Nowitzki és az MVP-forma

Az észak-amerikai profi kosárlabdaliga szinte minden csapata pályára lépett a legutóbbi játéknapon, 28 gárda küzdött a parketten és bizony nem várt fordulatok következtek be nem csak egy-egy összecsapáson, de a playoffért folytatott küzdelemben is. Nézzük, mi volt a teljes felállás a hihetetlenül sűrű NBA-éjjelen!

Dallas Mavericks-Houston Rockets 117-110

Óriási tétje volt a texasi rangadónak, hiszen mindkét csapat a playoff-ért küzd – ennek megfelelően félidőben egál volt az állás. A harmadik negyedben Luis Scola 12 pontjára támaszkodva a Rockets szerzett pár pontos előnyt, ám a Dallas és Dirk Nowitzki előkapta tavalyi rájátszás-formáját: számolatlanul hullottak a hárompontosok, a német szupersztár pedig 21 ponttal terhelte meg a gyűrűt az utolsó negyedben, csapata utolsó 10 egységét ő szerezte. A Mavs így szinte biztosan rájátszó, a Rockets viszont kicsúszott a playoff-helyekről.

A Mavericks legjobb dobói: Nowitzki 35, V. Carter 23, Terry 19, Kidd 12

A Rockets legjobb dobói: Dragic 20, Scola 18, Lee 16, Budinger 14

Boston Celtics–Orlando Magic 102–98

Mivel sem a Ray Allen, Rajon Rondo, Mikael Pietrus trió nem állt rendelkezésre hazai oldalon, sem pedig a Dwight Howard, Hedo Turkoglu páros nem volt bevethető a vendégeknél, ezért érdekes felállásban néztek farkasszemet egymással a potenciális playoff-riválisok.A tét nagyjából az volt, hogy egy esetleges rájátszásbeli csatánál melyikük birtokolja a hazai pálya előnyét, és ezt bizony nem akarta feladni az ex-bostoni Glen Davis vezette floridai alakulat, mely több nagy rohammal is rá tudott ijeszteni a bostoniakra, de végül a 14 gólpasszos karriercsúccsal jelentkező Paul Pierce döntött, a Celtics pedig így tartalékosan is kulcsfontosságú győzelmet aratott. Davist nem tudták tartani, 27-et termelt centerben, de a 29-et szóró Pierce és a 23-as karriercsúcsát beállító Avery Bradley ezen az estén túllendítették minden nehézségen a Rivers-legénységet.

A Celtics legjobb dobói: Pierce 29, Bradley 23, Bass 21

A Magic legjobb dobói: G. Davis 27, Nelson 21, Redick 13

Washington Wizards–Milwaukee Bucks 121–112

Nem véletlenül lett a nap lúzere a Milwaukee, hiszen a rájátszásba igyekvő Bucks azzal egy időben kapott ki a fővárosban, hogy a fő rivális Sixers diadalmaskodott Clevelandben. A 32 ponttal élete legjobbját beállító Jordan Crawfordot kisebb sérülése sem hátráltatta a dobásoknál, a visszatérő Nené pedig stabilitást adott a kispadnak, ezért a Jennings, Ellis, Gooden, Ilyasova négyes fogat szokásos átlagon felüli produkciója nem ért sokat ezen az estén. Az eleinte előnyben kosarazó wisconsiniaknak esélyük sem volt a végén az egyenlítésre.

A Wizards legjobb dobói: Jo. Crawford 32, Seraphin, Nené 14-14

A Bucks legjobb dobói: Ellis 31, Jennings 25, Gooden 21

Cleveland Cavaliers–Philadelphia 76ers 87–103

Visszatért Kyrie Irving a hazaiaknál, de ez most annyit ért a back-to-back meccset játszó clevelandieknek, mint halottnak a csók. A végre igazán motiváltan játszó Sixers a harmadik negyedben 19 pontot szerző, összesen 24 egységig jutó Holiday főszereplésével behúzta a kötelezőt és ezzel valószínűleg csak érvényesíti azt a playoff-jegyet, melyet tegnap majdnem elvesztett. A 19 pontos, 13 lepattanós, 7 gólpasszt kiosztó Iguodalát is dicséret illeti, hiszen összekapta magát erre a találkozóra a sok betli után.

