Otthon, édes otthon

Hat találkozót rendeztek ma hajnalban az NBA előszezonjában, és az otthoni környezet volt ezúttal a döntő a legtöbb összecsapáson. A Philadelphia Sixers a New York Knicksszel találkozott a Syracuse egyetem csarnokában egy későbbi esetleges PO párharc előjátékaként. A Toronto a Milwaukee-val csapott össze a keleti rájátszásba igyekvők meccsén. A Mavericks a Hornetset, míg a Suns a Kingst fogadta. A nap leglátványosabb meccsén a Rose Gardenben ütközött meg a Utah a Portlanddel, míg a Clippers a feltörekvő Warriors megállítását célozta meg. Lássuk a meccseket egyenként!

Toronto Raptors - Milwaukee Bucks 105-94

Az Air Canada Centerben találkozott egymással a Raptors és a Bucks, két olyan együttes, amely előreláthatólag a PO-ba jutásért fog egész évben küzdeni. A meccs aztán ennek megfelelően igen szorosan alakult. Az első félidőben jobbára a vendégeknél volt az előny, az ő akaratuk érvényesült, Ersan Ilyasova vezetésével egy nagyobb előnyt is kialakítottak volna egy negyedet követően, de John Lucas III egy elképesztő dobásnak köszönhetően faragott a hátrányból. A második és a harmadik felvonás szinte fej-fej melletti játékot hozott. A nagyszünetet követően a Raptors át is vette a vezetést, de a Bucks Monta Ellis segítségével ismét nyeregbe került. A záró játékrészben aztán megint egyenlítettek a hazaiak, a végjátékban pedig beszórtak pár triplát, amire a túloldalról nem érkezett választ, így végül 10 fölött nyert a Toronto, de ez a mérkőzés szorosságát egyáltalán nem adja vissza.

A vendégek mindössze három emberre támaszkodhattak ezen a napon, Ellis (26 pont), Ilyasova (19 pont) és Mike Dunleavy Jr. (21 pont) kiemelkedtek a többiek közül, viszont nem kaptak szinte semmilyen segítséget a társaktól. A győztesnél hatan is elérték a 10 pontot, a legeredményesebbek DeMar DeRozan (21 pont) és Andrea Bargnani (17 pont) lettek, de jól játszott ezúttal is a litván újonc, Jonas Valanciunas (10 pont, 8 pattanó, 4 blokk).

Philadelphia Sixers - New York Knicks 98-90

"Semleges" pályán, a Syracuse csarnokában találkozott egymással két, keleti rájátszásba várt együttes. Az idézőjel indokolt, hiszen Carmelo Anthony ide járt anno egyetemre, és bár hivatalosan ezt a meccset nem New Yorkban játszották, mégis inkább nekik drukkolt a közönség nagy része. A mérkőzés aztán nem olyan forgatókönyvet tartogatott, mint amilyenre a szurkolók számítottak. A Philadelphiánál az állandó hiányzó (Andrew Bynum) mellett nem szerepelt ma a tegnap bokasérülést szenvedő Evan Turner, de Jrue Holiday és Dorell Wright sem. Az első negyed viszonylag szorosan alakult, de már itt is végig a Sixersnél volt az előny. A második játékrész elején történt egy sajnálatos baleset, Chris Copeland ráesett Maalik Wayns fejére, akit le kellett támogatni agyrázkódás gyanúja miatt, nem tért már vissza. Nélküle is beindult viszont a henger a Philly-nél, a félidőben ugyanis már 18-val vezettek, a fordulást követően pedig 68-44-nél már 24 egységgel is mentek. Itt történt egy óriási fordulat, ugyanis a következő egy negyednyi játékidő során egy 30-8-at futott a Knicks, 76-74-nél közel álltak a fordításhoz a negyedik negyed elején, ez azonban nem sikerült, Jason Richardson vezetésével újra lendületet kapott a Sixers és végül kézben tartották a negyed második felét, újra nyertek.

