

Hiába volt ma is lelkes a sereghajtó Bobcats, a Jazz palánk alatti fölényével (43 – 34 a lepattanó csata végeredménye) egyszerűen bedarálta a hazaiakat. A 31-et szóró Jefferson, valamint a 16-ig jutó Millsap csúnyán elbántak a Biyombo – White kettőssel, csak a padról beszálló Mullens jelentett veszélyt a gyűrűre a Charlotte nagyemberei közül, Boris Diaw elcserélése kérvényezése után pályára sem került a vendéglátóknál.

A Bobcats legjobb dobói: Maggette 25, K. Walker 19, Mullens 16

A Jazz legjobb dobói: Al Jefferson 31, Millsap 16, Hayward 14

A nap hőse: Jordan Farmar, aki az utolsó pillanatban dobott egy óriási győztes triplát a Clippers ellen.

A nap lúzere: A Los Angeles Lakers, mely megint egy nála sokkal gyengébb alakulat otthonában maradt alul, ráadásul 21 pontos második félidei előnyről buktak el a Los Angeles-iek.