A Cavaliers legjobb dobói: Samuels, Hudson 15-15, T. Thmpson 12

A 76ers legjobb dobói: Holiday 24, Iguodala 19, Brand, T. Young 12-12

Denver Nuggets-Los Angeles Clippers 98-104

Az első negyed után nem úgy tűnt, hogy itt a Clippersnek lehet keresnivalója: Ty Lawson kiváló játékára alapozva a Nuggets 34-22-re vezetett. A Lob City azonban szép lassan bemelegedett, és a harmadik negyed végére utolérte ellenfelét, hogy aztán a végjátékban Mo Williams lépjen elő: a cserehátvéd 14 pontot rámolt be az utolsó játékrészben. A Nuggets jól teljesített a palánk alatt, de ott bukta el a meccset, ahol a legerősebb: a hátvédsorban és a kispadon.

A Nuggets legjobb dobói: Lawson 24, Harrington 14, 4 játékos 12 ponttal

A Clippers legjobb dobói: Paul 21, Mo Williams 19, C. Butler 14, N. Young 13

Sacramento Kings-San Antonio Spurs 102-127

Az első félidőben tartotta a lépést a Tim Duncant pihentető Spurs-szel a hazai csapat, Isaiah Thomas és Marcus Thornton is remekül játszott. A második félidőben azonban gyorsan lerendezte a meccset a nyugati listavezető: egyrészt kipontozták az ellenfél centerét, DeMarcus Cousinst, másrészt szétlőtték a hazai gyűrűt. Ki kell emelnünk a Ginobili-Neal-Splitter hármast a Spursnél: a három csereember 18/22-vel dobott mezőnyből, és 47 ponttal zárt. A San Antonio erejét mutatja, hogy sorozatban 3. este játszottak, és mindhárom meccsüket megnyerték – illetve ma 10 játékosuk ért el legalább 8 pontot.

A Kings legjobb dobói: I. Thomas 21, M. Thornton 20, Cousins 18

A Spurs legjobb dobói: Splitter, Neal 17-17, T. Parker 15

Memphis Grizzlies-New Orleans Hornets 103-91

Újabb fiatal hátvéd nevét jegyeztük meg idén: a 24 éves újonc Jerome Dyson 24 pontot dobott (14/16 a büntetővonalról!) a New Orleansban – ám ez is kevés volt a playoff felé igyekvő Grizzlies ellen. Egyrészt a többi Hornets-játékos is kissé elbambult az újonc teljesítményét figyelve, másrészt Rudy Gay, Mike Conley és a kispadról érkező Mayo-Randolph páros remek játéka nem csak a nyugati sereghajtónak okozott volna komoly fejtörést. A Memphis a 3. negyedet 37-12-re nyerte, a meccs közel sem volt annyira szoros, mint azt a végeredményből sejteni lehetne.

A Grizzlies legjobb dobói: Gay 26, Conley 20, Mayo 15, Z. Randolph 10

A Hornets legjobb dobói: Dyson 24, Landry, Belinelli 16-16, Jas. Smith 12

New Jersey Nets–New York Knicks 95–104

A Knicks utoljára látogatott New Jerseybe azért, hogy a Nets ellen küzdjön, s ezt a tavaly majdnem a mai riválishoz kerülő Carmelo Anthony egy 33 pontos performansszal ünnepelte (már az első negyed végén 21-nél tartott…). A Deron Williams, Farmar és Lopez nélkül felálló hazaiak a visszatérő Gerald Wallace hathatós segítségével még egyszer felálltak a padlóról a korai nagy hátrány után, de ez csak a szép halálhoz volt elegendő.

A Nets legjobb dobói: G. Wallace 21, Gaines 18, G. Green 12

A Knicks legjobb dobói: Anthony 33, T. Chandler 18, JR Smith 15

Portland Trail Blazers-Utah Jazz 91-112

Kikapott a Rockets és a Suns is, így a Jazz győzelmével kettőt előzött, és jelenleg ők állnak a playoffot jelentő 8. helyen Nyugaton! A Utah a 2. negyedben nyerte meg a meccset, félidőben majdnem 20 ponttal vezetett a vendéggárda - ahol most kivételesen nem a centerek, hanem a kisemberek (Gordon Hayward, Devin Harris és Alec Burks) vitték a prímet. A túloldalon már elég sok a sérült, másokat pihentetnek – a lehetőséget kapó cseresor most ennyire volt képes.

