Már előnyben a Miami

Hiába vezetett már 10 ponttal is a harmadik negyedben a vendég Thunder, a Miami Heat újra diadalmaskodni tudott két ásza, LeBron James és Dwyane Wade vezetésével, ezzel a floridaiak 2-1-re vezetnek az NBA 2012-es döntőjében

Az észak-amerikai profi kosárlabdaligában mára virradóra rendezték meg a nagydöntő harmadik találkozóját, amire már Miamiben került sor. Miután az előző találkozón elvette az Oklahoma City pályaelőnyét, a hazai Heatnek az volt a célja, hogy otthonában vezetést szerezzen és ez sikerült is nekik. A két húzóember ezúttal is LeBron James és Dwyane Wade voltak 29 és 25 ponttal. Shane Battier ugyan halványabb volt támadásban a korábbiaknál, ám hibátlanul dobott és Chris Bosh gyengébb estéje is belefért a jól küzdő Thunder ellen, akiknél ezúttal is Kevin Durant volt a legjobb, de most csak 25 egységig jutott a pontkirály. Nézzük, hogyan alakult az összecsapás!

Miami Heat (2.)-Oklahoma City Thunder(2.)  91–85 (26–20, 21–26, 22–21, 22–18)

MIAMI: Chalmers 2, Wade 25, L. James 29/3, Battier 9/6, Bosh 10. Cs: Haslem 6, J. Jones 6/3, N. Cole -, M. Miller 4.

OKLAHOMA CITY: Westbrook 19/3, Sefolosha 6, Durant 25/3, Ibaka 5, Perkins 10. Cs: Harden 9, N. Collison 2. Fisher 9/6, D. Cook -.

Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc állása: 2–1 a Miami Heat javára

Az előző találkozóhoz képest semmi nem változott a kezdő felállásokban, tehát a Heatnél újfent Chris Bosh kezdett centerben, míg a vendég alakulat a szokásos formációban lépett pályára. Az előző két találkozón a Heat valósággal lerohanta ellenfelét, ez ma hajnalban azonban nem történt meg, az Oklahoma hamarabb felvette a ritmust és végig ott loholt ellenfele nyakában, az utolsó egy percet leszámítva, amikor a két pontos hátrányuk hirtelen hatra nőtt (26-20). Ebben a periódusban LeBron James vezette a hazai gárdát, már ekkor 10 pontnál járt a végül 29 pontot szóró klasszis. A végére mindössze 3/12-es mezőnymutatóig jutó Chris Bosh mindhárom jó mezőnykísérletét erre a negyedre tartogatta, míg Dwyane Wade inkább a kiszolgálásban jeleskedett a meccs elején (4 gólpassz).

A második felvonás eleje sem sikerült jobban a Thundernek, hiszen Haslem büntetőit követően már 30-22 volt az állás, ám James cseréjével teljesen megállt a Miami és hiába tért vissza a pályára három perc pihenő után, a kékben játszó vendégek 31-31-nél beérték riválisukat, kezdődhetett minden elölről. Wade vette hátára ekkor csapatát, hét dobott pontja is csak arra volt viszont elég, hogy az egyre inkább belelendülő Durant és társai ellen valamennyire tartsa a hazaiakat. Az utolsó kettő perce 41-38-as Thunder előnnyel fordultak a felek, a negyed lezárása azonban megint a Miaminek sikerült jobban. Shane Battier mindkét mezőnydobását ekkor engedte el, amely két értékesített hárompontossal volt egyenlő, James egy 2+1-gyel még megtoldotta ezt, így Russell Westbrook magánakciói is csak annyit eredményeztek, hogy továbbra is hátránnyal, igaz, minimálissal mehetett pihenni az Oklahoma (47-46).