A Knicksnél három embert lehet mindössze kiemelni, Carmelo Anthony (23 pont, 5 gólpassz, 6 pattanó), Raymond Felton (23 pont) és Chris Copeland (15 pont) közül is Anthony pocsék százalékkal operált a mezőnyből (7/23), úgyhogy hasznossága megkérdőjelezhető a meccs egészét tekintve. Copeland nem nyugodott meg a hírek hallatán, miszerint megnyerte az utolsó kiadó helyet a keretben, ma is odatette magát. A túloldalon Richardson (23 pont, 7 pattanó, 6 gólpassz) és Thad Young (22 pont, 8 pattanó) voltak a legjobbak.

Dallas Mavericks - New Orleans Hornets 87-74

Dallasban fogadta a Mavericks az újjáépülő New Orleans Hornets gárdáját. A meccs aztán sajnos úgy alakult, ahogy vártuk, a vendégek egész egyszerűen még nem elég jó csapat, a hazaiak pedig Dirk Nowitzki elvesztésével szintén nem festenek túl jó összképet. Na azért még így is jobbat, mint mai ellenfelük, az első 12 perc alatt eldöntötték ugyanis az összecsapás kimenetelét egy 25-10-es negyeddel, az egész találkozó során ezt a fórjukat őrizték nagyobb hullámhegyek vagy hullámvölgyek nélkül, simán tartották kézben a mérkőzést. Ezen a meccsen is történt egy sérülés sajnos. Az egyébként is sérült Eric Gordon helyén játszó Austin Riversnek az első félidő vége felé fordult alá a bokája egy ziccert követően, óriási fájdalmak közepette fetrengett a parkettán, és úgy kellett két embernek letámogatni az öltözőbe. Nem túl jó előjelek, lehet, hogy a Hornets másik dobóhátvédjét is elvesztette rövidebb (vagy hosszabb) időre. Borzasztóan pocsékul dobtak mindkét oldalon, a Hornets 62-40-re nyerte a lepattanó csatát, de 19 eladott labdájuk volt a hazaiak 10-ével szemben, és a Dallas sokkal több büntetőt dobhatott.

Kiemelni még a győztesnél is nehéz embereket, OJ Mayo (13 pont) lett a legeredményesebb, de 4/16-tal, pocsék százalékkal tüzelt. Mellett Jae Crowder (12 pont) és Roddy Beaubois (12 pont) adták a legtöbbet a közösbe. A túloldalon Robin Lopez (14 pont, 11 pattanó) a meccs egyetlen dupla-dupláját jegyezte, mellett Ryan Anderson (14 pont, 9 pattanó) is jó volt a statisztikák szerint, de ő is mindössze 4-szer talált be 12 mezőnykísérletből. Az 1/1-es Anthony Davis (6 pont, 17 pattanó, 2 blokk) a palánk alatti takarításban ma is rendben volt, de a támadás neki sem ment (2/12 mezőnyből).

Phoenix Suns - Sacramento Kings 103-88

Arizonában csapott össze a Suns és a Kings. A meccs meglepően erős vendég nyitással kezdődött, pillanatok alatt 12 pontos előnyt sikerült kicsikarniuk maguknak DeMarcus Cousinséknak. A negyed végére aztán csökkent ez a távolság, de a második felvonást is jobban kezdte a Sacramento, újra vezettek 9-cel, innen viszont nem volt megállás. Először szépen lassan egyenlített a Phoenix, majd a nagyszünet előtti utolsó két percet nagyon megnyomták, így 6-tal már ők mentek a félidőben. Fordulás után pillanatok alatt 14 pontra húztak el a hazaiak, és egy kis hullámzást követően két perccel a harmadik negyed vége előtt is 16-tal ellenfelük előtt jártak. Innen ugyan kapaszkodott a Kings, de lényegi felzárkózást nem tudtak produkálni, 6 pont volt a legkisebb különbség már ezt követően a két fél között, így végül magabiztos győzelmet arattak Alvin Gentry-ék.