A Trail Blazers legjobb dobói: W. Matthews 21, Hickson, N. Smith, Babbitt 16-16-16

A Jazz legjobb dobói: D. Harris 27, Hayward 23, Burks 17, Al Jefferson 11

Phoenix Suns-Oklahoma City Thunder 97-109

A Suns ismét kicsúszott a playoff-helyekről, mert a Thunder ellen nagyon fáradtan mozogtak a húzóemberek: Steve Nash mindössze 5 gólpasszt tudott szétosztani, az egész csapat alig 40% felett dobott – miközben a túloldalon Kevin Durant 29 pontját és 11 lepattanóját is elhomályosította James Harden. A Thunder cseréje ismét és nyomatékosan jelezte: idén csak ő kaphatja meg a legjobb 6. embernek járó díjat.

A Suns legjobb dobói: Dudley 21, Frye 13, Nash 12

A Thunder legjobb dobói: Harden 40, Durant 29, Westbrook 15

Golden State Warriors-Los Angeles Lakers 87-99

Kobe Bryant ma még nem állhatott a Lakers rendelkezésére, de nélküle is simán győzött a Bynum, Gasol és World Peace húzta vendégcsapat. A sérülésektől sújtott Warriors a félidőig úgy-ahogy tartotta magát, ám kiemelkedő teljesítmény ekkor sem akadt náluk – a 3. negyedben pedig egy nagy rohammal simán eldöntötte a mérkőzést a Lakers. Andrew Bynum 12/14-es mezőnymutatóval zárt, World Peace 9 asszisztot ’adakozott’, ám a nap hőse Pau Gasol volt: a spanyol erőcsatár tripla-duplát ért el, 22 pontja, 11-11 lepattanója és gólpassza mellett még 3 blokkot is kiosztott.

A Warriors legjobb dobói: K. Thompson 17, J. Tyler 15

A Lakers legjobb dobói: Bynum 31, P. Gasol 22, World Peace 18

Atlanta Hawks–Detroit Pistons 116–84

A Pistons majdnem akkora verést kapott Atlantában, mint amekkora pofont osztott ki 24 órával korábban a Clevelandnek. A Pachulia, Horford centerpáros nélkül felálló Hawks Ivan Johnson újabb kiemelkedő produkciójának (16 pont, 10 lepattanó) és a 17 pontos idénycsúcsot elérő Tracy McGradynek köszönhette, hogy ennyire simán célba ért és tovább tartja az 5. pozíciót, sőt, még a Bostonnal szemben a pályelőnyt is, legközelebb éppen a Celtics lesz majd az ellenfele Joe Johnsonéknak, az erről minden bizonnyal döntő ütközeten.

A Hawks legjobb dobói: McGrady 17, I. Johnson 16, Joe Johnson

A Pistons legjobb dobói: Monroe 17, Russell 15, Villanueva 14

Miami Heat–Toronto Raptors 96–72

A Miami nyugodtan leültethette ezen a találkozón is Dwyane Wade-t, ráadásul Chris Bosh is alkalmi szabadságot kapott Spoelstra mestertől, de a Heat ezzel együtt is lemosta a második félidőben az addig tapadó kanadaiakat. James meg sem állt 28 pontig, elsőszámú segédje pedig a 13-at dobó Mike Miller volt. A Calderon, Bayless, Kleiza, Bargnani hiányában nagyon gyenge játékerőt képviselő Torontótól ma ennyire tellett.

A Heat legjobb dobói: L. James 28, M. Miller 13, Haslem 10

A Raptors legjobb dobói: Jam. Johnson 18, A. Anderson 15, DeRozan 12

Charlotte Bobcats–Chicago Bulls 68–100

A bajnokság szégyenfoltja lett a Bobcats, mely úgy kapott ki zsinórban 18. találkozóján, hogy ellenfele a Derrick Rose mellett Luol Denget is pihentető Bulls volt. Nem is a vereség ténye a megbotránkoztató, hanem annak aránya, hiszen 30 százalék alatti mezőnymutatóval elért 68 pont saját közönség előtt annyira kritikán aluli, hogy arra jelzőket sem nagyon találni. A Bulls ma este éppen a Heat ellen dönthet végleg a Keleti Konferencia első helyének megszerzéséről.

A Bobcats legjobb dobói: K. Walker 16, D. Brown 14, Henderson 13

A Bulls legjobb dobói: R. Hamilron 22, Noah, Lucas 12-12

A nap hőse: Dirk Nowitzki, aki összesen 35 pontot vállalt a texasi rangadón, csapata utolsó 10 egységét ő szerezte, a negyedik negyedben 21 egységnyit tett a közösbe.

A nap lúzere: A Milwaukee Bucks, mely valószínűleg meg is pecsételte a sorsát erre a szezonra azzal, hogy elbukott Washingtonban a liga egyik legharmatosabb csapatának otthonában.