A fordulás után nagyot változott a játék képe. A Thunder kicsit összekapta a védekezését, a Heatnek nem hullott be semmi és a sok gyors indításos, könnyű kosár miatt nagyon simán fordítottak a vendégek. Erik Spoelstra ugyan 51-56-os állásnál időt kért, ám ez sem törte meg Westbrookék lendületét, öt perccel a harmadik negyed kezdete után már 60-51-re ők vezettek. Két kulcsmomentum is következett ekkor. Először is a játékrész felénél Durant elkövette negyedik személyhibáját is, így Scott Brooks mester kénytelen volt lehozni legjobb játékosát a hátralévő majdnem hat percre, ám a lendület ekkor még valamennyire tartott, Fisher 3+1-e után ugyanis kialakult a legnagyobb különbségű vendég vezetés (54-64) és 56-65-nél sem tűnt még úgy, hogy nagyobb probléma lenne három és fél perccel az utolsó negyed előtt. Ekkor azonban két nagyon buta szabálytalanságot követtek el a vendégek: egymás után két támadásnál is tripladobás közben ütöttek oda, így előbb Battier, majd James Jones dobhatott három ingyen pontot és rögtön csak három egység lett a két együttes közötti differencia. A negyed vége ezúttal is a Heatnek sikerült jobban, ahogy ezen a meccsen mindig, Wade és James megfordították az állást, így 69-67-es állással várhatták a csapatok a negyedik felvonást. A Miaminek úgy sikerült tartania magát, hogy összesen négy mezőnykosaruk volt sikeres ebben a periódusban.

A záró felvonás eleje nagyon szorosan alakult. Ugyan James Jones tripláját követően kicsit megnőtt a különbség, de a Thunder nagyot kapaszkodott és az egyébként önmagához képest bűn gyenge meccset játszó, összesen 9 pontig jutó James Harden ziccerét követően még vezettek is 76-77-re hét és fél perccel a végső dudaszó előtt. Innentől azonban négy percig képtelenek voltak pontot dobni, ezalatt pedig James és Wade elintézett egy komolyabb előnyt csapatuknak, 84-77-tel fordultak a felek az utolsó három és fél percre. Itt még nem dőlt el végleg a találkozó, mert egy-két buta eladott labda és kihagyott dobás után az Oklahoma folyamatosan büntetett és még másfél percet mutatott a nagy óra, amikor már csak egyetlen pont volt a hátrányuk 86-85-ös állásnál. Bosh két büntetőjét követően azonban több dobást is hibáztak a vendégek, 16.2 másodperccel a vége előtt pedig Harden túl agresszív volt James ellen (vagy előbb kellett volna faultolni vagy egyáltalán nem kellett volna, 4.9 másodperc még fent maradt volna az órából egy esetlegesen egyenlítő triplára), egy sikeres büntetőt követően pedig Thabo Sefolosha rontotta el a Westbrooknak szánt bedobást, így a Thunder minden esélye elszállt, végül 91-85-re nyertek Wade-ék.

Az Oklahoma kiküszöbölte azt a problémát, hogy az elején összeszedett nagy hátrányukat kelljen az egész meccs során ledolgozni, ám a negyedek végét rendszeresen elrontották, Kevin Durant harmadik negyedbeli faultgondja pedig sorsdöntőnek bizonyult, ott egy lendületben lévő csapat állt meg a vezére nélkül. Hardentől a 9 pont 2/10-es mezőnymutatóval nagyon kevés, tőle sokkal több kell, ha életben akarnak maradni és egy meccset elhozni Floridából, emellett a csapatszinten bemutatott 15/24-es büntető is olyan adat, amelyen jócskán javítaniuk kell, mert egy szoros meccsen egy-egy kihagyott egy pontos is döntő lehet, nem hogy ennyi. A túloldalon is voltak problémák, főleg Bosh és Chalmers összesen 4/20-as mezőnymutatója az, amit Spoelstra edző biztosan nem szeretne még egyszer látni, viszont Wade és James a kulcspillanatokban előléptek most is, Battier pedig borzasztóan hasznosan játszik eddig a döntő minden találkozóján.

A nap hőse: LeBron James és Dwyane Wade, akik között ma nem nagyon lehetett különbséget tenni, egyszer az egyikük, máskor pedig a másikuk vezette a Miamit.

A nap lúzere: James Harden. Nagy hármasról beszéltünk az Oklahománál is és ez a 9 pont gyenge százalékkal nagyon kevés a legjobb hatodik embernek választott harmadéves játékostól.