A hazaiak legeredményesebbje Jared Dudley lett (25 pont), de jó volt a találkozó egyetlen dupla-dupláját elérő Markieff Morris (14 pont, 10 pattanó) és Luis Scola (11 pont, 9 pattanó) is. A túloldalon nem sokat játszottak a kezdők, a legjobb az idei draftolt Thomas Robinson lett (17 pont, 8 pattanó), rajta kívül pedig csak Jason Thompson (14 pont) érte el a legalább 10 egységet.

Portland TrailBlazers - Utah Jazz 120-114

A nap legközönségszórakoztatóbb, leglátványosabb meccsét játszották Portlandben, ahol a Blazers a Utah-t fogadta. Túl sok védekezést egyik oldal sem mutatott be, de ez már az első negyed után világossá vált a kilátogatók és a TV nézők számára, hiszen 15-tel vezettek a hazaiak úgy, hogy ők is 26 pontot kaptak. Az első félidő óriási mészárlásba ment át, a nagyszünetben 70-46-ot mutatott az eredményjelző, ilyen szintű ponttermést azért ritkán látni egy-egy csapattól, főleg ha az a csapat éppen tele van fiatalokkal, újoncokkal. A második félidőben aztán a vendégek legalább a becsületükért, és a kiütéses vereség elkerülése érdekében harcoltak egyet, a vége egész vállalható is lett, de szemernyi esélyük nem volt arra, hogy ezt az összecsapást győztesen vívják meg. Mindkét oldal borzasztóan jó százalékkal tüzelt, a hazaiak több hármast dobtak, a találkozó érdemi részében kívülről is szétbombázták ellenfelüket és gyorsindításokból is nagyon sok pontot értek el.

A Portland két legjobbja Nicolas Batum (27 pont) és Damian Lillard (21 pont, 8 gólpassz) voltak, de dicséret illeti JJ Hicksont (16 pont, 8 pattanó) és Wesley Matthewst (15 pont). A túloldalon is elérték öten a 10 pontot, ám a húszas határt egyikőjük sem tudta áttörni, ez pedig ma kevés volt a 120 pontot szóró Blazers ellen. A legeredményesebbek Enes Kanter (18 pont), Alec Burks (14 pont), Mo Williams (15 pont) és Al Jefferson (14 pont) voltak.

Los Angeles Clippers - Golden State Warriors 88-71

Az Andrew Bogut mellett most már Stephen Curry-t is nélkülöző Golden State volt a Los Angeles Clippers vendége. Nem tudni, hogy a fiatal irányító elvesztése zavarta-e meg a Warriorsnál a játékosokat, vagy ez ma csak egy ilyen nap volt, de a közelében sem teljesítettek annak, amit eddig mutattak, gyakorlatilag a feldobás pillanatától kezdve alárendelt szerepet játszottak, Vinny Del Negro együttese azt csinált velük, amit akart. Ez a félidőben még csak egy 13 pontos előnyt mutatott, ám a harmadik negyed végére a különbség már 26 egységnyi volt, 79-53 után mindenki tudta, hogy az utolsó játékrész már csak formalitás, az egész meccsen gálát rendező Clippers le is pihente szépen ezt a felvonást. A hazaiak büntetőzése továbbra is kritikán aluli (12/23) és a triplák sem mentek nekik, viszont 9-cel kevesebb eladott labdájuk volt (13-22) és a Warriors összesen 28 mezőnykosárig jutott, 33%-os mezőnymutatóval nem lehet még csak szoros találkozót sem játszani egy Clippers ellen.

A hazaiaknál Blake Griffin (14 pont, 7 pattanó, 6 gólpassz), DeAndre Jordan (18 pont, 12 pattanó, 3 blokk) és Chris Paul (11 pont, 9 gólpassz) vitték a prímet, de a cseremagasoktól egészen sok segítséget kaptak, Ryan Hollins (10 pont, 7 pattanó, 3 blokk) és Ronny Turiaf (6 pont, 11 pattanó) is megtették ma a magukét. A Golden State-nél Jarrett Jack (14 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz) volt ma tűrhető, a többieket még ebbe a kategóriába sem sorolnánk.